Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Нормальна нирка повинна перебувати на своєму місці. Якщо вона стає рухливою, зміщується вбік або вниз, повертається навколо своєї осі, говорять про нефроптоз. Достовірних даних про поширеність немає. Більшість людей з рухливістю нирки про це не підозрюють. З усіх виявлених хворих, 73% складають жінки.

Причини розвитку

Патологічної рухливості нирка може набувати внаслідок декількох причин:

  • значне схуднення (недостатньо жирової клітковини для ложа);
  • збільшення маси та об’єму самого органу (пухлини, гідронефроз, полікістоз);
  • травм (падіння з висоти, струс);
  • послаблення зв’язкового апарату (захворювання сполучної тканини);
  • зниження тонусу м’язів передньої стінки живота;

Права нирка страждає частіше за ліву. Двосторонній нефроптоз зазвичай спостерігається при загальному опущенні внутрішніх органів (спланхноптозі).

Клінічні прояви

Клінічні прояви нефроптозу

Клінічні прояви нефроптозу

Головні симптоми – біль, кров у сечі і підвищений артеріальний тиск. Больові відчуття часто не пов’язані зі ступенем опущення. Так, нирка, що стоїть вище пупка, може завдавати більшого болю ніж та, що опустилася у малий таз. Біль частіше носить періодичний характер, виникає при тривалому знаходженні у вертикальному положенні.

Кров у сечі часто з’являється після тривалого стояння та пов’язана з порушеннями венозного відтоку. Нерідко, появі гематурії передує біль (розтягуються вени, а після кровотечі приходять у норму). Кількість крові в сечі варіює від мікроскопічної до значної.

Зазвичай рухливість нирки перебігає безсимптомно. Прояви виникають, якщо змінюється розташування судин. Можуть перегинатися і передавлюватися артерії та вени, що веде до гемодинамічних порушень. Незадовільне кровопостачання нирки, в свою чергу, створює системне підвищення артеріального тиску. Поганий венозний відтік при нефроптозі, призводить до варикозних змін і появи крові в сечі.

Розлади сечовиділення виникають рідше, ніж гематурія. Причина – перекрут і (або) перегин сечоводу. Трапляється, що нефроптоз супроводжують рубцеві зрощення в області пієлоуретерального сегменту, що теж призводить до порушень відтоку сечі. Однак гідронефроз розвивається рідко.

Патологічна рухливість нирки внаслідок зовнішнього впливу (травми), супроводжується болем з ураженої сторони, часто виявляється гематурія.

Стадії розвитку нефроптозу

Стадії розвитку нефроптозу

Ступені тяжкості

Прийнято виділяти такі стадії нефроптозу:

  • І стадія – жодних проявів, орган частково зміщується на вдиху, повертається на місце при видиху;
  • ІІ стадія – з’являються скарги загального характеру (нездужання, слабкість). У вертикальному положенні тіла, нирка повністю виходить з ложа, обертається навколо своєї осі. У горизонтальному положенні, симптоми нефроптозу зникають і нирка повертається на своє місце.
  • ІІІ стадія – скарги набувають локальний характер. Нирка здатна зміщуватися до порожнини малого тазу. З’являються симптоми перегину судин, сечоводу.

Діагностичні заходи

На перший погляд, виявити нефроптоз не становить особливих труднощів. Однак потрібен неабиякий професіоналізм, щоб зіставити загальні прояви, симптоми з боку сечовидільної системи і правильно зібрати анамнестичні дані (різке схуднення, травми і т. д.).

Пальпація нирки при нефроптозі

Пальпація нирки при нефроптозі

Фахівці Духовно-медичного центру володіють багатим досвідом і регулярно стажуються у провідних клініках США і розвинених країн Європи. Сучасне обладнання та досконалі професійні навички дозволяють їм обґрунтовано запідозрити нефроптоз і підтвердити або спростувати цей діагноз.

Для верифікації використовується пальпація нирки, УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору і малого тазу, рентгенологічні методи. Будь-які питання про те, що робити, якщо виявлено нефроптоз, можна задати фахівцю, за допомогою форми на сайті.

Лікування нефроптозу

Правильно встановлений діагноз – перший крок на шляху до одужання. Початкові стадії нефроптозу допускають консервативне лікування (фізкультура, дієта). Але найбільш надійним та сучасним способом, є лапароскопічна фіксація нирки.

Нефропексія в клініці Біляка – гарантія відновлення здоров’я без спотворюючих рубців на тілі. Це особливо актуально, якщо згадати, що 2/3  людей, котрі страждають від нефроптозу, – жінки.