Паховий крипторхізм. Стрілкою позначено розташування яєчка.

Паховий крипторхізм. Стрілкою позначено розташування яєчка.

Зміст сторінки:

Орхіпексія – це операція, під час якої проводиться низведення у мошонку неопущеного яєчка. Дане втручання показане пацієнтам із крипторхізмом. Зазвичай його проводять хлопчикам у ранньому віці, але відомі випадки, коли операція орхіпексія призначається дорослим пацієнтам.

Одним із найбільш частих пороків розвитку яєчок є крипторхізм. За даними з різних джерел, від 1,1 до 5 % новонароджених хлопчиків з’являються на світ із не опущеним у мошонку одним або двома яєчками. Затримка може статися на різній висоті: від пахового каналу до нижнього полюса нирки.

Якщо на цю аномалію не звертати уваги, наслідки можуть бути вкрай серйозними: від безпліддя і євнухоїдизму до раку яєчка. Лікування крипторхізму в клініці Біляка, м. Ужгород, проводиться максимально ефективним для кожного окремого випадку способом.

Лікувальні підходи

У медичній практиці використовуються дві методики: гормональна терапія й оперативне втручання (орхіпексія).

Перша передбачає використання хоріонічного гонадотропіну на першому році життя й повторні курси щорічно. Вважається, що таке лікування сприяє збільшенню довжини сім’яного канатика, завдяки чому яєчко поступово опускається в мошонку.

Однак гормональне лікування крипторхізму має низку недоліків:

 • Відсутність негайного ефекту. Це важливо, тому що негативні явища в яєчку починаються вже на першому році життя.
 • З ін’єкціями статевих гормонів пов’язані небажані явища: збільшення простати й статевого члена, поява волосся на лобку й інші ознаки передчасного статевого дозрівання.
 • Низька ефективність: успіху вдається досягти лише приблизно в 50 % випадків.

А за наявності анатомічних перешкод (спайки, зрощення пахового каналу), на результат від гормональних ін’єкцій взагалі розраховувати не варто. Як наслідок, дитину довгий час «напихають» далеко не безневинними препаратами, і зовсім безрезультатно.

Натомість, хірургічний підхід позбавлений всі таких недоліків. Якщо в хлопчика виявлено крипторхізм, операція дозволяє надійно й ефективно усунути патологію. При цьому результат видно одразу, а ризик ускладнень відсутній. Завдяки професіоналізму лікарів і сучасному обладнанню клініки, нам вдається досягати успіху в кожного пацієнта.

Чим раніше буде проведена орхіпексія у дітей, тим меншою є ймовірність сумних наслідків, до яких може призвести крипторхізм. Адже практично у 90 % пацієнтів із цим діагнозом, у дорослому віці спостерігається безпліддя. Крім того, патологія викликає й інші серйозні ускладнення: некроз яєчка, розвиток косої пахової грижі й, навіть, рак яєчка.

Показання до оперативного втручання й діагностичні обстеження

Якщо яєчко застрягло досить низько, низвести його до мошонки можна просто пальцями. Однак така можливість трапляється не часто. Без хірургічного лікування крипторхізму не обійтися, якщо:

 • яєчко неможливо опустити самими лише пальцями;
 • гормональна терапія виявилася неефективною;
 • аномалія зберігається понад два роки;
 • має місце ектопія – опущення яєчка в не в мошонку, а в підшкірний шар внутрішньої поверхні стегна.

Для проведення орхіпексії важливо, щоби яєчко зберегло здатність функціонувати: синтезувати гормони, продукувати сперматозоїди. Уточнити це можна під час обстеження пацієнта.

Черевний крипторхізм, лапароскопія

Черевний крипторхізм, лапароскопія

До переліку діагностичних методик входять:

 • УЗД, комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. Дозволяють встановити рівень, на якому зупинилося яєчко.
 • Контрастування судин яєчка. Характеризує кровопостачання цієї статевої залози.
 • Лапароскопія з біопсією. Хірург візуально оглядає місце затримки яєчка, з’ясовує особливості його розташування і співвідношення з прилеглими органами.
 • Радіоізотопне сканування. Допомагає визначити функціональність залози, проте методика не з дешевих і володіє своїми недоліками.

Під час діагностичної лапароскопії вдається візуалізувати анатомічні особливості й перешкоди, які потрібно усунути для успішного лікування конкретного пацієнта. За отриманим зразком тканин (біопсія), можна визначити, чи зберегло яєчко здатність свої функції.

Якщо яєчко для пальпації недоступне, а дані інструментальних методів досліджень сумнівні, тільки біопсія дозволить точно виявити розташування яєчка й переконатися, що це саме воно. Адже яєчок у мошонці може не бути й при анорхізмі – коли статеві залози не розвинулися в принципі.

За результатами обстежень складається індивідуальний план проведення операції лікування крипторхізму. Також перед втручанням важливо перевірити наявність протипоказань. До них відносять розлади згортання крові, а також гострі інфекційні й запальні процеси в організмі. Виявити їх допомагають аналізи крові й сечі. Якщо протипоказання знайдені, стан пацієнта спочатку стабілізують, потім проводять втручання.

Орхіпексія яєчка проводиться під загальним наркозом, тому потребує певної підготовки. За кілька днів потрібно перейти на полегшене харчування, виключивши продукти, що провокують газоутворення. З вечора перед втручанням дотримується голодування, як і в день операції. Також пацієнтові опорожнюють кишківник і сечовий міхур.

  Лікувальні заходи

  Залежно від висоти «застрягання» яєчка, використовують або відкритий доступ при низькому розташуванні, або проводять лапароскопічну орхіпексії у разі високого стояння.

  Типовий розріз для традиційної орхопексії

  Типовий розріз для традиційної орхопексії

  Традиційний підхід

  Класична операція передбачає кілька загальних кроків:

  1. Здійснюється розріз 4-4,5 см довжиною по шкірній складці під животом.
  2. Отримують доступ до пахового каналу та розширюють його.
  3. Яєчко виводять в операційне поле та визначають, чи достатня довжина судинної ніжки для негайного низведення.
  4. Виокремлюють яєчко і його структури від очеревини (мобілізують). Усувають всі зрощення, котрі заважають повній мобілізації. Так вдається й трохи збільшити довжину сім’яного канатика, щоб її вистачило для низведення яєчка.
  5. Підготовлюють мошонку: робиться розріз у її нижній частині та утворюється канал, яким яєчко має пройти до місця нормального анатомічного розташування.
  6. Проводять статеву залозу скрізь розширений паховий канал до мошонки, зроблені розрізи ушивають. Треба обережно задіяти у швах оболонки яєчка, щоб уникнути його підняття з часом. Водночас, сім’яний канатик не має бути натягнутим.
  7. Ушивають розсічені шари черевної стінки. При цьому слід вжити заходів з запобігання утворення пахової кили в майбутньому.

  Уважне ставлення лікарів до індивідуальних особливостей кожного пацієнта зводить до мінімуму ризик неефективності втручання та післяопераційних ускладнень.

  Двоетапна операція

  При високому стоянні яєчка або надто короткому сім’яному канатику, виникає потреба у двоетапній орхопексії. На першому етапі статева залоза низводиться до рівня лобкового пагорбка та поки підшивається там.

  Сім’яний канатик можуть закутати у клапоть силікону, що дозволяє надалі швидше приступити до другого етапу, який зазвичай проводиться через рік після першого.

  Під час другого етапу оголюється та прибирається силіконовий клапоть. Сім’яний канатик з яєчком виокремлюються, через

  Заведення яєчка до мошонки через розріз у її нижній частині

  Заведення яєчка до мошонки через розріз у її нижній частині

  внутрішнє пахове кільце усуваються всі спайки та зрощення. Далі орхопексія проводиться за традиційним алгоритмом.

  Мікроваскулярна методика

  Може стати альтернативою двоетапній орхопексії. Завдяки високій кваліфікації хірургів та спеціальному обладнанню, в клініці Біляка проводиться з незмінним успіхом.

  Суть у тому, що короткі судини сім’яного канатика герметизуються та перетинаються. Нижній кінець яєчкової артерії підшивається до артерії надчеревної. Цим зберігається адекватне кровопостачання до яєчка.

  Складність в тому, що ці судини мають різний діаметр: надчеревна – до 1,5 мм, а яєчкова – до 1 мм. Щоб вирішити цю проблему, можна або розсікти яєчкову артерію діагонально, або вшити між судинами фрагмент власної вени пацієнта.

  Звичайно, при такій методі вкрай важливо скоротити до мінімуму час перебування яєчка без кровопостачання. Також може виникати тромбоз анастомозу, тому близько 20 хвилин за місцем з’єднання судин треба спостерігати. Професійність лікарів клініки Біляка дозволяє пройти цей етап без будь-яких ускладнень.

  Після подовження судин, низведення яєчка проводиться за традиційним алгоритмом.

  Лапароскопічна методика

  В ужгородській клініці Біляка, пацієнтам можуть також запропонувати лапароскопічну орхопексію. Переваги такої методики безсумнівні:

  1. Відсутність розрізу.
  2. Менше травмування тканин. Відповідно – більш м’які режими анестезії.
  3. Скорочена до мінімуму тривалість хірургічного втручання.
  4. Швидке відновлення.
   Типові місця проколів для лапароскопічної орхопексії

  Типові місця проколів для лапароскопічної орхопексії

  У багатьох випадках лапароскопічне низведення яєчка можна провести прямо під час діагностичної лапароскопії. Як у дітей, так і у дорослих. Показання для такого варіанту втручання – черевна форма крипторхізму. Тобто, при високому стоянні яєчка.

  За потреби, лапароскопія дозволяє здійснювати й двоетапну орхопексію.

  Починається все з кількох проколів черевної стінки, через котрі до порожнини тіла заводяться мініатюрні інструменти, джерело світла та відеосенсор. Хід втручання хірург спостерігає на екрані монітору.

  Базовий алгоритм передбачає ті ж кроки, що і традиційна методика, але за однією суттєвою відмінністю: відпадає потреба у розсіченні та відповідно й зшиванні шарів черевної стінки.

  Звичайно, у кожному окремому випадку будуть свої індивідуальні особливості, котрі обов’язково враховуються урологами нашої клініки.

  Лапароскопічна орхопексія триває близько 40 хвилин. По завершенні втручання проколи або закриваються лейкопластирними пов’язками, або зашиваються 1-2 шовчиками. Виписка здійснюється наступної доби.

  Особливості лікування в клініці

  Кожний пацієнт на період обстеження та перебування в умовах стаціонару забезпечується окремою палатою готельного типу та всім необхідним: від органічного харчування до індивідуального сестринського поста.

  Лікування та спостереження за відновленням здійснює досвідчений лікар. Фахівці клініки проходять регулярні стажування у передових закладах Європи та США.

  Тут, в Україні, в Закарпатті, вони застосовують свій досвід та професійні навички для надання допомоги як маленьким, так і дорослим пацієнтам. Дозволяють їм бути чоловіками в повному сенсі.

  Назва послуги Вартість, грн
  Лікування крипторхізму різними методиками (орхопексія) 20000

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Лікування крипторхізму різними методиками (орхопексія) в Клініці Біляка?

  Лікування крипторхізму різними методиками (орхопексія) в Клініці Біляка коштує 20000 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів