Анатомічне розташування нирок в організмі людини

Анатомічне розташування нирок в організмі людини

Гідронефроз – це патологія нирок, при якій порушується відтік сечі та їх кровопостачання. В результаті розширюються збірні порожнини органів, чашково-мисковий комплекс, і атрофується паренхіма. Захворювання супроводжується дискомфортом, больовим синдромом і розладами сечовипускання.

Нирки створені для виведення з крові продуктів обміну речовин, котрий протікає в організмі всіх живих істот. У паренхімі (основній речовині), відбувається фільтрація крові та реабсорбція нешкідливих компонентів. В результаті виділяється 1-1,5 літри сечі щодня. Рідина збирається в нирках, звідки по сечоводах надходить до сечового міхура. У нормі, це безперервний процес, котрий забезпечує нормальну життєдіяльність організму.

Порушення відтоку сечі призводять до підвищення тиску в чашечно-мисковій системі, її розтягуванню. Паренхіма через підвищений внутрішньомисковий тиск стоншується, слабшають функціональні показники нирки, розвивається гідронефроз.

Причини розвитку

Це захворювання частіше вражає одну нирку. У людській популяції більше страждають молоді жінки 25-35 років. Види цієї патології підрозділяють за кількома ознаками.

 1. Первинний гідронефроз. Розвивається через аномалії розвитку органів сечовидільної системи, є вродженою патологією.
 2. Вторинний (надбаний) гідронефроз. Розвивається внаслідок сторонніх захворювань (сечокам’яна хвороба, пухлини нирки та сечоводів, травми й пошкодження, запальні процеси в цих областях).

Якщо до процесу приєднується бактеріальна флора, говорять про інфікований гідронефроз. Протилежний варіант – асептичний. Існує ще класифікація за ступенем порушення відтоку сечі, локалізації проблемної ділянки. Вони представляють інтерес для медиків.

Найпоширеніше джерело вродженого гідронефрозу – додаткова кровоносна судина, котра проходить через місце відходження сечоводу до нижнього полюсу нирки.

Місце проходження аномальної судини і стадії прогресування гідронефрозу

Місце проходження аномальної судини та стадії прогресування гідронефрозу

Перебіг ускладнюється тим, що в місці перетискання сечоводу (странгуляційна борозна), з часом відбуваються рубцеві зміни, формуються стійкі стриктури. Порушення уродинаміки набувають постійного характеру. Прогресування хвороби невпинно триває, загибель паренхіми нирок прискорюється.

У дітей гідронефроз може виникати й проходити сам по собі. При народженні, органи черевної порожнини дитини не перебувають на своїх місцях, через що уродинаміка може відрізнятися від нормальної. Їх «довертання» поступово триває після народження, поки все не прийде до норми. Але такий успішний результат зустрічається не завжди. Тоді говорять про вроджений гідронефроз у дітей.

Правильно встановлена ​​причина – перший крок до одужання. Урологи клініки Біляка, м Ужгорода, мають високий рівень професіоналізму, який дозволяє успішно справлятися з будь-якими факторами, що провокують появу гідронефрозу.

У дорослих людей виділяють ряд факторів, котрі провокують гідронефроз нирки:

 • пухлини, поліпи та інші новоутворення;
 • грибкові ураження уретри;
 • камені й кров’яні згустки в нирках;
 • гінекологічні захворювання – ендометріоз, міома матки, кіста яєчника;
 • злоякісні процеси;
 • проблеми нервової системи, котрі порушують функціональність нирок – інсульти, ДЦП;
 • патології сечовивідних шляхів – цистит, уретероцеле, сечокам’яна хвороба, дивертикул сечового міхура;
 • невдалі хірургічні втручання, в ході яких травмуються сечовивідні шляхи.

Всі ці явища підвищують ризики розвитку захворювання, тому важливо підтримувати в нормі всі системи організму, щоб природний відтік сечі не порушувався.

Клінічні прояви та діагностика

Клінічні прояви гідронефрозу

Клінічні прояви гідронефрозу

Коли у людини розвивається гідронефроз, симптоми зазвичай такі:

 • біль в попереку ниючого або іншого характеру;
 • зменшення об’єму сечі при сечовипусканні;
 • більш часті позиви до випорожнення сечового міхура;
 • домішки крові в сечі;
 • ниркові кольки – напади переймоподібного болю в ділянці нирок, попереку;
 • підвищення температури тіла при інфікованому гідронефрозі;
 • наявність випинання в районі попереку, котре виявляється при пальпації, промацуванні;
 • загальне нездужання;
 • хронічна втома;
 • набряки обличчя;
 • підвищення артеріального тиску.

На ранніх стадіях виявити гідронефроз вдається рідко, тому що для нього відсутні специфічні симптоми. Такий прояв, як біль, патології нирок не притаманний, їх тканина позбавлена ​​нервових закінчень. Больовий синдром виникає при розтягуванні капсули органу, має ниючий характер. Насторожити стосовно гідронефрозу має й відчуття важкості в області нирки чи обох.

Частіш за все, хвороба виявляється на УЗД обстеженні з якого-небудь сторонньому приводу.

Виділяють три ступені гідронефрозу:

 1. Початкова стадія. Характерний безсимптомний перебіг. Больові відчуття відсутні, порушення уродинаміки мінімальні.
 2. Рання. Людину турбує хронічний біль в попереку або з одного боку, викликаний розтягуванням капсули нирки. Іноді – напади ниркової кольки (при наявності конкрементів). Перед нападами відзначається помітне зменшення кількості сечі, після нападу відбувається збільшення виділення рідини. Тимчасовий характер болю часто не привертає належної уваги й звернення до лікарні відкладається.
 3. Термінальна стадія. Біль стає рідкісним симптомом. Пальпацією можна визначити пухлиноподібне утворення в підребер’ї з хворої сторони.
 4. На будь-якій стадії, підвищення температури тіла означає приєднання інфекції. Іноді відзначаються домішки крові в сечі.

Якщо не почати вчасно лікування гідронефрозу, не виключається поява серйозних ускладнень. Застій сечі провокує розвиток пієлонефриту і сечокам’яної хвороби. Якщо до цього додається поширення інфекційного процесу, можливий сепсис.

Одним з частих ускладнень при даному захворюванні є ниркова недостатність. Особливо небезпечно це для тих пацієнтів, у яких уражені обидві нирки. Такий стан є прямою загрозою для їхнього життя. Ще одним важким ускладненням, яке може обернутися летальним результатом, є розрив гідронефротичного мішка. В цьому випадку сеча виливається в заочеревинний простір з неминучим розвитком сечового перитоніту.

Крім цього, у людей з гідронефрозом сильно падає якість життя. Акт сечовипускання стає болісним, відчувається постійний дискомфорт. До того ж, через цю хворобу може розвинутися гіпертонія, оскільки одним із симптомів є підвищений артеріальний тиск.

Діагностика гідронефрозу за допомогою УЗД

Діагностика гідронефрозу за допомогою УЗД


За сучасних умов, виявити гідронефроз нескладно. Достатньо пройти УЗД нирок і перевірити їх екскреторну функцію. Для цього застосовуються такі методи діагностики:

 • внутрішньовенна урографія;
 • реносцинтіграфія;
 • хромоцистоскопія;
 • ретроградна уретеропієлографія;
 • клінічний аналіз сечі.

Складність в тому, що прояви хвороби непостійні та на ранніх стадіях мало турбують. Тому бажання пройти обстеження не виникає, поки прогресування не приведе до тяжких порушень функції нирки.

  Гідронефроз, лікування та прогноз

  Коли ставиться діагноз гідронефроз нирки, лікування спрямовується на усунення причини, що викликала захворювання. Оперативне втручання має характер пластичного і при збереженій паренхімі органу дозволяє відновити функцію нирки.

  Особливість даного захворювання полягає в тому, що консервативна терапія в цьому випадку неефективна. Вона здатна лише зменшити симптоматику та запобігти розвитку інфекційного процесу. Тому якщо у пацієнта гідронефроз лівої нирки (або правої), лише хірургічне втручання здатне виправити ситуацію.

  При цьому захворюванні застосовуються різні види операцій. Вони класифікуються на такі варіанти:

  • Реконструктивні – застосовуються, коли атрофічний процес не встиг сильно пошкодити паренхіму. У цьому випадку видаляються камені, пухлини, згустки та інші утворення, котрі спровокували хворобу. При цьому здійснюється реконструкція сечовивідних шляхів.
  • Органозбережні – видаляється уражена ділянка сечовивідного тракту.
  • Органовидаляючі – це крайній захід, до якого лікарі вдаються лише коли нирка повністю втратила свою функціональність. У цьому випадку проводиться нефректомія – видалення нирки.

  В клініці Біляка користуються лапароскопічною методикою пластики пієлоуретерального сегмента. Таке втручання проводиться без розрізів, післяопераційний період скорочений до мінімуму. Методика на порядок зменшує кількість рецидивів, тому що місце звуження сечоводу видаляється разом з фактором, який його викликав.

  Високий рівень медичної допомоги у клініці Біляка

  Високий рівень медичної допомоги у клініці Біляка

  Фахівці клініки регулярно проходять стажування в провідних закладах Європи та США, тому звернення до нас гарантує високий рівень медичної допомоги.

  Але бувають ситуації, коли нирку вже не врятувати. Тривалий перебіг гідронефрозу вбиває паренхіму, функція необоротно втрачається, і нирка стає джерелом інфекції в організмі. У такому випадку єдиний метод допомоги – видалення нирки. Провести нефректомію лапароскопічним способом – значить вберегти себе від розрізу, післяопераційних ускладнень, тривалого післяопераційного періоду.

  Радикальний підхід можна застосовувати, якщо у людини гідронефроз правої нирки або лівої, тобто, вражена лише одна сторона. У цьому випадку один з парних органів можна видалити, це не завдасть серйозної шкоди організму. Навпаки, його робота налагодиться, оскільки буде усунуто джерело інфекції та запалення. Але якщо у людини виявлено двосторонній гідронефроз, ситуація сильно ускладнюється. Видалити обидві нирки неможливо, без них організм не зможе функціонувати. Тому лікарям доводиться проводити органозберігаючі операції, щоб зберегти фільтрацію сечі на достатньому рівні.

  З будь-яких питань звертайтеся за консультацією до фахівця клініки. Це дозволяє зробити сервіс на головній сторінці сайту. І не забувайте: своєчасна діагностика є гарантією ефективного лікування. Тому при будь-яких негативних проявах і розладах з боку нирок, слід пройти УЗД.

  Прогноз при гідронефрозі залежить від того, на якій стадії захворювання людина звернулася за допомогою. Якщо проблема буде усунутою одразу, і вдається провести реконструктивну операцію, то нирка досить швидко відновлює свою нормальну роботу. У тих випадках, коли доводиться вдаватися до нефректомії, відновлення триває довше. Але і в цьому випадку можливий позитивний прогноз. Інша нирка, що залишилася, приймає навантаження на себе, використовуючи свої резервні можливості.

  Щоб уникнути рецидиву хвороби, пацієнту в післяопераційному періоді рекомендують уникати переохолоджень, відмовитися від шкідливих звичок, стежити за раціоном, займатися спортом. У разі розвитку захворювань статевої сфери або сечовивідних шляхів – негайно їх лікувати.

  Особливості лікування в клініці

  Клініка Біляка на Закарпатті спеціалізується на лікуванні хвороб урологічного та інших профілів. Тут знають, як лікувати гідронефроз максимально ефективно, і завжди дотримуються індивідуального підходу до кожного пацієнта. Перш ніж призначити лікування, лікарі клініки проводять ретельне обстеження з використанням прогресивних діагностичних методів.

  Залежно від стадії захворювання і його локалізації, планується хід операції. Хірурги клініки віддають перевагу лапароскопічному методу, котрий дозволяє запобігти великій крововтраті та появі шрамів. Замість розрізу, наші фахівці виконують невеликі проколи в животі, крізь які заводяться інструменти. Операція проводиться під відеоспостереженням завдяки спеціальній мікрокамері з багаторазовим збільшенням.

  Високий професіоналізм хірургів й використання новітнього операційного обладнання дозволяє проводити втручання з ювелірною точністю. Завдяки цьому вдається проводити реконструктивні та органозберігаючі операції. До видалення нирки тут вдаються тільки в крайньому разі – коли вона повністю втратила свою функціональність.

  Після лапароскопії, пацієнтам пропонується відновлення в стаціонарі, який за виглядом скоріше нагадує комфортний готельний номер. Для кожного організовується цілодобовий медсестринський пост реанімаційного профілю, у вартість лікування входять всі перев’язки та інші процедури. Також в клініці пропонується смачне здорове харчування на основі екологічно чистих продуктів. Виписка після лапароскопії нирки здійснюється в середньому через 3 доби.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів