Жовчнокам'яна хвороба

Жовчнокам’яна хвороба

Зміст сторінки:

Жовчнокам’яна хвороба – це патологічний стан, при якому змінюється склад жовчі, через що в порожнині жовчного міхура та його протоках утворюються камені. Внаслідок цього порушується відтік жовчі, провокується її застій, через що надалі може розвинутися запальний процес, інфікування органу й стійка втрата його функції.

Жовчнокам’яна хвороба – поширене захворювання, пов’язане з утворенням каменів у жовчному міхурі та жовчних протоках. На ЖКХ страждає 6–8 % населення, а в літньому віці й більше. Частіше хворіють жінки після 40 років. Хоча сьогодні спостерігається значне «омолодження» захворювання.

Жовчний міхур знаходиться на нижній поверхні печінки, у невеликому заглибленні органу. Він відповідає за накопичення печінкової жовчі, яка при прийомі їжі поступає до тонкого кишківника й бере участь у травному процесі. Тому розлади з боку пузиря призводять до порушень функції шлунково-кишкового тракту й інших серйозних наслідків.

Жовчнокам’яна хвороба, класифікація:

 • За складом каменів:
  • Холестеринові – найбільш частий варіант. Мають жовте забарвлення, складаються з холестерину з незначними домішками інших мінералів.
  • Пігментні – формуються з надлишків білірубіну, присутніх у жовчі. Мають темно-коричневе й, навіть, чорне забарвлення.
 • За стадією:
  • Фізико-хімічна (докам’яна) – змінюється біохімічний склад жовчі, унаслідок чого створюються необхідні умови для відкладення конкрементів.
  • Латентне камененосійство – починається накопичення відкладень, яке поки що протікає безсимптомно.
  • Стадія клінічних проявів – дає яскраву, характерну симптоматику. Як правило, супроводжується запальними процесами та іншими ускладненнями.

Причини виникнення захворювання

Існує кілька чинників, здатних призводити до хвороби:

 1. Спадковість. Мова йде не лише про генетичні фактори, але й про наслідування харчових звичок і способу життя батьків.
 2. Анатомічна зміна форми жовчного міхура. Жовчний міхур може мати неправильну форму або перекрут, що створює умови для застою жовчі. У поєднанні з іншими чинниками, анатомічна вада може спровокувати каменеутворення. Крім того, часто зустрічається неузгодженість роботи м’язового апарату (сфінктерів) жовчного міхура і, внаслідок цього, порушення відтоку й застій жовчі.
 3. Переїдання, голодування, нерегулярне харчування, часте вживання жирної та смаженої їжі, продуктів баг
  Видозмінення анатомічної форми жовчного міхура

  Видозмінення анатомічної форми жовчного міхура

  атих на холестерин, легких вуглеводів, надмірна вага (на кожні надлишкові 10 кг, ймовірність виникнення ЖКХ зростає до 20 %).

 4. Малорухливий (неактивний) спосіб життя. Якщо Ви багато рухаєтеся, то й моторика Ваших органів, у тому числі й жовчного міхура, буде достатньою. І навпаки: при дефіциті фізичного навантаження, міхур скорочується слабше, жовч рухається повільніше, виникає застій і з часом утворюються камені.
 5. У жінок, каменеутворення може бути пов’язане з підвищеним рівнем жіночих статевих гормонів – естрогенів (посилюють виведення холестерину з жовчю). Крім того, вагітність, застосування оральних контрацептивів або гормональних засобів при лікуванні гіпоестрогенемічних станів (розлад циклу, менопауза, полікістоз яєчників), призводять до зниження функціональної активності жовчного міхура.
 6. Інфекції в жовчному міхурі, хвороби печінки, цукровий діабет, захворювання кишківника, дискінезія жовчовивідних шляхів, застосування деяких препаратів (цефтриаксон, рифампіцин, глюкокортикоїди й ін.).
 7. Алкоголь, куріння.
 8. Стреси.

Поєднання кількох з вищевказаних чинників призводить до зміни фізико-хімічних властивостей жовчі (дисхолії). Жовч стає літогенною, тобто схильною до утворення каменів.

Утворення каменів у жовчному міхурі та жовчних протоках унаслідок дії різних чинників, призводить до появи жовчнокам’яної хвороби. Патологія супроводжується різями в правому підребер’ї, а при подальшому прогресуванні ЖКХ, біль поширюється на інші ділянки живота. Хвороба також часто супроводжується підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, гірким присмаком у роті й іншими симптомами, які викликаються різкими нападами жовчної кольки.

Симптоми жовчнокам'яної хвороби

Симптоми жовчнокам’яної хвороби

Хвороба розвивається поступово. Початковій стадії (фізико-хімічна або докаменева, коли жовч згущується і стає неоднорідною) часто не приділяється належна увага. Перші ознаки, котрі ігнорувати вже не варто, залежать від типу дискінетичних порушень біліарного тракту.

При гіпокінетичному типі дискінезій, це – важкість або незначний тупий біль у правому підребер’ї (зазвичай через 1–1,5 години після їжі), гіркота в роті, нудота, здуття живота, астеновегетативні ознаки (лабільність настрою, мігрень, неспокійний сон).

При наявності гіперкінетичного типу дискінезії, болючість у правому підребер’ї виникає через 20–30 хв після їжі, фізичного навантаження або емоційного стресу. За подібних явищ, радимо Вам обов’язково звернутися до терапевта або сімейного лікаря для запобігання подальшого прогресування ЖКХ.

Наступні стадії хвороби – мікролітіаз (камінці в жовчному міхурі розміром до 5 мм) і макролітіаз (хірургічна допомога, через великий діаметр каменів, вже неминуча). Поки камені знаходяться в жовчному міхурі, людина може й не здогадуватися про свою хворобу. Однак в ряді випадків мають місце такі клінічні прояви, як біль в правому підребер’ї. Негаразди, в основному, виникають раптово або після вживання їжі. Простріл може віддавати в праву руку, праву лопатку, підлопаткову, поперекову або підключичну область справа. Додатковими симптомами стають підвищення температури тіла, нудота, блювота, непереносність деяких видів їжі, гіркота в роті, нестабільний стілець, частіше – закрепи. Крім того, слід пам’ятати про так звану кардіальну форму захворювання, при якій пацієнти скаржаться на біль у ділянці серця, порушення серцевого ритму й швидку стомлюваність.

Яскравою клінічною картиною жовчнокам’яної хвороби є раптовий напад жовчної кольки. Такі напади часто виникають у разі вживання великої кількості жирної, смаженої їжі. Вони трапляються, головним чином, коли камені починають просуватися з жовчного міхура по жовчних протоках до тонкого кишківника. Характерні ознаки нападу жовчнокам’яної хвороби – нудота і блювота, котра не приносить полегшення, лихоманка й озноб. Гостра симптоматика триває від кількох хвилин до кількох годин. При закорковуванні жовчних проток каменем, може розвинутися механічна жовтяниця, яка проявляється сильною колькою в правому підребер’ї, жовтизною шкіри, знебарвленими фекаліями.

Приєднання інфекції призводить до запалення жовчного міхура та проток, розвитку гострого холециститу. Клінічно, це характеризується гострим початком хвороби, інтоксикацією, нудотою, високою температурою тіла, різким болем у правому підребер’ї.

Ускладнення

Якщо ігнорувати ознаки захворювання й не звертатися до лікаря, виникають серйозні ускладнення:

 • розвивається холецистит – запалення жовчного міхура;
 • в жовчному міхурі накопичується гній;
 • внаслідок блокування жовчних проток розвивається панкреатит – запальний процес у підшлунковій залозі;
 • запалюються жовчовивідні протоки – холангіт;
 • формується водянка жовчного міхура;
 • розвивається механічна жовтяниця;
 • може виникнути кишкова непрохідність – через те, що конкременти повністю перекривають просвіт тонкої кишки;
 • підвищується ризик розвитку ракових пухлин.

До грізних ускладнень захворювання відноситься перфорація стінки жовчного міхура – дуже небезпечний стан, внаслідок якого вміст жовчного міхура виливається у черевну порожнину. ЖКХ також є одним з чинників розвитку раку жовчного міхура. Показове в цьому плані висловлювання про те, що рак «росте» під камінням.

При жовчнокам’яній хворобі в патологічний процес втягується підшлункова залоза та печінка з подальшим розвитком реактивного панкреатиту й різних форм гепатиту, аж до вторинного біліарного цирозу печінки.

  Діагностика жовчнокам'яної хвороби

  Діагностика жовчнокам’яної хвороби

  Діагностика ЖКХ

  На прийомі лікар обов’язково проводить опитування пацієнта. Якщо в людини жовчнокам’яна хвороба, симптоми красномовно вказують на це. Разом із цим, фахівець звертає увагу на пожовтіння шкірних покривів і очних склер, напруженість черевної стінки. Зібравши анамнез, лікар призначає необхідні обстеження:

  • Лабораторна діагностика – загальний аналіз крові та біохімічне її дослідження. Допомагають виявити запальний процес, а також віднайти знаки підвищеного вироблення холестерину й білірубіну, через що утворюються конкременти.
  • Ультразвукове дослідження (УЗД) черевної порожнини – показує наявність відкладень, їх кількість, розміри, локалізацію. Допомагає встановити, чи деформовані стінки міхура, наскільки порушена його моторика. Завдяки УЗД можна визначити будь-яку стадію хвороби – як початкову, на якій жовч стає в’язкою, але каменів ще немає, так і запущену, котра вже супроводжується холециститом.
  • Холецистопанкреатографія – рентгенологічне дослідження з контрастною речовиною. Призначається для уточнення діагнозу в складних випадках. Дозволяє оцінити розміри органа, зміни в його тканинах, наявність відкладень всередині.
  • МРТ і КТ жовчовивідних шляхів призначаються додатково, коли потрібно отримати більш точну діагностичну картину.

  Комплексні дослідження, що застосовуються в клініці Біляка, дозволяють встановити точний діагноз вже у день звернення. На підставі отриманих результатів, складаються індивідуальні лікувальні заходи для кожного пацієнта.

  Жовчнокам’яна хвороба, лікування

  Клініцисти стверджують, що якщо камені в жовчному міхурі вже утворилися, то такий міхур є «скомпрометованим», а тому його функція вже порушена. У такому випадку, призначення жовчогінних препаратів або використання народних засобів є небезпечним у плані розвитку грізних ускладнень.

  «Золотим» стандартом лікування ЖКХ в усьому світі є лапароскопічна холецистектомія, яка успішно виконується фахівцями клініки Біляка в місті Ужгород із початку 90-х років XX століття. Операція полягає у видаленні жовчного міхура разом із каменями за допомогою спеціального обладнання.

  Лапароскопічна холецистектомія – один із найефективніших методів боротьби з жовчнокам’яною хворобою у світі. Попри те, що процедурою передбачене повне видалення жовчного міхура, операція не потребує значного втручання в організм людини. Достатньо всього декількох проколів під загальним наркозом для того, щоби повністю видалити жовчний міхур разом із камінням.

  Прямими показаннями до лапароскопічної холецистектомії є: гострий і хронічний холецистит, часті рецидивні жовчні кольки, холедохолітіаз, панкреатит, підозра на рак жовчного міхура, будь-які камені розміром понад 15 мм, множинні конкременти, що займають більш як 50 % обсягу міхура.

  Метод лапароскопічної холецистектомії на практиці

  Метод лапароскопічної холецистектомії на практиці

  При лапароскопічній холецистектомії виконується 3–4 проколи до 1 см діаметром кожен, замість великого традиційного розрізу черевної порожнини. Через отвори у живіт вводять камеру, яка передає зображення на монітор, і спеціальні інструменти, за допомогою яких і виконується операція під загальним наркозом.

  Основними перевагами даного методу для пацієнта є зниження інтенсивності болю після операції, мінімальні розрізи на шкірі, які забезпечують косметичний ефект, скоре загоєння післяопераційної рани, швидке відновлення й повернення до звичного ритму життя й т.і. А застосування озонотерапії в клініці Біляка в післяопераційному періоді, просто унеможливлює розвиток інфекційних ускладнень.

  Після лапароскопічної холецистектомії, пацієнт швидко відновлюється й повертається до звичного ритму життя. Надалі йому рекомендується контролювати вагу, виконувати фізичні вправи й дотримуватися спеціальної дієти:

  • денний раціон дробиться на 4–6 прийомів їжі дрібними порціями;
  • виключається жирна, гостра їжа, алкоголь;
  • рекомендується відмова про смаженого, копченого, солоного і пряного;
  • з раціону забирається шоколад та інші солодощі;
  • їжу рекомендується приймати у відварному вигляді;
  • до меню додаються рослинні й молочні продукти.

  Важливо відмовитися від харчів, котрі містять велику кількість холестерину.

  Якщо пацієнт виконує всі видані лікарем рекомендації, прогноз для нього позитивний. Повна реабілітація після лапароскопії настає приблизно за 30 днів. Хірургічне втручання не чинить виражених наслідків на якість подальшого життя людини.

  Переваги лікування в клініці Біляка м. Ужгород

  При підозрі на жовчнокам’яну хворобу, пройдіть діагностику в нашій клініці. У нас застосовується сучасне обладнання, котре дозволяє встановити максимально точний та повний діагноз. Потім, за результатами обстеження, лікарі клініки призначать необхідні заходи для лікування.

  Якщо виявиться, що ситуація потребує хірургічного втручання, воно буде проведено малотравматичним лапароскопічним методом. Хірурги клініки стажувалися в США і Європі, де засвоїли прогресивні методики оперування. Наші фахівці проведуть процедуру акуратно, без великих розрізів і крововтрати.

  Після лапароскопії, кожному пацієнтові надається комфортна одномісна палата, де можна швидко відновити сили. Цілодобове спостереження медперсоналу, доброзичливе ставлення й екологічно чисте дієтичне харчування сприяють швидкому одужанню!

  Якщо у Вас виникли додаткові питання з приводу діагностики й лікування жовчнокам’яної хвороби, пропонуємо записатися на безкоштовну консультацію в нашій клініці телефоном або за допомогою сервісу онлайн чату.

  Степан Біляк, з турботою про Ваше здоров’я!

  woman

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів