Ендометріоз матки – доброякісний процес, внаслідок якого аномально розростається тканина маткової слизової оболонки (ендометрію). Епітелій заповнює порожнину матки, а також відсівається в черевну порожнину, поширюючись на внутрішні органи: яєчники, маткові труби, сечовий міхур, кишківник. Як правило, така хвороба вражає жінок молодих, у яких є менструації. І спричиняє безпліддя, водночас порушуючи роботу інших органів і систем.

Розростання ендометрію позначається на роботі не тільки репродуктивної, але й інших систем. Коли його тканини виходять за межі матки, то починають вростати у сечовий міхур, кишечник та інші органи, провокуючи порушення сечовипускання, дефекації тощо. Тому важливо вилікувати захворювання на ранніх стадіях, поки воно ще не встигло сильно зашкодити організму.

Якщо у вас ендометріоз, лікування в клініці Біляка допоможе позбутися цієї патології. Ми використовуємо щадні й ефективні методики, які дозволяють повністю вилікувати хворобу, зберігши матку.

Класифікація ендометріозу

Хворобу класифікують за розташуванням вогнищ та за ступенем ураження. За локалізацією розрізняють:

 • Генітальний ендометріоз – вражає дітородні органи жінки. Буває 3-х типів:
  • зовнішній (перитонеальний) – розвивається поза маткової порожнини, найчастіше уражається шийка матки, яєчники, фаллопієві труби;
  • внутрішній (аденоміоз) – вражає порожнину й тіло матки, проростаючи в її м’язовий шар (міометрій);
  • екстраперитонеальний – зачіпає нижні відділи репродуктивної системи, розташовані поза очеревини (вульву, ректовагінальну перегородку тощо).
 • Екстрагенітальний – розвивається у черевній порожнині та малому тазі, вражаючи не репродуктивні органи (сечовий міхур, кишечник).
 • Змішаний – осередки виникають і у матці, і в інших органах репродуктивної, травної, сечовидільної системи. Зазвичай така форма захворювання зустрічається у запущених випадках.

Також існують класифікації для окремих видів патології. Наприклад, ендометріоз шийки матки буває екто- й ендоцервікальним.

Також існує 4 стадії хвороби.

 1. Утворюється одиничне вогнище, яке поки зпчіпає лише слизовий шар органу.
 2. Кількість вогнищ збільшується, вони починають проростати вглиб тканин.
 3. Утворюються множинні глибокі вогнища, які поширюються на інші органи й утворюють спайки у черевній порожнині.
 4. Запущена стадія хвороби, на якій ендометріоз вражає кілька органів і систем, порушуючи їх роботу й викликаючи великий спайковий процес.

Ендометріоз тіла матки, він же аденоміоз, має окрему класифікацію, яка враховує ступінь ураження м’язового шару:

 • 1 – трошки зачіпає поверхню міометрія;
 • 2 – поширюється на 50% його глибини;
 • 3 – зачіпається весь матковий м’язовий шар, а також серозна оболонка органу;
 • 4 – процес виходить за межі матки в очеревину.

Лише лікар може визначити, на який вид патології страждає пацієнтка. Діагностика у Клініці Біляка за допомогою сучасних методів дозволяє визначити, наскільки поширена хвороба. За її підсумками наші лікарі складуть детальний план, як вилікувати ендометріоз.

Причини патології

У групі ризику за даною хворобою перебувають жінки 20-45 років, і основними факторами тут є репродуктивний вік та підвищений рівень естрогенів. Найчастіше питання пацієнток, які зіткнулися з діагнозом ендометріоз – як вилікувати патологію? Але це неправильний підхід, адже тут потрібно йти «від противного», шукати причину. Не розібравшись із тим, що стало пусковим гачком до розвитку хвороби, неможливо її перемогти.

Ендометріоз у матці розвивається, коли жінка:

 • перенесла аборти й різні хірургічні втручання в матку (кесарів розтин, припікання ерозії);
 • носить внутрішньоматкову спіраль;
 • рано почала менструювати;
 • пізно народила або не народжувала взагалі;
 • має спадкову схильність.

Медики висувають теорію, що основна причина розвитку патології – так звана ретроградна менструація: кров із фрагментами ендометрію проникає у фаллопієві труби. Там матковий епітелій розростається і просувається далі. У результаті може розвинутися ендометріоз яєчників, лікування якого складніше, ніж у випадку з ендометріозом у порожнині та тілі матки.

  Клінічні прояви

  На початкових стадіях ендометріоз матки протікає безсимптомно. Згодом починають проявлятися такі ознаки:

  • дефекація і статевий акт стають болючими;
  • з’являються болі в малому тазу, особливо перед місячними й під час них (біль на одній стороні тіла вказує на ендометріоз яєчника з відповідного боку);
  • менструації стають тривалішими й ряснішими, трапляються й міжменструальні кровотечі;
  • не виходить зачати дитину;
  • болить низ живота, частіше з одного боку, причому біль посилюється під час сексу – характерний симптом ендометріозу яєчників;
  • з’являється здуття живота, діарея та запори – при ураженні кишечнику;
  • частішає сечовипускання – при проростанні ендометрію у сечовий міхур.

  У запущених випадках у жінки можуть розвиватися ендометріоїдні кісти, і при їх розриві виникає різкий біль та симптоми загальної інтоксикації. При екстрагенітальному розміщенні вогнищ, порушуються функції органів, які вражені хворобою. Тому важливо виявити патологію якомога раніше. У цьому вам допоможуть лікарі Клініки Біляка.

  Діагностика захворювання

  Коли в пацієнтки підозрюють ендометріоз матки, лікування призначається лише після різнобічного обстеження. Для діагностики застосовують такі методи:

  • УЗД малого таза – допомагає знайти вогнища захворювання;
  • кольпоскопія – огляд оптичним приладом показує розростання ендометрію на шийці матки, стінках піхви, вульві;
  • гістероскопія – ендоскопічна процедура дозволяє досліджувати порожнину матки, виявити розростання тканини, взяти зразки ендометрію на біопсію;
  • діагностична лапароскопія – ендометріоз на поверхні кишківника й у порожнині малого таза видно, коли хірурги оглядають черевну порожнину через невеликі проколи черевної стінки.

  Іноді патологію помічають неозброєним оком під час звичайного візуального огляду гінекологічними дзеркалами. Зазвичай таким способом виявляється зовнішньо-генітальний ендометріоз, який також легко діагностується шляхом кольпоскопії.

  Лікування патології

  Як лікується ендометріоз матки? Оптимальний підхід підбирається в залежності від локалізації хвороби, кількості осередків ураження, ступеня поширеності процесу. Також суттєве значення має вік жінки й те, чи планує вона зберігати фертильність.

  При діагнозі ендометріоз, лікування у Клініці Біляка підбирають індивідуально, з урахуванням розташування вогнищ:

  • На шийці матки – січуть патологічні тканини, з доступом через піхву.
  • У порожнині органу – видаляють патологічні ділянки ендометрію за допомогою гістероскопії, без розрізів. Також при великих ураженнях доктор може призначити абляцию – видалення усієї слизової оболонки органу.
  • У м’язовому шарі матки – проводять лапароскопію, видаляючи окремі осередки або орган ціликів.

  Консервативне лікування даної патології є малоефективним, тому у сучасній медицині практично не застосовується. Тільки хірургічний підхід дозволяє повністю видалити тканини, що розлослися й повернути ураженим органам функціональність.

  Особливості лікування в клініці

  У Клініці Біляка при діагнозі ендометріоз операції проводяться щадними методами гистероскопії та лапароскопії. Наші лікарі навчалися у Європі та США, де освоїли прогресивні методики оперування. Це дозволяє їм проводити операції без значних травм тканин, крововтрати й, навіть, без розрізів. Саме такого підходу дотримуються в клініці Біляка!

  Головний пріоритет наших лікарів – зберегти пацієнткам важливі дітородні органи. Також ми працюємо на результат – повне одужання. Тому серед жінок, котрі пройшли в нас лікування ендометріозу, відгуки виключно позитивні. Зв’яжіться з нами, щоби дізнатися більше й записатися на консультацію!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів