Частота раку товстої кишки в залежності від локалізації

Частота раку товстої кишки в залежності від локалізації

Зміст сторінки:

Лапароскопічна операція при раку товстого кишківника – це щадна хірургічна операція, під час якої видаляється пухлина разом з ураженим нею фрагментом товстої кишки. Доступ при цьому здійснюється через невеликі отвори в черевній стінці, що дозволяє уникнути значної крововтрати й травматизму тканин. Існує кілька видів операцій при такому діагнозі, найбільш оптимальний з них визначає лікар за результатами діагностики.

За даними статистики, така патологія, як рак товстого кишківника складає від 16 до 18 % серед всіх пухлин органів черевної порожнини. Захворюваність дорослого населення – близько 10,1 на 100 тисяч: показник досить високий.

В ідеальному випадку, захворювання повинне бути виявлене на стадії передракових станів (поліпи, коліт, дивертикули й т. і.) при проходженні періодичних медичних оглядів. Але, незважаючи на профілактичні заходи, медикам доводиться зустрічатися зі злоякісними процесами різних стадій. Єдиний надійний метод лікування – хірургічний. Найменш травматичний – лапароскопія.

Обсяги резекції при раку товстого кишківника

Онкологи дещо відійшли від анатомічної термінології: за товстий кишківник вважаються сліпа кишка, ободова й сигмовидна. А пухлини прямої кишки винесені в окрему категорію.

Відносно резекції товстого кишківника, усе залежить від локалізації й поширеності злоякісного вогнища. Так, виділяють наступні місця розташування пухлин:

 1. Сліпа кишка.
 2. Висхідний відділ ободової.
 3. Поперечний відділ.
 4. Низхідний відділ.
 5. Сигмовидна кишка.

Умовно, перші три відділи формують праву половину ободової кишки, а останні два – ліву половину. Такий поділ більше підходить для планування операції, що пов’язане з особливостями оперативного доступу. Для забезпечення стійкого ефекту, потрібні значні за обсягом резекції.

Коли в людини діагностують рак товстої кишки, операція є єдиним ефективним способом лікування. Її масштаби й методи проведення залежать від того, у якій ділянці кишківника розташована пухлина, які її розміри і стадія розвитку. Зазвичай доводиться повністю видаляти праву (правобічна геміколектомія) або ліву (лівобічна геміколектомія) половини ободової кишки. В окремих випадках, при раку сигмоподібної або поперечного відділу ободової, допускається резекція з відступом від вогнища на 5–7 см в обидві сторони. При виявленні пухлини з метастазами, доводиться видаляти прилеглі лімфовузли. Якщо злоякісний процес встиг вразити значну частину товстого кишківника, хірургам доводиться вдаватися до тотальної й субтотальної колектомії. У такому випадку, хворій людині повністю видаляють усі відділи товстої кишки, назовні виводять стому, з’єднану з зовнішнім калоприймачем.

Місця проколів для лапароскопічної операції при раку товстої кишки

Місця проколів для лапароскопічної операції при раку товстої кишки

Чим раніше людина зверне увагу на симптоми хвороби й прийде до лікарів по допомогу, тим більше шансів усунути пухлину з мінімальними втратами. Є кілька варіантів проведення операції. На ранніх стадіях раку видаляється новоутворення разом з ураженими тканинами. У складних випадках доводиться вирізати великі ділянки товстого кишківника, потім накладати анастомоз, щоб забезпечити сполучення між кишками. Але якщо рак просунутий, людина ризикує повністю втратити орган й надалі жити з калоприймачем.

На щастя, сьогодні з’явилися сучасні методи, завдяки яким операція при раку товстого кишківника проходить із мінімальним травматизмом. Професіоналізм лікарів клініки Біляка дозволяє проводити лапароскопічне втручання там, де раніше був потрібний довгий розріз через усі шари черевної стінки.

Сучасна методика дозволяє здійснити ефективну операцію через проколи на животі діаметром до 10 мм. Без крововтрати, численних швів і ризиків, які має велика післяопераційна рана.

Підготовка до операції

У передопераційному періоді, фахівці нашої клініки найбільшу увагу приділяють обстеженню пацієнта. Детальне вивчення індивідуальних особливостей допомагає розробити індивідуальний план лікувального втручання. Проводяться такі дослідження:

 • Детальний лікарський огляд і опитування – допомагає лікарю скласти вірну клінічну картину й намітити план подальшого обстеження.
 • Аналізи крові – вивчається система згортання, оцінюються онкологічні маркери, гострі інфекційні процеси.
 • Рентгенографія органів грудної порожнини – дозволяє виявити віддалені метастази.
 • УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору й малого таза – допомагає візуалізувати пухлину та її співвідношення з сусідніми органами, розміри вузла і ступінь його розвитку.
 • Іригоскопія і фіброколоноскопія – рентгенологічні методи дослідження кишківника з контрастною речовиною. Показують чіткі контури новоутворення й загальний стан просвіту товстої кишки.
 • Біопсія – дає можливість отримати фрагменти тканин на гістологію.
 • Комп’ютерна чи магнітно-резонансна томографія – проводяться при підозрі на метастази.

Отримані дані дозволяють точно встановити місце розташування, ступінь прогресування первинного вузла й наявність метастазів. Це вкрай важлива інформація, вона необхідна для розробки індивідуального плану ефективного лікування.

Окремою підготовки вимагає кишківник: з меню виключаються продукти з високим вмістом клітковини. Харчування при раку товстої кишки до операції повинно бути максимально легким, знежиреним. За 2–3 дні перед втручанням рекомендується приймати проносні препарати. За певний час до операції призначається повне голодування і промивання кишківника. Анестезія загальна.

  Хід втручання

  Для лапароскопічної геміколектомії при раку товстого кишківника, у клініці Біляка робляться 4 проколи черевної стінки, діаметр кожного з яких не перевищує 1 см. Через ці отвори в черевну порожнину вводять джерело світла, відеосенсор для трансляції зображення на монітор, і робочі інструменти.

  Хірургічна тактика залежить від локалізації пухлини. Пацієнтам, які потребують лікування раку товстої кишки, операція може проводитися різними методами. Вибір оптимальної тактики робить хірург, враховуючи розміри новоутворення і стадію хвороби, а також інші важливі чинники.

  Мобілізація ураженого фрагменту, накладання зшивального апарату та відсічення хворої кишки

  Мобілізація ураженого фрагмента, накладання зшивального апарату та відсічення хворої кишки

  Правобічна резекція

  Узагальнений алгоритм передбачає наступні етапи:

   1. Розсікають очеревину ураженої ділянки, що дозволяє надалі рухати кишку (мобілізація).
   2. На судини, котрі живлять уражену частину кишки, кліпатором накладають гемостатичні кліпси й потім перетинають.
   3. За допомогою спеціального апарату (степлера), на місця, де планується відсікання кишки, встановлюється декілька рядків титанових скріпок.

    Створення анастомозу із тонкою кишкою

    Створення анастомозу із тонкою кишкою

   4. Не знімаючи з кишки степлер, ним же, її перетинають між рядками скріпок і формують дві герметичні кукси.
   5. Резектований фрагмент поміщають в ендомішок, що є додатковою профілактикою механічного метастазування і виймають через один з операційних отворів.
   6. Наступний крок – відновлення цілісності кишківника (створюється анастомоз).
   7. Операційне поле ретельно оглядається на предмет гемостазу і виявлення ознак метастазування.
   8. і формують дві герметичні культі.
   9. Висічені тканини поміщуються в ендомішок,
    що є додатковою профілактикою метастазування, та видаляються через один з операційних отворів.
   10. Наступний крок – відновлення цілісності кишківника (створюється анастомоз).
   11. Операційне поле ретельно оглядається на предмет гемостазу та виявлення ознак метастазування пухлини.

   Лівобічна та поперечна резекція

   Показання – локалізація пухлини в низхідному або поперечному відділах ободової кишки. Загальний алгоритм операції при цьому не змінюється: судини очеревини кліпуются, кишка за одне накладення степлера герметизується й перетинається, створюється анастомоз. Деталі відрізняються залежно від того, які ділянки кишки підлягають видаленню.

   Схема лівосторонньої геміколектомії при раку нисхідного відділу товстої кишки

   Схема лівосторонньої геміколектомії при раку низхідного відділу товстої кишки

   Схема операції при раку поперекового відділу ободової кишки

   Схема операції при раку поперекового відділу ободової кишки

   Незалежно від локалізації ураження, проколи шкіри або закриваються лейкопластирними пов’язками, або зашиваються 1-2 швами.

   Іноді виникає потреба у допомозі при ускладненому перебігу раку товстого кишківника, наприклад – метастазах в печінці чи кишковій непрохідності.

   Незалежно від локалізації вогнища, проколи шкіри або закриваються лейкопластирними пов’язками або вшиваються 1–2 швами.

   Іноді з’являється необхідність у допомозі за ускладненого перебігу раку товстої кишки, наприклад – при метастазах в печінці або кишковій непрохідності. Професійні лікарі клініки Біляка здатні поєднувати кілька втручань в одне. Тобто, провести симультанну операцію. Наприклад – одночасну резекцію товстого кишківника й уражених ділянок печінки.

   Таку можливість нам надає сучасне обладнання, яким оснащена клініка й регулярні стажування фахівців у лікувальних установах Європи та США.

   Величезним досягненням сучасної хірургії можна вважати той факт, що сьогодні пухлини товстого кишківника видаляються шляхом лапароскопії. Ще зовсім недавно єдиною альтернативою була велика порожнинна операція з лапаротомічним розрізом, яка проходила з важкими наслідками для пацієнта. Зараз її впевнено витісняє лапароскопія, що дозволяє відмовитися від традиційного широкого доступу. Замість цього, пацієнтові роблять кілька проколів у стінці живота і вводять крізь них спеціальні інструменти.

   Лапароскопічна методика проведення даної операції має низку вагомих плюсів:

   • не розсікаються м’язові волокна і шкірні покриви;
   • внутрішні органи не контактують із перев’язувальним матеріалом, повітрям і рукавичками, що допомагає уникнути ризику інфекції;
   • під час операції не зачіпаються сусідні органи, що виключає ймовірність утворення спайок й інших ускладнень надалі;
   • в післяопераційному періоді людина практично не відчуває болю і швидко відновлюється;
   • від втручання не залишається грубих шрамів.

   Лапароскопія з видалення раку товстої кишки триває в середньому 2–3 години. Її тривалість залежить від того, у якій ділянці розташована пухлина, і наскільки легко хірургам до неї «підступитися». Також на тривалість втручання впливають розміри, ступінь залученості в процес сусідніх органів, лімфовузлів, наявність метастазів та інші чинники.

   Відновлення після операції при раку товстого кишківника

   Першими днями після операції людині потрібен щадний режим. За нею доглядають і спостерігають у стаціонарі, дають необхідні медикаменти, проводять процедури. Приймати тверду їжу дозволено через 4 дні після втручання. Вставати з ліжка, зазвичай, можна на 2-й день.

   Після виписки пацієнта чекає відновний період, тривалість якого становить 4–8 місяців, залежно від складності втручання. Необхідно підтримувати гігієну післяопераційних швів, а якщо сформована стома – ретельно за нею доглядати. Зазвичай під час виписки надаються докладні інструкції з догляду за нею.

   На час реабілітаційного періоду рекомендується відмовитися від підняття важких предметів, фізичних навантажень, сексуального життя, водіння автомобіля, купання у водоймах. При цьому важливо дотримуватися дієтичного харчування. З раціону виключаються важкі й жирні продукти. Замість цього, варто їсти розварені каші, супи-пюре, овочі, фрукти, рослинні олії, кисломолочні продукти. Дуже важливо стежити за консистенцією стільця й не допускати запорів. Саме ж харчування має бути дробовим – замість 3 рясних приймань їжі, краще їсти 5–6 разів на день маленькими порціями й пити більше води.

   Особливості лікування в клініці

   У клініці Біляка успішно лікують ракові пухлини кишківника різних стадій. Гарантією успіху служить винятковий професіоналізм хірургів, індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Лікарі клініки проходили стажування в США і європейських країнах, де засвоїли прогресивні методики оперування. Тому нам вдається знайти оптимальний баланс між врятуванням і збереженням якості життя пацієнта.

   На час перебування в клініці, людина забезпечується всім необхідним: органічним харчуванням, окремою палатою готельного типу. Це створює комфортну атмосферу, покращує психологічний настрій та прискорює одужання.

   Для кожного пацієнта організовується індивідуальний сестринський пост і спостереження з боку кваліфікованого й досвідченого лікаря. Сеанси озонотерапії допомагають швидше відновити сили, поліпшують загоєння.

  Назва послуги Вартість, грн
  Лапароскопічна операція при раку товстого кишківника 60000

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Лапароскопічна операція при раку товстого кишківника в Клініці Біляка?

  Лапароскопічна операція при раку товстого кишківника в Клініці Біляка коштує 60000 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів