Полікістоз яєчника

Полікістоз яєчника

Зміст сторінки:

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – полікістоз яєчників – це захворювання ендокринного характеру, при якому яйцеклітина не дозріває та не виходить із яєчника. Тобто, не настає овуляція. У підсумку, в яєчниках накопичуються фолікули, котрі не розірвалися, утворюючи множинні кісти – звідси й назва.

Кількість безплідних сімей та пар у людській популяції становить 15 % від загальної кількості. Між жіночим і чоловічим безпліддям втримується приблизна рівність, але викликає цікавість одне спостереження: у 55% – 91% жінок, нездатних завагітніти через відсутність овуляції, знаходять СПКЯ.

Таку патологію ще називають первинними полікістозними яєчниками, синдромом Штейна-Левенталя, склерополікістозними яєчниками. В основі лежить порушення балансу між синтезом чоловічих і жіночих статевих гормонів, що призводить до розладів овуляції. У Клініці Біляка, м. Ужгород, ми лікуємо таких пацієнток надійно та ефективно.

Полікістоз яєчників, причини розвитку

Загальновизнаної теорії, яка б пояснювала причину цього захворювання, поки немає. Клініцисти більше схиляються до ідеї про вплив на розвиток полікістозу яєчників одразу декількох спадково зумовлених чинників, про природу яких тривають суперечки.

Власне, причини полікістозу яєчників криються у порушенні нормальної овуляції, чому сприяють такі явища:

Дослідження гормонального фону людини

Дослідження гормонального фону людини

 1. Дисбаланс між синтезом чоловічих і жіночих статевих гормонів. На тлі цього відзначається відносне зниження синтезу фолікулостимулюючого гормону. У результаті не формується той єдиний фолікул, що містить зрілу яйцеклітину. Одночасно зростає частка лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і андрогенів.
 2. Резистентність до інсуліну у 60% випадків супутня для СПКЯ. Супроводжується збільшенням в крові вмісту цього гормону підшлункової залози, котрий провокує відчуття голоду. Супутнє ожиріння і гіперінсулінемія, у свою чергу підсилюють синтез чоловічих статевих гормонів.
 3. Збільшення синтезу ферменту Р450с17. Це спадково обумовлене порушення обміну речовин викликає посилений синтез андрогенів у самих яєчниках і надниркових залозах.

Внаслідок такого поєднаного впливу на організм жінки, яєчник не в змозі виростити зрілу яйцеклітину, а фолікули, котрі почали формуватися під дією ЛГ, перероджуються в кісти. Зачаття і вагітність стають недосяжними.

Коли в жінки розвивається полікістоз, причини нерідко криються в розладі роботи органів, які продукують гормони. І не обов’язково це самі яєчники – у багатьох випадках «винними» виявляються гіпофіз та гіпоталамус. Також захворювання розвивається, коли підшлункова залоза виробляє занадто багато інсуліну, або ж тканини стають до нього нечутливими. Тому СПКЯ – поширена проблема жінок, які страждають на діабет.

Клінічні прояви та діагностика

Специфічні зовнішні симптоми, які дозволили б діагностувати полікістоз яєчників, відсутні. Раніше вважалося, що такий стан часто має супроводжуватися гірсутизмом, але останнім часом збільшилася частка хворих жінок без надлишкового оволосіння. Ожиріння теж не властиве всім пацієнткам із СПКЯ.

При такому захворюванні, як полікістоз, симптоми можуть навіть не проявлятися. Нерідко жінка роками не підозрює про проблему та виявляє її випадково під час огляду. В основному патологію діагностують у пацієнток, які звертаються зі скаргами на безпліддя. Зазвичай вони приходять після декількох місяців, а то й років активних спроб завагітніти, намагаючись розібратися в причині. І тут з’ясовується, що в жінки вже давно запущений СПКЯ, який і заважає зачаттю.

