Анатомічне розміщення товстого кишківника

Анатомічне розміщення товстого кишківника

Зміст сторінки:

Рак товстого кишківника – це злоякісний процес, що локалізується в товстій кишці. Він утворюється з клітин слизової оболонки, поступово проростаючи вглиб тканин. Це досить небезпечне захворювання, котре загрожує людині серйозними ускладненнями. Тому діяти при такому діагнозі потрібно максимально оперативно.

Товстий кишківник включає в себе сліпу, ободову, сигмовидну і пряму кишки. Також у нього входять анальний канал з анальним отвором. У будь-якому з цих відділів може сформуватися пухлинне утворення.

Стикатися з раком товстого кишківника доводиться частіше, ніж з онкологією тонкого відділу. За захворюваністю, він знаходиться на четвертому місці серед взагалі всіх злоякісних процесів. Найчастіше зустрічається рак товстого кишківника в людей похилого віку, але процес може вразити й молодий організм.

На протязі останніх десятиліть, поширеність такої патології прогресивно зростає й тому цілком обґрунтовано привертає увагу медиків. Європейські стандарти діагностики й лікування раку товстого кишківника впроваджені в ужгородській клініці Біляка.

Види захворювання

Для даної хвороби запропонована багаторівнева класифікація. Рак товстої кишки може класифікуватися:

 • За типом клітин, з яких формується пухлина:
  • аденокарцинома – найчастіше формується в ободовій кишці;
  • перстнеподібноклітинний рак;
  • колоїдний.

За напрямком росту:

 • ендофітний – проростає в кишкову стінку;
 • екзофітний – розростається в просвіт кишки;
 • блюдцеподібний – спрямований і в товщу органу, і в його просвіт.

За стадією:

 • 1 – крихітна пухлина, локалізована лише в слизовій оболонці;
 • 2 – розростається в органі, але не виходить за його межі;
 • 3 – займає більш ніж половину порожнини кишки й дає метастази в найближчі лімфовузли й органи;
 • 4 – займає більшу частину кишківника, активно метастазує, у тому числі й до віддалених органів.

Причини

За даними ВООЗ, щорічно приблизно у 800 тис. осіб діагностують рак товстої кишки або колоректальний рак. Ймовірність розвитку захворювання залежить від декількох чинників і суттєво збільшується при поєднанні кількох з них в однієї людини:

  • у віці старше 50 років – хвороба переважно вражає людей похилого віку, тому їм потрібно частіше проходити профілактичні обстеження;
  • при незбалансованому харчуванні – велика кількість м’яса, жирів і простих вуглеводів призводить до раку товстої кишки;
  • при недостатньому вмісті рослинної клітковини в раціоні – коли в меню мало злаків, круп, фруктів і овочів;
Стадії раку товстої кишки

Стадії раку товстої кишки

 • при поліпах у прямій і товстій кишках – ці доброякісні утворення за певних умов можуть переродитися в злоякісні;
 • при генетичній схильності (сімейний поліпоз, інфекційний мононуклеоз);
 • при частих запорах – слизова кишківника при цьому хронічно подразнюється, тому зростає ризик розвитку пухлини;
 • якщо хтось із членів сім’ї хворів на рак грудей або жіночих статевих органів;
 • при виразковому коліті та хворобі Крона;
 • якщо людина курить та/або зловживає алкоголем.

Також причиною процесу бувають різні порушення обміну речовин, які призводять до розладів шлунково-кишкового тракту й у довгостроковій перспективі здатні спровокувати рак. В огрядних людей, котрі ведуть малорухливий спосіб життя, ризик захворіти вищий, ніж в активних і підтягнутих. Жителі міст хворіють дещо частіше, ніж жителі сільських регіонів. Тобто, треба звертати увагу й на екологічний чинник. Однак існує й така думка, що в сільських просто більш збалансоване харчування.

У будь-якому випадку, краще позбутися таких, що провокують рак товстого кишківника, факторів ризику – багатьом це допоможе уникнути хвороби.

  Клінічні прояви

  Коли в людини розвивається рак товстого кишківника, симптоми й ознаки такі:

  • виражене здуття живота з метеоризмом;
  • часті закрепи або, навпаки, рідкий стілець;
  • хибні позиви до дефекації (тенезми);
  • відчуття важкості й дискомфорту в животі;
  • нудота, відрижка і блювання;
  • ниючий біль в животі;
  • домішки слизу і крові в калі;
  • погіршення апетиту.

  Зазвичай, колоректальний рак протікає безсимптомно до певного етапу прогресування пухлини. Найбільш частим проявом стає кишкова непрохідність (50 %), за нею – запальні зміни навколо пухлини з абсцедуванням (23 %), потім – перфорація стінки кишки з розвитком перитоніту (14,3 %), рідше за все – профузні кровотечі (12,7 %).

  На запущених стадіях проявляються загальні симптоми раку товстої кишки. Людина стає млявою і пригніченою, швидко втомлюється. Шкіра сильно блідне, також відзначається різке схуднення.

  Зазвичай, такі суттєві прояви виникають у просунутих стадіях пухлини.

  На симптоматику також впливає локалізація раку. Ознаки онкогенеза більш виражені й проявляються швидше, якщо пухлина локалізується в початкових відділах товстого кишківника. У свою чергу, розташування в дальньому кінці (сигмовидна та пряма кишки), призводить до тривалого безсимптомному періоду.

  Вік також відбивається на проявах хвороби. У літніх людей частіше виникають порушення пасажу їжі по кишківнику. Але часті запори можуть стати першими сигналами про наявність колоректального раку, а не послаблення перистальтики.

  Тобто ознаки, за якими можна впевнитися в онкології товстого кишківника, не дуже специфічні. Саме тому значну роль у своєчасному виявленні раку має онконастороженість із боку самої людини й лікуючого лікаря. Адже якщо не лікувати рак товстого кишківника, ускладнення можуть призвести до ураження важливих органів і потім – до смерті.

  Діагностика раку товстого кишківника

  Діагностика раку товстого кишківника

  Діагностика

  Широка поширеність колоректального раку змушує людство ретельніше дослідити хворобу і знаходити засоби раннього її виявлення. Пацієнта з підозрою на такий діагноз піддають ретельному обстеженню, яке включає:

  • Колоноскопію – ендоскопічний огляд кишківника з можливістю взяти біопсію.
  • Ректороманоскопию – дослідження товстої кишки за допомогою спеціального зонда.
  • Іригоскопію – рентгенологічне дослідження з контрастною речовиною, котре показує, у якому стані знаходиться просвіт товстого кишківника.
  • УЗД черевної порожнини й трансректальне (ТРУЗД) – допомагає оцінити, наскільки поширилася пухлина.
  • КТ і МРТ – застосовуються для уточнення діагнозу в непростих ситуаціях.
  • Аналізи крові й калу – допомагають побачити приховану кров у калових масах, визначити, наскільки активний онкологічний процес у пацієнта.

  Цінну інформацію надають рентгенологічні методи з контрастуванням. Стане в нагоді магнітно-резонансна томографія. Однак останнє слово – за ендоскопічними методами, якими остаточно верифікують діагноз.

  Видатний професіоналізм лікарів клініки Біляка та сучасне обладнання, дають можливість оглянути повністю всю довжину товстого кишківника. При такому обстеженні чітко виявляються ділянки онкогенеза.

  До того ж, цей ендоскопічний метод дозволяє отримати матеріал для біопсії й одночасно видалити передракові утворення (поліпи). Тобто – запобігти розвитку злоякісного процесу.

  Лікування

  Лікування раку товстого кишківника

  Лікування раку товстого кишківника

  Існує кілька підходів до лікування раку: хіміотерапія, променева терапія й хірургічне втручання. Останній метод – найбільш радикальний. Якщо повне вилікування неможливе, хірург здатен поліпшити якість життя паліативним втручанням.

