Полікістоз яєчника

Полікістоз яєчника

Кількість безплідних сімей та пар у людській популяції становить 15% від загальної кількості. Між жіночим і чоловічим безпліддям втримується приблизна рівність, але викликає цікавість одне спостереження: серед жінок, нездатних завагітніти через ендокринні розлади, у 70% причиною є полікістоз яєчників. Цей розлад також виявляється у 11% серед усіх представниць прекрасної статі.

Таку патологію ще називають первинними полікістозними яєчниками, синдромом Штейна-Левенталя, склерополікістозними яєчниками, синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ). В основі лежить порушення балансу між синтезом чоловічих і жіночих статевих гормонів, що призводить до розладів овуляції. В клініці Біляка, м. Ужгород, ми лікуємо таких пацієнток надійно та ефективно.

Причини розвитку

Загальновизнаної теорії, яка б пояснювала причину цього захворювання, поки немає. Клініцисти більше схиляються до ідеї про вплив на розвиток полікістозу яєчників одразу декількох спадково обумовлених факторів, про природу яких тривають суперечки.

Власне, полікістоз з’являється через порушення нормальної овуляції й супроводжується кількома факторами:

Дослідження гормонального фону людини

Дослідження гормонального фону людини

 1. Дисбаланс між синтезом чоловічих і жіночих статевих гормонів. На тлі цього відзначається відносне зниження синтезу фолікулостимулюючого гормону. У результаті не формується той єдиний фолікул, що містить зрілу яйцеклітину. Одночасно зростає частка лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і андрогенів.
 2. Резистентність до інсуліну у 60% випадків супутня для СПКЯ. Супроводжується збільшенням в крові вмісту цього гормону підшлункової залози, котрий провокує відчуття голоду. Супутнє ожиріння і гіперінсулінемія, у свою чергу підсилюють синтез чоловічих статевих гормонів.
 3. Збільшення синтезу ферменту Р450с17. Це спадково обумовлене порушення обміну речовин викликає посилений синтез андрогенів у самих яєчниках і надниркових залозах.

У результаті такого поєднаного впливу на організм жінки, яєчник не в змозі виростити зрілу яйцеклітину, а фолікули, котрі почали формуватися під дією ЛГ, перероджуються у кісти. Зачаття і вагітність стають недосяжними.


Клінічні прояви та діагностика

Специфічні зовнішні симптоми, які дозволили б діагностувати полікістоз яєчників, відсутні. Раніше вважалося, що такий стан часто має супроводжуватися гірсутизмом, але останнім часом збільшилася частка жінок без надлишкового оволосіння. Ожиріння теж не властиве для всіх пацієнток з СПКЯ.

Загальні симптоми – мізерні місячні або навіть аменорея, відсутність овуляції (можна визначити, вимірюючи базальну температуру). Полікістоз і вагітність – стани несумісні, жінки, які страждають від цієї патології – безплідні. При такій тріаді симптомів потрібно обов’язково показатися лікарю і пройти діагностику із застосуванням інструментальних методів дослідження.

Консультація лікаря з приводу полікістозу

Консультація лікаря з приводу полікістозу

Але найчастіше жінки за детальним обстеженням звертаються після тривалих і безуспішних спроб завагітніти. Хоча, при кваліфікованому підході, для діагностики полікістозу не треба нічого екстраординарного:

 • УЗД органів малого таза, черевної порожнини та заочеревинного простору;
 • дослідження рівня чоловічих статевих гормонів у крові;
 • доплерометрія яєчників;
 • розрахунок співвідношення товщини стінки матки та яєчників (яєчниковоматочний індекс підраховується за результатами УЗД і відіграє свою роль у сумнівних випадках).

Для правильної інтерпретації отриманих даних, важливе значення має кваліфікація лікаря. У м. Ужгород, в клініці Біляка, всім пацієнтам надається допомога, заснована на індивідуальному підході до кожної жінки та професіоналізмі персоналу. Регулярні стажування лікарів у клініках США і розвинених країн Європи дозволяють застосовувати на практиці передові досягнення медицини. Правильність досліджень гарантується першокласними медиками, у розпорядженні яких є сучасне діагностичне обладнання.

Методи лікування і прогноз

Якщо полікістоз ігнорувати, підвищений рівень андрогенів призводить до серйозних змін в організмі жінки. Відбуваються зміни зовнішності, розвиваються ознаки маскулінізації (втрачається жіночність, набуваються ознаки чоловічої статі). Страждають і внутрішні органи, найчастіше – матка (відзначається надмірне розростання ендометрію).

Для збереження жіночої краси та відновлення здатності народити малюка, застосовуються два підходи: медикаментозний та хірургічний. У першому випадку використовуються гормональні препарати, спрямовані на пригнічення синтезу андрогенів. У другому – лапароскопічна ігніпунктура яєчників, найменш травматичне втручання.


Використання лапароскопічного методу при лікуванні полікістозу яєчників

Використання лапароскопічного методу при лікуванні полікістозу яєчників

Переваги лапароскопічного методу лікування полікістозу яєчників в клініці Біляка незаперечні:

 • відсутність розрізів на животі;
 • профілактика спайкової хвороби;
 • здійснюється вплив лише на уражені ділянки яєчника;
 • є можливість одночасно відновити прохідність маткових труб (ця патологія досить часто супроводжує полікістоз).

В основі позитивного ефекту лежить прицільне руйнування патологічно зміненої тканини яєчника, що сприяє зниженню синтезу чоловічих статевих гормонів, не відбиваючись на рівні жіночих. Та й неприємних ускладнень медикаментозного лікування (синдром гіперстимуляції яєчників, багатоплідна вагітність), уникнути теж вдається.

Обсяг втручання кожного разу вибирається індивідуально і залежить від багатьох факторів. Головна мета – дати жінці можливість відчути радість материнства. Здійснити цю мрію дозволяє професіоналізм лікарів клініки Біляка.