Післяопераційна грижа

Післяопераційна грижа

Незважаючи на значний розвиток хірургії, проблема виникнення гриж після операційних втручань на м’язах живота залишається актуальною. Подекуди й досі застосовуються недосконалі методики, котрі не враховують індивідуальні особливості пацієнта і це призводить до появи таких неприємностей.

В клініці Біляка, у м. Ужгород, застосовується найсучасніший світовий досвід у лікуванні гриж, котрі виникли після попередніх операційних втручань.

Анатомічні передумови

Післяопераційні грижі вже тривалий час є суттєвою проблемою герніології. Оскільки всі традиційні методики ушивання гриж (герніорафії) передбачають зміну анатомічного розташування м’язів та фасцій, це призводить до перерозтягування одних ділянок коштом ущільнення та зміцнення інших.

Тому майже 25% класичних хірургічних втручань з приводу гриж призводять до рецидиву або появі нових. Серед основних причин виділяються такі:

 • Розтягнення тканин.
 • Зміни внутрішньочеревного тиску.
 • Локальний параліч м’язів при травмуванні нервових гілок.
 • Утворення неадекватного рубця у місці зашивання грижі.
 • Надмірний розвиток сполучної тканини після операції.
 • Відсутність детальних інструкцій пацієнтам щодо поведінки після втручань.

Все це тим чи іншим чином сприяє появі рецидивних гриж. Наслідок – розчарування пацієнта в можливостях хірургії.

Негативне ставлення до лікарської допомоги тягне за собою затягування лікування. Тому доволі часто зустрічаються випадки защемлень післяопераційних гриж.

Діагностичні заходи

Типові місця проколів

Типові місця проколів при: а) епігастральна післяопераційна грижа, б) надлобкова, в) правої клубової ділянки, г) правого підребер’я

У подібних ситуаціях розбиратися набагато складніше, ніж при первинних грижах. Адже після попереднього втручання суттєво змінюється будова черевної стінки, часто розвиваються спайки.

Тому такі пацієнти потребують особливої уваги вже на етапі діагностики. В клініці Біляка, післяопераційні грижі досліджуються за таким алгоритмом:

 • Опитування й огляд кваліфікованим та досвідченим лікарем.
 • З’ясовування всіх деталей попередніх втручань.
 • УЗД-дослідження.
 • За потреби – комп’ютерна чи магнітно-резонансна томографія.
 • Лапароскопічний огляд черевної порожнини.

Останні два методи незамінні для розроблення індивідуального плану лікування післяопераційних гриж.

Показання до лікування

Тут все просто. Рецидивну чи нову грижу, котрі утворилися після попередніх операцій, необхідно лікувати. Планове втручання є оптимальним у таких випадках.

І чим раніш його провести – тим краще. Негайно треба звертатись за медичною допомогою, коли з’являється біль у проблемній ділянці. Адже коли настає защемлення, операція значно більш травматична і передбачає великі об’єми видалень.

Підготовка до герніопластики

В нашій клініці, усунення післяопераційних гриж проводиться найсучаснішою лапароскопічною методикою. Це щадна та малоінвазивна операція, котру можна проводити без загального наркозу.

Перелік передопераційних обстежень виглядає так:

 • Клінічні аналізи крові та сечі.
 • Біохімія крові.
 • Вивчення системи згортання.

Суворих вимог до харчування немає, лише обмежуються продукти, здатні посилити газоутворення. Напередодні втручання ставиться очисна клізма.

Хід втручання

Накладення та фіксація сітчастого імпланту на грижові ворота

Накладення та фіксація сітчастого імпланту на грижові ворота

Без розрізів – всі маніпуляції проводяться через кілька проколів стінки живота діаметром до 10 мм.

Спрощено, принцип операції виглядає наступним чином:

 1. Встановлення першого порту якомога далі від грижових воріт та місця попереднього втручання. Це потрібно, щоб спайки не заважали оглянути операційне поле.
 2. Визначаються місця, оптимальні для заведення інших інструментів (троакарів). Щоб зменшити ризик пошкодження органів, застосовують особливі троакари – з тупим кінцем, або з вбудованою мікровідеокамерою.
 3. Проводиться лапароскопічний адгеолізис та створюються умови для зручної роботи хірурга.
 4. Оцінюються розміри дефекту та підбирається відповідної площі сітчастий імплант з інертного полімеру. При цьому важливо, щоб краї сітки на 3-4 см виходили за межі грижових воріт.
 5. Над проблемним місцем розсікають очеревину, заводять під неї імплант та пришивають його як латку, котра перекриває дефект у м’язовому шарі.
 6. Для більшої міцності сітку додатково прошивають з апоневрозом м’язів навколо грижових воріт.
 7. Розсічену очеревину зшивають, покриваючи нею операційне поле.

Далі черевну порожнину оглядають на предмет гемостазу, інструменти виймаються, на проколи шкіри накладаються 1-2 шви.

Фіксація імпланту до м'язів грижових воріт

Фіксація імпланту до м’язів грижових воріт

Завдяки такій методі усуваються передумови для рецидивів післяопераційних гриж навіть за наявності локального паралічу м’язів.

Особливості лікування в клініці

На весь час перебування в клініці Біляка кожен пацієнт забезпечується окремою палатою готельного типу. Організовується повноцінне та збалансоване харчування.

Створюється індивідуальний сестринський пост реанімаційного профілю. За станом здоров’я пильно стежить кваліфікований та досвідчений лікар.

Висока професійність фахівців, індивідуальний підхід та сучасне обладнання дозволяють скоротити післяопераційний період до 2-3 діб.

Вартість операції: 13500 грн. В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
 • цілодобовий нагляд лікаря;
 • індивідуальний медсестринський пост;
 • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
 • перебування в клініці;
 • харчування.

Зверніть увагу! В інших клініках вище перераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.