  Якщо виявлено рак товстої кишки, лікування залежить від розмірів вогнища, локалізації, стадії процесу. На 1-й стадії, коли пухлина крихітна й розташована лише в слизовій оболонці, можна повністю видалити її, зберігши при цьому цілісність органу. Але подібні випадки в медичній практиці дуже рідкісні, оскільки люди звертаються по допомогу переважно на важких стадіях хвороби. На такий випадок передбачені наступні види хірургічних втручань:

  • резекція – часткове видалення ділянки кишки, ураженої пухлиною;
  • геміколектомія – видаляється права чи ліва половина товстої кишки з пухлиною, а потім забезпечується з’єднання між кишками шляхом анастомозу;
  • колостомія – фрагменти, що залишилися не зшиваються один з одним, а в черевній стінці робиться спеціальний отвір (стома) для виведення калових мас;
  • тотальна колектомія – товстий кишківник видаляється повністю.

  Коли в пацієнта просунутий рак прямої кишки, метастази пригнічуються шляхом хімічної та променевої терапії. Її обсяги впливу, дозування і тривалість курсу визначає лікар.

  Значно поліпшити результати лікування вдається за допомогою лапароскопічних методик. Насамперед – завдяки відмові від широких лапаротомічних доступів. Внаслідок цього зменшується травмування тканин, мінімізується ризик інфекційних ускладнень, у кілька разів прискорюється одужання.

  Хірурги клініки Біляка володіють вагомим рівнем досвіду з проведення лапароскопічних втручань. Прагнення постійно вдосконалювати методику лікування раку товстої кишки, реалізується стажуванням лікарів у закордонних лікувальних установах. Передові напрацювання переймають у провідних клініках США й розвинених країн Європи.


  Використання лапароскопічних методів в лікуванні раку товстого кишківника

  Використання лапароскопічних методів в лікуванні раку товстого кишківника

  Лікувальна операція при раку товстого кишківника, лапароскопічна колектомія, у клініці Біляка, проводиться на світовому рівні. У ході операції резектується фрагмент кишки з пухлиною. Обсяг втручання і видалення кишківника визначається за результатами обстежень і даних про загальний стан пацієнта.

  Так неперевершений професіоналізм лікарів у поєднанні із сучасним обладнанням, дають можливість людям позбутися небезпечної хвороби.

  Профілактика

  Хвороби з великою ймовірністю можна уникнути, якщо виключити чинники, що провокують її. Профілактика раку товстої кишки:

  • збалансоване харчування – м’ясні страви повинні «розбавлятися» овочами, фруктами, крупами;
  • здоровий спосіб життя – варто відмовитися від цигарок і алкоголю, займатися фізкультурою;
  • контроль регулярності стільця – бажано не допускати запорів, а при їх виникненні, одразу звертатися до лікаря;
  • своєчасна діагностика й лікування поліпів, а також інших хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту;
  • регулярні обстеження – бажано щороку здавати кал на приховану кров, проводити кожні 5 років ректороманоскопію, і колоноскопію кожні 10 років.

  Особливо уважними до себе варто бути людям, родичі яких хворіли на таке захворювання, оскільки більшість клініцистів погоджуються з головною роллю генетичної схильності, як причини товстокишкового раку.

  Особливості лікування раку товстого кишківника в клініці Біляка м. Ужгород

  Якщо у вас підозра на злоякісні процеси в кишківнику, не варто гаяти час. Краще звернутися в клініку Біляка, де можна пройти обстеження на новітньому високоточному обладнанні. За його підсумками, кваліфіковані лікарі підберуть оптимальну схему лікування.

  Хірурги клініки прагнуть зберегти пацієнту не тільки життя, але і його якість. Тому віддають перевагу органозбережним операціям з мінімальним втручанням. Також, хворому тут пропонуються комфортні умови в індивідуальних палатах, цілодобове спостереження й екологічно чисте харчування. Усе це допомагає прискорити одужання.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів