Стадії раку сечового міхура

Стадії раку сечового міхура

Зміст сторінки:

Рак сечового міхура – онкологічне захворювання, що характеризується виникненням у слизовій оболонці або в стінці сечового міхура злоякісних новоутворень, які в свою чергу здатні вражати сусідні чи віддаленні органи.

У такої хвороби як рак сечового міхура класифікація залежить від розташування пухлини. Розрізняють неінвазивний (знаходиться у середині сечового міхура) та інвазивний (з ураженням стінок сечового міхура та сусідніх органів) рак сечового міхура. Лікування є досить ефективним при ранньому діагностуванні та лікуванні, оскільки у такому випадку пухлина є невеликою за розміром, і невеличке оперативне втручання дозволяє зберегти сам орган та його функцію.

Коли розвивається рак сечового міхура, перебіг хвороби проходить протягом  кількох стадій. Під час 0 і 1 утворюються злоякісні клітини, які тимчасово не вражають м’язовий шар органу. Починаючи з 2 стадії,  пухлина все глибше проростає в стінки, під час 3 дає метастази. Найнебезпечніша фаза, якої може досягати рак сечового міхура – 4 стадія. Протягом цьому етапу відсоток виживання дуже низький.

Рак сечового міхура складає від 1,5% до 3%, а в деяких країнах до 6,2% від загального числа злоякісних пухлин і знаходиться на першому місці серед пухлин органів сечостатевої системи (30%-50%, в деяких джерелах 70%). За даними статистики чоловіки хворіють у 3-4 рази частіше, ніж жінки. Біля 80% пацієнтів відносяться до вікової групи 50-80 років.

Середній вік виявлення раку сечового міхура складає 68-70 років. Тому лікарі клініки Біляка з м. Ужгорода, радять, особливо чоловікам середнього та старшого віку (після 40 років), звернути увагу на фактори розвитку захворювання і не знехтувати щорічним оглядом в уролога.

Причини захворювання

Коли у людини розвивається рак сечового міхура, то причини можуть бути будь-які. Виокремлюють наступні фактори, котрі впливають на захворювання:  

 1. Професійні шкідливості. Тривалий контакт з деякими хімічними речовинами, а саме: барвниками й розчинниками, аніліном, бензолом, деякими миючими засобами та ін. Встановлено біля 40 потенційно небезпечних професій, які можуть призводити до цього захворювання. Тому ретельну увагу слід приділити здоров’ю працівникам хімічної, газової, металургійної промисловості, перукарям, косметологам, працівникам хімчисток, стоматологам, працівникам виробництва пластмаси та гуми, малярам, художникам. Професійна шкідливість – один із перших науково доведених факторів ризику розвитку раку сечового міхура. Уникнення вище перерахованих чинників, застосування певних методів очищення організму, вживання їжі, багатої вітамінами та мікроелементами, використання великої кількості рідини (до 2 л на добу) можуть знизити ризик виникнення хвороби. Ризик захворювання зменшується в осіб, які надають перевагу рослинній олії та використовують в достатній кількості бета-каротин, калій та вітамін С.
 2. Шкідливі звички. Рак сечового міхура набагато частіше виникає у тих, хто палить. Курці ризикують в 5-6 разів більше захворіти, ніж ті, хто не мають даної звички.
  Паління - одна з причин раку

  Паління – одна з причин раку

  Чому? У сигаретному димі містяться канцерогени (ті, що викликають рак), які частково виходять з організму через сечу і мають довгий контакт зі стінкою сечового міхура, особливо при частій затримці сечі в сечовому міхурі. Краще відвідувати туалет кожні 2-3 години, ніж 1 раз на день. Доведено, що після відмови від паління ризик виникнення захворювання знижується на 30%.