Симптоми захворювання

Втім, у багатьох жінок все-таки дає про себе знати полікістоз яєчників, симптоми його наступні:

 • Збої менструального циклу – присутні практично у всіх пацієнток зі СПКЯ, просто вони не звертають на це уваги. Нерегулярність місячних можна легко пояснити стресом, частими подорожами, зміною погоди, прийманням ліків, навантаженнями та іншими чинниками. Мало кому хочеться вірити, що це може бути ознака серйозного захворювання. Крім нерегулярності місячних, полікістоз нерідко проявляється у вигляді їх затримок. Цикл «розтягується» стає з кожним разом довше, і в підсумку менструації взагалі можуть зникнути. Це відбувається з тієї причини, що яйцеклітина не дозріває, відповідно, матковий ендометрій перестає оновлюватися. Ігнорувати таку симптоматику дуже небезпечно, адже вона може вказувати не лише на СПКЯ, а й на низку інших серйозних захворювань. Іноді, жінка сприймає припинення місячних за вагітність, але це легко можна перевірити за допомогою тесту. Якщо він негативний, варто негайно йти до лікаря. Як і в разі нерегулярного та занадто тривалого менструального циклу.
 • Симптоми надлишку чоловічих гормонів – у жінки з’являються «вусики» над верхньою губою, спостерігається надмірне оволосіння кінцівок – за чоловічим типом. Також обличчя може покритися висипом вугрів, іноді «вискакують» прищі на спині та грудях. Не факт, що причиною є саме полікістоз, але в будь-якому випадку гормональний дисбаланс – привід для звернення до лікаря.
 • Безуспішні спроби завагітніти – це пов’язано з відсутністю овуляції. Якщо яйцеклітина не дозріла й не вийшла з яєчника, запліднення неможливо. На щастя, сучасна медицина може це виправити.
 • Надмірна вага – проявляється лише в половині випадків захворювань полікістозом. При цьому стрибок прибавки ваги часто різкий, на 10–15 кг за кілька місяців. Жінка може сидіти на виснажливих дієтах, мати активні фізичні навантаження, але гормональний фон неможливо переконати. Однак після успішного лікування, схуднути цілком реально та навіть потрібно – для сприятливого перебігу майбутньої вагітності.
 • Легкий тягнучій біль внизу живота – рідкісний симптом, що виникає не постійно, а лише зрідка. Тому йому часто не надають значення. А дарма, адже крім СПКЯ, він може свідчити й про інші серйозні патології, тому сам по собі є приводом для звернення до гінеколога.

Полікістоз яєчників і вагітність – стани несумісні, жінки, які страждають від цієї патології – безплідні. За наявності перерахованих симптомів, потрібно обов’язково показатися лікарю і пройти діагностику із застосуванням інструментальних методів дослідження.

Консультація лікаря з приводу полікістозу

Консультація лікаря з приводу полікістозу

Діагностика

Нерідко жінка роками не підозрює про проблему та виявляє її випадково, під час гінекологічного огляду. Головним чином, патологію діагностують у пацієнток, які звертаються по лікування безпліддя. Зазвичай, жінка приходить після декількох місяців, а то й років активних спроб завагітніти, намагаючись розібратися в причині. І тут з’ясовується, що в неї вже давно запущений СПКЯ, котрий і перешкоджає зачаттю.

Хоча, при кваліфікованому підході, для діагностики полікістозу не треба нічого екстраординарного. Гінеколог збирає анамнез, проводить опитування, та звичайний огляд. Дуже важливо зрозуміти, коли саме пацієнтка помітила перші симптоми, щоби мати уявлення про динаміку та ступінь занедбаності хвороби.

Діагностика полікістозу виконується такими методами:

 • стандартний гінекологічний огляд;
 • дослідження цервікального слизу на розтягнення та кристалізацію плюс цитологічний мазок – допомагають визначити нестачу естрогенів;
 • пальпація – дає змогу виявити збільшення яєчників у розмірах;
 • УЗД органів малого таза – на цьому обстеженні видно збільшення розміру яєчників та потовщення їхніх капсул, також помітні фолікули, що не розірвалися, саме обстеження краще проводити трансвагінальним методом;
 • дослідження рівня чоловічих статевих гормонів у крові – дає розгорнуту картину гормонального фону, при  якій часто кількість андрогенів перевищено;
 • доплерометрія – досліджує стан судин, адже під час СПКЯ, зазвичай, порушений кровообіг яєчників;
 • МРТ – робиться в деяких випадках, при підозрі на пухлинні утворення;
 • розрахунок співвідношення товщини стінки матки та яєчників (яєчниковоматочний індекс підраховується за результатами УЗД і відіграє свою роль у сумнівних випадках).

