Жовчнокам'яна хвороба

Жовчнокам’яна хвороба

Зміст сторінки:

Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) – поширене захворювання, пов’язане з утворенням каменів у жовчному міхурі та жовчних протоках. На ЖКХ страждає 6-8% населення, а у похилому віці – набагато більше. Частіше хворіють жінки після 40 років. Хоча сьогодні спостерігається “омолодження” захворювання.

Причини виникнення захворювання

Існує декілька факторів ризику розвитку хвороби:

 1. Спадковість. Мова йде не тільки про генетичний фактор, але про наслідування і харчових звичок, і способу життя батьків.
 2. Анатомічна зміна форми жовчного міхура. Жовчний міхур може мати неправильну форму або перекручення, що створює умови для застою жовчі. У поєднанні з іншими чинниками це може призвести до утворення каменів. Крім того, часто зустрічається неузгодженість роботи м’язового апарату (сфінктерів) жовчного міхура й, як наслідок, – порушення відтоку і застій жовчі.
 3. Переїдання, голодування, нерегулярне харчування, часте вживання жирної та смаженої їжі, продуктів багатих на холестерин, легких вуглеводів, надлишкова вага (на кожні надлишкові 10 кг маси тіла ймовірність виникнення ЖКХ зростає до 20%).

  Видозмінення анатомічної форми жовчного міхура

  Видозмінення анатомічної форми жовчного міхура

 4. Малорухливий (неактивний) спосіб життя. Якщо Ви достатньо рухаєтеся, то і моторика ваших органів, у тому числі жовчного міхура, достатня. І навпаки. При відсутності фізичного навантаження міхур скорочується слабше, жовч рухається повільніше, виникає застій, а з часом утворюються камені.
 5. У жінок утворення каменів може бути пов’язане з підвищеним рівнем жіночих статевих гормонів – естрогенів (посилюють виведення холестерину). Крім того, вагітність, застосування оральних контрацептивів або гормональних засобів при лікуванні гіпоестрогенних станів (розлади циклу, менопауза, полікістоз яєчників) призводять до зниження функціональної здатності жовчного міхура.
 6. Інфекції в жовчному міхурі, хвороби печінки, цукровий діабет, захворювання кишківника, дискінезія жовчовивідних шляхів, вживання деяких препаратів (цефтріаксон, рифампіцин, глюкокортикоїди та ін.).
 7. Алкоголь, куріння.
 8. Стрес.

Взаємодія між собою вище вказаних факторів спричинює зміну фізико-хімічних властивостей жовчі (дисхолії). Жовч стає літогенною, тобто здатною до утворення каменів.


Утворення каменів у жовчному міхурі та жовчних протоках внаслідок дії різних факторів призводить до появи жовчнокам’яної хвороби. Вона супроводжується болями у правому підребер’ї, надалі біль розповсюджується на інші ділянки тіла. Хвороба може супроводжуватися підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, гірким присмаком у роті та іншими симптомами, спричиненими різкими нападами жовчної кольки.

Симптоми жовчнокам'яної хвороби

Симптоми жовчнокам’яної хвороби

Основні симптоми хвороби

Хвороба розвивається поступово. Початковій стадії (фізико-хімічна або передкаменева, жовч згущується і стає неоднорідною) часто не приділяється потрібна увага. Перші ознаки, які насторожують, залежать від типу дискінетичних порушень біліарного тракту. При гіпокінетичному типі дискінезій – це важкість або незначний тупий біль у правому підребер’ї (часто через 1-1,5 годин після їжі), гіркота у роті, нудота, здуття живота, астено-вегетативні ознаки (лабільність настрою, головний біль, неспокійний сон). У разі наявності гіперкінетичного типу дискінезій – біль у правому підребер’ї виникає через 20-30 хв після їжі, фізичного навантаження чи емоційного стресу. У даному випадку радимо Вам обов’язково звернутися до терапевта або сімейного лікаря для запобігання подальшому розвитку хвороби.

Наступні стадії хвороби – мікролітіаз (наявні камені в жовчному міхурі розміром до 5 мм) та макролітіаз (хірургічна). Поки камені знаходяться в жовчному міхурі, людина може і не здогадуватися про свою хворобу. Однак можуть мати місце такі клінічні прояви, як болі в правому підребер’ї. Вони, у більшості випадків, виникають раптово або після вживання їжі. Біль може віддавати в праву руку, праву лопатку, підлопаткову, поперекову, або підключичну область. Додатковими симптомами можуть стати підвищення температури тіла, нудота, блювота, непереносимість деяких видів продуктів, гіркота в роті, нестабільні випорожнення, частіше закріпи. Крім того, треба відмітити так звану кардіальну форму захворювання, при якій пацієнти скаржаться на біль в області серця, порушення серцевого ритму та швидку втому.

Яскравою клінічною картиною жовчнокам’яної хвороби є раптовий напад жовчної кольки. Такі напади часто виникають при вживанні великої кількості жирної та смаженої їжі. Вони трапляються зазвичай, коли камені починають рухатися із жовчного міхура жовчними протоками до кишківника. Напад супроводжується нудотою та блювотою, що не приносить полегшення, лихоманкою та ознобом. Напад триває від кількох хвилин до кількох годин. При закупорці жовчних протоків може розвинутися механічна жовтяниця, яка проявляється різким болем у правому підребер’ї, жовтизною шкіри, незабарвленими випорожненнями.

Приєднання інфекції призводить до запалення жовчного міхура та протоків, розвитку гострого калькульозного холециститу. Клінічно це характеризується різким початком хвороби, інтоксикацією, нудотою, високою температурою тіла, різким болем у правому підребер’ї.

До серйозних ускладнень належить перфорація жовчного міхура – надзвичайно небезпечний стан, коли вміст жовчного міхура виходить у черевну порожнину. ЖКХ також є сприятливим фактором розвитку раку жовчного міхура. Показовим є висловлювання про те, що рак «росте» під каменями. При жовчнокам’яній хворобі у патологічний процес залучається підшлункова залоза та печінка з подальшим розвитком реактивного панкреатиту і різних форм гепатиту аж до вторинного біліарного цирозу печінки відповідно.

Діагностика жовчнокам'яної хвороби

Діагностика жовчнокам’яної хвороби

Діагностика ЖКХ

Лабораторна діагностика, ультразвукове дослідження (УЗД) черевної порожнини, та електрокардіографія (ЕКГ) дозволяють поставити точний діагноз.

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Спеціалісти наголошують на тому, що якщо камені в жовчному міхурі вже утворились, то такий міхур є «скомпрометованим», і його функція вже порушена. У такому випадку призначення жовчогінних препаратів або використання народних засобів є небезпечним, оскільки може призвести до великих ускладнень.

“Золотим” стандартом лікування ЖКХ у всьому світі є лапароскопічна холецистектомія, яка успішно виконується спеціалістами клініки Біляка в місті Ужгород уже понад 20 років. Операція передбачає видалення жовчного міхура разом із каменями за допомогою спеціального обладнання.

Лапароскопічна холецистектомія – один з найефективніших методів боротьби з жовчнокам’яною хворобою у світі. Попри те, що операція передбачає повне видалення жовчного міхура, вона не потребує значного втручання в організм людини. Достатньо всього декількох проколів під загальним наркозом для того, щоб повністю видалити уражений жовчний міхур разом із каменями.


Прямими показами до лапароскопічної холецистектомії є: гострий та хронічний калькульозний холецистит, часті рецидивуючі жовчні кольки, холедохолітіаз, панкреатит, підозра на рак жовчного міхура, будь-які камені розміром більше ніж 15 мм, множинні конкременти, що займають понад 50% просвіту.

Метод лапароскопічної холецистектомії на практиці

Метод лапароскопічної холецистектомії на практиці

При лапароскопічній холецистектомії здійснюється 3-4 проколи (до 1 см) замість великого традиційного розрізу черевної порожнини. Через них у живіт вводять камеру, яка передає зображення на монітор, та спеціальні інструменти, за допомогою яких під загальним наркозом виконується операція.

Основними перевагами даного методу для пацієнта є: зниження інтенсивності болю після операції, мінімальні розрізи на шкірі, які забезпечують косметичний ефект, швидке загоєння післяопераційної рани, швидке відновлення і повернення до колишнього способу життя і т.д. Використання озонотерапії в клініці Біляка у післяопераційному періоді просто унеможливлює розвиток інфекційних ускладнень.

Якщо у Вас виникли додаткові запитання з приводу діагностики та лікування жовчнокам’яної хвороби пропонуємо записатися на безкоштовну консультацію в нашій клініці за телефоном чи через сервіс онлайн чату.

Степан Біляк,

з турботою про Ваше здоров’я!

woman