Схематичне зображення стегнової грижі

Схематичне зображення стегнової грижі


Зміст сторінки:

У нижньому відділі черевної порожнини – малому тазу – є особливе місце, через яке на стегно виходять стегнова артерія, стегнова вена та два нерви. Це так звана судинна лакуна і саме крізь неї найчастіше проходять стегнові грижі.

Їх досить важко виявити й вони схильні до защемлення. Тому варто від них позбуватися у плановому порядку. Клініка Біляка у м. Ужгород пропонує ефективне та безпечне лапароскопічне лікування стегнових гриж.

Анатомічні передумови

Стінки судинної лакуни утворені трьома зв’язками, сама вона заповнена жировою тканиною, а зверху прикрита однією лише очеревиною. Чітко видно, що це – одне з «слабких місць» черевної порожнини, а отже, є небезпечним щодо утворення гриж.

Частіше грижові ворота утворюються у медіальному відділі (ближче до центру тіла) судинної лакуни, хірурги це місце називають стегновим кільцем.

Коли в кільце входить грижа, вона відсуває судини та нерви до периферії та утворює стегновий канал, який закінчується на передній поверхні стегна. Трапляється таке приблизно у 5-8% випадків серед всіх гриж передньої стінки живота.

У появі стегнових кил відстежуються певні закономірності:

 1. Частіше страждають жінки у віці за 40 років. У них більш пухка жирова тканина та більший діаметр стегнового кільця (1,8 см), ніж у чоловіків (1,2 см).
 2. Появі сприяють різкі надмірні підвищення внутрішньочеревного тиску.
 3. З віком послаблюються сполучнотканинні зв’язки, котрі обмежують судинну лакуну і грижові ворота утворюються більш
  Вид стегнового кільця у чоловіків (а) та жінок (б). 1 та 4 - м'язи, 2 - стегнова артерія, 3 - стегнова вена

  Вид стегнового кільця у чоловіків (а) та жінок (б). 1 та 4 – м’язи, 2 – стегнова артерія, 3 – стегнова вена

  легко.

 4. Певним чином, появі стегнових гриж можуть сприяти раніше проведені операції по зашиванню пахової грижі. Ще деінде застосовують недосконалі методики, після яких відбувається розширення пахового кільця (герніорафія по Бассіні).
 5. У людей похилого віку часто бувають двосторонні стегнові грижі, також вони нерідко поєднуються з паховими.

Поряд з судинною лакуною є подібний за анатомією регіон – м’язова лакуна. Як зрозуміло з назви, там проходять м’язи, тому грижі бувають вкрай рідко.

Діагностичні заходи

Виявити стегнову грижу важче, ніж пахову. Вони можуть бути невеличкими за розмірами й тоді їх легко сплутати зі збільшеним лімфатичним вузлом.

Грижа може взагалі не досягати передньої поверхні стегна і затримуватись у стегновому каналі. Відчутно перешкоджає і надмірне ожиріння, котре часто відмічається з віком.

Тому занадто часто стегнові грижі віднаходять уже на стадії защемлення, коли розвиваються явища кишкової непрохідності.

Знаючи ці особливості, фахівці клініки Біляка для ранньої діагностики стегнових гриж використовують багатий власний досвід і навички, набуті під час регулярних стажувань у провідних закордонних клініках США та Європи.

Сучасний імплант для закриття грижових воріт

Сучасний імплант для закриття грижових воріт

Для підтвердження діагнозу можуть застосовуватися УЗД та комп’ютерна томограма. Ці методи дозволяють отримати детальну інформацію про важливі моменти:

 • Факт наявності грижі.
 • Її розміри.
 • Характер проходження крізь стегновий канал.
 • Що є вмістом грижового мішка.
 • Будову судинного малюнку у саме цього пацієнта.

Останній пункт є вкрай важливим, оскільки через поряд з грижею проходять великі судини та приблизно у 20% людей є додаткові гілочки артерій. Якщо це не врахувати, може виникнути значна кровотеча.

