Рак яєчників у жінок

Рак яєчників у жінок

Зміст сторінки:

Рак яєчника – це злоякісна пухлина тканини органу. Він вражає епітеліальний покрив яєчників або безпосередньо елементи фолікулів. Може розвиватися як в одному яєчнику, так і в двох одночасно. У міру зростання злоякісна пухлина найчастіше поширюється на матку та інші органи черевної порожнини. На пізніх стадіях розростається метастазами на органи малого тазу та лімфатичні вузли.

Рак яєчників нараховує кілька видів:

 • Ендометріоїдний (первинний) рак – пухлина невеликого розміру, щільна, горбиста. Хворіють найчастіше молоді жінки дітородного віку.
 • Вторинний вид – кістозне новоутворення, часто заповнене слизом та рідиною, має великі розміри, перероджується на злоякісну пухлину. Страждають зазвичай жінки від 40 до 65 років.
 • Метастатичний рак розвивається в яєчниках жінки шляхом зараження злоякісними клітинами від інших органів через кров та лімфатичну систему. Він швидкоплинно розростається, охоплюючи черевну порожнину, й формує безліч метастазів.

Захворювання проходить чотири стадії:

 • перша – злоякісна пухлина розвивається тільки в яєчниках, відзначається наявність рідини в черевній порожнині;
 • друга – патологічний процес виходить за межі яєчників, симптоматика хвороби більш чітко виражена;
 • третя – утворюються численні метастази в розташованих поруч органах малого таза й особливо у лімфатичних вузлах;
 • четверта – розростаються віддалені метастази, часто в печінку та легені.

Рак яєчника – одна з найбільш розповсюджених форм раку, яка притаманна представницям прекрасної  статі. Відповідно до статистичних даних, біля 50% випадків захворювання виявляється у жінок після 60 років. Однак це небезпечне захворювання нерідко діагностується у дівчаток-підлітків та молодих жінок. Цей різновид раку посідає третє місце серед онкологічних захворювань жіночих статевих органів та має найвищу смертність.

Пропонуємо детальніше розібратися з причинами такого захворювання, як рак яєчників, симптомами та методами його лікування. Адже, від того, як швидко Ви звернетеся до лікаря і розпочнете лікування, буде залежати його ефективність.

Причини

Причини раку яєчників, як і інших онкологічних захворювань, чітко офіційною медициною не встановлені. На рак яєчників великий вплив мають такі фактори: вік жінки, гормональний дисбаланс та спадковість по материнській лінії, запалення органів малого таза, часті аборти, патології при пологах, застосування внутрішньоматкових спіралей та багато іншого.

До групи ризику належать жінки, що мали велику кількість овуляцій, які рано почалися в дитинстві й закінчилися після 55 років. Це створює велике навантаження на тканини органу та допускає генетичні зміни у клітинах яєчників, що провокує злоякісні процеси.

Рак яєчників зустрічається у жінок, переважно, після настання менопаузи. Крім того, жінки, які жодного разу не народжували, мають більше ризиків до розвитку патологічних новоутворень. Гормональні зміни, безпліддя та його лікування за допомогою препаратів, які мають стимулюючий вплив на жіночу овуляцію, в рази підвищують ймовірність розвитку раку яєчників.

Симптоми раку яєчників

Симптоми раку яєчників

Клінічні прояви

Дуже часто на початкових стадіях складно розпізнати рак яєчників, симптоми, часто відсутні або проявляються нетипові, як для інших гінекологічних захворювань. Їх досить легко сплутати із захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту та сечовидільної системи. Тому важливо, щоб не пропустити перші ознаки раку яєчників, систематично проходити профілактичні огляди в гінеколога.

До таких симптомів відносяться: нудота, здуття живота, метеоризм, закрепи, болі у нижній частині живота, що віддають в підребер’ї. Мучать часті позиви до сечовипускання, порушення менструального циклу, біль під час та після статевого акту, маткові кровотечі. Настає безпричинна різка зміна ваги, втрата апетиту, дуже швидке насичення, біль в попереку, анемія.

Жінка відчуває важкість з одного боку живота, особливо при зміні положення тіла. Підвищується температура, спостерігається швидка стомлюваність, апатія, слабкість. Це відбувається за рахунок виділення пухлиною токсичних речовин, які отруюють організм. При раку яєчника можливе збільшення розміру талії внаслідок розвитку асциту – скупчення великого об’єму рідини в черевній порожнині.

На пізніх стадіях буває задишка через скупчення рідини в грудній клітці. На жаль, даний вид раку дуже підступний. Симптоми стають постійними та яскраво вираженими лише тоді, коли пухлина досягла великих розмірів та заважає довколишнім органам функціонувати.

Фахівці клініки Біляка вже багато років спеціалізуються на лікуванні гінекологічних, урологічних, хірургічних та онкологічних захворювань, а тому здатні розпізнати клінічні прояви хвороби за першими її симптомами та обрати найефективніші методи діагностики.

  Гінекологічний огляд при раку яєчників

  Гінекологічний огляд при раку яєчників

  Діагностика

  Діагностика раку яєчників починається з гінекологічного огляду. При цьому можливе застосування ультразвукового дослідження для виявлення пухлини та оцінки її локалізації. Уточнення ступеню прогресування патологічного процесу в організмі жінки проводиться за допомогою комп’ютерної томографії органів грудної, черевної порожнини та малого тазу.

  Пацієнтка здає всі необхідні аналізи для лабораторного дослідження. Для діагностики часто та досить успішно застосовується лапароскопічний метод. Він дає можливість огляду черевної порожнини, проведення біопсії та забору тканин пухлини й рідини для виконання гістології.

  Для постановки діагнозу хірурги клініки Біляка використовують:

  • гінекологічне вагінальне та ректовагінальное обстеження з допомогою колькоскопу;
  • лабораторні дослідження:
   • загальний і біохімічний аналіз крові;
   • аналіз крові на онкомаркери раку яєчників (у нормі рівень ракового антигену СА-125– до 35 од/мл);
   • загальний аналіз сечі;
  • ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза;
  • комп’ютерну томографію (КТ), яка допомагає визначити ступінь розповсюдження пухлини.

  Рак яєчника, лікування

  Лікування раку яєчників залежить від стадії хвороби. Це дуже складний процес. При його плануванні враховується вік пацієнтки, загальний стан здоров’я, ступінь ураження органу, наявність та розташування метастазів, рівень ураження лімфовузлів. На сьогоднішній день застосовуються такі основні методи лікування:

  • хірургічний;
  • хіміотерапія;
  • радіотерапія;
  • паліативний.

  Хірургічним шляхом видаляється вражений злоякісною пухлиною яєчник. Другий залишають за умови, що пухлина була невелика, без метастазів, при цьому існує мінімальний ризик рецидиву, і пацієнтка перебуває в дітородному віці. Набагато частіше прибираються відразу два яєчника, що дозволяє уникнути поширення ракової пухлини. Показанням до видалення матки, сальника та уражених лімфовузлів є діагностування метастазів.

  Лапароскопічна операція при раку яєчника – це найменш травматичний та результативний спосіб видалення ракової пухлини. У клініці Біляка об’єм операції залежатиме від стадії захворювання.

  Ефективне операційне втручання за сучасними техниками  може обмежитися як видаленням одного яєчника (оваріектомія), так і повною екстирпацією матки (гістеректомія) з обома придатками, великим сальником та регіонарними лімфатичними вузлами. При показах проводиться хіміотерапія.


  Використання хіміотерапії допомагає зупинити зростання клітин ракової пухлини, знищує залишки злоякісного новоутворення на ранніх стадіях. Найрезультативнішими вважаються цитостатичні препарати, що блокують поділ злоякісних клітин. Препарати вводяться в організм пацієнтки такими способами:

  • перорально;
  • внутрішньом’язово;
  • внутрішньовенно;
  • внутриартериально;
  • ін’єкції в черевну порожнину.

  Неоад’ювантна хіміотерапія призначається при неоперабельних пухлинах. За її допомоги досягають зменшення новоутворення, що дає можливість надалі зробити операцію. Після оперативного лікування застосовується адьювантная терапія для ліквідації метастазів. Вона складається з декількох курсів. На першому пацієнтка отримує максимальну дозу лікарського препарату, на наступних курсах дозування зменшується. Лікування триває не менше року.

  Гормональний метод системного лікування іноді застосовується для боротьби з поширеним епітеліальним раком яєчників та стромальними злоякісними пухлинами. Гормональні препарати знижують вироблення естрогену в організмі жінки та пригнічують розвиток і зростання ракових клітин. Даний метод може поєднуватися з хіміотерапією.

  Успішно застосовується радіохірургічний метод використання гамма-ножа за допомогою пристрою, що генерує гамма-випромінювання малої потужності. Лікування гамма-променями успішно допомагає блокувати процес розмноження ракових клітин, проникаючи крізь здорові м’язові тканини без їх руйнування. Його задіють після діагностування невеликих пухлин яєчників. Метод абсолютно безболісний, безкровний та не вимагає застосування наркозу.

  В особливо важких випадках, коли хвороба досягла останньої стадії, й видалити пухлину неможливо, використовується паліативний метод. Він полегшує стан пацієнтки, за допомогою хіміотерапії, гормональних препаратів, радіотерапії, знеболюючих ліків. Лікування зменшує розміри пухлини, щоб вона не прогресувала на сусідні органи та тканини, не порушувала їх функціонування. Паліативна терапія підвищує шанс на локалізацію болів та пухлинних проявів.

  Якщо Ви постійно відчуваєте на собі симптоми, притаманні раку яєчників або належите до групи ризику, не баріться, обов’язково телефонуйте або звертайтеся до нас за допомогою форми на сайті. Ми з радістю відповімо на будь-які Ваші питання щодо перебігу та лікування раку яєчників на будь-якій стадії.