Як не сплутати апендицит з болем в животі

Як не сплутати апендицит з болем в животі

Різко заболіло в боці – як зрозуміти: апендицит чи ні? Біль у животі може бути викликаний різними причинами:  від хронічних хвороб до гострих станів. Але практично завжди він сигналізує про те, що в організмі щось «працює» не так. Одна з найнебезпечніших причин болю в животі – запалення апендикса. У цьому випадку діяти потрібно терміново, інакше виникає загроза життю людини.

Зміст сторінки:

Де болить при апендициті?

Хвороба виникає при запаленні апендикса – це невеликий червоподібний відросток, розташований на кінці сліпої кишки. Він може запалюватися при інфекційних і запальних хворобах органів черевної порожнини, через проблеми з травленням та інші причини. Найчастіше запалення виникає, коли просвіт апендикса блокується неперетравленими залишками їжі. При цьому біль, що характеризує апендицит, знаходиться справа, між клубовою кістю і пупком.

Проблема в тому, що не завжди біль локалізований. При апендициті він може бути розлитий по всьому животу. Також розташування апендикса у кожної людини індивідуальне. Зазвичай болить над правим стегном, трохи збоку від пупка. Але якщо відросток трохи піднятий, то людина відчуває біль в області печінки. В інших випадках він опущений до малого тазу, тому болить внизу живота, через що жінки часто плутають апендицит із запаленням придатків, а чоловіки – з циститом.

Отже, точно сказати, де болить апендицит, не можна. Зазвичай це правий бік, але біль може локалізуватися й в інших ділянках. Точну відповідь дасть лише лікар при обстеженні. Тим паче, що симптоми гострого болю в животі – привід для негайного звернення по допомогу.

З якими хворобами часто плутають апендицит?

Багато захворювань можуть мати симптоми схожі на апендицит. Тому людина може сплутати його з:

 • печінковими і нирковими коліками;   
 • аднекситом;   
 • холециститом;  
 • кістою яєчника;
 • мезаденітом;  
 • запаленням сечових шляхів;  
 • захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Та все ж запалення апендикса має свої характерні ознаки і тому легко відрізняється від інших патологій. Звертати увагу потрібно саме на ознаки болю апендициту. Він здебільшого має гострий характер і виникає раптово. Тоді як, наприклад, кіста яєчника характеризується періодичними болями, що тягнуть. При апендициті ж біль не відпускає людину ні на хвилину. Якщо він пропав – це погана ознака, що означає: тканини почали відмирати.

Як попередньо діагностувати апендицит?

Існує ряд ознак, поєднання яких безпомилково вказує на запалення апендикса:

 • підвищення температури тіла – 38 градусів і вище;
 • відсутність апетиту в поєднанні з млявістю, слабкістю, апатією;
 • помітне здуття живота при апендициті;
 • нудота й блювота;
 • холодний піт;
 • прискорене серцебиття;
 • блідість шкірних покривів.

Також виявити апендицит можна за характерним симптомом Кохера – переміщення вогнища болю. Він спочатку відчувається збоку від пупка, потім може зміститися вище або нижче, розлитися по всьому животу, віддавати в праву ногу. Міняється і його характер: поступово інтенсивність наростає, особливо при розмові, кашлю, глибокому диханні, сміху.

Існує декілька способів, як відрізнити апендицит у домашніх умовах:

 1.   Зігніть вказівний палець і злегка постукайте ним у клубовій області – біль помітно посилиться. А тепер зробіть те ж саме з лівого боку – жодних больових відчуттів не буде.
 2.   Спробуйте покашляти – у правому боці при цьому заболить сильніше.
 3.   Ляжте на правий бік і згорніться в позу ембріона – больові відчуття затихнуть.
 4.   А тепер перекиньтеся на ліву сторону і витягніть ноги – біль посилиться.
 5.   Натисніть долонею в найбільш больовій точці і потримайте близько 10 секунд – при цьому біль трохи спаде. Але як тільки відпустите руку, він посилиться.

Знаючи, як зрозуміти, що болить при апендициті, ви зможете швидко запідозрити патологію. Але на цьому самодіагностика повинна закінчитися. Достовірно поставити діагноз і допомогти може лише лікар. Тому потрібно якомога раніше звернутися за допомогою, бажано викликавши швидку допомогу.

Лікування при запаленні апендикса лише хірургічне. І важливо вчасно його провести, поки відросток не розірвався під тиском гнійних мас. У цьому випадку хвороба загрожує перитонітом, який представляє загрозу для життя людини.

При підозрі на апендицит можна звернутися в клініку Біляка. Тут працюють досвідчені хірурги, які видалять відросток, що запалився, з мінімальним втручанням. Після операції пацієнта переводять у комфортну палату, роблять необхідні медсестринські маніпуляції. Для прискорення одужання застосовується озонотерапія та інші фізіотерапевтичні процедури.