Показання до лікування

Будь-яка грижа небезпечна тим, що може защемлюватися. Тому бажано провести лапароскопічну герніопластику ще на стадії безсимптомного перебігу.
Тоді втручання проводиться без задіяння кишківника, планово та без поспіху. А отже – з меншим обсягом травмувань тканин.

Коли ж грижа защемиться, то вже потрібна зовсім інша за об’ємами видалень операція. Висіченню підлягають значні ділянки кишківника, а отже, значно втрачається якість життя.

Тому варто провести планову герніопластику лапароскопічно невдовзі після виявлення грижі. В нашій клініці таке втручання проводиться за досконалими методиками із застосуванням найсучаснішого обладнання.

Підготовка до герніопластики

За не ускладненого перебігу стегнової грижі, лапароскопічне втручання можна проводити без застосування загальної анестезії. Спочатку проводиться загальне клінічне обстеження пацієнта:

Типові місця проколів для лапароскопічної герніопластики

Типові місця проколів для лапароскопічної герніопластики

 • Клінічні дослідження крові та сечі.
 • Біохімічні показники.
 • Визначаються параметри системи згортання.

За кілька днів до операції з раціону виключаються продукти, котрі могли б спровокувати надмірне газоутворення, напередодні втручання – ставиться очисна клізма.

Хід втручання

Лапароскопічна герніопластика стегнової кили багато в чому повторює алгоритм дій при паховій грижі.

На передній черевній стінці робляться три проколи, діаметром до 10 мм кожен. Крізь них до черевної порожнини заводяться інструменти, джерело світла та мініатюрна відеокамера, котра транслює кожен момент втручання на монітор.

Узагальнено, подальші дії можна представити таким алгоритмом:

 1. Віднаходять місце утворення грижових воріт та розсікають над ними очеревину.
 2. Судини та нерви, котрі проходять поряд з грижовим мішком, обережно відсувають у сторону.

   Розріз очеревини над грижовими воротами

  Розріз очеревини над грижовими воротами

 3. Вимірюють діаметр грижових воріт та визначають місця, де буде кріпитися міцна поліпропіленова сітка-імплант.
 4. За потреби, зміцнюються послаблені зв’язки у ділянці судинної лакуни.
 5. Через один з проколів на черевній стінці заводиться сітка з інертного полімеру та фіксується так, щоб повністю закрити собою грижові ворота. Для судин та нервів, завчасно, у сітці вирізається отвір.
 6. Розріз очеревини, зроблений на першому етапі, ушивається над імплантом.
 7. Операційне поле оглядається на предмет надійного гемостазу, інструменти виводяться з черевної порожнини.

Самі проколи після цього або зашиваються одним-двома швами, або закриваються лейкопластирними пов’язками.

Поліпропіленова сітка надійно зміцнює стегнове кільце та попереджає рецидиви. Те, що її зверху накривають власною очеревиною, запобігає ускладненням та пришвидшує відновлення здоров’я.

Завдяки видатній професійності, хірурги клініки Біляка здатні провести двосторонню лапароскопічну герніопластику стегнових гриж під час однієї процедури. Це економить багато часу, сил та фінансових ресурсів.

Накладення та фіксація сітки при двосторонній герніопластиці

Накладення та фіксація сітки при двосторонній герніопластиці

До того ж доведено, що коли при двосторонніх стегнових грижах пролікувати лише одну, тиск з іншої сторони посилюється. Отже, друга грижа збільшується та зростає ризик защемлення.

Особливості лікування в клініці

Кожна людина на весь час стаціонарного режиму розміщується в індивідуальній палаті готельного типу, забезпечується харчуванням та всім необхідним.

Організовується окремий сестринський пост реанімаційного профілю. За перебігом відновлення після втручання, спостерігає досвідчений та кваліфікований лікар.

Для прискорення одужання застосовується озонотерапія. Завдяки всьому цьому, тривалість перебування на стаціонарі після лапароскопічної герніопластики в клініці Біляка не перевищує трьох діб.

Вартість операції: 13500 грн. В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
 • цілодобовий нагляд лікаря;
 • індивідуальний медсестринський пост;
 • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
 • перебування в клініці;
 • харчування.

Зверніть увагу! В інших клініках вище перераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.