Частота виявлення раку статевого члена в країнах Європи на 100 тис. чоловічого населення (2010 рік)

Частота виявлення раку статевого члена в країнах Європи на 100 тис. чоловічого населення (2010 рік)

Зміст сторінки:

Рак статевого члена відноситься до категорії рідкісних захворювань онкологічного профілю. Відзначається залежність поширеності цієї хвороби від географічного розташування. На малюнку видно, наскільки різниться частота захворювання залежно від регіону проживання.

У країнах Африки, Південної Америки та Азії, рак статевого члена (РСЧ) досягає 20% від усіх злоякісних захворювань чоловічої статевої сфери. У західних розвинених країнах частіше хворіють чоловіки, старші за 60 років. Але й у віці до 40 років частота виявлення досягає 22% випадків. Дуже рідкісні, але, тим не менш, відзначені випадки появи РСЧ у дітей. Клініка Біляка м. Ужгорода гарантує ефективну допомогу чоловікам у будь-якому віці.

Причини розвитку

За результатами аналізу інформації, зібраної співробітниками Шведського Каролінського інституту, виділено декілька факторів, котрі вірогідно підвищують ризик цього злоякісного захворювання:

Причини розвитку раку статевого члена

Причини розвитку раку статевого члена

 • фімоз;
 • локальні хронічні захворювання запального характеру;
 • куріння (підвищує ризик захворіти на рак статевого члена у 4,5 раза);
 • носійство вірусу папіломи людини (ВПЛ) і його прояви (кондиломи) (при раку статевого члена, ДНК вірусу виявляється в діапазоні від 70% до 100% випадків);
 • використання препаратів, які мають фотосенсибілізаційний ефект.

У результатах відзначені наступні висновки: 1) смегма ніяк не підвищує ризик захворювання; 2) рак шийки матки у партнерки не впливає на розвиток РСЧ. Водночас встановлено, що ВПЛ не обтяжує прогноз і не знижує ефективність лікування в онкологів.

Всі джерела сходяться в тому, що обрізання (циркумцизія) у ранньому віці значно знижує ризик того, що виникне рак статевого члена у дитини або чоловіка. Причину знаходять в гігієнічній складовій такої процедури.


Які різновиди?

Будь-яке захворювання має кілька підвидів, що відрізняються особливостями протікання та лікування. Медики називають це класифікацією, якщо сказати простіше – види. Розглянута патологія не виняток. Виділяють основні види раку статевого члена:

 1. Первинний. Сюди відносяться пухлини, що розвиваються з ділянок самого органу та його тканин.
 2. Вторинний. Це метастатичні ураження. Найчастіше вражаються кавернозні тіла. Джерелом може служити пухлина простати, нирок, сечового міхура, прилеглих відділів товстого кишківника.

Початку раку зазвичай передують так звані передракові захворювання (шкірний ріг члена, бовеноідний папульоз, облітеруючий баланіт). У 95% випадків РСЧ виявляється плоскоклітинний рак. Решту 5% ділять між собою меланома, саркома, лімфома і базальноклітинний рак.


Рак статевого члена

Рак статевого члена

Плоскоклітинний рак має свої різновиди:

 • класичний;
 • базалоідний;
 • бородавчастий;
 • саркоматоідний;
 • аденосквамозний.

Характеристики росту плоскоклітинного раку:

 • поверхневе (горизонтальне) зростання;
 • вертикальний ріст (вузликовий);
 • бородавчасте зростання (верукозне);
 • різноспрямоване зростання (мультицентричне).

Діагностика

Зазвичай хворі звертаються до медиків ще на стадії передракових захворювань. При їх малігнізації, діагностика раку статевого члена проводиться за результатами опитування, візуального огляду і біопсії ураженої ділянки. Найчастіше – це тканина крайньої плоті, хоча локалізуватися РСЧ може і на стовбурі, і на голівці, і на вінцевій борозні.

Діагностика раку статевого члена

Діагностика раку статевого члена

Початок плоскоклітинного раку в більшості випадків проявляється ерозією. Але передраковим станом може бути й локальне почервоніння (еритема), і папілома. Характерна безболісність цих утворень. Якщо обрізання не проводилося, а ерозія локалізована в області вінцевої борозни, можуть з’явитися виділення з-під крайньої плоті у вигляді суміші сукровиці та гною. Ерекція може почати приводити до больових відчуттів і появі крові в ураженій ділянці члена.

Важливо вчасно звернути увагу на ці прояви. У клініці Біляка ретельна та всебічна діагностика стає обов’зковою частиною обстеження пацієнта.

Метастазування залежить від форми росту раку. У першу чергу уражаються лімфовузли паховій області. Якщо в 60% випадків вони збільшені, то метастази знаходять з імовірністю 45%. При збереженні нормальних розмірів, вони виявляються ураженими метастазами в 20% випадків.

Біопсія. Основне завдання дослідження – визначення клітинного складу пухлини. Дозволяє визначити джерело (можуть бути метастази в тканини члена або інші форми РСЧ), клітинний склад, обсяги наступного лікування, ризик метастазування і прогноз. Направляти на біопсію слід хворих, у яких протягом 3-х тижнів лікування не пройшли дефекти поверхневих структур члена.


Такі методи, як УЗД, МРТ служать для визначення стадії захворювання. Метою дослідження є регіонарні лімфовузли. Якщо стадія раку статевого члена давня, то показано рентгенологічне дослідження органів грудної порожнини.

Ракові клітини

Ракові клітини

Лікування

Воно має розпочатися на стадії передракових захворювань. У цьому випадку втручання хірурга може знадобитися для обрізання (якщо патологія розташована на крайній плоті), а іноді можна обійтися і без нього.

При просунутих стадіях, лікування раку статевого члена тільки хірургічне. Освоєно декілька технік, спрямованих на максимальне збереження функціональності органу.

Методика мікрохірургічного втручання за шкалою Мооса передбачає пошарове висічення невеликої пухлини з наступним гістологічним дослідженням. Метою є визначення ступеня росту пухлини для прогнозу рецидивів. Наступний контроль дозволяє не допустити повторного розростання і зробити своєчасну корекцію.

При істотних розмірах пухлини, повністю зберегти орган вдається рідко. Іноді резекція частини члена вимушено супроводжується і видаленням лімфовузлів. Ужгородська клініка Біляка робить особливий акцент на підготовчому до операції періоді. Розуміння того факту, що неможливо зцілити тіло, не досягнувши гармонії у духовному стані хворого, забезпечує індивідуальний підхід до кожного пацієнта.


Рішення про обсяг проведеного втручання лягає на плечі найдосвідченіших онкоурологів. Навіть у разі часткової резекції частини пенісу, лікар прагне зберегти хворому якість життя.

Зберегти крихкий баланс між необхідністю гарантувати одужання і бажанням максимально зберегти хворий орган, фахівцям клініки Біляка дозволяє європейська освіта та сучасне обладнання.

Головне, на що слід звернути увагу – не можна ігнорувати будь-які зміни в тій частині тіла, яка робить чоловіків чоловіками. Вчасне звернення за допомогою є гарантією збереження радощів повноцінного життя.