Паранефрит – запалення навколо ниркової клітковини теж відноситься до гнійних захворювань нирок, діагностика та лікування якого не менш складна, ніж попередніх, з якими ви, шановні читачі, уже ознайомлені. І добре, якщо не відчули на собі його клінічний перебіг, а також пов’язані з ним та діями лікарів наслідки. Паранефрит, як і інші запалення та гнійні процеси в нирках, розрізняють первинний та вторинний.

При первинному процесі, коли інфекція, не буду писати яка, бо вам це знати нідочого, потрапляє в навколо ниркову клітковину через кровоносну чи лімфатичну системи, запальний процес розпочинається безпосередньо в одній із ділянок навколо нирки. Гнійний процес може локалізуватися в ділянці верхнього полюса нирки – верхній паранефрит, нижнь ого – нижній, по передній поверхні нирки – передній, по задній – задній. Можливе одночасне знаходження гною навколо нирки – тотальний паранефрит.

Паранефрит

Паранефрит

Діагностика паранефриту, особливо переднього, не легка. Мені довелося зустрічатися з таким виникненням цього захворювання ще на початках моєї урологічної професії. Пацієнт К. 30 років, одного із райцентрів нашої Срібної, до Золотої ми вже мабуть не дотягнемо, Землі, керівник успішного на той час державного підприємства, знаходився на лікуванні в районній лікарні протягом 3 тижнів з температурою 39 градусів та болями в правому підребер’ї. Антибактеріальна та дезінтоксикаційна терапія були не ефективні. Його брат, теж керівник не малого рангу, звернувся до мене по допомогу. Хворий поступив в урологічне відділення обласної клінічної лікарні у важкому стані, з вираженою симптоматикою сепсису. Моє повідомлення про необхідну термінову операцію, як пацієнт, так і брат зустріли з подивом. Та все таки, коли вони зателефонували одному із моїх друзів, на той час, та і тепер, посадовцю високого рангу, який сказав і говорить він так і тепер: “Раз Степан сказав, значить треба оперувати”. На щастя, хворий і родичі дали згоду на операцію. На операції виявлено передній паранефрит, який ось-ось міг прорватися в черевну порожнину і спровокувати перитоніт – гнійне запалення очеревини. Не буду цитувати висловлювання родичів, а згодом і пацієнта, на адресу районних лікарів. Через 10 днів після операції хворий виписаний додому.

Вторинний паранефрит є ускладненням гнійнозапальних процесів в самих нирках. і спостерігається у 80% випадків. Чоловіки хворіють частіше ніж жінки. У людей похилого віку та дітей, навколо нирковий гнійний процес виникає дуже рідко. Та недавно в наш Духовно-медичний центр звернувся пацієнт М. 78 років, якому 6 років тому, в одній із лікарень, було зроблено аденомектомію і залишено в сечовому міхурі тампон, який став причиною гнійного циститу. Повторна операція, майже на 2 місяці, прикувала його до ліжка. В подальшому, переніс операцію, в тій же лікарні на калитці, з приводу гнійного орхоепідидимиту. Видалено розплавлене гноєм яєчко.

При обстеженні в нашій лікарні виявлено тотальний правобічний паранефрит давністю 3 тижні. Ми йому запропонували звернутися в державний медичний заклад. Пацієнт заплакав і сказав, що краще помре, ніж ще раз потрапить у його стіни. Нічого не залишалося зробити, ніж взяти його в ургентному порядку на операцію. Гнійний процес по ретроперитонеальному просторі досяг малої миски. Довелося вимити гній і дренувати не тільки паранефрій з декількох боків, але і позаочеревний простір малої миски. Через тиждень хворий в задовільному стані виписаний додому на амбулаторне лікування. Перед Різдвяними святами проведено обстеження сечовидільної системи, не дивлячись на те, що пацієнт звернувся до нас із-за необхідності лікувати пневмонію. Окрім наявності піску в обох нирках, іншої патології не виявлено.

Паранефрит може бути не тільки гострим, але і хронічним. Та практичні урологи, і я в тому числі, діагноз – хронічний паранефрит виставляють дуже рідко. Його підмінюють діагнозами на шквалт – паранефральний склероз, оскільки зміни в навколо нирковій клітковині носять склеротичний характер.

Хронічна форма паранефриту не має характерної симптоматики. Він може проявлятися симптомами пієлонефриту. Інколи хронічний пієлонефрит складає враження пухлини нирки. Під час пальпації виявляється, що нирка збільшена, щільна, горбиста. У таких випадках виставляють помилковий діагноз. Буває, що тільки під час операції виявляється, що це не нирка збільшена та щільна, а паранефральна клітковина, тобто, псевдотуморозна форма хронічного паранефриту.

Для хронічного паранефриту характерні тупі болі в поперековій ділянці, незначне підвищення температури та лейкоцитів в крові, зміщенням лейкограми вліво, підвищенням швидкості осідання еритроцитів, загостренням того процесу, який передував хронічному паранефриту.

Основними симптомами гострого паранефриту є висока температура – 39 градусів і більше, яка супроводжується ознобами, болями в поперековій ділянці, і часто в підребер’ї, напруженням м’язів попереку та живота.

Рентгенологічно виявляємо сколіоз – викривлення хребта в бік здорової нирки. Оглядова та екскреторна урограми дають можливість виявити причину вторинного паранефриту. Безумовно, що при первинному паранефриті рентгенологічні дослідження не виявляють, але при скурпульозно зібраному анамнезі, опосередковано підтверджують діагноз – первинний гнійний паранефрит. Лабораторно в крові виявляють лейкоцитоз – підвищену кількість білих кров’яних тілець.

При нефрогенній причині гнійного паранефриту в аналізі сечі, майже завжди, виявляють велику кількість лейкоцитів та інші її зміни, характерні для тої чи іншої патології ниркової миски.

За останні роки значно покращено діагностику паранефриту, застосовуючи ультразвукову технологію. Іноді не так просто відрізнити гнійний паранефрит від пухлини нирки. Але застосування комп’ютерної томографії та контрастної ангіографії, дає можливість безпомилково верифікувати паранефрит.

Нелікований, або неправильно лікований паранефрит, може, як уже було сказано, прорватися в черевну пророжнину, в плевру і, навіть на шкіру, в залежності від його розташування.

Лікування хворих на гострий гнійний паранефрит оперативне. Не буду зупинятися на характері оперативних втручань. Але не можу не наголосити, що застосування сучасних високоефективних антибіотиків, значно покращило його результати. Тепер, навіть, і при піонефрогенному виникненні паранефриту, вдається зберегти нирку.

Степан Біляк