 3. Наявність передракових станів. До них відносять доброякісні епітеліальні пухлини – папіломи. Це ворсинчасті розростання, різні за розміром, частіше на довгій ніжці. Потребують оперативного видалення. За деякими дослідженнями у 30-35% випадків захворювання пов’язане з наявністю в організмі вірусів папіломи людини. Однак це питання залишається спірним.
 4. Хронічні запальні процеси сечового міхура (цистити), які найчастіше зустрічаються у пацієнтів жіночої статі через їх анатомічні особливості (коротка уретра і внаслідок цього розвиток частих інфекційних захворювань). Вдало призначене лікування циститу та високоефективна методика озонотерапії, яку з успіхом використовують спеціалісти клініки Біляка, допоможуть уникнути рецидивів запальних процесів сечового міхура.
 5. Процедури променевої терапії, хіміотерапії (наприклад, при лікуванні раку матки, раку яєчників, що збільшує ймовірність розвитку захворювання в 2 рази) чи часті діагностичні опромінення малого таза.
 6. Тривалі механічні подразнення слизової оболонки при частих маніпуляціях на сечовому міхурі, постійний сечовий катетер.
 7. Ураження сечового міхура при пухлинах сусідніх органів. Тобто при наявності пухлини матки, простати, кишківника та інших органів можливе проростання злоякісного новоутворення в стінку сечового міхура. У даному випадку без сучасної діагностики та досвіду спеціаліста не обійтись.
 8. Паразитарна інфекція (шистосомоз).
 9. Деякі лікарські засоби (наприклад, циклофосфамід – хіміотерапевтичний лікарський препарат, піоглітазон – препарат для лікування діабету)
 10. Обтяжений спадковий анамнез, коли рак сечового міхура виявлений у близьких родичів, вроджені дефекти сечового міхура.

Симптоми

На які ж симптоми в першу чергу потрібно звернути увагу?

Основною і найбільш частою ознакою раку сечового міхура є гематурія (наявність крові в сечі). Зазвичай, краплі, прожилки чи згустки крові можна побачити неозброєним оком, але буває так, що гематурія виникає періодично або взагалі діагностується тільки мікроскопічно, тобто при проведенні загального аналізу сечі.

Тому більшість пацієнтів не звертають на це належну увагу. У деяких випадках кровотечі можуть супроводжуватися болями. Усі ці прояви залежать від типу і місця розміщення пухлини. Інтенсивність кровотечі не зв’язана з розміром пухлини. Інколи навіть незначне новоутворення може викликати сильну кровотечу.

Симптоми раку сечового міхура

Симптоми раку сечового міхура

Слід зазначити, що кров у сечі – це симптом, який може з’являтися при інших захворюваннях, таких як: геморагічний цистит, сечокам’яна хвороба, травма сечоводу, рак нирки, інфекції сечостатевої системи.

Деякі види пухлин подразнюють слизову оболонку сечового міхура, не приводячи до кровотеч. У цьому випадку рак сечового міхура дає такі симптоми: болюче, часте або ж утруднене сечовипускання, несправжні позиви, неприємні відчуття після сечовипускання.

У випадку стискання пухлиною лімфатичних судин, виникає набряк зовнішніх статевих органів та ніг. Найчастіше так проявляються симптоми раку сечового міхура, а  у чоловіків – набряком мошонки. На більш пізніх стадіях домінує біль у проекції сечового міхура на живіт, що віддає в спину, пряму кишку чи промежину. Стає відчутною слабкість та швидка втома. Людина при цьому може відчутно втрачати  вагу.

Не забувайте і про те, що на початкових стадіях симптоми можуть взагалі бути відсутніми. У такому випадку дуже важливо не знехтувати мінімальним дискомфортом чи дизуричними явищами, які виникають, і одразу звернутися до лікаря з метою проведення інструментальної діагностики.

  Діагностика раку сечового міхура

  Діагностика раку сечового міхура

  Діагностика раку сечового міхура

  Якщо в людини підозра на рак сечового міхура, «золотим» стандартом діагностики раку сечового міхура у всьому світі є цистоскопія з подальшою біопсією. Це ендоскопічний огляд сечового міхура, його стінок для виявлення пухлини та визначення характеру і поширеності новоутворення. Цистоскоп або медичний оптичний пристрій, яким здійснюють цистоскопію, являє собою довгу еластичну трубку, на кінці якої знаходиться камера. Його вводять в сечовий міхур пацієнта через сечовивідний канал. При виявленні пухлини з метою постановки морфологічного діагнозу проводять біопсію, що є найбільш точним методом діагностики раку сечового міхура.

  Крім того, всім пацієнтам в клініці Біляка проводиться бімануальна пальпація області сечового міхура, загальний аналіз сечі, цитологія сечі, ультразвукове дослідження. При необхідності, за призначенням лікаря, можлива комп’ютерна томографія, традиційне рентгенівське дослідження, що дає можливість оцінити не тільки пухлину, а й можливі метастази в лімфатичні вузли, пряму кишку, матку, простату, печінку чи легені.

  Лікування раку сечового міхура

  Лікування раку сечового міхура – візитна картка клініки Біляка. Наші хірурги єдині на Закарпатті володіють всіма методами лікування даної недуги як без розрізу (на початкових стадіях захворювання), так і цистектомією з виконанням усіх видів деривації. Лікарі клініки ефективно вирішують дану проблему на будь-якій стадії захворювання.

  Метод лікування залежить від стадії процесу. На початкових стадіях можливе збереження сечового міхура. Видаляється тільки пухлина за допомогою ТУР (трансуретральної резекції) без розрізу. Такий метод є найменш травматичним і найефективнішим, при цьому зберігається функція сечового міхура.


  Лікування раку сечового міхура

  Лікування раку сечового міхура

  Якщо пухлина проросла за слизову оболонку в більш глибокі шари сечового міхура, тоді оптимальним методом лікування є цистектомія (повне або часткове видалення органу). Але якість життя у пацієнтів із видаленим сечовим міхуром різко знижується тому, що у людини немає резервуару для накопичення сечі, а пластикові сечоприймачі призводять до появи постійного запаху сечі, значно підвищують ризик розвитку інфекції нирок та й незручні у користуванні. У клініці Біляка (м. Ужгород) вирішують дану проблему і застосовують передовий досвід реконструктивної онкоурології. При повному видаленні (радикальна цистектомія) ураженого сечового міхура, хірурги клініки на високому рівні використовують різні техніки деривації (відведення) сечі:

  • уретерокутанеостомію (виведення сечоводів на передню черевну стінку);
  • деривацію сечі за «Брікером» (фіксація сечоводів до фрагмента тонкої кишки з виведенням останньої на передню черевну стінку);
  • ілеонеоцистопластику (формування нового сечового міхура із тонкої кишки, після чого пацієнт сечиться самостійно природнім шляхом).

  Частіше одночасно створюють новий сечовий міхур (пластика сечового міхура) з тонкої кишки з наступним переведенням сечоводів до новоствореного органа і відновленням пасажу сечі природнім шляхом (детальний опис ходу операції висвітлено в окремій статті нашого сайту, “Радикальна цистектомія”). Спеціалісти клініки Біляка гарантують тонку хірургічну роботу і мінімальний ризик ускладнень. На додачу до хірургічного лікування використовується променева та медикаментозна (інстиляції сечового міхура УРО-БЦЖ) терапія для профілактики рецидивів захворювання.

  Післяопераційний період скорочується завдяки новітньому медичному обладнанню та озонотерапії. Пацієнти повертаються до повноцінного життя уже через 3-4 тижні після операції.

  Успіх лікування великою мірою залежить від стадії захворювання. На ранніх фазах можна видалити пухлину з мінімальним втручанням, повністю зберігши колишню якість життя пацієнта. Але чим глибше проросло новоутворення в стінки органу, тим складніше видалити його, не зачепивши здорову тканину. Наприклад, коли у людини рак сечового міхура 4 ступеня, прогноз найчастіше невтішний. Але навіть у важких випадках у клініці Біляка завжди готові допомогти пацієнтові.

  Спеціалісти нашої клініки розвивають хірургічну допомогу на Закарпатті до світового рівня, використовуючи новітні технології, сучасні знання та виконуючи з кожним роком все більше складних операцій.

  Особливості лікування в клініці

  У клініці Біляка в Ужгороді успішно лікують рак сечового міхура будь-яких стадій у жінок і чоловіків. Тут точно визначають стадію захворювання за допомогою сучасного діагностичного обладнання. За результатами обстеження лікарі клініки призначають необхідні заходи терапії. Спеціалісти проходили стажування в США і країнах Європи, де оволоділи прогресивними методиками лікування.

  Обсяг хірургічного втручання в клініці залежить від ступеня захворювання. Лікарі прагнуть зберегти пацієнту якість життя і провести операцію з мінімальним травматизмом. Після цього людина відпочиває в комфортній палаті,  яка за інтер’єром більше схожа на готельний номер

  За пацієнтом прикріплюється медсестринський пост, що дозволяє вести цілодобове спостереження за процесом одужання.

  Залежно від стадії хвороби, пацієнту проводять супутні лікувальні заходи: хімічну та променеву терапію. Додатково пропонується озонотерапія (для підвищення природних імунних сил організму). Тому в пацієнтів, які лікували у клініці рак сечового міхура, прогноз як правило позитивний.

  Якщо Ви прочитали статтю і віднесли себе до певної групи ризику або виявили деяку симптоматику, то не зволікайте! Замовте безкоштовну консультацію та пройдіть обов’язкове обстеження у спеціалістів клініки Біляка, щоб попередити чи вчасно пролікувати захворювання. Компетенція лікарів клініки Біляка та сучасне обладнання забезпечать адекватну та вчасну діагностику. Не відкладайте візит до лікаря!

  Степан Біляк,

  з турботою про Ваше здоров’я!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів