Двосторонній крипторхізм у новонародженого

Двосторонній крипторхізм у новонародженого

Природнє розташування чоловічих статевих залоз – у калитці (мошонці). Так передбачила природа, оскільки для нормального функціонування яєчок та адекватного сперматогенезу є шкідливими високі температури. Адже всередині тіла дещо «гарячіше», ніж за межами черевної порожнини.

Під час ембріонального розвитку хлопчаків, зачаток яєчка  мігрує до мошонки з черевної порожнини. Якщо цього з якихось причин не відбувається, виникає крипторхізм. Термін походить від грецької: kryptos – скритий, orchis – яєчко. Тобто там, де воно має бути, яєчка нема.

Це приводить до втрати органом своєї функції. Секреторний епітелій гине, внаслідок чого знижується чоловіча здатність до запліднення, порушується баланс статевих гормонів. Найбільш грізне ускладнення крипторхізму – розвиток раку яєчка.

Порушення опускання яєчка

Загалом така патологія, як крипторхізм, є достатньо розповсюдженою, частота становить приблизно 0,5 – 1% серед всіх урологічних захворювань. Односторонній крипторхізм зустрічається у 70% всіх випадків (правосторонній 50% та лівосторонній 20%). Двостороння затримка яєчка зустрічається у 30%, відповідно.

У більшості немовлят просування яєчка до мошонки триває після народження та у 10-20% дітей протягом першого місяця життя все приходить до норми.

На першому році життя ця аномалія зберігається у 2-4% від тих, у кого була при народженні. Частота виявлення крипторхізму у підлітків 15 років становить 1,8-2%.

Особливістю цього стану є те, що єдиним шляхом допомоги є хірургічне втручання. І чим раніше його провести, тим краще. Бажано, в дитячому віці.


Причини розвитку

Важається, що ключовим чинником для розвитку крипторхізму є порушення ембріонального розвитку. На теперішній час виділяють кілька основних факторів, котрі сприяють такій ваді. Це:

 1. Недоношена вагітність. Якщо маса новонародженої дитини становить менше, ніж 1500 г, неопущення яєчка відмічається у кожного третього хлопчака.
 2. Дефіцит йоду в раціоні матері.
 3. Ендокринні порушення. Помічено, що одночасно з крипторхізмом відзначають супутні аномалії – гінекомастію, інфантилізм та інші.
 4. Генетичні розлади. Маються на увазі порушення розташування не тільки самих яєчок, але й деяких внутрішніх органів.
 5. Механічні, або анатомічні чинники. Тобто фіброзні спайки та зрощення пахового каналу, що перешкоджають нормальному просуванню яєчка до мошонки.

Домінуючою думкою є така, що крипторхізм потрібно вважати дисембріональною ендокринопатією. Детальне вивчення цієї аномалії доводить роль низьких рівнів тестостерону та дигідротесторену у порушенні міграції яєчка.

Що стосується анатомічних чинників, більшість фахівців вважає їх не причиною, а наслідком крипторхізму. Однак для хірургів ці фактори є достатньо важливими. Адже без їх усунення неможливо привести яєчко до мошонки.

Загалом всі чинники поєднує те, що вони тим чи іншим чином порушують нормальний перебіг розвитку дитини. Внаслідок цього яєчко або має короткий сім’яний канатик або “застрягає” у порожнині малого таза.

Чим це небезпечно?

Якщо опущення яєчка саме собою не сталося до річного віку, треба задуматися про консультацію лікаря.

Шкода для здоров’я полягає в тому, що яєчко перебуває в умовах, котрі для нього не є природними. Насамперед це стосується навколишньої температури. Якщо в калитці вона ледве сягає 37°C, то всередині тіла досить суттєво перевищує цей показник.

Внаслідок цього порушується секреторна функція, тобто дитина може мати дефіцит чоловічих статевих гормонів. У важких випадках, при двосторонньому крипторхізмі, чоловік взагалі може стати євнухом.

Але найбільшою загрозою є те, що крипторхізм – найбільш часта причина раку яєчка. Тривале перебування в неналежних умовах призводить до переродження секреторної тканини та появі злоякісних клітин. Саме тому рекомендується усувати таку аномалію тоді, коли хлопчик перебуває у віці одного – двох років.


Різні варіанти крипторхізму

Різні варіанти крипторхізму

Клінічні прояви та діагностика

Скарг немовля висувати не може. До того ж, зазвичай, аномалія не викликає больових відчуттів. Тому виявлення крипторхізму цілком залежить від пильності лікаря пологового будинку. Це досить легко зробити, достатньо лише ретельно оглянути немовля.

Якщо одна з комірок мошонки порожня, треба запідозрити неопущення та спробувати відшукати яєчко. Зупинятися воно може на кількох рівнях. Умовно розрізняють три місця:

 1. Локалізація біля нижнього полюса нирки.
 2. Зупинка у паховому каналі.
 3. Розташування просто у черевній порожнині.

При паховій формі, яєчко можна навіть побачити як припухлість у паховій ділянці тіла. За допомогою правильної пальпації, йогоодразу й опускають до місця призначення.

У більш складних випадках на допомогу приходять інструментальні методи дослідження:

 • УЗД.
 • Радіоізотопне сканування.
 • Комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія.
 • Контрастування судин яєчка (тестикуловенографія та тестикулоартеріографія).
 • Лапароскопія.

Чим вище місце затримки, тим важче його визначити. А робити це треба, бо без детального вивчення цієї вади не можна підібрати ефективний алгоритм лікування.

Адже якщо зволікати, в порожній мошонці розвиваються зміни, котрі надалі ускладнюють низведення яєчка. Також раннє втручання дозволяє зберегти секреторні функції цієї статевої залози: ендокринну та сперматогенез, запобігти злоякісному переродженню.

Абдомінальний крипторхізм. Яєчко (1) розташовано у черевній порожнині поряд з сечовим міхуром (2)

Абдомінальний крипторхізм. Яєчко (1) розташовано у черевній порожнині поряд з сечовим міхуром (2)

Диференційна діагностика

Є грубою помилкою вважати крипторхізм нескладною патологією. Адже зустрічаються кілька хворобливих станів, котрі мають з ним спільні риси, але перебігають та лікуються зовсім по-іншому.

Псевдокрипторхізм. Виникає через скорочення м’яза, котрий піднімає яєчко. Внаслідок цього воно може навіть заходити у паховий канал. Дослідження показали, що така ситуація частіше виникає коли яєчко зменшено у розмірах.

Ектопія яєчка. В цьому випадку орган розташується на поверхні передньої черевної стінки, на стегні, у ділянці лобка чи промежини. Мошонка, звісно, пуста.

Гіпоплазія яєчка. Синонім – недостатній розвиток. Розміри яєчка настільки малі, що навіть при його розташуванні у мошонці, визначити це не вдається.

Лікарі клініки Біляка, м. Ужгород, обізнані про такі нюанси, тому відповідально ставляться до обстеження кожного пацієнта. Адже вірний діагноз – запорука ефективного лікування.

В цьому їм допомагають власний досвід та регулярні стажування у передових закордонних клініках. Значно розширює можливості лікарів сучасне устаткування, котрим оснащено клініку.

Методики усунення

Як не дивно, стосовно лікування крипторхізму й досі точаться суперечки. Спір йде між вибором віку, в якому треба усувати вади та методикою (гормональною або хірургічною). Гарантовано допомагає операція, котра називається приведенням яєчка (орхопексія). Застосовується кілька різних підходів, в залежності від рівня, на якому затрималося яєчко.

Більшість медиків схиляється до думки, що оптимальний вік для лікування – 2 роки. В більш старшому віці усувати крипторхізм також можна, але надовго відкладати не варто.

Фахівці клініки Біляка пропонують хірургічне втручання із гарантією досягнення бажаного результату. Операція низведення яєчка проводиться найбільш пригідним для конкретного пацієнта способом.

Коли яєчко перебуває достатньо низько – віддається перевага відкритому доступу, адже втручання має мінімальний характер і добре відпрацьоване.

При високому розташуванні яєчка в черевній порожнині, вже існує потреба у повноцінному хірургічному лікуванні. В клініці Біляка застосовується лапароскопічна методика.

Це прогресивне, сучасне та прийняте у цивілізованому світі втручання. Без розрізів та потворних шрамів. Швидко та надійно.

Після втручання

Звичайно, коли все перебуває на своїх місцях, то є добре. Однак після приведення яєчка за пацієнтом треба наглядати деякий час, щоб упевнитися, що все пройшло добре і яєчко в повному обсязі виконує покладені на нього функції.

Тому кваліфіковані фахівці Ужгородської клініки Біляка завжди при виписці надають детальні рекомендації, які розроблені окремо для кожного маленького клієнта.