Значне ураження яєчника та необхідність його видалення

Значне ураження яєчника та необхідність його видалення

Зміст сторінки:

Оваріектомія (лапароскопія) – це малоінвазивна операція, під час якої видаляється один або обидва яєчники. При цьому доступ до черевної порожнини здійснюється через невеликі проколи в животі, крізь які заводяться спеціальні інструменти.

Інколи, попри успіхи медикаментозної терапії та розвиток органозбережних лапароскопічних методик, немає можливості зберегти яєчник. Причиною цього може бути значне ураження органу, підозра на злоякісний процес. Варто пам’ятати й про невідкладні стани, що вимагають видалення яєчника.

Розрізняють такі види оваріектомії:

 •         Одностороння – щадний вид втручання, при якому видаляється лише один хворий яєчник. Застосовується, коли ураження діагностовано лише з одного боку і не встигло торкнутися іншої сторони.
 •         Двостороння – видалення обох яєчників, на яке йдуть в разі сильно запущених процесів. Наприклад, при ракових пухлинах, що залучили до процесу обидва парних органи внаслідок поширення метастазів. Також застосовується при розростанні тканин ендометрію на обидва яєчники, небезпечних інфекціях й т. і.
 •         Сальпінгооваріектомія – яєчники видаляються разом з фалопієвими трубами через їх повну непрохідність внаслідок запальних, інфекційних, онкологічних чи інших процесів.

Можливості сучасної хірургії дозволяють проводити таку операцію практично амбулаторно. В клініці Біляка, м. Ужгород, лікарі проходять регулярні стажування в закладах провідних країн Європи й США. За сучасними стандартами оснащена операційна, палати для пацієнтів. При лапароскопічній оваріектомії дотримуються принципи хірургічної допомоги, прийняті в розвинених країнах світу.

Будь-яке втручання, що має на меті видалення органу, повинно мати суворі показання для проведення. В цьому плані важливий не шаблонний, а індивідуальний підхід до кожної пацієнтки. Професійність хірургів і сучасне обладнання лікарні Біляка здатні реалізувати кожен шанс на збереження яєчника і шансу дати нове життя.

Показання до операції

У сучасній медицині перевага віддається збереженню органів. Тому якщо є можливість врятувати оваріальну тканину, будь-який лікар нею скористається. Особливо це важливо жінкам дітородного віку, для яких видалення яєчників фактично означає позбавлення репродуктивної функції. Саме тому перш ніж зважитися на такий надзвичайний крок, медики ретельно зважують всі «за» і «проти».

Показаннями до оваріектомії є:

 •         Наявність однієї або декількох кіст, котрі нагноїлися.
 •         Злоякісні пухлини яєчників.
 •         Запальний процес в придатках, що загрожує розвитком некрозу і сепсису.
 •         Сильні травми репродуктивних органів.
 •         Розрив тканини яєчника.
 •         Запущена позаматкова вагітність.
 •         Гормончутливий рак молочної залози.

Найчастіше цю операцію проводять жінкам, старшим за 45 років, які вже вийшли з репродуктивного віку. Однак якщо є загроза для життя пацієнтки, на вік не зважають. Коли ураження занадто великі, яєчники врятувати майже неможливо. Саме тому будь-які захворювання статевих органів потрібно лікувати на ранній стадії, коли проблему можна вирішити консервативними методами.

Підготовка до операції

Можливість мінімізувати обсяг втручання дає всебічне обстеження кожної жінки. Обов’язковий гінекологічний мінімум може доповнюватися іншими інструментальними методиками. Метою ретельного обстеження є складання цілісної картини стану репродуктивної сфери та організму пацієнтки.


Гінекологічний огляд перед операцією

Гінекологічний огляд перед операцією

До списку досліджень включаються:

 •         клінічний і біохімічний аналізи крові;
 •         огляд гінеколога;
 •         цитологічний мазок;
 •         аналіз на онкомаркери;
 •         УЗД органів малого таза, черевної порожнини та позаочеревинного простору;
 •         рентгенологічні методики (КТ, ЯМР);
 •         ретельне вивчення анамнезу (перенесені раніше операції гінекологічного профілю і тривалий запальний процес призводять до утворення спайок).

Аналіз результатів і розробка найбільш оптимального плану операції з оваріектомії рідко займають більш ніж добу. Але і це не остаточний результат.

Трапляється, що розпочате лапароскопічне втручання дозволяє по-новому поглянути на необхідність видалення яєчника. У такому випадку рішення переглядається на користь органозбережної методики.


Коли планується лапароскопічна оваріектомія, треба за тиждень до неї скорегувати свій раціон. Перевага віддається легкій нежирній їжі, багатій на вітаміни й мікроелементи. Також потрібно повністю виключити вживання алкоголю і прийом будь-яких медикаментів, крім призначених лікарем.

Оскільки для операції потрібна загальна анестезія, за день до операції в харчування вносяться зміни. Виключаються багаті клітковиною, здатні спровокувати газоутворення продукти. Напередодні втручання призначається суворе голодування. Чай та каву краще виключити, пити лише воду. Показана очисна клізма. В день операції потрібно продовжити голодування, відмовитися від пиття.

  Типові місця установки троакарів при лапароскопічній оваріектомії

  Типові місця установки троакарів при лапароскопічній оваріектомії

  Хід операції

  Спочатку вводиться троакар, мета якого – провести візуальний огляд операційного поля. Оглядається порожнина малого таза, черевна порожнина, всі органи, які можна візуалізувати. Саме на цьому етапі приймається остаточне рішення щодо обсягів майбутньої операції. Так реалізуються діагностичні можливості лапароскопії.

  Наступні проколи здійснюються з урахуванням отриманих даних. На вибір місця для інших троакарів часто впливають спайкові процеси в порожнині малого таза. Іноді доводиться починати з адгеолізіса. Якщо немає особливих змін, місця для проколів вибираються так, як показано на малюнку.

  Яєчник виявляється і віддаляється від матки, оголюючи власну зв’язку. Вона коагулюється і перетинається. На куксу накладається гемостаз. Потім яєчник відділяється від очеревини, при цьому оглядається маткова труба, яка нерідко буває також патологічно змінена. У клініці Біляка її намагаються зберегти та уникнути аднексектомії.

  Видалені тканини витягуються через прокол для найширшого троакара. Повторно здійснюється візуальний контроль гемостазу, потім троакари виймаються. Для закриття проколів або накладаються шви, або використовуються пластирні пов’язки.

  Коли пацієнтці призначено видалення яєчників, лапароскопія вважається найбільш щадною та ефективною методикою. Вона дозволяє акуратно здійснити всі хірургічні маніпуляції, уникнувши надлишкового травматизму. Оскільки доступ здійснюється не через розріз, а за допомогою проколів, вдається уникнути розсічення м’язових тканин і шкіри. Також завдається менший вплив на сусідні органи завдяки відмові від використання розширювачів.

  Лапароскопічний підхід дозволяє скоротити час реабілітації після операції. Вже на наступний день пацієнтці можна вставати та ходити. А виписка здійснюється всього через 3 дні перебування в стаціонарі. Ще один незаперечний плюс лапароскопії – естетичний ефект. Замість грубого шраму від розрізу, як при традиційних операціях, після неї залишаються три акуратних, ледь помітних, сліди від проколів.

  Можливі наслідки після видалення яєчників

  Коли жінці проводять двостороннє видалення яєчників, наслідки цього втручання досить серйозні. Особливо це стосується жінок репродуктивного віку. У них в організмі різко перестають продукуватися жіночі статеві гормони, що фактично позбавляє їх репродуктивної функції. Крім цього, такий різкий гормональний збій може негативно відбитися на загальному стані організму. У жінки проявляється досить неприємна симптоматика:

  •         Рясне потовиділення.
  •         Приливи жару і холоду.
  •         Напади тахікардії.
  •         Запаморочення і мігрені.
  •         Коливання артеріального тиску.
  •         Загальна слабкість, втомлюваність, пригніченість.
  •         Зниження лібідо.
  •         Порушення апетиту.
  •         Розлади сну.
  •         Перепади настрою.
  •         Сухість і дискомфорт в зовнішніх статевих органах.
  •         Порушення сечовипускання і перистальтики кишківника.

  Жінки постклімактеричного періоду зазвичай переносять втрату яєчників легше, оскільки в їх організмі статева функція вже згасла. Як правило, і у молодих жінок зазначені симптоми поступово згасають, а через 2-3 роки зникають повністю. Але крім вище вказаного, вирізання яєчників несе й інші ризики. Можуть розвинутися деякі небезпечні захворювання:

  •         Остеопороз – дефіцит естрогенів призводить до вимивання кальцію та фосфору з кісток, внаслідок чого вони стають крихкими.
  •         Проблеми серцево-судинної системи – стінки судин втрачають еластичність, покриваються холестериновими бляшками, це призводить до атеросклерозу і гіпертонії.
  •         Передчасне старіння – шкіра стає сухішою, волосся тьмяніє і випадає, крихкі нігті ламаються.
  •         Пародонтоз – ясна пошкоджуються також внаслідок порушення обміну ферментів.
  •         Ожиріння через збій гормональних і обмінних процесів в організмі.

  Якщо було проведено видалення одного яєчника, наслідки відчутно менші. Жінка не втрачає репродуктивної функції та переносить післяопераційний період набагато легше. Єдине можливе ускладнення – клімакс може настати раніше через підвищене навантаження на єдиний яєчник.

  Навіть після оваріектомії можна цілком комфортно жити. У цьому допоможе здоровий спосіб життя і гормонозамісна терапія. Ліки знімають неприємну симптоматику, усуваючи дефіцит гормонів, які більше не можуть продукуватися. Однак медикаментозні препарати мають ряд протипоказань, тому перед їх прийомом потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

  Особливості лікування в клініці

  У нашому закладі кожній пацієнтці приділяється особлива увага. Така спеціальність, як хірургія, без індивідуального підходу перетворюється на ремесло. Фахівці клініки Біляка зводять лапароскопічні методики в ранг мистецтва.


  Кожній жінці виділяється окрема палата, обладнана за прикладом провідних медустанов розвинених країн. За станом здоров’я стежить кваліфікований лікар, організовується індивідуальний сестринський пост.

  Для харчування формується меню, котре враховує особливості організму кожної клієнтки. Збалансоване поєднання екологічно чистих продуктів має важливе значення в відновлювальному періоді після втручання.

  Скороченню післяопераційного періоду сприяє прогресивна методика фізіотерапевтичного лікування – озонотерапія.

  В цілому, комплексний і індивідуальний підхід до лапароскопічної оваріектомії скорочують в рази загоєння пошкоджень. Рухова активність відновлюється через кілька годин. Перебування в стаціонарі рідко триває понад дві доби.

  Назва послугиВартість, грн
  Оваріектомія (Лапароскопічне видалення яєчника)13200

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Оваріектомія (Лапароскопічне видалення яєчника) в Клініці Біляка?

  Оваріектомія (Лапароскопічне видалення яєчника) в Клініці Біляка коштує 13200 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів