Види гриж білої лінії: 1 - епігастральна, 2 - параумбілікальна, 3 - підпупочна

Види гриж білої лінії: 1 – епігастральна, 2 – параумбілікальна, 3 – підпупочна

Посередині живота, вертикально між кубиками пресу, у кожної людини проходить сполучнотканинна біла лінія. Її так називають тому, що вона позбавлена судин та м’язової тканини.

Це робить її «слабким місцем», у якому можуть утворюватися грижові ворота. Близько 11% всіх гриж передньої черевної стінки виходять саме через білу лінію живота. В Ужгороді, в клініі Біляка, застосовується найсучасніший спосіб їх лікування – лапароскопічний.

Анатомічні передумови

Сама по собі, ця вертикальна смуга є місцем з’єднання апоневрозів одразу декількох двосторонніх м’язів живота. Її утворюють парні:

 • прямі м’язи;
 • зовнішні косі;
 • внутрішні косі;
 • поперечні м’язи живота.

До середини черевної стінки доходять лише їх сухожильні волокна, тому середня товщина білої лінії становить всього близько 1,5 мм.

Ширина на різних рівнях відрізняється: в епігастрії сягає 2 см, біля пупка – 2,3 см, у гіпогастрії, нижче пупка – знову стоншується до 0,8 см. Це середні показники, індивідуальні ж можуть значно відрізнятись.

При такій товщині утримати вміст черевної порожнини непросто. До того ж, у товщі білої лінії є прошарки жирової тканини, котрі не додають їй міцності.

Тому при підвищенні внутрішньочеревного тиску чи розтягненні передньої черевної стінки, сухожильні волокна, з яких сплетена біла лінія, можуть розходитися. Утворюється грижа.

Діагностичні заходи

Поява припухлості посередині живота має спонукати звернутися до лікаря, щоб з’ясувати, з чим доводиться мати справу. Є велика ймовірність того, що це – грижа білої лінії.

Розташуватися вона може на трьох умовних поверхах:

 • Над пупком.

   Грижа на УЗД: стрілочками вказано грижовий мішок, R - прямі м'язи живота

  Грижа на УЗД: стрілочками вказано грижовий мішок, R – прямі м’язи живота

 • В ділянці пупка.
 • Нижче від нього.

Фахівці клініки Біляка в змозі встановити попередній діагноз вже при огляді пацієнта. Враховуючи, що у людей може бути значний шар підшкірної жирової клітковини, а середній діаметр гриж від 1 до 10 см, це не так вже й просто.

Впевнитися у правильності висновку дозволяють інструментальні обстеження: УЗД та комп’ютерна чи магнітно-резонансна томограма. Ці методи крім встановлення факту грижі допомагають визначити її вміст та розташування прилеглих органів. Для планування індивідуального втручання така інформація безцінна.

Показання до лікування

Вже доведено, що при грижах білої лінії краще зробити операцію одразу після виявлення. Адже сама вона вже не закриється, буде збільшуватися та у якийсь момент защемиться.

Тоді вже доведеться терміново видаляти значні фрагменти кишківника, чого можна легко уникнути при плановому втручанні. Тому грижу будь-якого розміру варто усунути якнайскоріше.

Підготовка до герніопластики

В нашій клініці впроваджено лапароскопічне лікування гриж білої лінії. Це малоінвазивна методика, для котрої не потрібні розрізи: всі маніпуляції проводяться через кілька проколів передньої черевної стінки діаметром до 1 см кожен.

Завдяки цьому відпадає потреба у загальному наркозі. Тому й вимоги до підготовки кишківника м’якші. У раціоні обмежуються продукти, здатні спровокувати газоутворення, напередодні втручання ставиться очисна клізма.

Для оцінки загального стану обов’язково проводяться лабораторні обстеження:

 • Клінічний аналіз крові та сечі.
 • Коагулограма (система згортання).
 • Біохімічні дослідження крові.

Їх дані дозволяють провести лапароскопічне лікування гриж білої лінії без розвитку ускладнень та з незмінною ефективністю.

Схема підведення імпланта до грижових воріт

Схема підведення імпланта до грижових воріт

Хід втручання

Через те, що грижові ворота знаходяться на самій білій лінії, для проколів доводиться вибирати альтернативні місця. Зробити це дозволяють дані УЗД, КТ чи МРТ. Тому у кожному окремому випадку, схема розташування троакарів може відрізнятися.

Подальші дії лікарів можна спрощено викласти у такому порядку:

 1. Через перший прокол заводяться відеокамера і джерело світла. Зображення транслюється на монітор і хірург візуально контролює кожен крок.
 2. Знаходять грижові ворота і встановлюють інші троакари для найбільш зручної та ефективної роботи.
 3. Над грижовими ворітьми розсікається очеревина.
 4. Через один з проколів на шкірі, до черевної порожнини заводиться сітчастий полімерний клапоть-імплант. Розміром він з усіх сторін на 3-4 см має переважати діаметр дефекту білої лінії.
 5. Імплант підводять до грижових воріт і фіксують до щільних м’язів.
 6. Ушивають раніше надрізаний фрагмент очеревини, прикриваючи ним сітку.
 7. Ретельно оглядають операційне поле на предмет гемостазу та виймають інструменти.

   Грижові ворота надійно перекриті сітчастим імплантом

  Грижові ворота надійно перекриті сітчастим імплантом

Самі проколи можна або зашити 1-2 швами, або закрити лейкопластирною пов’язкою.

Досконало встановлена сітка з інертного полімеру створює міцну перепону на шляху грижових воріт. Фахівці клініки Біляка набувають передовий досвід під час регулярних закордонних стажувань у кращих медичних закладах США та Європи, і тому операції проводяться з незмінним успіхом.

Особливості лікування в клініці

На весь час перебування в клініці кожний пацієнт відчуває на собі індивідуальний підхід: окрема палата готельного типу з організацією збалансованого органічного харчування, індивідуальний сестринський пост та нагляд з боку кваліфікованого і досвідченого лікаря.

Сучасне обладнання і досконала техніка лапароскопічного лікування гриж білої лінії в клініці Біляка, скорочують термін післяопераційного періоду до 2-3 діб.

Вартість операції: 13500 грн. В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
 • цілодобовий нагляд лікаря;
 • індивідуальний медсестринський пост;
 • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
 • перебування в клініці;
 • харчування.

Зверніть увагу! В інших клініках вище перераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.