Зміст сторінки:

Екстирпація матки або гістеректомія – одна з найпоширеніших операцій у гінекології. Щорічно у світі проводиться приблизно 600 тис. таких втручань, і ще не так давно, у 75 % жінок залишалися грубі рубці після масштабного лапаротомічного розрізу.

На сьогодні, «золотим стандартом» є малоінвазивний метод екстирпації матки: лапароскопічним шляхом, без розрізів. У Клініці Біляка такі операції проводяться досвідченим хірургом із застосуванням сучасного обладнання та суворо за показаннями.

Екстирпація матки

Екстирпація матки

Короткий опис операції

Екстирпація матки, або тотальна гістеректомія, означає, що внаслідок тих чи інших причин необхідна ампутація матки повністю, із шийкою. Залежно від ситуації, можна зберегти яєчники, оскільки це важливі залози внутрішньої секреції. Але, часом, доводиться проводити екстирпацію матки з придатками, повністю позбавляючи жінку внутрішніх статевих органів.

Для такого хірургічного втручання потрібні вагомі причини: воно травматичне для жіночого організму, та й наслідки вельми суттєві. Лапароскопічна екстирпація матки дає можливість зменшити пошкодження, що заподіюються організму жінки, і саме таку методику пріоритетно застосовують у Клініці Біляка.

Показання до операції

Список захворювань, котрі потребують настільки радикального втручання, не широкий:

 • аденоміоз, коли матковий епітелій вростає в м’язовий шар матки;
 • численні міоми, котрі неможливо прибрати;
 • міоматозні вузли в шийці матки;
 • передракові стани маткового епітелію (залозиста, атипова гіперплазія);
 • поширений ендометріоз у поєднанні з доброякісними пухлинами яєчників;
 • грубі ураження ендометрію та міометрію будь-якого походження;
 • злоякісні процеси шийки та в порожнині матки I стадії.

Зазвичай, якщо яєчники не уражені патологічним процесом, то проводиться лапароскопічна екстирпація матки без придатків. У випадках, коли статеві залози все ж постраждали, протокол вимагає видаляти і їх, разом із маткою.

Хірурги, без нагальної потреби, намагаються не вдаватися до екстирпації матки з придатками та воліють зберегти хоча б один яєчник. Так вдається забезпечити жінці природний гормональний фон і згладити наслідки після операції.

Протипоказання

Відмовлятися від лапароскопічної методики доводиться за таких випадків:

 • злоякісні новоутворення органів малого таза;
 • гострі запальні процеси в області операційного поля;
 • захворювання шкіри живота в місцях передбачуваних проколів.

У таких ситуаціях доводиться застосовувати традиційний лапаротомічний доступ для екстирпації матки. Втім, досвід хірургів Клініки Біляка дозволяє використовувати лапароскопію в індивідуальному порядку, навіть коли в пацієнтки є до того відносні протипоказання. Рішення приймається за результатами огляду та обстежень.

Підготовка до операції

Спочатку проводиться гінекологічний огляд, уточнюють показання та протипоказання до операції. Потім організовується ретельне обстеження:

 • клінічні аналізи крові та сечі;
 • оцінювання системи згортання крові;
 • огляд шийки матки;
 • обстеження матки, органів малого таза й заочеревинного простору методом УЗД.

За підсумками обстежень вирішується, у якому обсязі проводити екстирпацію матки (припустимо збереження придатків, чи їх потрібно видаляти), і наскільки терміново потрібне втручання.

Перебіг операції

Втручання проводиться під загальною анестезією. Відповідно до протоколу, у порожнину матки через шийку вводиться матковий маніпулятор, котрий допомагає хірургу контролювати положення тіла матки під час екстирпації.

Потім проколюють стінку живота в області пупка (діаметр до 1 см), куди вводять перший троакар – трубку, через яку в черевну порожнину заводиться мініатюрна відеокамера з джерелом світла. Зображення з камери транслюється на екран монітора, це дає хірургу змогу бачити операційне поле й контролювати кожен свій рух. Наступний етап – ще три проколи над ділянкою малого таза, через які вводяться мініатюрні робочі інструменти хірурга.

Далі маніпуляції здійснюються безпосередньо з маткою. Її відсікають від зв’язок і сечового міхура, судини коагулюють, уникаючи кровотечі. Якщо показана екстирпація матки з придатками, то видаляються й маткові труби з яєчниками.

Зсередини, з порожнини таза, шийка по колу відсікається від піхви. Через отвір, що утворився, видалена матка і придатки виводяться назовні. Після чого отвір на місці видаленої шийки зашивають (формується кукса піхви).

Після завершення, власне, екстирпації, операційне поле оглядається, інструменти виймаються, а проколи вшиваються 1–2 швами.

Завдяки лапароскопії, реабілітація після екстирпації матки з придатками чи без, проходить сприятливіше, ніж після широкого лапаротомічного розрізу. Пацієнтці вже того ж дня дозволяють вставати, докладні рекомендації щодо фізичних навантажень дають в індивідуальному порядку. Місця проколів із часом стають практично непомітними.

Особливості лікування в клініці

Лікарі Клініки Біляка розуміють масштабність операції й застосовують свої знання й досвід так, щоби мінімізувати наслідки такого втручання. Там, де можна – уникаємо видалення яєчників. Якщо залишати органи небезпечно (наприклад – злоякісна пухлина), проводимо лапароскопічну екстирпацію з мінімальною травматизацією організму.

Кожна пацієнтка Клініки отримує у своє розпорядження індивідуальну палату готельного типу. До вартості операції, котру зазначено на окремій сторінці сайту, входить усе, що потрібно: від одноразового інструментарію до збалансованого харчування.

Клініка Біляка

У післяопераційному періоді застосовується фізіотерапія й озонотерапія, котрі допомагають швидше відновитися. Під час виписки, кожна жінка отримує рекомендації щодо подальшого життя й подолання наслідків операції.

Список використаної літератури

 • Gueli Alletti, Salvatore et al. “Step by Step Total Laparoscopic Hysterectomy with Uterine Arteries Ligation at the Origin.” Journal of minimally invasive gynecology vol. 27,1 (2020): 22-23. doi:10.1016/j.jmig.2019.06.001.
 • Charkviani, T L, and M E Mikadze. Georgian medical news ,146 (2007): 22-4.
 • Анпілогов С. В., Шевчук О. С., Новікова О. Г. “Лапароскопічна екстирпація матки з тазовою лімфаденоектомією, як альтернатива лапаротомії при лікуванні рака ендометрія”, рос. мова,  “Злокачественные опухоли”, no. 4 (20), 2016, pp. 41-47. doi:10.18027/2224–5057–2016–4–41–47
Назва послуги Вартість, грн
Екстирпація матки 40000

 В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
 • цілодобовий нагляд лікаря;
 • індивідуальний медсестринський пост;
 • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
 • перебування в клініці;
 • харчування.

Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

Поширені запитання

Скільки коштує Екстирпація матки в Клініці Біляка?

Екстирпація матки в Клініці Біляка коштує 40000 грн.

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів