
Блокування каменем загальної жовчної протоки
Зміст сторінки:
- Показання до операції
- Підготовка до операції
- Хід операції
- Переваги лапароскопії при холедохолітотомії
- Реабілітація після лапароскопічної холедохолітотомії
- Особливості лікування в клініці
Лапароскопічна холедохолітотомія – малоінвазивна операція, під час якої здійснюється видалення каменів із жовчних проток. Під час втручання, доступ до черевної порожнини здійснюється через невеликі проколи в животі. Лапароскопія дозволяє виймати навіть великі конкременти, при цьому зберігши внутрішні органи.
Раніше, блокування каменем головного протока (холедоха) при жовчнокам’яній хворобі ставало приводом для великого хірургічного втручання з лапаротомічним розрізом. І лише наприкінці XX століття була розроблена малоінвазивна методика усунення каменів безпосередньо з просвіту жовчовивідних шляхів.
Техніку найменш травматичного втручання – лапароскопічну холедохолітотомію – досконало засвоїли фахівці клініки Біляка м. Ужгорода.
Показання до операції
Проводити таку операцію необхідно в наступних випадках:
- рецидиви калькульозного холециститу;
- повторні печінкові кольки;
- велика кількість конкрементів у жовчовивідних шляхах;
- коли камінь міцно вклинився й повністю зупинив відтік жовчі.
Будь-який з цих станів може спричинити холестаз й механічну жовтяницю. З огляду на це камені в жовчних протоках і печінці обов’язково мають видалятися. Консервативного лікування для даної патології не існує – рух конкрементів може спровокувати критичні стани, що загрожують життю. Тому чим раніше відкладення будуть вилучені, тим краще.
Підготовка до операції
Дуже відповідальний етап, оскільки саме він передбачає вивчення випадку і складання плану оперативного втручання.

Конкременти при ретроградній холангіографії
Адже камені утворюються на тлі тривалого запалення – холециститу, а цей процес часто змінює анатомічну конфігурацію проток і їх будову. З’являються спайки, деформації та рубцеві зміни всередині самих жовчовивідних шляхів.
До переліку обов’язкових обстежень входять:
- огляд та опитування кваліфікованим лікарем;
- клінічні аналізи крові та сечі;
- біохімічні дослідження (печінкові проби);
- визначення показників системи згортання крові;
- УЗД органів черевної порожнини, малого таза й заочеревинного простору;
- комп’ютерна чи магнітно-резонансна томографія;
- контрастна холангіографія.

Типові місця проколів для лапароскопічної холедохолітотомії
Усі дослідження проводяться професійними фахівцями з використанням сучасного апарату УЗД експертного класу. Отримані дані дозволяють встановити сам факт наявності конкрементів, їх розташування й кількість.
Іноді доводиться лікувати напад хронічного холециститу (печінкову кольку), і лише потім планувати втручання.
Лапароскопічна холедохолітотомія проводиться на органах черевної порожнини під загальним знеболенням. Тому для підготовки кишківника завчасно обмежуються продукти, здатні спровокувати газоутворення, а напередодні операції призначається голодування.
Хід операції
Базові методики передбачають двоетапне або одноетапне втручання. За першим варіантом спочатку усувають холедохолітіаз, а потім здійснюють лапароскопічну холецистектомію. Інший сценарій передбачає одномоментне видалення жовчного міхура і звільнення холедоха від блокуючого конкременту.
Оптимальний варіант підбирається індивідуально для кожного пацієнта, при цьому враховується вік, давність захворювання й результати передопераційного обстеження.

Варіант проведення літоекстракції
Загальний алгоритм передбачає наступні етапи:
- Робляться 4 проколи передньої черевної стінки діаметром до 1 см кожен, через які в порожнину живота вводиться мініатюрна відеокамера з джерелом світла й хірургічні інструменти.
- Виділяють шийку пузиря, його протоки (накладають кліпсу для запобігання міграції каменів) і судинний пучок.
- За цим орієнтиром знаходять спільний холедох й заздалегідь підводять до нього ендоконтейнер.
- Мікроножицями розсікають стінку холедоха на 1 см вздовж, камені відразу поміщають у контейнер і потім виймають мішечок через один із проколів.
- Капілярна кровотеча зупиняється електрокоагуляцією.
- Через розріз стінки заводять фіброхоледохоскоп і оглядають загальну протоку, щоби переконатися в тому, що його просвіт звільнено по всій довжині.
- У порожнину холедоха встановлюється дренаж, розріз зашивається шовним матеріалом, що самостійно розсмоктується, але за сприятливих умов, можна обійтися й без дренування.
- Наостанок здійснюється класична лапароскопічна холецистектомія.
Звичайно, у кожному окремому випадку хід втручання буде коригуватися, адже може бути різний діаметр протоки, різні кількість і розміри конкрементів.

