Ендометріоз матки – доброякісний процес, внаслідок якого аномально розростається тканина маткової слизової оболонки (ендометрію). Епітелій заповнює порожнину матки, а також відсівається в черевну порожнину, поширюючись на внутрішні органи: яєчники, маткові труби, сечовий міхур, кишківник. Як правило, така хвороба вражає жінок молодих, у яких є менструації. І спричиняє безпліддя, водночас порушуючи роботу інших органів і систем.

Якщо у вас ендометріоз, лікування в клініці Біляка допоможе позбутися цієї патології. Ми використовуємо щадні й ефективні методики, які дозволяють повністю вилікувати хворобу, зберігши матку.

Види ендометріозу

Суть патології в тому, що ендометрій, котрий фіксується за межами фізіологічної локалізації, наприклад, на кишківнику, змінюється з менструальним циклом. Внаслідок цього глибоко вростає в кишку (маткову трубу, сечовий міхур), порушуючи роботу уражених органів.

За локалізацією розрізняють:

 • зовнішній, розташований поза порожниною матки – ендометріоз шийки матки, маткових труб, яєчників та інших статевих органів;
 • внутрішній ендометріоз тіла матки – епітелій проростає в міометрій, мускульний шар органу;
 • екстрагенітальний – вражає не репродуктивні органи черевної порожнини й малого таза (сечовий міхур, кишківник);
 • змішаний – коли генітальний ендометріоз виявляється одночасно разом з екстрагенітальні.

Також існує 4 стадії хвороби.

Лише лікар може визначити, на який вид патології страждає пацієнтка. Діагностика за допомогою сучасних методів дозволяє визначити, наскільки поширена хвороба, і як вилікувати ендометріоз.

Причини патології

У групі ризику за даною хворобою перебувають жінки 20-45 років. Найчастіше питання пацієнток, які зіткнулися з діагнозом ендометріоз – як вилікувати патологію? Але це неправильний підхід, адже тут потрібно йти «від противного», шукати причину. Не розібравшись із тим, що стало пусковим гачком до розвитку хвороби, неможливо її перемогти.

Ендометріоз у матці розвивається, коли жінка:

 • перенесла аборти й різні хірургічні втручання в матку (кесарів розтин, припікання ерозії);
 • носить внутрішньоматкову спіраль;
 • рано почала менструювати;
 • пізно народила або не народжувала взагалі;
 • має спадкову схильність.

Медики висувають теорію, що на розвиток патології впливає так звана ретроградна менструація: кров із фрагментами ендометрію проникає у фаллопієві труби. Там матковий епітелій розростається і просувається далі. У результаті може розвинутися ендометріоз яєчників, лікування якого складніше, ніж у випадку з ендометріозом у порожнині та тілі матки.

  Симптоми ендометріозу

  На початкових стадіях патологія протікає безсимптомно. Але деякі ознаки все ж є:

  • дефекація і статевий акт стають болючими;
  • з’являються болі в малому тазу, особливо перед місячними й під час них (біль на одній стороні тіла вказує на ендометріоз яєчника з відповідного боку);
  • менструації стають тривалішими й ряснішими, трапляються й міжменструальні кровотечі;
  • не виходить зачати дитину.

  Симптоматика може варіюватися в залежності від того, де локалізується патологія. Але найбільш типовим симптомом є тягнучий біль у ділянці малого таза, котрий значно посилюється перед настанням місячних. Самі місячні стають вкрай болючими. Якщо відбувається розрив ендометріальних кіст, біль стає різким, з’являються симптоми інтоксикації.

  При екстрагенітальному розміщенні вогнищ, порушуються функції органів, які вражені хворобою. Наприклад, ендометріоз сечового міхура проявляється розладами сечовипускання, а кишківника – здуттям, діареєю або запорами.

  Діагностика й лікування

  Коли в пацієнтки підозрюють ендометріоз матки, лікування призначається лише після різнобічного обстеження. Для діагностики застосовують такі методи:

  • УЗД малого таза – допомагає знайти вогнища захворювання;
  • кольпоскопія – огляд оптичним приладом показує розростання ендометрію на шийці матки, стінках піхви, вульві;
  • гістероскопія – ендоскопічна процедура дозволяє досліджувати порожнину матки, виявити розростання тканини, взяти зразки ендометрію на біопсію;
  • діагностична лапароскопія – ендометріоз на поверхні кишківника й у порожнині малого таза видно, коли хірурги оглядають черевну порожнину через невеликі проколи черевної стінки.

  Іноді патологію помічають неозброєним оком під час звичайного візуального огляду гінекологічними дзеркалами. Зазвичай таким способом виявляється зовнішньо-генітальний ендометріоз, який також легко діагностується шляхом кольпоскопії.

  Як лікується ендометріоз матки? Оптимальний підхід підбирається в залежності від локалізації хвороби, кількості осередків ураження, ступеня поширеності процесу. Також суттєве значення має вік жінки й те, чи планує вона зберігати фертильність.

  Якщо в жінки ендометріоз тіла матки, лікування полягає у висіченні вогнищ ураження. Враховуючи локалізацію процесу в порожнині органу, застосовують гістероскопію – видалення аномальних ділянок ендометрію або всієї слизової оболонки (абляція). Якщо м’язовий шар матки вражений ендометріозом, операцію проводять методом лапароскопії. В залежності від ступеня ураження, видаляють вогнища або весь орган.

  Консервативний, медикаментозний підхід, для лікування такої патології застосовують не часто, переважно через його низьку ефективність. Кращий спосіб надійно перемогти ендометріоз – хірургічне лікування. Не варто його боятися. Сучасні методики дозволяють проводити операції без значних травм тканин, крововтрати й, навіть, без розрізів. Саме такого підходу дотримуються в клініці Біляка!

  Головний пріоритет наших лікарів – зберегти пацієнткам важливі дітородні органи. Також ми працюємо на результат – повне одужання. Тому серед жінок, котрі пройшли в нас лікування ендометріозу, відгуки виключно позитивні. Зв’яжіться з нами, щоби дізнатися більше й записатися на консультацію!