Паховий крипторхізм. Стрілкою позначено розташування яєчка.

Паховий крипторхізм. Стрілкою позначено розташування яєчка.

Однією з найпоширеніших вад розвитку яєчка є крипторхізм. За даними різних джерел, від 1,1 до 5% новонароджених хлопчаків мають одне або обидва яєчка не опущеними до мошонки. Затримка може відбуватись на різній висоті: від пахового каналу до нижнього полюса нирки.

Якщо на цю аномалію не звертати уваги, наслідки можуть бути вкрай негативними: від безпліддя та євнухоїдизму до раку яєчка. Лікування крипторхізму в клініці Біляка, м. Ужгород, проводиться найбільш ефективним в кожному окремому випадку способом.

Лікувальні підходи

У медичній практиці пропонуються дві різні методики: гормональна терапія та хірургічне втручання (орхопексія).

Перша передбачає використання хоріонічного гонадотропіну з першого року життя та повторні курси щороку. Вважається, що таке лікування сприяє росту сім’яного канатика і яєчко внаслідок цього опускається до мошонки.

Однак гормональне лікування крипторхімзу має кілька суттєвих недоліків:

 • Відсутність негайного ефекту. Це важливо, тому що негативні зміни у яєчку настають ще до досягнення дитиною дворічного віку.
 • Значні небажані явища, пов’язані з ін’єкціями: збільшення простати та статевого члена, лобкове оволосіння та інші ознаки передчасного статевого дозрівання.
 • Низька надійність. Успіху вдається досягти десь у 50% випадків.

А при наявності анатомічних перешкод (спайки, заростання пахового каналу), на ефект від гормональних ін’єкцій взагалі розраховувати не варто.

Натомість, хірургічний підхід позбавлений цих недоліків. Завдяки професійності лікарів та сучасному обладнанню клініки Біляка, вдається досягати позитивних результатів у кожного пацієнта.

Показання до хірургічного втручання та діагностичні обстеження

Якщо яєчко розташоване низько, низвести його до мошонки можна самими пальцями. Однак така можливість трапляється нечасто. Без хірургічного лікування крипторхізму не обійтись, якщо:

 1. Яєчко не опускається за допомогою пальпації.
 2. Гормональна терапія виявилася неефективною.
 3. Вада має тривалу історію (понад 2 роки).

Для проведення орхопексії важливо, щоб яєчко ще було здатне виконувати свої функції (синтез статевих гормонів та сперматогенез). Це визначається при обстеженні пацієнта.


В перелік діагностичних метод входять:

Черевний крипторхізм, лапароскопія

Черевний крипторхізм, лапароскопія

 • УЗД, комп’ютерна або магніторезонансна томограма. Дозволяють визначити рівень, на якому відбулася затримка яєчка.
 • Контрастування судин яєчка. Показує характер кровопостачання цієї статевої залози.
 • Лапароскопія з біопсією. Хірург особисто оглядає місце перебування яєчка, визначає особливості його розташування та співвідношення з прилеглими органами.
 • Радіоізотопне сканування. Допомагає визначити функціональність залози, однак метод не з дешевих, має свої недоліки.

Під час діагностичної лапароскопії можна візуалізувати анатомічні особливості та перешкоди, котрі доведеться усунути для успішного лікування конкретного пацієнта. Отримання зразка тканин (біопсія), дозволяє визначити, чи збереглись функції яєчка.

Якщо яєчко недоступне пальпації, а інструментальні засоби надають сумнівні дані, завдяки лапароскопії лікарі знаходять статеву залозу і впевнюються, що вона є. Тобто, випадок не пов’язаний з відсутністю одного яєчка (монорхізмом) або анорхізмом – коли чоловічі статеві залози взагалі не розвинулись.

За результатами обстежень складається індивідуальний план хірургічного лікування крипторхізму.


Лікувальні заходи

В залежності від висоти стояння яєчка, використовують або відкритий доступ (низьке розташування) або проводять лапароскопічну орхопексію (при затримці на високому рівні).

Кваліфікація хірургів нашої клініки дозволяє здійснити оптимальне та ефективне втручання в амбулаторному режимі. Деякий час треба провести в клініці для обстеження та підготовки до операції, котра потребуватиме загальної анестезії.

Типовий розріз для традиційної орхопексії

Типовий розріз для традиційної орхопексії

Традиційний підхід

Класична операція передбачає кілька загальних кроків:

 1. Здійснюється розріз 4-4,5 см довжиною по шкірній складці під животом.
 2. Отримують доступ до пахового каналу та розширюють його.
 3. Яєчко виводять в операційне поле та визначають, чи достатня довжина судинної ніжки для негайного низведення.
 4. Виокремлюють яєчко і його структури від очеревини (мобілізують). Усувають всі зрощення, котрі заважають повній мобілізації. Так вдається й трохи збільшити довжину сім’яного канатика, щоб її вистачило для низведення яєчка.
 5. Підготовлюють мошонку: робиться розріз у її нижній частині та утворюється канал, яким яєчко має пройти до місця нормального анатомічного розташування.
 6. Проводять статеву залозу скрізь розширений паховий канал до мошонки, зроблені розрізи ушивають. Треба обережно задіяти у швах оболонки яєчка, щоб уникнути його підняття з часом. Водночас, сім’яний канатик не має бути натягнутим.
 7. Ушивають розсічені шари черевної стінки. При цьому слід вжити заходів з запобігання утворення пахової кили в майбутньому.

Уважне ставлення лікарів до індивідуальних особливостей кожного пацієнта зводить до мінімуму ризик неефективності втручання та післяопераційних ускладнень.

Двоетапна операція

При високому стоянні яєчка або надто короткому сім’яному канатику, виникає потреба у двоетапній орхопексії. На першому етапі статева залоза низводиться до рівня лобкового пагорбка та поки підшивається там.

Сім’яний канатик можуть закутати у клапоть силікону, що дозволяє надалі швидше приступити до другого етапу, який зазвичай проводиться через рік після першого.

Під час другого етапу оголюється та прибирається силіконовий клапоть. Сім’яний канатик з яєчком виокремлюються, через

Заведення яєчка до мошонки через розріз у її нижній частині

Заведення яєчка до мошонки через розріз у її нижній частині

внутрішнє пахове кільце усуваються всі спайки та зрощення. Далі орхопексія проводиться за традиційним алгоритмом.

Мікроваскулярна методика

Може стати альтернативою двоетапній орхопексії. Завдяки високій кваліфікації хірургів та спеціальному обладнанню, в клініці Біляка проводиться з незмінним успіхом.

Суть у тому, що короткі судини сім’яного канатика герметизуються та перетинаються. Нижній кінець яєчкової артерії підшивається до артерії надчеревної. Цим зберігається адекватне кровопостачання до яєчка.

Складність в тому, що ці судини мають різний діаметр: надчеревна – до 1,5 мм, а яєчкова – до 1 мм. Щоб вирішити цю проблему, можна або розсікти яєчкову артерію діагонально, або вшити між судинами фрагмент власної вени пацієнта.

Звичайно, при такій методі вкрай важливо скоротити до мінімуму час перебування яєчка без кровопостачання. Також може виникати тромбоз анастомозу, тому близько 20 хвилин за місцем з’єднання судин треба спостерігати. Професійність лікарів клініки Біляка дозволяє пройти цей етап без будь-яких ускладнень.

Після подовження судин, низведення яєчка проводиться за традиційним алгоритмом.

Лапароскопічна методика

В ужгородській клініці Біляка, пацієнтам можуть також запропонувати лапароскопічну орхопексію. Переваги такої методики безсумнівні:

 1. Відсутність розрізу.
 2. Менше травмування тканин. Відповідно – більш м’які режими анестезії.
 3. Скорочена до мінімуму тривалість хірургічного втручання.
 4. Швидке відновлення.
 Типові місця проколів для лапароскопічної орхопексії

Типові місця проколів для лапароскопічної орхопексії

У багатьох випадках лапароскопічне низведення яєчка можна провести прямо під час діагностичної лапароскопії. Як у дітей, так і у дорослих. Показання для такого варіанту втручання – черевна форма крипторхізму. Тобто, при високому стоянні яєчка.


За потреби, лапароскопія дозволяє здійснювати й двоетапну орхопексію.

Починається все з кількох проколів черевної стінки, через котрі до порожнини тіла заводяться мініатюрні інструменти, джерело світла та відеосенсор. Хід втручання хірург спостерігає на екрані монітору.

Базовий алгоритм передбачає ті ж кроки, що і традиційна методика, але за однією суттєвою відмінністю: відпадає потреба у розсіченні та відповідно й зшиванні шарів черевної стінки.

Звичайно, у кожному окремому випадку будуть свої індивідуальні особливості, котрі обов’язково враховуються урологами нашої клініки.

Лапароскопічна орхопексія триває близько 40 хвилин. По завершенні втручання проколи або закриваються лейкопластирними пов’язками, або зашиваються 1-2 шовчиками. Виписка здійснюється наступної доби.

Особливості лікування в клініці

Кожний пацієнт на період обстеження та перебування в умовах стаціонару забезпечується окремою палатою готельного типу та всім необхідним: від органічного харчування до індивідуального сестринського поста.

Лікування та спостереження за відновленням здійснює досвідчений лікар. Фахівці клініки проходять регулярні стажування у передових закладах Європи та США.

Тут, в Україні, в Закарпатті, вони застосовують свій досвід та професійні навички для надання допомоги як маленьким, так і дорослим пацієнтам. Дозволяють їм бути чоловіками в повному сенсі.

Вартість операції: 8900 грн. В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
 • цілодобовий нагляд лікаря;
 • індивідуальний медсестринський пост;
 • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
 • перебування в клініці;
 • харчування.

Зверніть увагу! В інших клініках вище перераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.