Т-подібний дренаж холедоху за Кером
У будь-якому випадку, можна бути впевненим у професійності лікарів нашої клініки: фахівці мають величезний власний досвід і регулярно проходять стажування в провідних клініках Європи та США. Досягненню видатних успіхів сприяє й сучасне обладнання, наявне в клініці Біляка.
Завдяки майстерності хірургів, лапароскопічна холедохолітотомія триває близько півтори години й проходить без крововтрати, післяопераційних ускладнень.
Переваги лапароскопії при холедохолітотомії
Коли потрібно видалити камінь у жовчній протоці, операція із застосуванням лапароскопічної методики є оптимальним рішенням. Вона має ряд переваг перед класичним порожнинним втручанням:
- мінімальний травматизм м’язових волокон і шкіри – завдяки тому, що замість великого розрізу використовується 4 проколи малого діаметра;
- відсутність больового синдрому в післяопераційному періоді;
- мінімальна крововтрата під час операції;
- можливість контролювати перебіг операції за допомогою спеціального оптичного устаткування – лапароскопа;
- швидке відновлення – до 3 днів перебування в стаціонарі;
- відсутність ризику післяопераційних ускладнень – гриж і спайок;
- косметичний ефект – після втручання не залишається грубих шрамів, а місця проколів швидко гояться.
Завдяки сучасному лапароскопічному обладнанню, що використовується в клініці Біляка, вдається повністю прибрати конкременти з максимальною акуратністю. Тому пацієнти швидко й легко відновлюються.
Реабілітація після лапароскопічної холедохолітотомії
Коли пацієнт виходить із наркозу, того ж дня йому дозволено вставати й ходити. Першої доби рекомендується тільки пити воду, на наступний день можна вводити в раціон легку їжу – овочеві бульйони, каші, нежирне відварне м’ясо, сир, фрукти.
Після виписки бажано дотримуватися дієти № 5 і приймати лікарські препарати, призначені лікарем. Також важливо виконувати гімнастику, але легку, без важких силових вправ. На місяць варто відмовитися від купання в басейнах і водоймах, перебування в лазнях і інших парних. Купання у ванній краще замінити на душ.
Зазвичай пацієнти, яким проведена холедохолітотомія, відновлюються досить швидко. Після закінчення реабілітаційного періоду їм рекомендують вести здоровий спосіб життя і кожні півроку проходити обстеження. Дуже важливо дотримуватися правильного харчування, що дозволяє уникнути каменеутворення надалі.
Особливості лікування в клініці
У клініці Біляка (Ужгород) успішно видаляють конкременти із застосуванням сучасних малотравматичних методик. Досвідчені хірурги, котрі стажувалися в США і європейських країнах, підбирають для кожного пацієнта оптимальну схему лікування. Ми працюємо на принципах професіоналізму високого рівня й індивідуального підходу в лікуванні будь-яких патологічних станів. При виконанні операцій, хірурги клініки проводять усі маніпуляції з ювелірною акуратністю.
У клініці Біляка кожен пацієнт отримує в розпорядження індивідуальну палату готельного типу, забезпечується всім необхідним – від білизни до збалансованого харчування, до складу меню входять тільки органічні продукти.
Стан здоров’я контролює досвідчений лікар, організовується індивідуальний сестринський пост реанімаційного профілю. Використання озонотерапії в перед і післяопераційному періоді, запобігає розвитку ускладнень і прискорює відновлення після операції.
Вартість операції: 16800 грн. В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:
- медикаментозне та хірургічне забезпечення;
- цілодобовий нагляд лікаря;
- індивідуальний медсестринський пост;
- перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
- перебування в клініці;
- харчування.
Зверніть увагу! В інших клініках вище перераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.
Пропонуємо переглянути коротке відео операції холедохолітотомії в клініці Біляка: