Будова сечовидільної системи людини

Будова сечовидільної системи людини

Зміст сторінки:

Уретероцеле – це урологічна патологія, при якій змінюється просвіт гирла сечоводу, внаслідок чого внутрішньоміхурова ділянка його розширюється і стає опуклою, приймаючи форму грижі.

Інші назви – уретеровезікальна кіста, внутрішньопузирна кіста сечоводу. За своєю суттю, це є кистоподібне розширення сечоводу, яке вдається всередину сечового міхура і заважає нормальному відтоку сечі. З уретероцеле нерідко доводиться зустрічатися серед вроджених аномалій розвитку сечовивідних шляхів.

Класифікація захворювання

Частіш за все, даний дефект виявляють в дитячому віці, уретероцеле у дорослих діагностують значно рідше. Патологічне утворення буває одно- і двостороннім. За формою, захворювання класифікують на два види:

 1. Внутрішньоміхурове утворюється всередині сечового міхура;
 2. Ектопічне – виходить за межі органу.

Уретероцеле може локалізуватися:

 • в шийці сечового міхура;
 • в гирлі сечівника;
 • всередині сечівника.

У такого захворювання, як уретероцеле, ступенів всього три. При першому, внутрішньопузирний відділ сечоводу злегка розширюється, але функціональних змін в його верхньому ярусі поки не спостерігається. При другому ступеню, розширення досягає суттєвих розмірів, через що розвивається уретерогідронефроз. При діагностуванні третього ступеня, сечовий міхур може повністю втратити свою функціональність.

Причини розвитку

Уретероцеле буває первинним (вродженим) або вторинним (надбаним). У дітей це захворювання буває як вродженим дефектом, так і набутим. Один з механізмів – коли в ембріона формується сечостатева система, тканина стінки сечоводу розсмоктується не до кінця, і формується ущільнення, котре звужує його просвіт. Через те, що канал між сечоводом в сечовому міхурі стає дуже вузьким, тиск сечі підвищується, і її вільне витікання ускладнюється.

Вторинне уретероцеле у дитини, як правило, це – закупорка гирла сечоводу нирковим каменем. При цьому уретероцеле порушує в дитячому організмі нормальний відтік сечі через гирло сечоводу в сечовому міхурі та тягне за собою ускладнення в роботі сечовидільної системи аж до відмови нирок.

Уретероцеле у жінок і чоловіків в основному провокується:

 • закупоркою внаслідок відкладення каменів;
 • наявністю пухлини;
 • ущільненням і потовщенням стінок і м’язів навколо відповідного отвору;
 • розширенням внутрішньопузирної ділянки сечоводу.

Захворювання зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків, що обумовлюється особливостями будови сечостатевої системи. Уретероцеле у жінок нерідко виникає після пошкодження м’язів і тканин малого таза. Травмування інколи відбувається під час пологів при русі дитини по родових шляхах.

Існують й інші причини розвитку у жінок уретероцеле:

 • вагітність;
 • зайва вага;
 • систематичне підняття важких предметів;
 • гістеректомія (видалення матки);
 • вікове ослаблення м’язів тазового дна.

В основі патології лежить різке звуження міхурового отвору сечоводу. Як наслідок, в цьому відділі сечовипускального тракту значно підвищується тиск сечі, ділянка розтягується і набуває вигляду кісти. Розширення заходить під внутрішню оболонку сечового міхура і відшаровує її від м’язової оболонки.

Нерідко патологія має вроджений характер і характеризується деякими особливостями:

 • зустрічається досить часто;
 • частіше виникає у дівчаток;
 • в 18% випадків має двосторонній характер;
 • часто супроводжується подвоєнням сечоводу;
 • може мати прихований перебіг, що призводить до діагностування вже в дорослому віці;
 • при значних розмірах, уретероцеле може перекривати отвір уретри та викликати гостру затримку сечі.

Власне звуження не є головною причиною уретероцеле: в значній кількості випадків, отвори сечоводу такі широкі, що туди можна завести катетер. Вважається, що більш важливе значення мають органічні зміни в стінці сечоводу. Доведено, що вони супроводжуються (провокуються) аномалією нервових волокон: їх менше необхідної норми й розташовані вони хаотично. Залежно від причини, хвороба може розвиватися і виявлятися у всіх по-різному.

  Клінічні прояви

  Порівняння нормального стану сечоводу та уретероцеле

  Порівняння нормального стану сечоводу та уретероцеле

  Ступінь негативного впливу, який чинить уретероцеле на людину, безпосередньо залежить від розміру розширення. Уретероцеле помірної величини може ніяк не турбувати довгий час. Однак частіше доводиться стикатися з ускладненим перебігом. При уретероцеле, розміри його значно впливають на функцію сечового міхура.

  Характерні симптоми:

  • біль з ураженої сторони;
  • розлади сечовипускання;
  • утворення конкрементів і мікролітів в сечовому міхурі через застій сечі – виникають різь та біль при сечовипусканні;
  • приєднання інфекції – підвищується температура тіла, розвивається інтоксикація і з’являється гній в сечі (піурія);
  • гематурія – домішки крові в сечі;
  • періоди посиленого сечовипускання, які чергуються з епізодами зменшення чи навіть відсутністю сечі;
  • стресове нетримання сечі, при якому вона періодично підтікає, а людина не може стримати її коли сміється, чхає, кашляє й т.і.

  Насторожити щодо такої аномалії повинні тривалі і повторні пієлонефрити у маленької дитини, особливо – дівчинки. Характерним супутником такого ускладнення є масивна піурія. При значних розмірах уретероцеле, воно може навіть виходити назовні через уретру, випадати.

  Такі ж прояви слід очікувати й у дорослих. Але у цих пацієнтів часто доводиться стикатися з ускладненнями – уретерогідронефрозом, перекриванням отвори сечоводу в міхурі на здоровій стороні, розширенням сечовивідних шляхів вище уретероцелє.

  Всі ці стани мають схожі симптоми, тому провести якісну діагностику – означає виявити безпосередню причину розладу і провести ефективне лікування.

  Аналіз сечі як один із методів діагностики уретероцеле

  Аналіз сечі як один із методів діагностики уретероцеле

  Діагностика

  Іноді лікарю загальної практики непросто зорієнтуватися і вчасно виявити патологію, яка не має властивих лише їй ознак. Тоді хворим слід розраховувати на кваліфіковану допомогу професійного фахівця клініки Біляка, м.Ужгород.

  Володіючи величезним запасом власного досвіду, лікарі регулярно відвідують клініки розвинених країн Європи та США. Такі стажування дозволяють запроваджувати в Україні найбільш сучасний світовий досвід як в діагностиці, так і в лікуванні.

  На прийомі лікар вислуховує та аналізує всі скарги пацієнта, цікавиться перенесеними захворюваннями сечостатевої системи. Призначає загальні аналізи сечі та крові.

  Найперші помітні зміни відбуваються з сечею. Тому лабораторні дослідження покажуть збільшення вмісту білка, домішки крові (мікро або гематурія). Аналіз дозволяє виявити ознаки запального процесу в органах сечостатевої системи. Загальний аналіз крові допоможе оцінити наявність запального процесу і ступінь імунної відповіді організму.

  Більш цінну інформацію надають:

  • УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору і малого таза;
  • екскреторна і ретроградна урографія;
  • комп’ютерна томографія;
  • цистоскопія.

  Завдяки рентгенологічним методикам і УЗД, можна виявити супутні аномалії та вираженість ускладнень. Сцинтиграфія характеризує функціональний стан нирки.

  Екскреторна урографія показує, наскільки сильно порушено відтік сечі з нирки, а також дає інформацію про розширення вивідної системи нирки та сечоводу. Цистоскопія (заведення оптичного приладу в сечовий міхур через уретру) дає можливість візуально обстежити слизову оболонку сечового міхура і гирла сечоводів. Застосування ендоскопічного методу дозволяє отримати пряму візуальну інформацію про уретероцеле і заздалегідь спланувати лікувальні заходи.

  Діагностика уретероцеле за допомогою МРТ

  Діагностика уретероцеле

  Лікувальні заходи

  Не існує способу вилікувати уретероцеле в домашніх умовах медичними препаратами або народними засобами. Лікування повинен проводити тільки лікар за допомогою хірургічного втручання.

  Позбутися від цього патологічного стану можна лише за допомогою хірурга. Назва самої операції – ТУР уретероцеле. Для успішного результату вкрай важливе значення має кваліфікація фахівця, оскільки часто доводиться усувати супутні аномалії сечовивідних шляхів і наслідки ускладнень.

  Тут відіграє важливу роль професіоналізм лікарів клініки Біляка. Досвід і вміння наших фахівців, підкріплені можливостями сучасного обладнання, дозволяють здійснити ефективне оперативне втручання.

  Завдяки індивідуальному підходу до кожного пацієнта, лікарям клініки вдається уникнути надлишкового видалення тканин. Перевага надається ендоскопічній маніпуляції (за допомогою спеціальної оптики) – розсічення гирла сечоводу при уретероцеле з використанням особливої ​​антирефлюксної методики. Операція усуває перешкоди відтоку сечі з сечоводу.

  Лікування уретероцеле в клініці Біляка дозволить запобігти різноманітним ускладненням

  Лікування уретероцеле в клініці Біляка дозволить запобігти різноманітним ускладненням

  У клініці практикуються операції без розрізів, що дозволяє зберегти цілісність м’язової тканини та шкіри. Хірургічне втручання проводиться через уретру. До сечового міхура заводиться спеціальний інструмент – резектоскоп, яким і проводяться всі необхідні маніпуляції.

  У зв’язку з тим, що основною причиною розладів уродинаміки верхніх сечових шляхів є обструкція гирла сечоводу, розтин і розсічення проблемних місць при уретероцеле сприяє відновленню пасажу сечі.

  Лікування уретероцеле в клініці Біляка дозволить уникнути різних ускладнень. Ви маєте можливість пройти оперативне лікування уретероцеле, відгуки пацієнтів про методи лікування і реабілітації в клініці завжди позитивні.

  Якщо хворобу ігнорувати, то затягування з лікуванням може призвести до тяжких ускладнень:

  • гострій затримці сечі;
  • уретерогідронефрозу;
  • утворенню каменів й мікролітів в нирках, сечовому міхурі;
  • рецидивним інфекційним процесам (пієлонефрит, цистит);
  • загибелі нирки;
  • хронічній нирковій недостатності.

  Незалежно від сторони уретероцеле, праворуч воно або зліва, в будь-якому випадку існує пряма небезпека для здоров’я людини. Особливо – при двосторонньому уретероцеле.

  Особливості лікування в клініці

  У клініці, наших пацієнтів чекають досвідчені фахівці. Після обстеження на сучасному обладнанні, ви будете мати можливість оперуватися у висококваліфікованих хірургів. Перебування в комфортній індивідуальній палаті, харчування, всі необхідні медсестринські маніпуляції, цілодобове спостереження лікаря – це далеко не повний список послуг, на які можуть розраховувати наші пацієнти.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів