Простата, або передміхурова залоза – важлива частина чоловічого організму, про існування якої з часом дізнаються немало (до 85%) чоловіків, на жаль – не з найкращого боку. Є невіддільною частиною дітородної системи чоловіка.

Анатомія простати

Анатомія простати: 1 – сім’явивідна протока; 2 – сім’яні пухирці; 3 – видільна протока сім’яного пухирця; 4 – сім’явикидна протока; 5 – передміхурова залоза; 6 – передміхурова маточка; 7 – сім’яний горбик сечівника; 8 – гребінь сечівника

Розташована вона в області так званої чоловічої промежини (позаду від мошонки, під сечовим міхуром). Має форму, схожу з каштаном (за рахунок правої та лівої частки з перешийком між ними). Внутрішню структуру часточок утворюють трубчасті залози, тому збільшення, доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ), називається аденомою.

Нормальні розміри органу такої складної форми сильно різняться і великого значення не мають (дуже усереднені, мм – 20х30х30). У випадку з простатою, доцільніше говорити про її об’єм, який також варіативний. Умовною межею норми вважається об’єм 26 см3. Причому важливе значення має конституція людини, вік.

Анатомічна особливість – простата охоплює шийку сечового міхура. Також через товщу залози проходить ділянка сечівника, в який впадає протока простати у вигляді сім’яного горбика. Він не допускає потрапляння сечі в уретру при ерекції, через нього при еякуляції надходить сік, який розріджує сім’яну рідину.

Така будова простати і уретри дозволяє сформувати сперму в нормальному вигляді. У такому, щоб максимально підвищити для чоловіка ймовірність стати щасливим батьком. Докладніше – трохи нижче, у функціях залози.

Звернення за консультацією до уролога клініки Біляка, м. Ужгород, дозволить отримати об’єктивні й обґрунтовані відповіді на питання, чи йде мова про аденому простати.


Функції простати

Основна функція, яка «лежить на поверхні», – розрідження сперми. Ця невелика залоза виділяє найголовніший секрет, який нерідко називають «сік простати». Його частка в спермі становить від 30% до 40%. До складу рідини простати входять:

Аденома простаты по сравнению со здоровой простатой

Аденома простати у порівнянні зі здоровою простатою

 • вода (92% -95%);
 • вуглеводи (дають енергію, щоб забезпечити рухливість сперматозоїдів);
 • ферменти (гіалуронідаза, фібринолізин …);
 • солі мінералів (забезпечують невелику лужність сім’я);
 • холестерин і лецитинові зерна (надають характерний колір спермі);
 • гормони.

У комплексі, цей секрет допомагає сперматозоїдам не злипатися, довше зберігати рухливість і здатність до запліднення в статевих шляхах жінки, яким властива невелика кислотність середовища.

Крім виділення назовні соку, простата – дуже важлива залоза внутрішньої секреції. Вона постачає у кров деякі медіатори запалення, бере безпосередню участь у синтезі та обміні статевих гормонів.

До складу стінки трубчастих залоз простати входить чимало м’язових волокон, чиї скорочення також активно допомагають ефективному сім’явиверженню.

Причини гіперплазії

Так уже заведено, що в нашому матеріалістичному світі будь-який розлад функції обумовлюється зміною структури. З простатою це виглядає трохи не так.

Вчені вважають, що аденома простати розвивається внаслідок порушень гормонального фону у чоловіків при настанні андропаузи (чоловічого клімаксу). Крім того, до гіперплазії простати й, відповідно проявів аденоми, призводить застій. І в першу чергу – в статевому житті чоловіка.

Синтез соку простати йде безперервно. Позбутися від надлишків допомагає еякуляція. Але з часом, більшість чоловіків все менше уваги приділяє інтимній стороні свого життя. Причому, абсолютно необґрунтовано. Організм деякий час справляється сам, звідси – полюції в дуже зрілому віці. Вікові зміни, які відбуваються після чоловічого клімаксу, служать другорядною причиною розвитку аденоми простати.

Консультация уролога по поводу аденомы простаты

Консультація лікаря з приводу аденоми простати

Форм цього захворювання три:

 • підпузирна (розростання відбувається в бік прямої кишки);
 • внутрішньопузирна (розростання у бік сечового міхура);
 • інтратригональна (розростання відбувається таким чином, що блокує вихід сечі одночасно і через уретру, і через гирло сечоводів);
 • багатовогнищева форма (розростання не обмежується одним напрямком).

Але що б не призвело до проліферації тканини простати та яка б форма не домінувала, прояви доброякісної гіперплазії простати будуть загальними.

Симптоми гіперплазії

Розростання тканин простати проявляється якраз «завдяки» проходженню сечівника через товщу залози.

Найпершим симптомом, який починає турбувати, стає порушення сечовипускання, викликане передавлюванням уретри. Нічні відвідування туалету – перше, що має змусити задуматися про візит до лікаря. Дуже часта причина ніктурії – початкова стадія аденоми простати.

Все начебто нічого, цей процес доброякісний, не метастазує і безпосередньої загрози життю не несе. Але доставляє дуже багато неприємних моментів. Позиви до сечовипускання значно частішають і все одно не призводять до почуття спорожнення сечового міхура. Цівка сечі стає млявою. При опитуванні лікар навіть запитує: «Мочитеся в унітаз чи на туфлі?».

Подальше прогресування доброякісної гіперплазії простати призводить до поглиблення симптомів. Значно знижується якість життя, аж до незадовільної. Людину переслідують постійні позиви до сечовипускання, причому повністю задовольнити їх немає можливості – доводиться тужитися, щоб видавити хоч трохи сечі, а відчуття полегшення дуже короткочасне або не досягається взагалі.

Якщо згадати, що сечовипускання в нормі повинно здійснюватися до 5-6 разів на добу, а при аденомі ця цифра сягає 20-30 разів, стає зрозуміло, наскільки дошкуляє цей стан.

У перебігу аденоми простати виділяють три фази:

 1. Перша стадія – компенсована, страждає інтенсивність струменя сечі, частішає нічне сечовипускання, доводиться тужитися, але сечовий міхур спорожнюється повністю.
 2. Друга стадія – субкомпенсації. Симптоми наростають. Прогресує ослаблення цівки, приєднується наявність залишкової сечі в міхурі. Застійна сеча схильна до інфікування, що може призвести до ниркової недостатності.
 3. Стадія декомпенсації – цівки немає. Сеча виділяється крапельками. Вона каламутна, іноді з домішками крові. Сечовий міхур перерозтягнуто, м’язовий шар втрачає тонус. Можливе настання гострої затримки сечі, що служить показанням до екстреної операції.

Плюс до всього, переповнення сечового міхура може призводити до ще більш серйозної патології – гідронефрозу.

Лікування гіперплазії

Трансуретральная резекция (ТУР) простаты

Трансуретральна резекція (ТУР) простати

Аденому простати лікувати потрібно обов’язково. Найнадійнішим є хірургічний метод. Причому не варто побоюватися значних за обсягом втручань. У першу чергу, саме цього остерігаються вікові чоловіки, тому що захворювання найбільш поширене серед тих, у кого минув клімактеричний період.

Але позбутися болісного стану можна в клініці Біляка, м. Ужгород. Тут повною мірою реалізований сучасний  метод хірургічного видалення, ендоскопічний, а саме – трансуретральна резекція (ТУР) аденоми передміхурової залози. Без розрізів і проколів, ювелірної точності. Цим способом видаляється саме аденома простати зі збереженням самого органу, тому ТУР вважається золотим стандартом в лікуванні гіперплазії передміхурової залози.

Найменш травматичним методом лікування гіперплазії простати є трансуретральна резекція (ТУР) аденоми передміхурової залози. Використання цього ендоскопічного методу дозволяє видалили аденому простати зі збереженням самого органу та естетичної краси чоловічого тіла.

Отже, не варто побоюватися візиту до лікаря. Звернення до нас поверне звичну якість життя, позбавить від психологічного дискомфорту і фізичного страждання.

Лікарі клініки Біляка неодноразово проходили стажування у провідних клініках Європи та США. Вони спираються не тільки на унікальний досвід, але і на можливості сучасного обладнання, яким оснащена клініка. Тому довірити хірургам клініки проведення трансуретральної резекції аденоми передміхурової залози буде найвірнішим рішенням. Чоловіком потрібно залишатися завжди. На кваліфіковану допомогу персоналу клініки розраховувати можна і треба.

Пропонуємо Вашій увазі сюжет, в якому показано, як саме проводиться лікування гіперплазії простати в клініці Біляка, відео операції (ТУР простати) та відгуки пролікованих пацієнтів: