Грижа

Грижа

Будова тіла людини передбачає дві великі порожнини: грудну і черевну. Відмежовуються вони одна від одної м’язовим утворенням (діафрагмою). Ззовні грудна порожнина захищена ребрами, черевна – багатошаровим м’язовим корсетом. Але при напрузі, коли тиск у ній зростає, органи черевної порожнини продавлюють оточення і виходять за межі свого нормального анатомічного розташування. Так виникають грижі (або кили).

Грижі (кили) виникають внаслідок тиску органів черевної порожнини на сполучні тканини. Потенційні місця, схильні для формування кил, називають «слабкими місцями». Зазвичай, це місце, де м’язовий шар тонкий і тільки сухожильна тканина (фасція) утримує вміст черевної порожнини.


Грижа складається з грижових воріт і грижового мішка. Ворота – це отвір, утворений органом, який вийшов у вигляді грижі. Мішок складається з оболонок, що оточують орган і самий вміст, який вийшов через ворота.

Класифікація гриж ґрунтується на місці розташування виходу. Виділяють:

Пупкова та пахова грижі

Пупкова та пахова грижі

Небезпека всіх гриж полягає в тому, вони можуть защемлюватись, внаслідок чого припиняється надходження крові до вмісту грижового мішка. Це призводить до ішемії, некрозу, перитоніту. Оскільки найчастіше кила містить петлі кишківника, защемлення її так само небезпечно, як і кишкова непрохідність. За такого стану операція ургентна, а втручання широкі. Післяопераційний період досить важкий. Навіть невідкладна хірургічна допомога іноді не дозволяє повністю відновити здоров’я після травмуючої операції.

Стегнова грижа

Стегнова грижа

До речі, при гострій кишковій непрохідності (читай – защемленій грижі) видаляються візуально здорові на момент операції ділянки кишківника в обидві сторони від місця ущемлення на відстань до 10 см.

Тому, якщо діагностовано грижу, затримувати її видалення не варто. Навіть якщо вона вправляється і не доставляє незручностей. Планова операція завжди протікає краще, ніж екстрена.

Загальний підхід до видалення гриж полягає в поверненні вмісту мішка на своє місце і ретельному ушиванні грижових воріт. Операція не така проста, як здається. Адже мішок сформований очеревиною, фасціями. І просто зашити його ефекту не дасть. Потрібно усувати й грижові ворота. Тобто ушивати й зміцнювати ті структури, через які відбулося випинання, щоб попередити рецидиви.

Найефективнішим методом лікування грижі є лапароскопічна хірургія, за допомогою якої здійснюється видалення грижі, повернення вмісту мішка на своє місце і ретельне ушивання грижових воріт. Після такого операційного втручання шрамів майже не залишається, все виглядає доволі естетично та красиво.


Гарна назва операції з видалення грижі – герніопластика – трохи губиться на тлі післяопераційних рубців. Особливо помітні вони при втручаннях з приводу вентральних гриж. До того ж, іноді трапляється неприємне ускладнення – келоїдні рубці.

Лікування грижі шляхом операційного втручання

Лікування грижі шляхом операційного втручання

Усунути ці недоліки дозволяє лапароскопічна хірургія. В Ужгороді провести малоінвазивне видаленням грижі можна в приватній клініці, заснованій Заслуженим лікарем України С.Т. Біляком. Будучи піонером лапароскопічних оперативних втручань (ним була проведена перша в Україні лапароскопічна операція в 1992 році), Степан Томович Біляк ставить перед колективом своєї клініки завдання відповідати світовим стандартам медицини.

Лапароскопічне лікування грижі в клініці Біляка – це цілий комплекс лікувальних заходів. Підготовка до операції включає досконалу діагностику. Ретельне планування передбачає мінімальний обсяг втручання.

Сутність лапароскопічної пластики кил полягає у проведенні маніпуляцій в черевній порожнині через 3-4 маленьких проколи (діаметром до 1 см кожен). Крізь отвори вводяться спеціальні інструменти та відеокамера з джерелом світла. Малий розмір проколів та техніка лапароскопічної операції дозволяють використовувати щадні режими загальної анестезії. Загоєння невеликих отворів відбувається швидше, ніж розрізів, які формуються при широкому доступі. Післяопераційний період проходить легше.

Все це відображає основний принцип, на якому ґрунтується робота наших фахівців, – індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Тому клініка Біляка може успішно конкурувати з багатьма медичними установами як в Україні, так і за кордоном.

Степан Біляк,

з турботою про Ваше здоров’я!

счастье