Про пахові грижі: просто й доступно

Про пахові грижі: просто й доступно

Близько 5 % людей на планеті страждають від гриж. І більшість, приблизно 80% від усіх випадків, з них утворюються в паху. Пахова грижа – це припухле випинання в промежині, через яке випирають органи черевної порожнини й малого тазу. Патологія проявляється дискомфортом і болем, а також може дуже зашкодити здоров’ю.
Зміст сторінки:

Звідки беруться грижі та які бувають?

Утворення гриж пов’язане з багатошаровістю м’язових стінок,  особливо вони вразливі в нижній частині живота. Якщо на цю область підвищується навантаження, фрагменти внутрішніх органів починають випинатися через м’язовий каркас, що «продірявився». Зазвичай це спричиняють такі фактори:

  • часте піднімання тягарів під час занять спортом або під час важкої роботи;
  • невдалі операції на органах малого тазу;
  • ожиріння;
  • розлади травлення, у результаті яких створюється підвищений внутрішньочеревний тиск – метеоризм, закрепи, сильна блювота.

Найчастіше буває пахова грижа в чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями. Їх паховий канал погано укріплений м’язами й сухожиллями, і через нього проходить сім’яний канатик. Коли внутрішній тиск підвищується, він легко продавлює пахове кільце й випинається назовні разом з іншими сусідніми органами. Пахова грижа у жінок теж може бути, проте рідше. В основному вона пов’язана з важкою, часто багатоплідною вагітністю або патологічними пологами.

Залежно від шляху грижового мішка розрізняють такі види гриж:

  • коса – може йти через весь канал, випинати над шкірою з паху або ж опускатися в мошонку (пахово-мошоночна грижа);
  • пряма – формується в задній стінці пахового каналу й випирає в області медіальної ямки;
  • комбінована – складний випадок: при ній утворюється два й більше грижових мішки в різних місцях, які абсолютно не зв’язані між собою й мають окремі ворота.

Як розпізнати грижу?

Виявити патологію досить легко. Основна ознака грижі – це характерна припухлість у паху, що супроводжується болем, дискомфортом при ходьбі й тягарем у животі. У чоловіків зазвичай болить сім’яний канатик, а у жінок – матка, при цьому болі як правило однобічні. В міру того, як випинання зростає, стає все важче працювати, займатися сексом, спортом і навіть просто ходити.

Окрім дискомфорту, ця патологія має й інші неприємні наслідки. Коли між стінками й вмістом грижового мішка утворюються спайки, випинання не можна вправити. Якщо грижа стає дуже великою, під її вагою змикаються ворота, і відбувається защемлення. Це небезпечний стан, що вимагає негайної допомоги, оскільки в середині защемленого мішка розвивається запальний процес, у який залучені важливі органи.

Щоб не допустити ускладнень, потрібно показатися лікарю відразу ж, як тільки ви помітили у себе ознаки грижі. За допомогою пальпації й УЗД лікар точно поставить діагноз і окреслить тактику подальших дій.

Як вилікувати грижу?

Лікування гриж можливе лише хірургічним шляхом. Терапевтичних заходів для цієї патології не існує, оскільки випинання не може самостійно повернутися на місце – йому необхідно «допомогти». Сьогодні для цих цілей використовується малотравматична операція під назвою герніопластика. Під час її проведення органи повертаються на свої анатомічні позиції, а ворота зміцнюються за допомогою сітчастого імпланта.

Не варто боятися операції з корекції грижі. Завдяки використанню сучасної хірургічної техніки, вона абсолютно безпечна. Зазвичай пацієнт виписується додому вже через 2-3 дні й повністю відновлюється за 3-4 тижні. Головне дотримуватися правил реабілітаційного періоду: не піднімати тягарі, обмежити фізичну активність, дотримуватись гігієни та дієти.

Пластика гриж у клініці Біляка виконується із застосуванням лапароскопічної методики. Це дозволяє відмовитися від традиційного обширного розрізу, уникнувши тим самим грижового рецидиву. Для зміцнення воріт використовуються сучасні сітчасті імпланти, що відрізняються високою біологічною сумісністю з тканинами людського організму. Вони швидко приживаються й гарантують надійну фіксацію.