Двосторонній крипторхізм у новонародженого

Двосторонній крипторхізм у новонародженого

Зміст сторінки:

Крипторхізм – це вроджений дефект розвитку статевих органів, при якому одне або обидва яєчка в мошонці відсутні. Аномалія виникає через порушення внутрішньоутробного формування плоду, коли яєчко не опускається своєчасно з черевної порожнини по паховому каналу. Досить часто патологія виправляється сама природним шляхом, але якщо цього не відбувається, потрібно застосовувати хірургічний підхід. Адже крипторхізм у зрілому віці загрожує досить серйозними наслідками.

Природне розташування чоловічих статевих залоз – у калитці (мошонці). Так передбачила природа, оскільки для нормального функціонування яєчок та адекватного сперматогенезу є шкідливими високі температури. Адже всередині тіла дещо «гарячіше», ніж за межами черевної порожнини.

Під час ембріонального розвитку хлопчаків, зачаток яєчка мігрує до мошонки з черевної порожнини. Якщо цього з якихось причин не відбувається, виникає крипторхізм. Термін походить від грецької: kryptos – прихований, orchis – яєчко. Тобто там, де воно має бути, яєчка нема.

Це призводить до втрати органом своєї функції. Секреторний епітелій гине, унаслідок чого знижується чоловіча здатність до запліднення, порушується баланс статевих гормонів. Найбільш грізне ускладнення крипторхізму – розвиток раку яєчка.

Порушення опускання яєчка

Загалом, така патологія, як крипторхізм, є достатньо розповсюдженою, частота становить приблизно 0,5 – 1 % серед усіх урологічних захворювань. Односторонній крипторхізм зустрічається у 70 % всіх випадків (правобічний 50 % та лівобічний 20 %). Двостороння затримка яєчка зустрічається у 30 %, відповідно.

У більшості немовлят просування яєчка до мошонки триває після народження та у 10–20 % дітей протягом першого місяця життя все приходить до норми.

На першому році життя ця аномалія зберігається у 2–4 % від тих, у кого була при народженні. Частота виявлення крипторхізму в підлітків 15 років становить 1,8–2 %.

Особливість цього стану полягає в тому, що єдиним шляхом допомоги є хірургічне втручання. І чим раніше його провести, тим краще. Бажано – у дитячому віці.

Класифікація патології

У такої хвороби, як крипторхізм, види поділяють на дві категорії: захворювання може бути істинним і хибним. У першому випадку яєчко розташовується в паховому каналі або кільці, або ж у черевній порожнині та його мануальне приведення до мошонки неможливе. Хибний крипторхізм відрізняється тим, що яєчко здатне пересуватися між мошонкою, паховим каналом і очеревиною. Це відбувається зазвичай при перепаді тиску в черевній порожнині або м’язовому перенапруженні. При цьому яєчко піддається мануального впливу, повертаючись у мошонку при пальпації.

  Причини розвитку

  Вважається, що ключовим чинником для розвитку крипторхізму є порушення ембріонального розвитку. На теперішній час виділяють кілька основних факторів, котрі сприяють такій ваді. Це:

  1. Недоношена вагітність. Якщо маса новонародженої дитини становить менше, ніж 1500 г, неопущення яєчка відмічається в кожного третього хлопчака.
  2. Дефіцит йоду в раціоні матері.
  3. Ендокринні розлади. Помічено, що одночасно з крипторхізмом відзначають супутні аномалії – гінекомастію, інфантилізм та інші.
  4. Генетичні негаразди. Порушення локалізації самих яєчок часто поєднуються з аномаліями деякими внутрішніх органів.
  5. Механічні, або анатомічні чинники. Наприклад – фіброзні спайки та зрощення пахового каналу, що перешкоджають нормальному просуванню яєчка до мошонки.
  6. Патологічний перебіг вагітності – гормональні збої, інфекційні захворювання, шкідливі звички мами й тата, прийом токсичних лікарських препаратів, проживання в екологічно неблагополучному середовищі.

  Домінантною думкою є така, що крипторхізм потрібно вважати дисембріональною ендокринопатією. Детальне вивчення цієї аномалії доводить роль низьких рівнів тестостерону та дигідротесторену в порушенні міграції яєчка.

