imagesДумаю, що кожен дорослий чоловічої статі, має уяву про простату та її захворювання. Простата відноситься до сечостатевої системи і анатомічно розташована під сечовим міхуром. Через неї проходить сечовий канал – уретра. Завдяки цій особливості, патологічні зміни простати впливають на характер сечовиділення. Рак простати (аденокарцинома) є злоякісним новоутворенням і виникає з альвеолярно-клітинних залоз.

Мій багаторічний медичний досвід дозволяє зробити висновки, що цей чоловічий недуг, як і злоякісні пухлинні захворювання взагалі, зустрічається в медичній практиці чи не з кожним роком все частіше. Актуальність проблеми раку простати зумовлена не тільки його частотою, але і смертністю, яка досягає майже 10% у чоловіків і є однією з причин смерті у похилому віці. Серед причин смерті від злоякісних пухлин у чоловіків США рак простати знаходиться на третьому місці..

За останні десятиріччя значно покращено діагностику та лікування раку простати. А профілактика, яка в Радянському Союзі зводилася до профілактичних оглядів чоловіків старших 50 річного віку, в гіршому стані ніж була в той період, принаймні, не тільки в регіоні, але і в країні. На мою думку, профілактичних оглядів урологом тільки тих чоловіків, які з різних причин звернулися до лікарів поліклініки, замало. Адже і тепер існують колективи працівників не тільки державних установ та підприємств, але і приватних. Чомусь не зацікавлені в профоглядах ні медики, ні державні посадовці та приватні підприємці. Невже, чим більше хворих, тим краще. І, як не дивно, запущені раки простати зустрічаються і серед медиків.

rak_prostaty-grПам’ятаю роки, коли основними засобами лікування раку простати були синестрол та преднізолон. А з оперативних втручань – кастрація. Скільки хворих ми тоді не змогли, не те, що спасти, але і продовжити їм вік, хоча б на декілька років. Це тепер ми маємо арсенал медикаментів та методик оперативного лікування в залежності від гістологічних результатів, які отримуємо шляхом гістологічного дослідження матеріалів отриманих з допомогою пункційної біопсії, або трансуретральної резекції. За гістологічним дослідженням рак простати поділяється на форми: недиференційовані – поліморфно клітинний рак; мало диференційовані – апластична аденокарцинома, солідний рак, скірозний рак; диференційовані – аденокарцинома, рак плоскоклітинний, тубулярний, альвеолярний…

Рак простати в більшості пацієнтів має і стадію передраку. Виявлення цієї стадії дає можливість в значній мірі покращити прогноз та лікування. До передраку простати належать: атипічна гіперплазія та інтраепітеліальна неоплазія. При певних умовах, передракові зміни в простаті переходять в рак. Та ці, передракові зміни можна виявити тільки шляхом пункційної біопсії простати. Практично, без гістологічного дослідження простати призначити ефективне лікування неможливо.

Основними причинами виникнення раку простати залишаються вікові гормональні зміни та генетична схильність. Але це не значить, що, якщо батько хворів на рак простати, то обов’язково захворіє і син. Я б не хотів розхолоджувати пацієнтів, а навпаки, наголосити на необхідності профілактичних оглядів не з 50 років, а з 40, і не тільки тих, які мають генетичний ризик. Маю на увазі не тільки пацієнтів, але і друзів, яких турбує наявність у батька раку простати, або іншого органу. І це настільки фіксовано у їх свідомості, що важко їх переконати, що боятися цієї хвороби тільки із-за цієї причини не варто. Та і в цьому є певний позитив. Ці пацієнти більш регулярно відвідують уролога.

2-2-prostata-rakovinaСимптомів, характерних тільки для раку простати майже немає. Дизуричні явища – часті та утруднені сечовиділення характерні для аденоми простати, стриктури уретри, простатиту, циститу, сечокам’яної хвороби, туберкульозу та раку сечового міхура або простати… Як бачите, кожен із діагнозів потребує уточнення, тобто, диференціальної діагностики. Донедавна, уточнення діагнозу захворювання простати, урологи починали з пальцевого ректального її обстеження. До речі, досвідчений уролог майже безпомилково міг відрізнити рак від аденоми, я вже не кажу, від простатиту. Наявність в паренхімі простати камяної твердості вузлів, свідчила про ракову пухлину. Пам’ятаю пацієнта В. 40 років, якому виставив діагноз рак простати. Та запропонувати йому кастрацію не посмів, бо не давала спокою думка: “А якщо я помиляюсь?”. Ніколи не забував правило: “Сім раз відмір, а раз відріж”. А тут потрібно було не просто різати, а відрізати у молодої людини дуже важливі чоловічі органи. Хворого направив на консультацію в Київський НДІ урології та нефрології. Це було ще за радянських часів. В КНДІ уже проводили пункційну біопсію простати. Рак було підтверджено. Пацієнт повернувся в нашу клініку. Виконано кастрацію з вшиванням в калитку в декілька етапів підшкірної клітковини для імітації наявності в ній яєчок. Проведено гормональну та преднізолонову терапію. Іще років 20, пацієнт регулярно приходив на консультацію та лікування. Подальша його доля мені невідома.

З появою апаратів ультразвукового дослідження, кожен уролог, котрий має і вміє користуватися ультразвуковим апаратом, спочатку дивиться сечові шляхи на УЗД, а уже після ректально, з послідуючим визначення залишкової сечі. Та для діагнозу – рак простати цього недостатньо. Необхідно зробити гістологічне дослідження біопсійного матеріалу простати. Підтверджений, таким шляхом, рак простати, необхідно дообстежити на магніторезонансному або комп’ютерному томографі, що дасть можливість визначити об’єми ракової пухлини, її проростання в сусідні органи, метастазування в кістки, легені, печінку, мозок і застосувати оптимальний варіант лікування.

За результатами пункційної біопсії робимо розрахунок “суми Глісона”, теж необхідний для визначення методу лікування. Під час обстеження для своєчасного виявлення підозри на рак простати досліджуємо рівень простатичного специфічного антигену в крові – ПСА. Не можу не відмітити, що не всі урологи дотримуються методики цього дослідження. Слід знати, що кров на ПСА необхідно брати не раніше, як через тиждень після пальцевого обстеження простати, а також протягом тижня не вживати м’ясних продуктів. Низький рівень ПСА не свідчить про відсутність раку простати. Так, у хворого М. 67 років, у якого мали місце дизуричні явища, зроблено трансуретральну резекцію простати. Гістологічно виявлено рак простати. Зроблено розрахунок “суми Глісона” і призначено відповідне лікування.

TabletkiЛікування раку простати залежить від стадії. При 1 та 2 стадіях, коли пухлина не виходить за межі простати і метастазів немає, проводять радикальну простатектомію. Коли я проходив стажування в клініках США у 1992 – 1994 роках по лапароскопічній хірургії, урології та гінекології, перед прийняттям рішення щодо оперативного лікування раку простати, лапароскопічно видаляли простатичний лімфатичний вузол і проводили гістологічне дослідження для визначення наявності чи відсутності в ньому метастазів. Від цього і залежало проводити чи не проводити радикальну простатектомію. Набувши там певного досвіду, я більш сміливіше почав проводити радикальні простатектомії. Пам’ятаю хворого із Дрогобича, якому довелося провести радикальну простатектомію, бо йому було відмовлено у Львові і Києві, оскільки, пухлина межувала між 2 та 3 стадіями. Хворий виписаний додому, але йому періодично доводилося проводити бужування уретри. А першу, вимушену простатцистектомію, у 1977 році в урологічному міжрайонному відділенні медсанчастини Сірчаного комбінату Нового Роздолу. Ця операція була першою на теренах Львівщини.

lechenie-prostatyi11У 1 – 2 стадіях не обов’язково проводити радикальну простатектомію. В США та думаю, що і в країнах Європи її успішно замінюють брахітерапією. Її ще називають інтерстиціальною променевою терапією. В пухлину вводять зерна з радіоактивними препаратами. Спеціалісти нашої клініки володіють самими сучасними методами оперативного та неоперативного лікування онкохворих. И, в свою чергу,  пройшли необхідну підготовку в клініках Києва та Європи. Тому наші краяни  мають можливістьі отримати допомогу в межах області. Ми були в числі перших в Україні не тільки по урології, але і по хірургії та гінекології (1992 рік), хто започаткував і удосконалює по теперішній час лапароскопічні операції, які є “золотим стандартом” лікування  раку простати.

В нас є відповідна підготовка та досвід, необхідна сама сучасна апаратура та приміщення. Небагато води протече і традиційна радикальна простатектомія буде вчорашнім днем  вкожній лікарні, її замінить лапароскопічна. До цього я прикладу максимум зусиль. Лапароскопічна операція має відомі вам, шановні читачі, переваги: малотравматичність та швидка реабілітація. Але має велике значення для пацієнтів те, що немає потреби проводити кастрацію. Назва цієї операції не менше гнітить їх свідомість ніж саме слово рак. Окрім того, завдяки лапароскопії легше зберегти нерв, який необхідний для еректильної та статевої функцій. На інших, неоперативних методах лікування раку простати зупинятися не буду, тільки додам, що їх застосовують переважно тоді, коли оперативні методи виконати неможливо.

Наголошу, що ваше життя, шановні чоловіки, в тому числі і сексуальне та сімейне, залежить не тільки від кваліфікації лікаря, але і від вас самих.

Бажаю вам, вашій родині доброго здоров’я та повноцінного сімейного життя і щастя.

Степан Біляк,

з турботою про Ваше здоров’я!