Нирки

Нирки

Зміст сторінки:

Лапароскопічна нефректомія – це малоінвазивна хірургічна операція, у ході якої пацієнтові видаляють одну або обидві нирки. Таке втручання проводять, коли орган повністю втрачає свою функціональність унаслідок хронічних захворювань і патологічних змін.

Нирки – парний орган, чим підкреслюється їх важливість для організму. Вони очищають кров від різних токсичних продуктів, що утворюються в організмі в процесі обміну речовин. Іноді розвиваються такі стани, коли функція однієї з них порушена настільки, що призводить до загального хворобливого стану людини. У такому випадку доводиться розглядати питання про видалення ураженого органу.

Показання до проведення операції

З огляду на важливість нирок, існують суворі показання для позбавлення організму однієї з них або обох. Лапароскопічна радикальна нефректомія в клініці Біляка проводиться в разі:

 • формування зморщеної нирки внаслідок тривалих хронічних процесів (пієлонефрит, гідронефроз);
 • діагностування злоякісного новоутворення (раку) нирки;
 • наявності доброякісного процесу, котрий викликає стійке порушення функції нирки за неможливості його резекції;
 • розриву нирки внаслідок механічної травми.
Розташування троакарів при лапароскопічній нефректомії (видаленні нирки)

Розташування троакарів при лапароскопічній нефректомії (видаленні нирки)

Нефректомія призначається лікарем виключно після ретельного обстеження. Для пацієнта новина про те, що орган неможливо зберегти, часто стає шоком. Але в критичних випадках, коли нирка абсолютно не виконує своїх функцій, а лише викликає негаразди зі здоров’ям, цього не уникнути. Про необхідність позбутися від органу свідчать такі симптоми:

 • сильний біль в ділянці попереку, часто має односторонній характер;
 • порушення сечовипускання – часті або навпаки – рідкісні позиви, зміна кількості сечі, її відсутність;
 • поява піни, крові в сечі;
 • сильна набряклість на обличчі і верхній частині тіла;
 • спрага, сухість і металевий присмак у роті, нудота і блювота;
 • шкірний висип і свербіж через скупчення токсичних продуктів метаболізму.

Наявність зазначених симптомів не обов’язково свідчить про те, що нирку доведеться втрачати. Точно це може сказати тільки лікар, після низки обстежень.

Орган, котрий залишається, дещо збільшується в розмірах (компенсаторна гіпертрофія) й успішно справляється з покладеними на нього функціями.

Операція з видалення нирки

Передусім, пацієнт ретельно обстежується на предмет функції нирок, наявність гострих запальних явищ.

Уточнюється стан навколониркового простору, для планування лапароскопічної нефректомії обов’язково беруться до уваги раніше проведені оперативні втручання, індивідуальні особливості розташування судин, сечовивідних шляхів.

Головне завдання фахівця – переконатися в тому, що операція дійсно необхідна, що без неї орган неможливо врятувати. Якщо є хоч найменший шанс зберегти нирку, лікар обов’язково ним скористається. Але в ряді випадків, коли в пацієнта прогресуючий рак або термінальні стани ниркової недостатності, гаяти час не можна.

  Підготовка до операції

  Операція є серйозним хірургічним втручанням, тому особливе значення приділяється підготовці до її проведення.Для початку в пацієнта беруть аналізи крові, щоби визначити, чи немає інфекцій і запальних процесів, яка її згортання. Аналіз сечі дає лікарям детальну інформацію про стан і функціональність не тільки нирок, але і всієї сечовидільної системи.

  Для дослідження стану нирок і планування ходу операції, призначається УЗД усіх відділів сечовивідної системи. Таке обстеження дозволяє зрозуміти, наскільки вражено патологією хворий орган, і як він взаємодіє з іншими структурами. Також перед операцією необхідно перевірити, як працює серце, щоби зрозуміти, які препарати підійдуть для анестезії. У деяких випадках може знадобитися КТ або МРТ – для уточнення деталей клінічної картини.

  Процедура обов’язково проходить під загальною анестезією. Тому за добу до операції пацієнту рекомендується не приймати їжу, обмежити вживання рідини, а напередодні й зовсім відмовитися від пиття.

  Нефректомія нирки

  Кваліфікований персонал клініки Біляка надасть вичерпну інформацію щодо того, як буде проходити лапароскопічне видалення нирки.

  Тривалість операції в середньому становить 1–4 години, виконується вона під загальним наркозом. Пацієнт розташовується на спині. Після обробки операційного поля формується пневмоперитонеум. Потім вводяться троакари. Їх кількість залежить від результатів попередніх обстежень, і для гарантованого результату може варіювати від трьох до чотирьох.

  На малюнку зображено типові місця установки троакарів для лівобічної лапароскопічної нефректомії (за правобічного процесу точки введення дзеркально відбиваються).

  Велика увага приділяється першому проколу, оскільки він стає джерелом візуальної інформації про вміст черевної порожнини й допомагає правильно вибрати місця для наступних троакарів. Саме в цей порт вводять лапароскоп, за допомогою якого здійснюється відеоспостереження за ходом операції. Потім всередину закачується вуглекислий газ, який необхідний для підняття черевної стінки й покращення огляду.

  Після цього хворого повертають на здоровий бік. У ході операції визначається найбільш оптимальний алгоритм усунення хворої нирки. Інструменти вводяться крізь інші троакари, і хірурги поступово відсікають хвору нирку від судин, котрі її живлять. Також ізолюється сечовід.

  Післяопераційне лікування проходить легше у комфортних умовах

  Післяопераційне лікування проходить легше у комфортних умовах

  Нефректомія – складна операція, в успіху якої не останню роль відіграє багаторічний досвід лікаря і правильно обрана методика проведення оперативного втручання. Сучасне обладнання й унікальний досвід хірургів клініки Біляка дозволяють провести нефректомію одним блоком у межах фасції Герота з паранефральною жировою клітковиною. Це має дуже важливе значення при втручаннях із приводу раку нирки, тому що запобігає обсіменінню злоякісними клітинами черевної порожнини.

  Після виявлення, перетину й надійного кліпування складових ниркової ніжки, нирка виділяється зі свого місця. Її висікають разом із принирковим жиром, лімфатичними вузлами та іншими прилеглими тканинами. У черевну порожнину вводиться спеціальний ендомешок, куди і поміщається хворий орган. Після цього горловина мішка затягується й заповнений контейнер витягується назовні, хірург проводить дренаж черевної порожнини. Лікар ще раз оглядає операційне поле на предмет надійності гемостазу, витягує інструменти й закриває проколи.

  Мішок з резектованою ниркою всередині виводиться з черевної порожнини через невеликий (5–7 см) розріз. Стажування в провідних клініках Європи та США у поєднанні з власним передовим досвідом, дозволяють фахівцям клініки Біляка здійснювати лапароскопічну нефректомію відповідно до світових стандартів.

  Переваги лапароскопічної нефректомії й реабілітації після неї

  Раніше для проведення подібних операцій використовувалася класична порожнинна техніка лапаротомічного хірургічного втручання. Для цього по черевній стінці робився розріз завдовжки 20 см, який скалічував шкірний покрив і 3 шари м’язів. У ході таких операцій відзначається велика крововтрата, а термін реабілітації триває близько півроку. Зрозуміло, після цього в людини залишається грубий довгий рубець на все життя.

  Сьогодні на зміну лапаротомії прийшла лапароскопія, котра володіє безліччю переваг:

  • мінімальний травматизм тканин – великий розріз замінюється на кілька проколів;
  • відсутність значної крововтрати;
  • можливість уникнути пошкодження м’язових тканин;
  • мінімальний ризик завдяки відеоспостереженню за ходом операції;
  • запобігання розвитку ускладнень – немає післяопераційних гриж і спайок;
  • естетичність – після втручання не залишається грубих рубців.

  Але ще один вагомий плюс полягає в тому, як проходить реабілітація після видалення нирки лапароскопією.Термін перебування пацієнта в стаціонарі скорочується до 3 днів, а загальний період відновлення займає близько місяця. Це дозволяє людині швидко повернутися до звичного ритму життя й активності.

  Реабілітація після нефректомії

  Коли людині провели видалення нирки, післяопераційний період потребує дотримання певних рекомендацій. У першу добу в стаціонарі пацієнту даються знеболювальні препарати, за необхідності – призначаються антибіотики. Вставати і є вже можна наступного дня, але харчуватися бажано дрібними порціями й дотримуватися дієти.

  Після виписки, відновний період займає близько місяця, на час якого людині даються такі рекомендації:

  • не їсти смаженого, солоного, гострого, копченого;
  • пити багато рідини;
  • виключити алкоголь;
  • обмежити спортивну активність;
  • носити підтримуючий бандаж;
  • уникати переохолоджень;
  • приймати призначені лікарем ліки;
  • частіше бувати на свіжому повітрі.

  Важливо розуміти, що наслідки видалення нирки здатні позначитися на всьому організмі. Друга нирка піддається подвійному навантаженню, тому її потрібно берегти. Бажано стежити за харчуванням, контролювати вагу й кожні півроку робити УЗД.

  Особливості лікування в клініці

  Звертаючись до клініки Біляка на Закарпатті, пацієнти опиняються в надійних руках досвідчених хірургів. Наші лікарі стажувалися в Америці та європейських країнах, тому володіють прогресивними методиками. Це дозволяє провести операцію максимально точно й акуратно, без ризику ускладнень. Також перевагою звернення до клініки є те, що фахівці віддають пріоритет збереженню органів і призначають нефректомію лише тоді, коли вона дійсно потрібна.

  Період відновлення після лапароскопічного вилучення нирки протікає гладко. Кожному пацієнту надається індивідуальна палата, ретельно підібране меню та оздоровчі процедури.

  Забезпечено постійний контроль стану здоров’я з боку досвідченого лікаря, організовується індивідуальний сестринський пост реанімаційного профілю.

  Перебування в окремій палаті дозволяє провести післяопераційний період (3–4 дні) з комфортом. Додаткове застосування озонотерапії допомагає швидше відновити здоров’я, запобігти розвитку ускладнень. При виписці пацієнту надаються індивідуальні рекомендації щодо відновного періоду.

   Пропонуємо переглянути інтраопреційне відео лапароскопічної нефректомії.

  Частина перша:

  Частина друга:

  Частина третя:

  Частина четверта:

  Частина п’ята:

  Назва послуги Вартість, грн
  Лапароскопічна нефректомія (видалення нирки) 33000

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Лапароскопічна нефректомія (видалення нирки) в Клініці Біляка?

  Лапароскопічна нефректомія (видалення нирки) в Клініці Біляка коштує 33000 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів