Рак матки – злоякісний процес з клітин слизової оболонки, котра вистилає порожнину матки. Пухлина формується з ендометрію, котрий неконтрольовано розростається, а клітини в цих ділянках перероджуються в атипові. Патологія частіше розвивається в жінок після клімаксу, але може проявитися й у фертильному віці.

Якщо ви помітили хоча б мінімальні симптоми чи ознаки, що можуть вказувати на рак ендометрію, негайно зверніться до лікарів клініки Біляка. Ми розробимо індивідуальну схему лікування з урахуванням локалізації процесу, типу і стадії пухлини. 

Причини захворювання

Головний чинник ризику, котрий провокує рак ендометрію – це гормональні збої, меншою мірою – спадкова схильність.

Коли в жінки відмічається надлишок естрогену та/або брак прогестерону, клітини слизової оболонки матки починають безконтрольно розростатися й можуть перероджуватися в злоякісні. Тому в групі ризику перебувають пацієнтки з діагнозом гіперплазія ендометрію, поліп.

Крім гормональних розладів, рак ендометрію матки може розвинутися під впливом й інших чинників:

 • зайва вага;
 • цукровий діабет та інші ендокринні порушення;
 • спадкова схильність;
 • пізня менопауза;
 • тривалий прийом тамоксифену й інших гормональних препаратів, котрі впливають на синтез естрогенів чи прогестерону;
 • відсутність вагітностей і пологів.

Також ризик захворіти на цей вид раку більший в жінок, котрі їдять багато висококалорійної їжі з великим вмістом жирів.

Симптоми раку ендометрію

На ранніх стадіях жінка може не помічати нічого підозрілого. Але по мірі того, як пухлина ендометрію матки прогресує, розвивається, дають про себе знати такі симптоми:

 • відчувається дискомфорт під час статевого акту й сечовипускання;
 • між менструаціями з’являються кров’янисті виділення різної інтенсивності, аж до інтенсивних маткових кровотеч;
 • відчувається біль внизу живота;
 • проявляється підвищена втомлюваність, слабкість, часто паморочиться в голові.

Виявивши ознаки, підозрілі в плані раку ендометрію, необхідно негайно звернутися до гінеколога, оскільки хвороба становить загрозу для життя.

Жінкам із групи ризику необхідно обстежуватися щорічно: ранні стадії злоякісних пухлин ендометрію ніяк себе не проявляють і виявляються лише під час професійного огляду із застосуванням інструментальних методик.

  Обстеження при підозрі на рак тіла матки

  Коли пацієнтка звертається до гінеколога, то описує свої скарги, і далі відбувається стандартний огляд на кріслі. У разі підозри на патологію, лікар призначає УЗД органів малого таза, трансвагінальне, аналізи крові й сечі. Але найбільш інформативний спосіб обстеження при підозрі на рак ендометрію – візуальний огляд порожнини матки методом гістероскопії. Процедура дозволяє лікарю через мініатюрний оптичний інструмент роздивитися поверхню слизової оболонки матки, і за потреби, одразу взяти зразки тканин для гістологічного дослідження з підозрілих ділянок.

  Як лікують рак ендометрію?

  Вибір лікувальної тактики залежить від стадії та ступеню поширеності злоякісного процесу. У більшості випадків пацієнткам, котрі виявили в себе симптоми раку ендометрію, доводиться робити гістеректомію. Це видалення матки, масштаби якого можуть варіюватися, залежно від складності випадку.

  Якщо пухлина невелика, обмежена, не перейшла на інші шари матки та внутрішні органи, операцію можна здійснити шляхом лапароскопії, без розрізів. Щадний підхід дозволяє зменшити стрес для організму і скоротити відновний період.

  На жаль, сусідні органи: яєчники, сечовий міхур, прилеглі лімфовузли, часто виявляються залученими до онкологічного процесу. Обсяги втручання в таких випадках визначаються індивідуально. Чим серйознішою є стадія хвороби, тим радикальнішим має бути хірургічне лікування раку ендометрію.

  Для боротьби з метастазами при такому діагнозі, часто застосовують хіміотерапевтичне лікування і променеву терапію. Види препаратів, схеми ліків, а також дозування опромінення, лікар підбирає індивідуально, залежно від складності випадку й загального стану організму пацієнтки.

  Якщо вдається виявити рак ендометрію на 1 стадії, то у 95 % пацієнток хірургічне лікування виявляється успішним і проходить без ризику рецидивів. На 2 стадії, цей показник знижується до 75 %. У більш запущених випадках, відсоток виживання суттєво нижчає.

  В клініці Біляка успішно лікують онкологічні захворювання репродуктивної та інших систем. Ми застосовуємо сучасний підхід до лікування, максимально широко використовуються щадні методи операцій, котрі за ефективністю не поступаються радикальним із широкими розрізами. Клініка обладнана високоточним діагностичним і сучасним операційним обладнанням, а лікарі проходять стажування в найкращих закордонних клініках. Отже, звертаючись до нас, можете не сумніватися: ви в надійних руках!