Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Анатомічне розташування нирок при нефроптозі

Нормальна нирка повинна перебувати на своєму місці. Якщо вона стає рухливою, зміщується вбік або вниз чи повертається навколо своєї осі, говорять про нефроптоз. Достовірних даних про поширеність такої патології немає. Більшість людей з рухливістю нирки про це навіть не підозрюють. З усіх виявлених хворих, 73% складають жінки.

Причини розвитку

Набувати патологічної рухливості нирка може внаслідок декількох причин:

  • значне схуднення (недостатньо жирової клітковини для ложа);
  • збільшення маси та об’єму самого органу (пухлини, гідронефроз, полікістоз);
  • травми (падіння з висоти, струс);
  • послаблення зв’язкового апарату (захворювання сполучної тканини);
  • зниження тонусу м’язів передньої стінки живота.

Права нирка страждає частіше за ліву. Двосторонній нефроптоз зазвичай спостерігається при загальному опущенні внутрішніх органів (спланхноптозі).


Клінічні прояви

Клінічні прояви нефроптозу

Клінічні прояви нефроптозу

Головні симптоми – біль, кров у сечі та підвищений артеріальний тиск. Больові відчуття часто не пов’язані зі ступенем опущення. Так, нирка, що стоїть вище пупка, може завдавати більшого болю ніж та, що опустилася у малий таз.

Біль частіше має періодичний характер, виникає при тривалому знаходженні у вертикальному положенні.

Кров у сечі часто з’являється після тривалого стояння та пов’язана з порушеннями венозного відтоку. Нерідко появі гематурії передує біль (розтягуються вени, а після кровотечі приходять у норму). Кількість крові в сечі варіює від мікроскопічної до значної.

Зазвичай рухливість нирки перебігає безсимптомно. Прояви виникають, якщо змінюється розташування судин. Можуть перегинатися і передавлюватися артерії та вени, що веде до гемодинамічних порушень. Незадовільне кровопостачання нирки, у свою чергу, провокує системне підвищення артеріального тиску. Поганий венозний відтік при нефроптозі, призводить до варикозних змін і появи крові в сечі.


Розлади сечовиділення виникають рідше, ніж гематурія. Причина їх – перекрут і (або) перегин сечоводу. Трапляється, що нефроптоз супроводжують рубцеві зрощення в області пієлоуретерального сегменту, що теж призводить до порушень відтоку сечі. Однак гідронефроз розвивається рідко.

Патологічна рухливість нирки внаслідок зовнішнього впливу (травми), супроводжується болем з ураженої сторони, часто виявляється гематурія.

Стадії розвитку нефроптозу

Стадії розвитку нефроптозу

Ступені тяжкості

Прийнято виділяти такі стадії нефроптозу:

  • I стадія – жодних проявів, орган частково зміщується на вдиху, повертається на місце при видиху;
  • II стадія – з’являються скарги загального характеру (нездужання, слабкість). У вертикальному положенні тіла нирка повністю виходить з ложа, обертається навколо своєї осі. У горизонтальному положенні симптоми нефроптозу зникають і нирка повертається на своє місце.
  • III стадія – скарги набувають локальний характер. Нирка здатна зміщуватися до порожнини малого таза. З’являються симптоми перегину судин, сечоводу.

Діагностичні заходи

На перший погляд, виявити нефроптоз не становить особливих труднощів. Однак потрібен неабиякий професіоналізм, щоб зіставити загальні прояви, симптоми з боку сечовидільної системи й правильно зібрати анамнестичні дані (різке схуднення, травми й т. і.).

Пальпація нирки при нефроптозі

Пальпація нирки при нефроптозі

Фахівці кдлініки Біляка з м. Ужгород володіють багатим досвідом і регулярно стажуються у провідних клініках США і розвинених країн Європи. Сучасне обладнання та досконалі професійні навички дозволяють їм обґрунтовано запідозрити нефроптоз і підтвердити або спростувати цей діагноз.

Для верифікації використовується пальпація нирки, УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору і малого таза, рентгенологічні методи. Будь-які питання про те, що робити, якщо виявлено нефроптоз, можна задати фахівцю, за допомогою форми на сайті чи зателефонувати нам.

Лікування нефроптозу

Правильно встановлений діагноз – перший крок на шляху до одужання. Початкові стадії нефроптозу допускають консервативне лікування (фізкультура, дієта). Але найбільш надійним та сучасним способом, є лапароскопічна нефропексія (фіксація нирки сіткою).

Нефропексія в клініці Біляка – гарантія відновлення здоров’я без не естетичних рубців на тілі. Це особливо актуально коли згадати, що 2/3 людей, котрі страждають від нефроптозу, – жінки.