Місце знаходження простати в організмі чоловіка

Розташування простати в організмі чоловіка

Зміст сторінки:

Рак простати (аденокарценома) – злоякісна пухлина, яка формується в тканинах залози з альвеолярно-клітинного епітелія і здатна до метастазування. Захворювання зустрічається у чоловіків, переважно старших 50 років.

Я вважаю, що кожний дорослий чоловік повинен мати хоча б загальне уявлення про простату та захворювання, пов’язані з нею. Вона належить до сечостатевої системи і знаходиться безпосередньо під сечовим міхуром, через неї проходить уретра (сечовий канал). Ця особливість призвела до того, що будь-які патологічні зміни з боку передміхурової залози позначаються на характері сечовиділення.

Завдяки моєму багаторічному досвіду в медицині я можу зробити наступні висновки: на практиці така чоловіча недуга, утім, як і інші подібні захворювання, що супроводжуються виникненням злоякісних пухлин, з кожним роком зустрічається все частіше. На сьогодні проблема раку достатньо актуальна, і це обумовлено не тільки частотою його виникнення, а й смертністю, котра трапляється приблизно у 10 % чоловіків.

Саме тому важливо своєчасно, на ранніх стадіях діагностувати рак простати. Діагностика захворювання у пацієнта на стадії передраку дозволяє покращити загальний прогноз та застосувати найбільш дієве лікування.

Встановлення діагнозу, власне як і лікування данного захворювання, останнім часом значно покращилось, чого не можна сказати про його профілактику. Вона суттєво погіршилась, причому як в окремому регіоні, і в цілій країні. Якщо в Радянському Союзі вона зводилася до огляду чоловіків, вік котрих перевищував 50 років, то тепер навіть ці заходи не виконуються. На мою думку, окремі огляди лише тих чоловіків, які самі звернулися до уролога за тими чи іншими обставинами, не можна назвати профілактикою в загальному розумінні. Сьогодні продовжують існувати державні установи та приватні підприємства, де працює багато робітників. Однак і медичні, і державні установи чомусь нехтують профоглядами, показуючи, таким чином, своє байдуже ставлення до здоров’я людей. До того ж, запущені стадії цієї хвороби зустрічаються навіть серед медиків.

Порівняння здорової простати (зліва) з охопленою раком передміхуровою залозою (справа)

Порівняння здорової простати (зліва) з охопленою раком передміхуровою залозою (справа)

Я ще добре пам’ятаю той час, коли з основних засобів лікування раку простати на Україні використовувались лише синестрол і преднізолон, а щодо оперативних втручань – лише кастрація. Згадуючи минуле, мимоволі уявляєш собі, скільки хворих тоді були позбавлені можливості не те, щоб одужати, а й просто прожити хоча б трохи більше. Лише тепер в нас є цілий арсенал різноманітних медикаментів та всіляких методик хірургічних операцій, які застосовуються залежно від отриманих гістологічних результатів. Їх ми здобуваємо за допомогою проведення відповідних досліджень матеріалів, отриманих завдяки трансуретральній резекції чи пункційній біопсії.

Класифікація хвороби

Відповідно до гістологічних досліджень, розрізняють наступні форми раку простати:

 •  диференційована – аденокарцинома;  плоскоклітинний; альвеолярний; тубулярний рак;
 •  недиференційовані – поліморфноклітинний рак;
 •  малодиференційовані – солідний та скірозний рак, апластична аденокарцинома.

Усього в хвороби 4 стадії. Багато в кого рак простати проходить стадію передраку. Якщо вона виявлена у пацієнта, то є велика можливість покращити загальний прогноз та застосувати найбільш дієве лікування. До предраку простати відносяться: інтраепітеліальна неоплазію та атипічну гіперплазію. Передракові зміни, що відбуваються в простаті, при певних умовах можуть перетворитися на рак. Визначити їх можна лише пункційною біопсією простати. Отже, призначити ефективне лікування без гістологічного дослідження взагалі неможливо.

Найбільш  запущений випадок при діагнозі рак простати – 4 стадія. На цьому етапі метастазування поширюється на сусідні органи, виникає загроза летального результату. Якщо доктор визначив, що вам показано хірургічне лікування раку простати 4 стадії, потрібно провести операцію якомога швидше, поки ця можливість не втрачена.

Причини

Найбільш вагомими причинами появи раку передміхурової залози є  генетична схильність та гормональні вікові зміни. Утім, це зовсім не означає, що від хворого батька така недуга перейде до його сина. Я не хочу, щоб пацієнти стали байдужими до такої хвороби, я прагну донести до їх свідомості, що профілактичні огляди необхідні. Їх треба проходити починаючи з 40 років і не лише тим, хто має генетичний ризик.

Окрім вищенаписаного факторами ризику є:

 • неправильне харчування;
 • шкідливі для здоров’я професії – коли є частий контакт з токсичними речовинами;
 • ожиріння;
 • сидячий спосіб життя;
 • наявність хронічного простатиту та інших запальних хвороб сечостатевої системи.

Якщо своєчасно діагностувати рак простати, операція і післяопераційне лікування протікають скоріше, зростає вірогідність сприятливого прогнозу.

  Симптоматика

  Основні симптом раку простати:

  • труднощі при сечовипусканні – послаблення струї, необхідність прикладати зусилля, біль та дискомфорт;
  • періоди нетримання сечі;
  • присутність вкраплень крові в сечі та спермі;
  • відчуття не повністю випорожненого сечового міхура;
  • слабка ерекція;
  • зменшення кількості сперми під час еякуляції;
  • болі в попереку;
  • слабкість та анемія.

  При діагнозі рак простати 1 стадії, симптоми можуть не проявлятися. Те саме стосується передракових станів. Виявити їх можливо тільки під час регулярного профілактичного огляду.

  Коли у людини розвивається рак простати, симптоми часто схожі з ознаками інших хвороб сечостатевої системи. Приміром, дизуричні явища – часті і ускладнені сечовипускання – властиві при аденомі передміхурової залози, стриктурі уретри, простатиту, циститу, сечокам’яній хворобі, туберкульозу і раку сечового міхура. Як бачите, кожен з діагнозів вимагає уточнення, тобто диференціальної діагностики. Тому виявивши у себе перші ознаки раку простати, треба якомога раніше пройти обстеження.

  Діагностика

  Донедавна уточнення діагнозу щодо захворювань простати розпочиналось з її пальцевого ректального обстеження. До речі, досвідчений уролог безпомилково відрізняв рак від аденоми, адже про ракову пухлину свідчила наявність кам’яних затвердінь в паренхімі простати.

  Діагностика раку передміхурової залози

  Діагностика раку передміхурової залози

  Я добре пам’ятаю сорокарічного пацієнта В., якому поставив діагноз рак передміхурової залози та не зміг одразу запропонувати кастрацію. Мене весь час мучила думка: «А якщо це помилка?». Однак я завжди дотримуюся думки, що перед тим, як щось відрізати, треба добре подумати. Тим паче, коли молодому чоловіку треба відрізати важливі органи. Виходячи з цього, хворого направив на консультацію до Київського НДІ урології та нефрології. Це відбувалося ще за радянських часів, та навіть тоді в КНДІ виконували пункційну біопсію простати.

  Зрештою рак був підтверджений і пацієнт повернувся до нашої клініки. Йому була виконана кастрація, котра супроводжувалася вшиванням в калитку підшкірної клітковини, щоб зімітувати наявність яєчок. Також була проведена преднізолонова та гормональна терапія. Після того пацієнт приходив протягом 20 років на обстеження, а подальша його доля, на жаль, мені не відома.

  Сьогодні, завдяки сучасному діагностичному устаткуванню, урологи знають, як виявити рак простати на ранніх стадіях. Для цього призначається комплексне обстеження:

  • УЗІ сечостатевої системи;
  • гістологічне дослідження матеріалу біопсії простати;
  • КТ і МРТ передміхурової залози.

  Диференціальна діагностика дає можливість визначити об’єми ракової пухлини, міру її проростання в сусідні органи, метастазування в кістку, легені, печінку, мозок і застосувати айбільш прийнятний варіант лікування.

  В клініці Біляка ми призначаємо комплексну діагностику. Для вибору методу лікування робиться розрахунок «суми Глісона», котрий виконується після пункційної біопсії. Щоб своєчасно виявити рак простати, під час обстеження треба дослідити рівень ПСА (простатичний специфічний агент) у крові. Варто відзначити, що не всі урологи правильно виконують це дослідження.

  Будьте уважні, кров на ПСА повинна братися не раніше, ніж через тиждень після пальцевого обстеження простати. Крім того, протягом цього тижня не можна вживати м’ясні продукти. У будь-якому випадку, малий рівень ПСА не значить, що раку простати немає. Наприклад, хворого М. віком 67 років хвилювали дизуричні явища. Після трансуретральної резекції простати гістологічно було виявлено її рак. Зробивши розрахунок «суми Глісона», йому призначено відповідне лікування.

  Рак простати – лікування

  Лікування раку простати в Ужгороді, в нашій клініці, багато в чому залежить від його стадії. Якщо відсутні метастази та пухлина не виходить за межі простати, то це, скоріш за все, 1 чи 2 стадія, тому зазвичай проводиться радикальна простатектомія.

  Медикаментозне лікування простати

  Медикаментозне лікування простати

  Коли, у 1992-1994 роках я стажувався з лапароскопічній хірургії, гінекології та урології в клініках США, перед тим, як прийняти рішення відносно хірургічного втручання з лікування раку, за допомогою лапароскопії видаляли лімфатичний вузол простати й виконували гістологічне дослідження. Таким чином, вони визначали наявність чи відсутність метастазів. Надалі від цього залежало рішення: проводити чи уникнути радикальної простатектомії. Завдяки здобутому досвіду, я сміливіше почав проводити подібні операції.

  Добре пам’ятаю чоловіка з Дрогобича, котрому проводив радикальну простатектомію, тому що йому відмовили львівські та київські лікарі на підставі пізньої стадії раку (між Т2 і Т3). Операція пройшла вдало і через деякий час мужчину виписали додому. Однак періодично йому доводилося  виконувати бужування уретри. Вперше простатектомія була виконана в 1977 році в Новому Роздолі (урологічне міжрайонне відділення медсанчастини Сірчаного комбінату).

  Лікування передміхурової залози

  Лікування передміхурової залози

  Часто окрім хірургічного лікування потрібно проводити додаткові заходи: опромінення і хіміотерапію раку простати. Пацієнтові вводяться спеціальні препарати, що допомагають вбити клітини метастаз. Променева терапія при раку простати може проводитися як дистанційно, так і внутрішньотканинним способом – людині імплантують радіоактивні препарати. Цей вид лікування називається брахітерапія.

  У клініці Біляка працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, котрі досконало володіють сучасними методиками неоперативного та оперативного лікування онкохворих. Вони пройшли підготовку в київських та європейських клініках.


  Особливості лікування раку простати в клініці Біляка в м. Ужгороді

  Рак простати: операція без розрізу

  Клініка Біляка була однією з перших в Україні, хто започаткував і вдосконалює в даний час лапароскопічні операції з урології, хірургії («золотий» стандарт лікування раку простати).

  Сучасні методики неоперативного та оперативного лікування онкохворих, засновані на застосуванні лапароскопічних операцій  є досить ефективними у лікуванні раку простати у багатьох пацієнтів.

  Ми маємо відповідні знання та досвід, сучасну апаратуру та обладнане приміщення. Пацієнту створюються всі умови, щоб отримати якісне лікування та полегшити перебування в клініці при такій непростій хворобі, як пухлина простати. Лікування супроводжується постійним наглядом лікарів в післяопераційному періоді, організацією сестринського посту і підбору раціону харчування з урахуванням індивідуальних особливостей кожного хворого.

  Лікування пухлини передміхурової залози – майбутнє за лапароскопією

  Недовго залишилося чекати того моменту, коли традиційна радикальна простатектомія залишиться у минулому, оскільки її замінить лапароскопічна операція і до цього я прикладу максимум зусиль. Лапароскопія має добре відомі вам, шановані читачі, переваги: низький рівень травматичности і швидку реабілітацію. Велике значення для пацієнтів має той факт, що немає необхідності проводити кастрацію. Назва цієї операції не менше пригноблює їх, як саме слово “рак”. Крім того, завдяки лапароскопії легше зберегти нерв, який відповідає за еректильну і сексуальну функцію. Щодо інших неоперативних методів лікування раку, то їх здебільшого використовують у випадках, коли оперативне втручання неможливе.

  Шановні чоловіки, запам’ятайте, ваше життя, у тому числі й сексуальне, в першу чергу, залежить від вас, а вже потім від професіоналізму лікарів! Від чистого серця бажаю вам міцного здоров’я та повноцінного життя!

   Степан Біляк,

  з турботою про Ваше здоров’я!