Для правильної інтерпретації симптомів та отриманих даних, важливе значення має кваліфікація лікаря. У м. Ужгород у Клініці Біляка, усім пацієнткам надається допомога, заснована на індивідуальному підході до кожної жінки та професійності медпрацівників. Регулярні стажування лікарів у клініках США й розвинених країн Європи дають змогу застосовувати на практиці передові досягнення медицини. Достовірність досліджень гарантується першокласними медиками, у розпорядженні котрих є сучасне діагностичне обладнання.

  Методи лікування полікістозу яєчників і прогноз

  Якщо полікістоз ігнорувати, підвищений рівень андрогенів призводить до серйозних змін в організмі жінки. Відбуваються зміни зовнішності, розвиваються симптоми маскулінізації (втрачається жіночність, набуваються ознаки чоловічої статі). Страждають і внутрішні органи, найчастіше – матка (відзначається надмірне розростання ендометрію).

  При захворюванні на полікістоз, лікування необхідно не тільки для збереження жіночої краси, але і для відновлення здатності народити малюка, застосовуються два підходи: медикаментозний та хірургічний. У першому випадку використовуються гормональні препарати, спрямовані на пригнічення синтезу андрогенів. У другому – лапароскопічна ігніпунктура яєчників, найменш травматичне втручання.

  Використання лапароскопічного методу при лікуванні полікістозу яєчників

  Використання лапароскопічного методу при лікуванні полікістозу яєчників

  Якщо діагностовано полікістоз яєчників, лікування краще проводити лапароскопічним методом, який широко використовується в Клініці Біляка. Цей підхід має низку незаперечних переваг:

  • відсутність розрізів на животі;
  • профілактика спайкової хвороби;
  • здійснюється вплив лише на уражені ділянки яєчника;
  • є можливість одночасно відновити прохідність маткових труб (ця патологія досить часто супроводжує полікістоз).

  В основі позитивного результату лікування лежить прицільне руйнування патологічно зміненої тканини яєчника, що сприяє зниженню синтезу чоловічих статевих гормонів, не зменшуючи синтез жіночих гормонів. Та й неприємних ускладнень медикаментозного лікування (синдром гіперстимуляції яєчників, багатоплідна вагітність), уникнути теж вдається.

  Після лапароскопії жінка відпочиває в комфортній палаті та перебуває в клініці лише 2 доби. Операція практично не залишає слідів та не потребує тривалої реабілітації. Вагітність зазвичай настає упродовж  6 місяців після хірургічного лікування.

  Обсяг втручання кожного разу вибирається індивідуально й залежить від багатьох чинників. Головна мета – дати жінці можливість відчути радість материнства. Здійснити цю мрію дозволяє професійність лікарів клініки Біляка. Тут знають, як вилікувати полікістоз яєчників без ускладнень та рецидивів! Після операцій у клініці, пацієнтки швидко відновлюються й незабаром успішно здійснюють мрію про материнство.

  Список використаної літератури

  • Goodarzi, Mark O et al. “Polycystic ovary syndrome: etiology, pathogenesis and diagnosis.” Nature reviews. Endocrinology vol. 7,4 (2011): 219-31. doi:10.1038/nrendo.2010.217.
  • Macut, Djuro et al. “Insulin and the polycystic ovary syndrome.” Diabetes research and clinical practice vol. 130 (2017): 163-170. doi:10.1016/j.diabres.2017.06.011.
  • Jin, Peipei, and Yongyong Xie. “Treatment strategies for women with polycystic ovary syndrome.” Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology vol. 34,4 (2018): 272-277. doi:10.1080/09513590.2017.1395841.

  Domitrz, Jan et al. “Porównanie skuteczności dwóch metod leczenia niepłodności zwiazanej z zespołem policystycznych jajników” [Two treatment methods of infertility associated with polycystic ovarian syndrome]. Ginekologia polska vol. 73,10 (2002): 835-40.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів