Операція з видалення матки – наслідки для жінки

Операція з видалення матки – наслідки для жінки

Зміст сторінки:

Видалення матки – операція досить поширена в медичній практиці. Її призначають, коли орган сильно пошкоджений внаслідок різних захворювань, а також при злоякісних процесах. Це крайній захід, до якої лікарі вдаються, лише коли виникає загроза життю жінки. І все ж, ця операція є однією з найбільш частих в гінекології. Чому так відбувається? Річ у тім, що пацієнтки часто звертаються до лікарів на запущених стадіях хвороб, коли гістеректомія вже не має альтернативи.

Зважитися на таку серйозну операцію непросто, у жінки відразу виникає маса питань щодо подальшого життя. Втрата важливого органу – непросте випробування для організму, знадобиться час, щоб адаптуватися. Однак якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, відновлення після операції пройде без суттєвих ускладнень.

Показання до видалення матки

До даного хірургічного втручання вдаються в наступних випадках:

 • запущений та розповсюджений ендометріоз;
 • множинні міоматозні вузли;
 • ракові пухлини;
 • сильні маткові кровотечі внаслідок ускладнених пологів, травм.

Також операція призначається, коли не дає очікуваних результатів консервативне лікування гінекологічних захворювань.

Подальша реабілітація буде залежати від того, яким методом проводилося втручання. Коли хірурги оперують за класичною лапаротомічною методикою, яка передбачає розріз живота, відновлення, як правило, складне і займає багато часу. Більш щадний метод, яким можна виконати видалення матки – лапароскопія. Вона дозволяє звести до мінімуму крововтрату і пошкодження сусідніх органів, шкіри й м’язових тканин. Завдяки чому жінка швидше відновлюється і повертається до звичного життя.

Що відбувається з організмом після гістеректомії?

Зазвичай, коли жінка дізнається про необхідність цієї операції, її більше лякає не саме втручання, а його наслідки. Головне питання пацієнток: як зміниться життя після видалення матки? Найчастіше, зрозуміло, задають його жінки дітородного віку, для яких після гістеректомії можливість завагітніти та народити втрачається назавжди.

Крім позбавлення репродуктивних функцій, видалення матки загрожує іншими наслідками:

 • Гормональні зміни – менструації зникають, а якщо в ході операції були видалені й яєчники, настає різка менопауза. Симптоми доведеться коригувати за допомогою гормональних препаратів.
 • Зміни якості сексуального життя – багато жінок скаржаться на зниження лібідо і деяку сухість у піхві. Однак, на здатність отримувати задоволення, втрата матки не впливає. А проблема сухості успішно усувається за допомогою лубрикантів.
 • Проблеми з сечовипусканням – одне з можливих ускладнень після гістеректомії. У деяких пацієнток з’являється нетримання сечі, але своєчасна діагностика у лікаря та правильна терапія допоможуть з цим впоратися.
 • Порушення перистальтики кишківника може спостерігатися деякий час після операції. Причина в тому, що змінюється розташування внутрішніх органів один стосовно одного, тому потрібно правильне харчування, спеціальна гімнастика.
 • Остеопороз – через зниження вироблення естрогену активується вимивання кальцію та фосфору з кісток, вони стають крихкими. Але це теж коригується за допомогою харчування та прийому лікарських препаратів.
 • Ризик випадіння піхви виникає у пацієнток, що не дотримувалися рекомендацій в післяопераційному періоді, піднімали важкі вантажі й т. і., Щоб знизити таку ймовірність, рекомендується в перший час утриматися від фізичних навантажень, виконувати вправи Кегеля.
 • Психологічні наслідки – у багатьох жінок розвивається депресія, пов’язана з відчуттям неповноцінності. При появі подібних симптомів рекомендується пройти курс психотерапії.

Важливо розуміти, що видалення матки є операцією серйозною, але повноцінне життя після неї можливе. Головне – грамотно підійти до процесу реабілітації.

Особливості відновлення після гістеректомії

Якщо втручання проводилося лапароскопічним методом, одужання буде швидким і легким. Вже через 6 годин після операції можна пробувати встати. Виписка зазвичай проходить через 3 дні. І далі, протягом 1,5-2 місяців, пацієнтці слід дотримуватися рекомендацій лікарів:

 • утриматися від сексуальної близькості;
 • обмежити фізичні навантаження;
 • не плавати в басейні та не купатися у відкритих водоймах;
 • приймати антибіотики й протизапальні препарати, щоб уникнути інфікування;
 • при наявності больового синдрому – застосовувати анальгетики, призначені лікарем.

У клініці Біляка пропонують професійну допомогу жінкам, котрі потребують гістеректомії. Тут віддають перевагу лапароскопічним методам, а операції проводяться за сучасними стандартами. Це дозволяє уникнути ризику післяопераційних ускладнень. Під час перебування в клініці пацієнткам надається здорове збалансоване харчування на основі екологічно чистих продуктів.