Анатомічне розташування сечового міхура в організмі людини

Анатомічне розташування сечового міхура в організмі людини

Зміст сторінки:

Камені сечового міхура (уролітіаз) – це патологічний стан, викликаний відкладенням в сечовому міхурі каменів. Вони можуть сформуватися в порожнині органу, а також потрапити з сечоводу або нирки. Камені, утворені безпосередньо в порожнині сечового міхура, називаються в практичній урології первинними. Вторинними вважаються відкладення, котрі сформувалися в нирках або сечоводах та мігрували в сечовий міхур.

Камені сечового міхура є одним з варіантів сечокам’яної хвороби. Схильними до розвитку такої форми уролітіазу є чоловіки похилого віку. Часто це одиничний камінь округлої форми на основі солей сечової кислоти.

Камені сечового міхура відрізняються між собою за кольором, хімічним складом, формою і розмірами. Вони бувають як поодинокими, так і множинними. У дорослих відкладення складаються переважно з сечової кислоти, а у дітей – утворюються кристалами сечової кислоти, фосфатами та оксалатами кальцію.

У клініці Біляка уролітіаз успішно лікують сучасними методами. Для цього використовується дроблення каменів у сечовому міхурі лазером або ультразвуком.

Причини

У розвитку захворювання відіграють роль кілька факторів. Найбільш вагомі причини ймовірного утворення каменів в сечовому міхурі:

 • незбалансоване харчування;
 • вживання алкоголю;
 • хронічні запальні процеси сечового міхура;
 • потрапляння ниркового конкременту;
 • аномалії стінки сечового міхура (дивертикули);
 • пошкодження спинного мозку, що супроводжуються розладом діяльності тазових органів;
 • операції на сечовому міхурі (основою можуть послужити внутрішні шви);
 • застій сечі в силу різних причин.

Примітно, що при наявності метаболічних розладів, котрі супроводжуються появою конкрементів в нирках, формування каменів в сечовому міхурі зовсім не обов’язкове, більш актуальне значення має застій сечі.

Місця появи каменів при уролітіазі

Місця появи каменів при уролітіазі

В урології навіть застосовується термін «інфравезікальная обструкція». Це поняття об’єднує кілька причин, що викликають порушення відтоку сечі з міхура.

У літніх чоловіків таке явище найчастіше виникає на тлі гіперплазії передміхурової залози. У застійній сечі порушується захисний колоїдний механізм, внаслідок чого і формуються камені сечового міхура.

Камінь в сечовому міхурі у жінок спостерігається в урологічній практиці набагато рідше і зустрічається, зазвичай, в період клімаксу, коли репродуктивні органи піддаються серйозним змінам: опущення матки або зниження її тонусу. Сечокам’яна хвороба, цистолітіаз, також розвивається, коли під час пологів або хірургічних втручаннях травмуються органи малого таза.

Клінічні прояви

Ознаки каменів в сечовому міхурі у чоловіків і жінок проявляються однаково. При цьому відмічається типова для цієї патології симптоматика:

 • напади болю внизу живота;
 • гостре бажання спорожнити сечовий міхур, супроводжуване больовими відчуттями;
 • домішки крові та піску в сечі, втім, простим оком їх можна й не побачити.

Якщо струмінь сечі під час спорожнення раптово обривається, з’являється спазм і переймоподібний біль внизу спини, що віддає в стегна і промежину, то можна підозрювати наявність у сечовому міхурі конкрементів. Подібні напади можуть проявлятися при енергійних рухах під час важкої фізичної роботи або спортивних вправах.

Якщо є камені в сечовому міхурі, симптоми часто виникають, коли вони стикаються зі стінками органу, що провокує подразнення слизової оболонки. Камені в сечовому міхурі у чоловіків зазвичай супроводжуються тупим або гострим болем в статевому члені. Біль загострюється, віддаючи в стегна, коли людина змінює положення тіла.

Якщо камені з’являються при збереженій уродинаміці, то першими ознаками служать порушення відтоку сечі (утруднене та болісне сечовипускання, часті позиви, відчуття неповного спорожнення міхура).

На початкових стадіях, захворювання протікає взагалі безсимптомно, більшу увагу привертають прояви порушення відтоку сечі. По мірі збільшення конкременту, з’являється біль в надлобковій ділянці, при защемленні каменю в області шийки сечового міхура може визначатися кров у сечі, особливо часто – в останній порції. При травмі розширених венозних судин шийки є ризик розвитку профузної тотальної гематурії.

Розвиток пролежнів – одне з ускладнень, до яких призводять камені сечового міхура. Може розвинутися гостра затримка сечі. У разі великих каменів, деякі пацієнти здатні спорожнити сечовий міхур лише в лежачому положенні.

  Діагностика

  Діагностика каменів сечового міхура проводиться шляхом аналізу інформації, що міститься в анамнезі пацієнта, вивчення його скарг, а також обстеження інструментальними та лабораторними методами.

  На сучасному рівні діагностичної апаратури, виявити камінь в сечовому міхурі нескладно, але без застосування інструментальних методів, в діагнозі бути впевненим не можна.

  Огляд порожнини міхура за допомогою цистоскопу

  Огляд порожнини міхура за допомогою цистоскопу

  Найважливіші дані надають:

  • УЗД сечового міхура, органів малого таза;
  • уретроцистографія;
  • комп’ютерна та магнітно-резонансна томограма;
  • цистоскопія (огляд порожнини міхура за допомогою цистоскопа, що вводиться через уретру);
  • лабораторні дослідження крові та сечі.

  На УЗД добре видно камені, які змінюють своє розташування, коли людина рухається. Метод цистоскопії дозволяє досліджувати внутрішню структуру сечового міхура (стан слизової оболонки, наявність дивертикулів, пухлинних утворень), виявити відкладення в його порожнині, їх кількість та розмір.

  Уретроцистографія дає оцінку загальному стану сечових шляхів. Комп’ютерна та магнітно-резонансна томограма – це найбільш інформативний метод виявлення різних каменів і супутніх патологій.

  Фахівці клініки Біляка, м Ужгорода, мають досить високий рівень професіоналізму, щоб своєчасно запідозрити наявність каменів і провести необхідні діагностичні процедури.

  Регулярні стажування в провідних клініках США і Європи, дозволяють нам збагачувати особистий досвід досягненнями закордонних фахівців. Сучасне обладнання дає можливість найбільш повно реалізувати можливості ендоскопічної діагностики.

  Лікувальні заходи

  Якщо поставлено діагноз – камені в сечовому міхурі або пісок в сечовому міхурі, лікування підбирається залежно від розмірів і характеру відкладень. Коли вони маленькі, можливий консервативний підхід: людині призначають ліки та спеціальну дієту для вирівнювання кислотно-лужного балансу сечі. Буває, що дрібні камені проходять крізь уретру з сечею самі.

  Коли медикаментозна терапія не дає очікуваних результатів, здійснюють хірургічне видалення каменів з сечового міхура. До цього рішення лікарі також приходять, якщо у пацієнта гостра затримка сечі, гематурія, рецидивний цистит і великі камені

  Найбільш ефективний і найменш травматичний метод, котрий дозволяє позбутися каміння сечового міхура, – ендоскопічне дроблення конкременту (цістолітолапаксія). Процедура проводиться без розрізів і проколів. Анестезія при цьому блокує біль, а для зниження занепокоєння пацієнта, можуть застосовуватися седативні засоби.

  Через уретру до сечового міхура заводиться спеціальний інструмент – крихітний гнучкий зонд, що дозволяє під контролем зору зруйнувати камінь і вивести щипцями або пінцетом через цистоскоп дрібні фрагменти, котрі залишилися після процедури. Під час маніпуляції лікар також має можливість оглянути зсередини сечовий міхур і його структури. Великі можливості відкриває перед лікарями контактна цістоліторіпсія – дроблення каменів в сечовому міхурі ультразвукома також лазерне подрібнення каменів у сечовому міхурі.

  Ендоскопічне подрібнення конкременту (цистолітолапаксія)

  Ендоскопічне подрібнення конкременту (цистолітолапаксія)

  Цінність такого методу підкріплюється його діагностичними можливостями: можна отримати гістологічний матеріал (біоптат). Подібне дослідження необхідне при застарілих формах захворювання.

  Якщо причина застою сечі та утворення каменю – гіперплазія передміхурової залози, фахівці клініки можуть під час однієї процедури одночасно подрібнити камінь і здійснити трансуретральну резекцію простати. Таким чином, існує можливість усунути відразу дві урологічні патології, тобто провести симультанну операцію.

  В кожному окремому випадку вибір найбільш оптимальної тактики видалення каменів сечового міхура здійснюється індивідуально.

  Професіоналізм лікарів клініки Біляка дозволяє домогтися безрецидивного лікування і швидкого відновлення сил і здоров’я.

  Особливості лікування в клініці

  Клініка Біляка пропонує ефективне і безболісне видалення каменів з сечового міхура. У нас застосовуються сучасні методи: літотрипсія (дроблення ультразвуком або лазером) і хірургічні малоінвазивні операції.

  У клініці є обладнання, що дозволяє проводити подрібнення каменів у сечовому міхурі лазером або ультразвуком. Відповідну методику підбирає лікар індивідуально – з урахуванням розташування конкрементів, їх розмірів, складу та інших факторів.

  Після того, як проведена операція з видалення каменів з сечового міхура, лікування триває. Пацієнти забезпечені палатами з усіма зручностями, отримують якісне харчування з екологічно чистих продуктів. При виписці надаються профілактичні рекомендації, розроблені окремо для кожного пацієнта.

  Якщо вас цікавить ультразвукове або лазерне подрібнення каменів у сечовому міхурі, ціна вказана в спеціальному розділі сайту. До неї входить повний спектр медичних послуг: проживання, операція, перев’язки, харчування. Щоб отримати медичні послуги на європейському рівні, немає потреби їхати за кордон. Те саме, й трохи більше, надається в Ужгороді, в клініці Біляка.


  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів