Нажаль, кількість ракових захворювань стрімко зростає. З цією патологією зустрічається кожен лікар, незалежно від профілю. Донедавна, ми тішили себе поясненням, згідно якого захворюваність на рак збільшується за рахунок покращення діагностики цієї смертоносної патології. Та час показав, що це не так. Темпи покращення діагностики значно відстають від темпів збільшення частоти захворювання. Мені зовсім не хочеться лякати людей. Вони і так налякані. І так, досить часто, під час прийому задають запитання: “Лікарю, а у мене не рак?” Та, не так уже й рідко, не можеш сказати – ні. Маючи радянську звичку не казати хворому правди, брехати, починаєш говорити: “Ми вас ретельно обстежимо, якщо буде потрібно, зробимо комп’ютерну томографію, гістологію… Передчасно не хвилюйтеся”. Це у США, та і у Європі сказали б: “У вас підозрюємо пухлину. З метою уточнення проведемо відповідні обстеження”.

Тему пухлинних, ракових захворювань в урології розпочнемо з раку нирки. Не можемо не відмітити, що після Чорнобильської катастрофи, рак нирки зустрічається значно частіше. Часто пацієнти задають запитання: “Від чого в мене появилася ця хвороба?” Відповідь одна: погіршення екологічної ситуації. Все, що ми їмо, п’ємо і чим дихаємо екологічно не чисте, забруднене різними отруйними речовинами, хімікатами, консервантами, генмодифікаторами…Мабуть, завдяки цим факторам змінилася і клінічна картина перебігу раку нирки. Болі, при цій патології появляються уже тоді, коли пухлина досягає значних розмірів. Вони можуть бути різноманітними, як тупими, так і гострими. Останні можливі при обтурації сечових шляхів або при крововиливах в пухлину. При цьому, в сечі появляється кров. Кровотечі можуть бути профузними аж до гострої анемії, тобто, втрати крові значні.

Рак нирки

Пухлина нирки часто супроводжується підвищенням кров’яного тиску. Внаслідок ракової інтоксикації підвищується температура тіла аж до лихоманки.Не тільки втрата апетиту але і інтоксикація приводять до загальної слабкості та схуднення.

З часом, пухлина настільки збільшується, що робить черевну порожнину асиметричною. Хворий і сам собі її може нащупати. Мені довелося оперувати пацієнта, пухлина якого займала половину черева і важила 7 кг. На щастя, пацієнт переніс операцію і був виписаний додому з одужанням. Хворому було 76 років. На пізніх стадіях раку нирки з’являються набряки нижніх кінцівок, тромбози глибоких вен на ногах, варикозні розширення вен сім’яного канатику, вимальовуються розширені вени на животі. До речі, варикоцеле в зрілому віці, особливо справа, є чи не сто відсоткове підтвердження раку нирки на стороні варикоцеле. Пухлина нирки може метастазувати в кістки хребта. При цьому появляються болі в хребті, подібні на радикуліти. Правда рідко, невропатологи виставляють помилковий діагноз: остеохондроз або радикуліт. Мені довелося декілька років тому, оперувати хворого і з трудом видалити пухлину, яка займала усю нирку після лікування невропатолога, який направив його у санаторій для лікування радикуліту. Само собою, що ванни та фізпроцедури тільки пришвидшили ріст пухлини. Благо, що недолікувавшись, хворий нащупав пухлину, звернув увагу лікаря, який і порадив йому терміново звернутися до уролога. Ніяк не забуду хворого, статного сорокарічного мужчину, якому в одній із районних лікарень протягом року “знімали” ниркову коліку обезболюючими. Коли його привезли до мене, діагноз можна було поставити візуально та, як кажуть, навпомацьки. Взявши його на операцію, діагностовано проростання пухлини в хребет. Видалити пухлину було неможливо. Довго я не міг повірити, що допомогти батькові двох дітей і чоловікові медичної сестри неможливо. Та це було ще в ті часи, коли ми не мали УЗД апаратів. Тепер, слава Богу, ультразвукове обстеження доступне чи не кожному краянину.

Недавно, перебуваючи в одному з комп’ютерних центрів, з пацієнткою Л., 58 р., якій 3 місяці тому з допомогою УЗД та комп’ютера виявлено пухлину нирки. Три місяці вона оббивала пороги державних лікарень. Місяць, в одному із стаціонарів, їй “лікували” рак нирки і, в кінці кінців, виписали її, аргументуючи протипоказами до операції з боку серцево-судинної системи. Рекомендували “вилікувати” серце. Я уже 50 років у медицині. Єдиним протипоказом до видалення раку, незалежно якого органу чи тіла, може бути тільки іноперабельність, тобто, неможливе його видалення. Мене дуже дивує таке заключення лікарів, адже теперішні можливості і урологів, і хірургів, і анестезіологів значно кращі ніж вони були ще 10 років тому. Не буду порівнювати з 30-40 роками в минулому.В комп’ютерному центрі підійшов до мене чоловік, з яким ми візуально знаємось, і попросив подивитися комп’ютерне дослідження нирок. У нижньому полюсі лівої нирки пухлина діаметром 6 см. Проростання в середню чашечку та миску немає. “Вам повідомили лікарі про ваше захворювання?” – запитав я. “Так, повідомили” – з сумом в голосі, прозвучала відповідь. Рахуйте, що вам ще повезло. “Вам можна допомогти”. “Степане Томовичу, але я ніколи не хворів. Не зловживаю алкоголем, не курю. Я залізнодорожник, проходив комісію і раптом така біда”. “Не переживайте, біда, якій можна допомогти ще все не біда. Я знаю можливості Львівської відомчої лікарні”. На цьому ми розійшлися.

