Місце знаходження простати в організмі чоловіка

Розташування простати в організмі чоловіка


Зміст сторінки:

Я вважаю, що кожний дорослий чоловік повинен мати хоча б загальне уявлення про простату та захворювання, пов’язані з нею. Простата належить до сечостатевої системи. Вона знаходиться безпосередньо під сечовим міхуром, і через неї проходить уретра (сечовий канал). Ця особливість призвела до того, що будь-які патологічні зміни з боку простати позначаються на характері сечовиділення.

Рак простати іншими словами зветься аденокарцинома, він є злоякісним новоутворенням, яке розвивається зі спеціальних залоз (альвеолярно-клітинних). У представників сильної статі виникає, як правило, вже після 45 років, тривалий час може не давати про себе знати, і тільки при обстеженні різних органів може виявитися інша хвороба – рак простати. Лікування має відповідати всім світовим вимогам, проводитися із використанням високоякісного обладнання та висококваліфікованими спеціалістами. Усім цим вимогам відповідає клініка Біляка в Ужгороді.

Завдяки моєму багаторічному досвіду в медицині я можу зробити наступні висновки: на практиці така чоловіча недуга, утім, як і інші подібні захворювання, що супроводжуються виникненням злоякісних пухлин, з кожним роком зустрічається все частіше. На сьогодні проблема раку достатньо актуальна, і це обумовлено не тільки частотою його виникнення, а й смертністю, котра трапляється приблизно у 10 % чоловіків. Саме вона є однією з найпоширеніших причин смерті внаслідок злоякісних пухлин у чоловічої статі похилого віку, особливо в США, де рак простати займає третє місце.

Рак простати (аденокарцинома) – злоякісне новоутворення, яке утворюється зі спеціальних альвеолярно-клітинних залоз. Діагностика захворювання у пацієнта на стадії передраку дозволяє покращити загальний прогноз та застосувати найбільш дієве лікування.

Встановлення діагнозу, власне як і лікування раку простати, останнім часом значно покращилось, чого не можна сказати про його профілактику. Вона суттєво погіршилась, причому як в окремому регіоні, і в цілій країні. Якщо в Радянському Союзі вона зводилася до огляду чоловіків, вік котрих перевищував 50 років, то тепер навіть ці заходи не виконуються. На мою думку, окремі огляди лише тих чоловіків, які самі звернулися до уролога за тими чи іншими обставинами, не можна назвати профілактикою в загальному розумінні. Сьогодні продовжують існувати державні установи та приватні підприємства, де працює багато робітників. Однак і медичні, і державні установи чомусь нехтують профоглядами, показуючи, таким чином, своє байдуже ставлення до здоров’я людей. До того ж, запущені стадії цієї хвороби зустрічаються навіть серед медиків.

Порівняння здорової простати (зліва) з охопленою раком передміхуровою залозою (справа)

Порівняння здорової простати (зліва) з охопленою раком передміхуровою залозою (справа)

Я ще добре пам’ятаю той час, коли з основних засобів лікування раку простати на Україні використовувались лише синестрол і преднізолон, а щодо оперативних втручань – лише кастрація. Згадуючи минуле, мимоволі уявляєш собі, скільки хворих тоді були позбавлені можливості не те, щоб одужати, а й просто прожити хоча б трохи більше. Лише тепер в нас є цілий арсенал різноманітних медикаментів та всіляких методик хірургічних операцій, які застосовуються залежно від отриманих гістологічних результатів. Їх ми здобуваємо за допомогою проведення відповідних досліджень матеріалів, отриманих завдяки трансуретральній резекції чи пункційній біопсії. Згідно гістологічним дослідженням, розрізняють наступні форми раку простати:

  • диференційована – аденокарцинома;
  • плоскоклітинний;
  • альвеолярний;
  • тубулярний рак;
  • недиференційовані – поліморфноклітинний рак;
  • малодиференційовані – солідний та скірозний рак, апластична аденокарцинома.

Багато в кого рак простати проходить стадію передраку. Якщо вона виявлена у пацієнта, то є велика можливість покращити загальний прогноз та застосувати найбільш дієве лікування. До неї можна віднести інтраепітеліальну неоплазію та атипічну гіперплазію. Передракові зміни, що відбуваються в простаті, при певних умовах можуть перетворитися на рак. Визначити їх можна лише пункційною біопсією простати. Отже, призначити ефективне лікування без гістологічного дослідження взагалі неможливо.

Найбільш вагомими причинами появи раку є генетична схильність та гормональні вікові зміни. Утім, це зовсім не означає, що від хворого батька така недуга перейде до його сина. Я не хочу, щоб пацієнти стали байдужими до такої хвороби, я прагну донести до їх свідомості, що профілактичні огляди необхідні. Їх треба проходити починаючи з 40 років і не лише тим, хто має генетичний ризик. Зараз мова іде про ту категорію людей, котрі дуже сильно переймаються наявністю рака простати в свого друга чи родича. Ця думка міцно фіксується в їх свідомості, та їх важко переконати в тім, що не варто настільки боятися хвороби. Але в цьому також можна знайти свої переваги, наприклад, такі пацієнти більш відповідально ставляться до профоглядів та частіше відвідують лікаря-уролога.

Діагностика раку передміхурової залози

Діагностика раку передміхурової залози

Рак простати не має особливих симптомів: часті та ускладнені сечовиділення (дизуричні явища) характерні для стриктури уретри, аденоми простати, простатиту, циститу, туберкульозу, сечокам’яної хвороби, а також раку сечового міхура та простати. Кожен з цих діагнозів потребує уточнень чи, так званої, диференціальної діагностики. Донедавна уточнення діагнозу щодо захворювань простати розпочиналось з її пальцевого ректального обстеження. До речі, досвідчений уролог безпомилково відрізняв рак від аденоми, адже про ракову пухлину свідчила наявність кам’яних затвердінь в паренхімі простати. Я добре пам’ятаю сорокарічного пацієнта В., якому поставив діагноз рак простати та не зміг одразу запропонувати кастрацію. Мене весь час мучила думка: «А якщо це помилка?». Однак я завжди дотримуюся думки, що перед тим, як щось відрізати, треба добре подумати. Тим паче, коли молодому чоловіку треба відрізати важливі органи. Виходячи з цього, хворого направив на консультацію до Київського НДІ. Це відбувалося ще за радянських часів, та навіть тоді в КНДІ виконували пункційну біопсію простати. Зрештою рак був підтверджений. Саме тому пацієнт повернувся до нашої клініки. Йому була виконана кастрація, котра супроводжувалася вшиванням в калитку підшкірної клітковини, щоб зімітувати наявність яєчок. Також була проведена преднізолонова та гормональна терапія. Після того пацієнт приходив протягом 20 років на обстеження, а подальша його доля, на жаль, мені не відома.

Поява ультразвукового дослідження привела до того, що лікар спочатку на УЗД дивиться сечові шляхи, а вже потім починає ректальне обстеження з подальшим визначенням залишкової сечі. Утім, для затвердження діагнозу рака простати цього замало. Ще потрібно провести гістологічне дослідження матеріалу, отриманого внаслідок біопсії простати. Якщо і так діагноз підтверджується, то необхідно додатково обстежувати хворого на томографі (комп’ютерному або магніторезонансному). Це дасть можливість визначити розміри ракової пухлини, її метастазування в сусідні органи та кістки, а також підібрати найбільш прийнятний варіант лікування.

Медикаментозне лікування простати

Медикаментозне лікування простати

Лікування раку простати

Для вибору методу лікування знадобиться розрахунок «суми Глісона», котрий виконується після пункційної біопсії. Щоб своєчасно виявити рак простати, під час обстеження треба дослідити рівень ПСА (простатичний специфічний агент) у крові. Варто відзначити, що не всі урологи правильно виконують це дослідження. Будьте уважні, кров на ПСА повинна братися не раніше, ніж через тиждень після пальцевого обстеження простати. Крім того, протягом цього тижня не можна вживати м’ясні продукти. У будь-якому випадку, малий рівень ПСА не значить, що раку простати немає. Наприклад, хворого М. віком 67 років хвилювали дизуричні явища. Після трансуретральної резекції простати гістологічно було виявлено її рак. Зробивши розрахунок «суми Глісона», йому призначено відповідне лікування.

Багато в чому лікування раку простати в Ужгороді залежить від його стадії. Якщо відсутні метастази та пухлина не виходить за межі простати, то це, скоріш за все, перша чи друга стадія, тому зазвичай проводиться радикальна простатектомія. У 90-х роках я стажувався з лапароскопічній хірургії, гінекології та урології в клініках США. І там перед тим, як прийняти рішення відносно хірургічного втручання з лікування раку, за допомогою лапароскопії видаляли лімфатичний вузол простати й виконували гістологічне дослідження. Таким чином, вони визначали наявність чи відсутність метастазів. Надалі від цього залежало рішення: проводити чи уникнути радикальної простатектомії. Завдяки здобутому досвіду, я сміливіше почав проводити подібні операції. Добре пам’ятаю чоловіка з Дрогобича, котрому проводив видалення простати, тому що йому відмовили львівські та київські лікарі на підставі 2-3 ступені раку. Операція пройшла вдало, і через деякий час його виписали додому. Однак він ще мав періодично виконувати бужування уретри. Вперше простатектомія була виконана в 1977 році в Новому Роздолі (урологічне міжрайонне відділення медсанчастини Сірчаного комбінату).

Лікування передміхурової залози

Лікування передміхурової залози

У клініці Біляка працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, котрі досконало володіють сучасними методиками неоперативного та оперативного лікування онкохворих. Вони пройшли підготовку в київських та європейських клініках.

Ми були одними з перших в області урології, гінекології та хірургії, хто започаткував лапароскопічні операції («золотий» стандарт лікування раку простати). До того ж ми не зупиняємося в їх вдосконаленні. Саме тому у наших земляків є можливість отримати необхідну професійну допомогу в межах області.

Сучасні методики неоперативного та оперативного лікування онкохворих, засновані на застосуванні лапароскопічних операцій («золотий» стандарт лікування раку простати), є досить ефективними у лікуванні раку простати у багатьох пацієнтів.


Ми маємо відповідні знання та досвід, сучасне обладнання та приміщення. Ми впевнені: недовго залишилося чекати на той момент, коли радикальну простатектомію в традиційному розумінні замінить лапароскопічна. Ми зробимо все, що від нас залежить, щоб прискорити цю мить, адже лапароскопічна операція має наступні переваги: малу травматичність та швидку реабілітацію. А головне значення має той факт, що зникає потреба в кастрації. Завдяки лапароскопії також набагато легше зберегти нерв, що відповідає за еректильну та статеву функції. Щодо інших неоперативних методів лікування раку, то їх здебільшого використовують у випадках, коли оперативне втручання неможливе.

Шановні чоловіки, запам’ятайте, Ваше життя, у тому числі й сексуальне, в першу чергу, залежить від вас, а вже потім від професіоналізму лікарів! Від чистого серця бажаю вам міцного здоров’я та повноцінного життя!

 Степан Біляк,

з турботою про Ваше здоров’я!