Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Нефроптоз – патологічний стан, при якому нирка змінює своє анатомічне положення. Орган опускається в нижню частину черевної порожнини, часом навіть досягає малого таза. Це призводить до порушення ниркового кровообігу, утворення каменів та інших супутніх патологій.

Нормальна нирка повинна знаходитися на своєму анатомічному місці. Якщо вона стає рухомою, зміщується вбік, вниз або обертається навколо своєї осі, має місце нефроптоз. Вірогідних даних про поширеність такої патології немає, тому що більшість людей з рухливістю нирки про це навіть не підозрюють. З виявлених хворих 73% складають жінки.

Причини розвитку

Патологічна рухливість нирки може виникати внаслідок кількох причин:

 • швидке, надмірне схуднення (стає недостатньо жирової клітковини для ложа);
 • збільшення маси і об’єму самого органу (пухлини, гідронефроз, полікістоз);
 • травми (падіння з висоти, струси);
 • ослаблення зв’язкового апарату (захворювання сполучної тканини);
 • зниження тонусу м’язів передньої стінки живота;
 • підвищене навантаження на поперековий відділ внаслідок постійного носіння важких предметів, ускладненої вагітності;
 • вроджені аномалії ниркового фіксуючого апарату.

Більшим чином, в групі ризику по даному захворюванню перебувають молоді жінки худорлявої статури. Від нестачі жирової клітковини слабшає правильна фіксація нирки, й вона стає більш рухомою. Найчастіше страждає орган справа. Але в деяких випадках патологічна рухливість буває двосторонньою.

Нефроптоз двосторонній – це зміщення обох нирок за межі свого анатомічного розташування внаслідок патологічної рухливості. При цьому органи нерідко прокручуються навколо власної осі. Дана форма патології зустрічається рідше, ніж одностороння. Вона значно небезпечніша, оскільки сприяє розвитку серйозних ускладнень: гідронефрозу, сечокам’яної хвороби, артеріальної гіпертензії.

Двосторонній нефроптоз зазвичай відбувається на фоні загального опущення внутрішніх органів (спланхноптозу). Та часто його провокують ті ж фактори, що і односторонній: підняття важких предметів, ослаблення м’язового корсету, різке схуднення, аномалії зв’язок, інфекційні хвороби.

Зміщення обох нирок потребує негайного лікування. Адже якщо вони втратять функціональність, виникне пряма загроза життю людини. Для лікування застосовується головним чином хірургічний підхід, але іноді на початкових стадіях ефективною є консервативна терапія.

Клінічні прояви

Клінічні прояви нефроптозу

Клінічні прояви нефроптозу

Головні симптоми:

 • біль в животі або в боці, що віддає в малий таз, може бути як відчуття тягнення, так і переймоподібний характер;
 • ниркові кольки;
 • домішки крові в сечі;
 • озноб і нудота на тлі больового синдрому;
 • підвищення артеріального тиску;
 • дискомфорт і відчуття тяжкості в попереку;
 • симптоми інфекції сечових шляхів – утруднене і болісне сечовипускання, часті позиви «по-маленькому»;
 • мутність сечі та різкий її запах.

Больові відчуття зі ступенем опущення мало пов’язані. Так, нирка, котра стоїть вище пупка, може завдавати більшого болю ніж та, що опустилася в малий таз. Біль зазвичай має періодичний характер, виникає при тривалому перебуванні у вертикальному положенні.

Кров в сечі часто з’являється після тривалого стояння, пов’язана з порушеннями венозного відтоку. Нерідко біль передує появі гематурії (вени розтягуються, а після кровотечі приходять в норму, спадаються). Кількість крові в сечі варіює від мікроскопічної, до помітної неозброєним оком.

Часто рухливість нирки перебігає безсимптомно. Прояви виникають, при зміні розташування судин. Можуть перегинатися і перетискуватися артерії, вени, що призводить до гемодинамічних та ішемічних розладів. Незадовільне кровопостачання нирки стає причиною системного підвищення артеріального тиску. Наслідками порушення венозного відтоку при цьому захворюванні стають варикозні зміни та поява крові в сечі.

Розлади сечовиділення виникають рідше. Причина їх – перекручення і (або) перегинання сечоводу. Буває, що хвороба супроводжується рубцевими зрощеннями в ділянці пієлоуретерального сегменту, що теж призводить до порушення відтоку сечі. Однак, гідронефроз зустрічається рідко.

Патологічна рухливість нирки після зовнішнього впливу (травми), супроводжується болем з пошкодженої сторони, часто виявляється гематурія.

Коли прояви захворювання не виражені вкрай явно, а турбують людину зрідка, пацієнт значення симптомам не надає. Дискомфорт в попереку людина приписує підняттю важких предметів, ниючий біль в нирках – переохолодженню, а підвищений тиск – стресу. В результаті, пацієнти зазвичай звертаються за допомогою на досить серйозних стадіях хвороби.

  Стадії розвитку нефроптозу

  Стадії розвитку нефроптозу

  Ступені тяжкості

  Прийнято виділяти наступні стадії захворювання:

  • I стадія – жодних проявів, орган частково зміщується на вдиху, повертається на місце при видиху. Симптоматика майже не турбує людину, оскільки опущення незначне, на загальний стан і працездатність не впливає.
  • II стадія – з’являються скарги загального характеру (нездужання, слабкість). Нирка в вертикальному положенні тіла повністю виходить з ложа, обертається навколо своєї осі. У горизонтальному положенні тіла симптоми зникають, і нирка повертається на своє місце. Пацієнт на цій стадії зазвичай скаржиться на біль у попереку, який найчастіше виникає в положенні стоячи. При клінічних дослідженнях знаходять еритроцити і білок в сечі.
  • III стадія – скарги набувають локального характеру. Нирка здатна зміститися до порожнини малого таза. Відмічаються симптоми перегинання судин, сечоводу. У сечі з’являється кров, пацієнт відчуває біль попереку при будь-якому положенні тіла, в деяких випадках нирка може втратити функціональність. Дана стадія хвороби істотно погіршує загальний стан і працездатність.

  Зазвичай, пацієнти звертаються за допомогою до лікарів на 2 стадії захворювання. У цій фазі зсув вже досить виражений і дає характерні клінічні прояви. Але іноді опущення нирки діагностується в більш запущених ступенях.

  Це пов’язано з тим, що симптоматику нерідко плутають з іншими захворюваннями – холециститом, колітом, пієлонефрит. Призначається некоректне лікування, яке лише погіршує ситуацію. Ось чому в діагностиці і терапії даної патології важливим є професіоналізм лікарів. У клініці Біляка обстеження проводяться на сучасному високоточному обладнанні, а досвідчені лікарі вміють безпомилково розшифровувати результати обстежень!

  Діагностичні заходи

  На перший погляд, виявити патологію не становить особливих труднощів. Однак необхідний неабиякий професіоналізм, щоб зіставити загальні прояви, симптоми з боку сечовидільної системи і правильно зібрати анамнестичні дані (різке схуднення, травми).

  Пальпація нирки при нефроптозі

  Пальпація нирки при нефроптозі

  Фахівці клініки Біляка (Ужгород) мають багатий досвід та регулярно проходять стажування в провідних клініках США і розвинених країн Європи. Сучасне обладнання та професійні навички дозволяють їм обґрунтовано запідозрити нефроптоз і підтвердити або виключити цей діагноз.

  Для діагностики даної патології застосовуються лабораторні, механічні та інструментальні методи:

  • пальпація нирки;
  • загальний і біохімічний аналізи крові та сечі;
  • аналізи сечі за Нечипоренко і Зимницьким;
  • проби сечі на білок;
  • УЗД нирок в положенні стоячи і лежачи;
  • дослідження функції нирок;
  • екскреторна урографія – рентгенологічне обстеження нирок на функціональність і анатомічне розташування;
  • КТ і МРТ – у випадках, коли інші методи діагностики не дали точної картини.

  У клініці Біляка для верифікації застосовується пальпація нирки, УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору і малого таза, рентгенологічні методи. Будь-які питання про те, що робити, якщо виявлено нефроптоз, можна задати фахівцям за допомогою форми на сайті або зателефонувавши нам.

  Лікування нефроптозу

  Правильно встановлений діагноз – перший крок на шляху до одужання. Початкові стадії хвороби допускають консервативне лікування:

  • лікувальна фізкультура для зміцнення м’язового корсету;
  • масаж;
  • дієта, спрямована на збільшення м’язової маси і нарощування підшкірної жирової клітковини;
  • носіння фіксувальних поясів-бандажів;
  • медикаментозне лікування, спрямоване на усунення інфекції та стабілізацію артеріального тиску;
  • санаторно-курортне лікування.

  Цей комплекс заходів спрацьовує, якщо потрібно провести лікування нефроптозу 1 ступеню. Пацієнту рекомендують збалансовано харчуватися і контролювати масу тіла. Людини необхідно уникати переохолоджень і захищатися від сечостатевих інфекцій. Також корисним буде регулярно займатися лікувальною гімнастикою.

  Якщо в анамнезі є зміщення нирки, слід регулярно показуватися лікарю, періодично здавати аналізи сечі і крові. Навіть коли людина в ремісії, важливо тримати хворобу під контролем, своєчасно робити УЗД та інші обстеження, щоб в разі рецидиву відразу вжити необхідних заходів.

  Коли у пацієнта нефроптоз 2 ступеню, лікування консервативними методами скоріш за все не матиме позитивного ефекту. При серйозних формах захворювання застосовується більш радикальний підхід – хірургічний. Проводиться операція під назвою нефропексія, спрямована на фіксацію органу в його ложі. Під нирку підводиться спеціальна сітка, яка утримує її, подібно гамаку. Це дозволяє запобігти подальшому її опущенню, перекручуванню, вирівняти артеріальний тиск.

  Раніше такі операції проводилися виключно лапаротомічним способом. Але сьогодні найсучаснішим і надійним способом, є лапароскопічна нефропексія (фіксація нирки сіткою). Саме такий підхід застосовується в клініці Біляка!

  Особливості лікування в клініці

  Нефропексія в клініці Біляка – гарантія відновлення здоров’я без потворних рубців на тілі. Це особливо актуально, якщо згадати, що 2/3 людей, які страждають від цього захворювання – жінки.

  Замість великого 20-сантиметрового розрізу, в процесі операції робиться три крихітних проколи, діаметр яких не більше 5-10 мм. Це дозволяє провести операцію швидко, з малими дозами анестезії і значно меншим стресом для організму. Пацієнти в той же день приходять до тями, можуть вставати, не відчувають болю і дискомфорту.

  Виписка здійснюється на 3-й день, а повернення до повноцінного життя – через 2-3 тижні після втручання. Від операції не залишається потворних шрамів і рубців, до того ж зберігається цілісність м’язової тканини, що надзвичайно важливо до одужання.

  Лапароскопія в клініці Біляка дозволяє уникнути ризику післяопераційних ускладнень (гриж, кровотеч) і рецидивів. Недарма ця операція вважається «золотим стандартом» у лікуванні захворювання. Вона сприяє усуненню больового синдрому, нормалізації кров’яного тиску, швидкому одужанню.

  Лікування в клініці Біляка дає пацієнтам масу переваг:

  • точна діагностика на сучасному обладнанні;
  • консультації кваліфікованих лікарів, які стажувалися в США і Європі;
  • використання прогресивних методів нового покоління;
  • якісне обслуговування і доброзичливе ставлення.

  Під час стаціонарного періоду в клініці, людина перебуває в комфортній одномісній палаті, яка з вигляду не відрізняється від готельного номера. За рахунок цього пацієнт не відчуває пригніченості «лікарняної атмосфери». Але рівень медичного обслуговування при цьому на вищому рівні: цілодобове спостереження лікарів, індивідуальний медсестринський пост, повний комплекс процедур.

  Ще один приємний «бонус» – у вартість нефропексії в клініці Біляка входить медикаментозне обслуговування, перебування, лікарське спостереження і харчування. У той час, як у багатьох інших лікарнях, за кожну перев’язку доводиться доплачувати, тут ви платите один раз!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів