В урології, УЗД сечостатевої системи (або сечовидільної) здійснило справжню діагностичну революцію. Не шкідливий та інформативний метод показує патологію нирок і сечовивідних шляхів у чоловіків та жінок. Процедура доступна, не протипоказана під час вагітності, що дає змогу проводити її навіть із профілактичною та моніторинговою метою. А за цінністю діагностичних даних, ультразвук часто не поступається рентгенологічним методикам, КТ.

УЗД сечовидільної системи
УЗД сечовидільної системи

Які хвороби діагностуються

Під терміном «УЗД органів сечовидільної» мається на увазі обстеження нирок і надниркових залоз, сечоводів, сечового міхура. У клініці Біляка застосовується апарат ультразвукової діагностики експертного класу. Завдяки сучасному обладнанню й досвіду лікаря діагноста, УЗД органів сечовидільної системи допомагає нам виявляти різноманітну урологічну патологію.

 • анатомічні аномалії нирок і надниркових залоз – кісти, абсцеси;
 • зміщення нирок, сечоводів із місця нормального їх розташування;
 • наявність каменів або їх зародків у нирках, сечовому міхурі, сечоводі;
 • ознаки запалення в нирках;
 • дивертикули (аномальні порожнини) сечового міхура.

Застосовуємо трансвагінальний датчик, коли шукаємо в жінок камені в нижніх відділах сечоводів. При тому, що конкременти певного складу, на рентгені видно не завжди.

Пієлонефрит
Пієлонефрит

Які показання до обстеження

Найбільш очевидні приводи до УЗД сечовидільної системи пов’язані з патологією цього відділу людини. Звертатися за ультразвуковою діагностикою рекомендуємо в разі наявності таких симптомів:

 • поява крові в сечі (гематурія);
 • напади болю, що тягне в попереку;
 • розлади сечовипускання – почастішання або навпаки – зменшення походів «по-маленькому»;
 • хоча б одиничний напад ниркової кольки;
 • підозра на пухлинний процес в області сечовидільної системи;
 • травми попереку;
 • підвищення температури й зміна зовнішнього вигляду сечі;
 • дискомфорт та різі під час сечовипускання.

Також відомо, що УЗД сечостатевої системи входить до протоколів діагностики різних патологій. Наприклад, при гіпертонії.

Екстреним показанням до обстеження виступає гостра затримка сечі: стан, коли людина не може помочитися 24 години. У подібних ситуаціях, часу на підготовку УЗД органів сечовидільної системи й зволікання з обстеженням, просто немає.

За наявності вже відомих проблем із нирками, для планового УЗД органів сечовидільної системи, зв’яжіться з клінікою зручним способом і обговоріть всі питання, що цікавлять.

  Який обсяг обстеження

  Устаткування клініки Біляка дозволяє проводити УЗД органів сечостатевої системи в жінок і пацієнтів чоловічої статі. Повний набір датчиків і сучасні технології, реалізовані в апараті, відкривають широкі діагностичні можливості.

  Вартість обстеження вказана на спеціальній сторінці сайту клініки. За вказану ціну, УЗД сечовидільної системи передбачає обстеження таких органів і відділів тіла:

  • нирки – їх стан, корковий і мозковий шари, розміри, структура й будова мисок;
  • обидва наднирники – їх структура, розміри, розташування;
  • паранефральна клітковина – ложе, у якому розташовуються нирки;
  • сечоводи, їх хід, наявність каменів, стенози (звуження) і патологічні розширення;
  • сечовий міхур – об’єм, домішки, зависі (суспензії) у сечі, стан слизової оболонки й стінок міхура, камені в його порожнині, об’єм залишкової сечі.

  До алгоритму УЗД сечовидільної системи в чоловіків включається простата, сім’яні пухирці. У разі наявності симптомів каменю нижнього відділу сечоводу в жінок, застосовується трансвагінальний датчик. Пацієнтів чоловічої статі з такою ж підозрою, «дивляться» спеціальним сенсором через пряму кишку, трансректально.

  Як готуватися до обстеження

  Нирки й сечоводи розташовуються в глибині черевної порожнини, прикриваються органами живота й на шляху ультразвуку існує багато перешкод. Щоби підвищити інформативність УЗД сечовидільної системи, підготовка кишківника – вкрай бажаний, необхідний етап.

  Для цього слід:

  • 48 годин не їсти чорний хліб, відмовитися від молока, свіжих овочів, капусти, маринованої консервації;
  • у разі відсутності протипоказань, цими днями випивайте 1,5–2,5 літри води на добу;
  • звечора напередодні обстеження – легка вечеря, зранку – голодування;
  • на процедуру беріть із собою пляшку негазованої води.

  За 2–3 дні до обстеження виключити спиртне.

  Положення пацієнта
  Положення пацієнта

  Як проводиться обстеження

  Процедура абсолютно безболісна. Єдина умова, яка здатна спричиняти дискомфорт – має бути наповненим сечовий міхур. Для цього й потрібно в рамках підготовки пацієнта до УЗД органів сечовидільної системи, брати із собою питну воду. Її випивають, і, коли захочеться по-маленькому, проходять до кабінету.

  Дослідження нирок проводять у різному положенні тіла пацієнта: на спині з повним вдихом, на боках, лівому і правому. У разі необхідності – сидячи. Датчики прикладаються до шкіри живота, спини. Застосування режиму доплерографії показує лікарю особливості кровопостачання нирок і кровотоку в самих органах.

  Допплер
  Допплер

  Сечоводи досліджуються в положенні пацієнта лежачи на спині. Детально вивчити їх складно, однак за наявності патології: камені, розширення, УЗД проблемні місця показує. Датчик також встановлюється на шкіру живота, дослідження проводиться від низу до верху: від наповненого сечею сечового міхура, який стає в цьому разі орієнтиром.

  Сам сечовий міхур «дивляться» двічі: у наповненому стані, як того потребує підготовка УЗД сечовидільної системи та вдруге – після того, як людина сходить по-маленькому. Повторне обстеження показує ступінь спорожнення міхура від сечі, допомагає оцінити функцію сечовипускання. Особливо важливо для чоловіків із підозрою на аденому простати.

  Паралельно, лікар звертає увагу на стан прилеглих до сечовидільної системи тканин і органів. Якщо потрібно, то обсяг обстеження буде запропоновано розширити.

  Найважливіше для повноцінного УЗД сечостатевої системи – підготовка. Вартість обстеження завжди можна подивитися на спеціальній сторінці сайту, а деталі – обговорити, зв’язавшись із фахівцем клініки.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів