Пієлонефрит

Пієлонефрит

Серед безлічі інфекційних захворювань нирок, особливе місце посідає пієлонефрит. Це відома ниркова патологія, яка часто зустрічається на тлі всіх інфекційних хвороб.

Цей термін об’єднує прояви, які властиві інфекційному ураженню нирок. У нефрології пієлонефрит описується як неспецифічний інфекційно-запальний процес, що протікає переважно в чашково-мисковій і тубуло-інтерстиційній системах нирок. Говорячи простіше, це прояви інфекційного ураження нирок (будь-яким мікробом), при якому вражається весь орган.

Пієлонефрит – прояв інфекційного ураження роботи нирок, яке відбувається переважно в чашково-мисковій і тубуло-інтерстиційній системах.

Реакція на інфекцію не відрізняється різноманітністю. З’являється запалення, яке призводить до руйнування нормальної тканини, формуються рубцеві зміни. У підсумку порушуються всі функції нирки.

Причини

З початку XXI століття все більш міцні позиції завойовує теорія вторинності пієлонефриту. Вона ґрунтується на тому, що в нормальній нирці інфекційний агент не розвивається і не призводить до такої серйозної патології. Майже завжди знаходять попередні порушення уродинаміки, аномалії розвитку, зміни кровопостачання нирок.

Ряд серйозних досліджень показують, що викликається пієлонефрит найчастіше бактеріями-супутниками людського організму. У 73% це ізольовані представники кишкової групи (кишкова паличка, ентерококи, протей, стафілококи). Мікробна асоціація з кількох видів виявляється в 27% випадків.

Кишкову паличку знаходять у 80% патологій. Вважається, що це обумовлено здатністю палички спокійно жити та розмножуватися в сечовому міхурі, звідки вона і потрапляє в нирки.

Саме висхідним шляхом і відбувається інфікування нирок (95% – 97%). Попадання інфекції з кров’ю відзначається тільки в 3% -7% випадків.

Вигляд нирки під час протікання гострого пієлонефриту

Вигляд нирки під час протікання гострого пієлонефриту

Груп підвищеного ризику три.

 1. Дівчатка раннього віку.
 2. Вагітні та породіллі.
 3. Літні ослаблені люди.

Безпосередньо до розвитку інфекції сечових шляхів призводить наступне:

 • стани, що провокують застій сечі в міхурі;
 • недотримання асептики при інструментальному обстеженні;
 • вагітність, оскільки матка може передавлювати сечоводи;
 • цукровий діабет;
 • неінфекційні захворювання нирок, наслідком яких є склеротичні зміни тканини;
 • стани, що вимагають прийому кортикостероїдів, через які знижується імунітет.

Симптоми пієлонефриту

Пієлонефрит протікає за трьома варіантами:

 • гострий;
 • хронічний;
 • хронічний із загостреннями.

Гострий пієлонефрит починається з раптового підвищення температури тіла до 40°С. Потім приєднується сильна ломота в тілі, слабкість, млявість – все, що зазвичай супроводжує виражену інтоксикацію. Типовий біль у попереку, який може з’явитися не відразу, а на 3-7 день хвороби, може бути як тупого характеру, так і вельми інтенсивним. Хворі відзначають порушення діурезу.

Появу цих симптомів не можна залишати без уваги! У 10% випадків гострого пієлонефриту може розвинутися шоковий стан. Зниження тиску ще більше порушує кровопостачання нирки, що часто призводить до гострої ниркової недостатності.

Характерних для гнійного процесу змін кольору сечі може не бути, якщо перетиснено сечовід хворої нирки.

Протікання пієлонефриту у жінок та чоловіків

Протікання пієлонефриту у жінок та чоловіків

Хронічний пієлонефрит зазвичай є наслідком перенесеного гострого. Його прояви відрізняються різноманітністю, що викликано порушенням основних функцій нирок. Іноді може відзначатися тільки гіпертонія.

Зверніть увагу: односторонній хронічний пієлонефрит може протікати безсимптомно, поки хвора нирка не загине. Тому обов’язково потрібна консультація досвідченого уролога, яку Вам пропонує клініка Біляка. Грамотне обстеження запобіжить найважчим ускладненням.

При збереженні ниркових функцій, на перше місце виходять симптоми хронічної інтоксикації: слабкість, розбитість, млявість. Ці прояви властиві всім хронічним інфекційним процесам. Іноді відсутність симптомів призводить до того, що діагноз встановлюється вже на стадії хронічної ниркової недостатності.

У разі хронічного пієлонефриту у дітей проявом може служити відставання у фізичному розвитку.

Діагностика пієлонефриту

Підхід до діагностики має спільні принципи для всіх варіантів перебігу хвороби. Однаково корисні й лабораторні й інструментальні методи дослідження. А вже результати обстежень дозволять встановити форму захворювання.

Аналіз сечі – те, з чого повинна починатися діагностика пієлонефриту. Враховуючи доступність цього методу, розроблені декілька його варіантів. Проводиться мікроскопія однієї порції сечі, зразка з добового діурезу, пошук специфічних змін фізико-хімічних властивостей. Особливо слід згадати про посів сечі на мікрофлору. Це дозволяє виявити збудника, щоб призначити найбільш ефективний препарат.

Значна інформативність притаманна УЗД нирок, котре дозволяє виявити зміни розмірів, структури органів. Рентгенологічні методи – прохідність сечовивідних шляхів і стан кровообігу в нирках. Радіоізотопні – функціональний стан паренхіми нирок. Перераховувати все не має сенсу. Тільки лікуючий лікар визначає найбільш корисні обстеження.

Закарпатська клініка Біляка в Ужгороді має всі умови для установки точного діагнозу. Сюди відноситься і досвід фахівців, і можливості найсучаснішого діагностичного обладнання, яким оснащена клініка.

Лікування пієлонефриту

Підходи до лікування гострого та хронічного пієлонефриту різняться суттєво. Критерієм вибору методики є активність запального процесу.

Сеанс озонотерапії

Сеанс озонотерапії

Лікування гострого пієлонефриту передбачає призначення препаратів першого ряду – антибіотиків. Найбільш ефективні підбираються за результатами посіву сечі. У більшості випадків показано стаціонарне лікування. Це обумовлено тяжкістю протікання хвороби, необхідністю постійного контролю функції нирок. Антибіотики призначаються внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Часто є необхідність у корекції супутніх розладів, проявів інтоксикації.

Лікування хронічного пієлонефриту спрямоване на попередження рецидивів і збереження функції нирок. Тут на перше місце виходять біологічно активні препарати. Не плутайте з біологічно активними добавками!

Крім лікарських засобів, великою підмогою є фізіотерапевтичні. Показання до їх застосування – відсутність активного запалення.

Озонотерапія

Добре зарекомендувала себе озонотерапія в клініці Біляка. Перевірені та безпечні схеми використання активного кисню знімають інтоксикацію, згубно діють на хвороботворні мікроби, знижують частоту рецидивів, подовжують ремісію.

Все це, плюс екологічна чистота Закарпатського регіону України, дозволяють розраховувати на швидкий і стійкий ефект, якщо Ви оберете для себе лікування пієлонефриту в клініці Біляка.

56657