Так необхідно, подумав я,  кожному з нас хоча б раз у році побувати в ультразвуковому діагностичному кабінеті. І хоч і допускають УЗД-діагностики і помилкові заключення та все таки рідко. Нажаль, у нашій країні із-за матеріального забезпечення не кожен профільний фахівець має УЗД апарат і навики УЗД скопії по своїй спеціальності, на відміну від фахівців Європи чи США. І це має негативні наслідки. Адже хірург, чи уролог, чи гінеколог оглянувши пацієнта, розпитавши скарги, зібравши анамнез, провівши об’єктивне обстеження з достатньою вірогідністю може поставити діагноз, передбачивши його ще до УЗД обстеження. Пригадую пацієнтку, яка обійшла декілька УЗД кабінетів обласних медичних установ. Їй повідомили, що з нирками у неї все в нормі. Хай не морочить їм голову, хай звернеться до невропатолога і лікує радикуліт. Через 2 роки пацієнтка звернулася у наш медичний центр. Діагностовано рак нижнього полюса правої нирки. Проведено радикальну нефректомію. Пройшло 4 роки. Жінка, мати 3 дітей, дочка ще живої її мами милується життям, хоч воно в нас не таке вже і легке.У 58 річної жінки, з якою я був у комп’ютерному центрі, виявлено пухлину нижнього полюса правої нирки діаметром до 6 см, а також метастаз у нижній полюс протилежної, лівої нирки діаметром 1,8 см. Інших метастазів не виявлено, в т.ч. і в лімфовузли. 3 місяці тому хворій теж було зроблено комп’ютерну томографію нирок. На той час метастазу не було в лівій нирці. Так чому жінку залишено без належної допомоги? Кому прийшло в голову, що при прогресуванні раку нирки, який супроводжувався високим артеріальним тиском, аритмією, причиною яких і є ракове пошкодження нирки можна вилікувати серце? На мою думку, лікарі неспроможні були провести оперативне лікування, оскільки хвора мала до всього ще й ожиріння, яке створює труднощі при проведенні операції. Але у стандартах записано: для лікування раку нирки першим етапом є оперативне лікування, а уже після будуть запропоновані додаткові методи лікування. Тому і незрозуміло, чому урологи та анестезіологи відмовляють хворим у проведенні оперативного лікування, не дивлячись на наявність у них, уже роками, вищої категорії? Не хочу, уже вкотре, висловлювати з цього приводу свою думку. Та такі хворі можуть отримати відповідне до діагнозу оперативне лікування у нашому медичному центрі або в київських уроонкологічних центрах.

Хвора, про яку йде мова нами прооперована місяць тому. Та їй доведеться проводити іще одне оперативне втручання з приводу метастазу в протилежну нирку, якого ще 3 місяці тому не було.

До оперативних втручань при раку нирки відносяться: проста нефректомія, радикальна та часткова. В Ужгородські обласній лікарні роками виконували просту нефректомію, тобто, видалення тільки нирки разом з пухлиною. Частіше у молодих пацієнтів пухлинний ріст прогресував і післяопераційний їх вік був недовгим. Особливо у тих, яким проводили променеву терапію після операції. У зв’язку з цим, я відмовився від такої терапії і застосовував нетрадиційні методики, які підвищували імунітет: мумійо, чагу, чистотіл, чисту нафту. Це дало помітний позитивний результат. До речі, у 6 оперованих застосував стовбурові клітини. Один із них, ужгородець, після операції прожив 9 років. Помер від метастазів в печінку та позаочеревні лімфатичні вузли.

12 років тому мені довелося зробити резекцію нижнього полюса єдиної правої нирки, пухлина якої займала весь нижній полюс та, на щастя, не проросла в миску нирки і середню чашечку. Цей пацієнт, дякувати Богу живе і сьогодні. Таких щасливчиків в моїй практиці було декілька.

На теперішній час можливості проводити оперативні втручання при раку нирки у нашому центрі значно кращі, відповідають європейським стандартам. Маємо сучасну новітню лапароскопічну та урологічну апаратуру, високий фаховий анестезіологічний і уроонкологічний рівень, підкріплені досвідом, комфортні умови в поліклінічному та стаціонарному відділеннях, палату інтенсивної терапії на 3 – 4 ліжка із забезпечення серцево-дихальної діяльності та контролю.

Лапароскопічна технологія дає можливості малотравматично виконати кожен із названих методів оперативного лікування раку нирки.Емболізацію ниркової артерії ми не використовували жодного разу. Та хворих з такою процедурою доводилося бачити і навіть оперувати. Ніколи не забуду працівника обкому компартії, якого я знав ще до захворювання. Він був у мене на прийомі, але виявив бажання проконсультуватися в онкоінституті Обнінська. Там йому запропонували емболізацію ниркової артерії, після якої захворів на гепатит В. Поступив до мене у відділення і просив провести йому видалення пухлини, яка на той час була уже великих розмірів. Пухлину разом з ниркою вдалося видалити. Довго не заживала післяопераційна рана. Мені часто доводиться зустрічатися з хворими, зрозуміло що з високими посадовцями або непомірно забезпеченими, які рахують, що закордонна медицина їм допоможе. Іноді, мені так хочеться відмовити їх, застерегти, особливо тих, котрим, бачу, що можу допомогти. Дехто із них вимушений після закордонної допомоги або коли їм там відмовили звернутися до мене. Та ніколи я їм не дорікнув. Навпаки, допомагав.

Після операції лікарі пропонують додаткові методи лікування направлені на знищення залишених пухлинних клітин в організмі. Не буду писати про різні методики, вони є у підручниках, монографіях, статтях. Ми широко, з успіхом, застосовуємо згадані нами нетрадиційні та сучасні методи підвищення імунітету, до яких відноситься і озонотерапія.

Степан Біляк