Анатомічне розташування нирок в організмі людини

Анатомічне розташування нирок в організмі людини

Нирки створені для виведення з крові продуктів обміну речовин, який відбувається в організмі всіх живих істот. В паренхімі (основній речовині), здійснюється фільтрація крові та реабсорбція нешкідливих компонентів. У підсумку виділяється 1-1,5 літра сечі щодоби. Сеча збирається в ниркових мисках, звідки по сечоводах надходить у сечовий міхур. У нормі, це безперервний процес, що забезпечує благополуччя організму.

Порушення відтоку сечі призводять до підвищення тиску в чашково-мисковій системі, її розтягування. Паренхіма через підвищення внутрішньомискового тиску стоншується, погіршуються функціональні показники нирки, розвивається гідронефроз.

Причини розвитку

Це захворювання частіше вражає одну нирку. У людській популяції більше страждають молоді жінки 25-35 років. Види цієї патології підрозділяють за кількома ознаками:

  1. Первинний гідронефроз. Причина – аномалії розвитку урологічної системи, вроджений стан.
  2. Вторинний (набутий) гідронефроз. Розвивається внаслідок супутніх захворювань (сечокам’яна хвороба, пухлини нирки та сечоводів, травми й пошкодження, запальні процеси в цих областях).

Якщо до процесу приєднується бактеріальна флора, говорять про інфікований гідронефроз. Протилежний варіант – асептичний. Є ще класифікація за ступенем порушення відтоку сечі, локалізації проблемної ділянки. Вони становлять більший інтерес для медиків.

Найчастіша причина вродженого гідронефрозу – додаткова кровоносна судина, котра проходить через місце відходження сечоводу до нижнього полюса нирки.


На малюнку вказано місце проходження аномальної судини та стадії прогресування гідронефрозу.

Місце проходження аномальної судини і стадії прогресування гідронефрозу

Місце проходження аномальної судини та стадії прогресування гідронефрозу

Перебіг ускладняється тим, що в місці перетискання сечоводу (странгуляційна борозна), з часом відбуваються рубцеві зміни, з’являються стійкі стриктури. Порушення уродинаміки набувають постійний характер. Прогресування хвороби триває невпинно, загибель паренхіми прискорюється.

Правильно встановлена причина – перший крок до одужання. Урологи клініки Біляка володіють високим рівнем професіоналізму, який дозволяє успішно справлятися з будь-якими причинами гідронефрозу.


У дітей гідронефроз може виникати й проходити сам по собі. При народженні органи черевної порожнини дитини не перебувають на своїх місцях і уродинаміка може відрізнятися від нормальної. Їх «доворіт» поступово продовжується після народження, поки все не прийде до норми. Але такий позитивний результат зустрічається не завжди, тоді йде мова про вроджений гідронефроз у дітей.

Клінічні прояви та діагностика

Клінічні прояви гідронефрозу

Клінічні прояви гідронефрозу

На ранніх стадіях виявити гідронефроз вдається нечасто, оскільки специфічні симптоми відсутні. Такий симптом, як біль, для патології нирок не характерний, бо їх тканина позбавлена нервових закінчень. Біль виникає при розтягуванні капсули органу і має ниючий характер. Насторожити щодо гідронефрозу повинне і відчуття тяжкості в області нирки або обох.

Найчастіше хвороба виявляється на УЗД обстеженні з будь-якої сторонньої причини.

Виділяють три ступені гідронефрозу:

  1. Початкова стадія. Характерний безсимптомний перебіг. Больові відчуття відсутні, порушення уродинаміки мінімальні.
  2. Рання стадія. Людину турбує хронічний біль в попереку або з одного боку. Больовий синдром викликаний розтягуванням капсули нирки. Іноді відмічаються напади ниркової кольки (за наявності конкрементів). Перед нападами відзначається помітне зменшення кількості сечі, після нападу – збільшення. Тимчасовий характер болю часто не привертає належної уваги, через що звернення до лікарні відкладається.
  3. Термінальна стадія. Біль стає рідкісним симптомом. Пальпаторно можна визначити пухлиноподібне утворення в підребер’ї з хворої сторони.
Діагностика гідронефрозу за допомогою УЗД

Діагностика гідронефрозу за допомогою УЗД

На будь-якій стадії підвищення температури тіла означає приєднання інфекції. Іноді відзначаються домішки крові в сечі.

Виявити гідронефроз нескладно. Для цього потрібно пройти УЗД нирок і перевірити видільну функцію (застосовується внутрішньовенна урографія, реносцинтіграфія).

Складність в тому, що прояви хвороби непостійні й на ранніх стадіях турбують мало. Тому бажання пройти обстеження не виникає, поки прогресування не призведе до тяжких порушень функції нирки.

Лікування та прогноз

У будь-якому разі, лікування спрямоване на усунення причини, що викликала гідронефроз. Оперативне втручання має пластичний характер і дозволяє відновити функцію нирки при збереженій паренхімі органу.

У клініці Біляка м. Ужгорода, користуються лапароскопічною методикою пластики пієлоуретерального сегмента. Це втручання проводиться без розрізів, післяопераційний період скорочений до мінімуму. Методика на порядок зменшує кількість рецидивів, бо місце звуження сечоводу видаляється разом з причиною, яка його викликала.


Високий рівень медичної допомоги у клініці Біляка

Високий рівень медичної допомоги у клініці Біляка

Фахівці клініки регулярно стажуються у провідних клініках Європи та США, тому звернення до нас гарантує світовий рівень медичної допомоги.

Але бувають ситуації, коли нирку вже не врятувати. За пізнього звернення тривалий перебіг гідронефрозу губить паренхіму, функція втрачається, і нирка стає джерелом інфекції в організмі. У такому випадку єдиний метод допомоги – видалення нирки. Провести нефректомію лапароскопічним способом – означає вберегти себе від розрізу, післяопераційних ускладнень, тривалого відновного періоду.

З будь-яких питань, звертайтеся за консультацією до фахівця клініки. Це дозволяє зробити сервіс на головній сторінці сайту. І не забувайте, своєчасна діагностика – гарантія ефективного лікування. Тому при будь-яких розладах з боку нирок слід пройти УЗД.