Грижа

Грижа (кила)

Зміст сторінки:

Грижа (кила) – це патологічний стану органу, при якому частина його випинається за межі своїх кордонів через природний або надбаний отвір, канал. При цьому цілісність оточуючих його оболонок зберігається.

У тіла людини є дві великі порожнини: грудна й черевна. Відмежовуються вони одна від одної м’язовим утворенням – діафрагмою. Анатомічно, груди захищені ребрами, живіт – багатошаровим м’язовим корсетом.

Іноді, при напруженні, коли тиск у черевній порожнині різко зростає, розташовані всередині неї органи продавлюють стінку і виходять за межі свого нормального анатомічного розташування. Так виникають грижі.

Грижі з’являються внаслідок тиску внутрішніх органів на ділянки стінки, у яких основу складають сполучні тканини. Потенційні області тіла, які схильні до формування гриж, називають «слабкими місцями». Як правило, це місце, у якому м’язовий шар тонкий й внутрішні органи стримує лише сама сухожильна тканина (фасція).

Грижа складається з грижових воріт і грижового мішка. Ворота – це отвір, утворений тим органом, котрий вийшов у виді грижі. Мішок складається з оболонок, котрі оточують орган і самого вмісту яке й вийшло через ворота.

Класифікація гриж

Ґрунтується на місці розташування виходу. Розрізняють такі види гриж:

Пупкова та пахова грижі

Пупкова та пахова грижі

Однією з найпоширеніших є пахова грижа. Це пухлиноподібне випинання в промежині може бути як вродженим, так і набутим. Воно заподіює людині істотний дискомфорт і заважає нормально ходити, сидіти. Частіше зустрічається в чоловіків, ніж у жінок.

Дещо рідше трапляється діафрагмальна грижа. При цьому захворюванні, ділянка стравоходу, шлунка або кишківника зміщується в бік легенів і серця крізь отвір у діафрагмі, призначений для стравоходу. Тому такий стан нерідко називається грижа стравоходу. Якщо він посилюється, процес зміщення прогресує – розвивається грижа шлунку й навіть грижа кишківника.

Ще одна поширена патологія – грижа білої лінії живота.Вона являє собою розходження сполучнотканинних волокон середини живота між кубиками преса, внаслідок чого лінія стоншується, стає не щільною. Частіш за все, подібні явища виникають після невдалих хірургічних втручань, особливо якщо вони проводилися порожнинним лапаротомічним методом з великим розрізом, використанням розширювачів, дренажів, тампонів.

Причини гриж

Патологія розвивається через те, що в організмі кожної людини є слабкі місця, які можуть стати потенційними воротами для майбутньої грижі. Такі місця розташовані в паховому каналі, пупковому кільці, на білій лінії живота й інших ділянках і починають здавати під впливом різних чинників. Наприклад, коли розвивається пахова грижа, причини наступні:

 • зайва вага;
 • сильний кашель;
 • підйом вантажів;
 • вагітність;
 • часті закрепи.

Ці ж фактори можуть викликати випинання й інших органів. Крім того, грижа черевної порожнини може розвинутися внаслідок значного підвищення внутрішньочеревного тиску, спровокованого рясним метеоризмом, розладами перистальтики, сильною блювотою. Також причинами нерідко є слабкість м’язового апарату – вроджена чи пов’язана зі старінням організму, гіподинамією. Пусковим гачком може стати й невдале оперативне втручання – через це часто розвивається грижа білої лінії.

Клінічні прояви

Симптоми грижі залежать від її виду, але для всіх є загальна ознака – наявність пухлиноподібного випинання різного розміру під шкірою живота, паху або стегна, яке виникає раптово й заподіює помітний дискомфорт. Причому багато хто з пацієнтів, навіть відчувають сам момент формування такої патології.

Найбільш виражено проявляється пахова грижа, симптоми якої досить болісні:

 • важкість у животі;
 • поява щільної обмеженої припухлості в паху;
 • дискомфорт при ходьбі;
 • біль у паху при піднятті ваги та інших фізичних навантаженнях.

Коли проявляється пахова грижа в чоловіків, симптоми у вигляді болю й дискомфорту локалізуються в області сім’яного канатика. При цьому випинання може виходити в мошонку.

Симптоми пахової грижі в жінок пов’язані з болем у матці, припухлістю й дискомфортом у великих статевих губах, як правило – з одного боку.

Коли в людини діафрагмальна грижа, симптоми зазвичай такі:

 • біль за грудиною і в області серця, котрі виникають одразу після їжі;
 • порушення ковтання їжі;
 • печія;
 • закидання кислого вмісту шлунку в стравохід – рефлюкс.

Маленька грижа стравоходу може себе довго не проявляти, але в міру того, як прогресує патологія, неприємні явища посилюються. Головною ознакою є інтенсивний біль за грудиною, який часто плутають із нападом стенокардії. Також може виникати блювота, відрижка, гикавка. Коли розвивається грижа шлунку, симптоми посилюються, людина сильно страждає через те, що шлунковий сік закидається в стравохід.

Помітивши в себе зазначені ознаки грижі живота, варто якомога раніше звернутися до лікаря.

Небезпека всіх гриж полягає в тому, вони можуть защемлюватися, у результаті чого припиняється надходження крові до вмісту грижового мішка. Це призводить до ішемії, некрозу, перитоніту. Оскільки найчастіше грижа містить петлі кишківника, защемлення її так само небезпечне, як і кишкова непрохідність.

При такому стані, операція ургентна, а втручання великі. Багато дискомфорту доставляє післяопераційний період. Навіть невідкладна хірургічна допомога іноді не дозволяє повністю відновити здоров’я після травматичного втручання.

Стегнова грижа

Стегнова грижа

До речі, при гострій кишковій непрохідності (читай – защемленій грижі), видаляються візуально здорові на момент процедури ділянки кишківника з відступом до 10 см в обидві сторони від місця защемлення.

Тому, якщо діагностована грижа, відкладати її видалення не варто. Навіть якщо вона ще вправляється й не доставляє незручностей. Планова операція завжди протікає краще, ніж екстрена.

Для діагностики зазвичай вистачає пальпації й УЗД. Якщо підозрюється пахова грижа, діагностика включає іригоскопію та герніографію. Також додатково може знадобитися КТ і МРТ.


Лікування

Якщо виявлена грижа, лікування полягає в поверненні вмісту мішка на своє місце й ретельному ушиванні грижових воріт. Процедура не така проста, якою видається. Адже мішок сформований очеревиною, фасціями. І якщо просто зашити його, то неминучий рецидив. Грижові ворота необхідно усувати надійно. Тобто ушивати і зміцнювати ті структури, крізь які відбулося випинання.

Якщо в людини діагностована діафрагмальна грижа, лікування залежить від ступеня випинання. Зазвичай при такому захворюванні, як грижа стравоходу, лікування полягає в зміцненні діафрагмально-стравохідної зв’язки й ушиванні грижових воріт. Чим сильніше зміщені природні межі органу, тим більші обсяги хірургічного втручання необхідні. Наприклад, коли розвинулася грижа шлунку, лікування повинно включати фіксацію органу до м’язів або зв’язок живота, щоби запобігти рецидивам.

Коли в людини пахова грижа, лікування передбачає видалення грижового мішка й повернення органів до їх анатомічного положення, з наступною фіксацією. Існують різні техніки здійснення пластики, які підбираються для кожного пацієнта індивідуально.

Найбільш ефективним методом лікування грижі є лапароскопічна хірургія, за допомогою якої здійснюється видалення грижі, повернення вмісту мішка на його місце й ретельне ушивання грижових воріт. Після такого оперативного втручання шрамів майже не залишається, усе виглядає досить естетично і красиво.

Красива назва втручання з видалення грижі – герніопластика – трохи губиться на тлі післяопераційних рубців. Особливо помітні вони при класичних лапаротомічних операціях із приводу вентральних гриж. До того ж іноді трапляється неприємне ускладнення – келоїдний рубець.

Лікування грижі шляхом операційного втручання

Лікування грижі шляхом операційного втручання

Усунути такі недоліки дозволяє лапароскопічна хірургія. В Ужгороді, здійснити малоінвазивне видалення грижі можна в приватній клініці, заснованій Заслуженим лікарем України С. Т. Біляком. Бувши піонером лапароскопічних оперативних втручань (ним було проведено першу в Україні лапароскопію в 1992 році), Степан Томович Біляк ставить перед колективом своєї клініки завдання відповідати світовим стандартам медицини.

Лікування гриж у клініці Біляка

Не варто ігнорувати підозрілі симптоми при грижі – цим можна лише сильніше нашкодити своєму організму. Краще якомога раніше пройти обстеження в клініці Біляка, де кожному підберуть оптимальний варіант розв’язання цієї проблеми. У нас працюють кваліфіковані фахівці, які стажувалися в США і Європі і володіють сучасними методиками. Ми застосовуємо малотравматичні й ефективні хірургічні втручання.

Лапароскопічне лікування будь-якої грижі в клініці Біляка – це цілий комплекс лікувальних заходів. Підготовка до операції включає докладну діагностику. Ретельне планування забезпечує мінімальний обсяг втручання.

Суть лапароскопічної пластики гриж полягає в проведенні маніпуляцій всередині живота через 3–4 маленьких проколи (діаметром до 1 см). Крізь них вводяться спеціальні інструменти та відеокамера з джерелом світла. Малий розмір розрізів і техніка лапароскопічної методики дозволяють застосовувати щадні режими загальної анестезії. Загоєння невеликих отворів відбувається значно швидше, на відміну від розрізів, які формуються при широкому доступі. Та й післяопераційний період проходить легше.

Пацієнт, котрий проходить лікування грижі живота в нашій клініці, проводить стаціонарний період у комфортній палаті, котра більше нагадує готельний номер. За людиною постійно спостерігає медперсонал, проводячи всі необхідні процедури. Під час перебування в стаціонарі, кожному пропонується смачне дієтичне харчування на основі екологічно чистих продуктів. Також додатково можна пройти курс озонотерапії, що допомагає зміцнити сили організму.

Усе це відображає основний принцип, на якому ґрунтується робота наших фахівців – індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Тому клініка Біляка здатна успішно конкурувати з багатьма медичними установами, як в Україні, так і за кордоном.

Степан Біляк, з турботою про Ваше здоров’я!

счастье