  Що стосується анатомічних чинників, більшість фахівців вважає їх не причиною, а наслідком крипторхізму. Однак для хірургів ці фактори є достатньо важливими. Адже без їх усунення неможливо привести яєчко до мошонки.

  Загалом, усі чинники поєднує те, що вони тим чи іншим чином порушують нормальний перебіг розвитку дитини. Унаслідок цього яєчко або має короткий сім’яний канатик або «застрягає» в порожнині малого таза.

  Чим це небезпечно?

  Якщо опущення яєчка саме собою не сталося до річного віку, треба задуматися про консультацію лікаря.

  Шкода для здоров’я полягає в тому, що яєчко перебуває в умовах, котрі для нього не є природними. Насамперед це стосується навколишньої температури. Якщо в калитці вона ледве сягає 37°C, то всередині тіла досить суттєво (приблизно на 5°C) перевищує цей показник.

  Внаслідок цього порушується секреторна функція, тобто дитина може мати дефіцит чоловічих статевих гормонів. У важких випадках, коли трапляється двосторонній крипторхізм у дорослих, чоловік взагалі може стати євнухом.

  І навіть коли патологія має односторонній характер, процес синтезу сперми все одно не є повноцінним. Тому приблизно 70 % чоловіків із крипторхізм безплідні.

  Крім цього, дефект несе й інші ризики. Коли яєчко перебуває в аномальному положенні, воно може перекрутитися, ущемитися, запалитися. Такі ускладнення супроводжуються різким болем і досить небезпечні.

  Але найбільшою загрозою є те, що крипторхізм у дорослихтипова причина раку яєчка. Тривале перебування в неналежних умовах призводить до переродження секреторної тканини та появі злоякісних клітин. Саме тому рекомендується усувати таку аномалію тоді, коли хлопчик перебуває у віці одного-двох років.

  Різні варіанти крипторхізму

  Різні варіанти крипторхізму

  Клінічні прояви та діагностика

  Скарг немовля висувати не може. До того ж, зазвичай, аномалія не викликає больових відчуттів. Тому виявлення крипторхізму цілком залежить від пильності лікаря пологового будинку. Це досить легко зробити, достатньо лише ретельно оглянути малюка.

  Якщо одна з комірок мошонки порожня, треба запідозрити неопущення та спробувати відшукати яєчко. Зупинятися воно може на кількох рівнях. Умовно розрізняють такі місця:

  1. Локалізація біля нижнього полюса нирки.
  2. Зупинка в паховому каналі.
  3. Розташування просто в черевній порожнині.

  При паховій формі, яєчко можна навіть побачити як припухлість у паховій ділянці тіла. За допомогою правильної пальпації його одразу й опускають до місця фізіологічного розташування.

  У більш складних випадках на допомогу приходять інструментальні методи дослідження:

  • УЗД;
  • радіоізотопне сканування;
  • комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія;
  • контрастування судин яєчка (тестикуловенографія та тестикулоартеріографія);
  • лапароскопія.

  Чим вище застрягає яєчко, тим складніше його виявити. А робити це необхідно, адже якщо вчасно не виявити крипторхізм у дітей, лікування відкладається, це призводить до серйозних наслідків.

  Адже якщо зволікати, у порожній мошонці розвиваються зміни, котрі надалі ускладнюють низведення яєчка. Також раннє втручання дозволяє зберегти секреторні функції цієї статевої залози: ендокринну та сперматогенез, запобігти злоякісному переродженню.

  Абдомінальний крипторхізм. Яєчко (1) розташовано у черевній порожнині поряд з сечовим міхуром (2)

  Абдомінальний крипторхізм. Яєчко (1) розташовано у черевній порожнині поряд з сечовим міхуром (2)

  Диференційна діагностика

  Буде грубою помилкою вважати крипторхізм не складною патологією. Адже існують кілька хворобливих станів, котрі мають із ним спільні риси, але перебігають та лікуються зовсім по-іншому.

  Псевдокрипторхізм. Виникає через скорочення, спазм м’яза, котрий піднімає яєчко. Унаслідок цього воно може навіть заходити в паховий канал. Дослідження показали, що така ситуація частіше виникає коли яєчко зменшене в розмірах.

  Ектопія яєчка. У цьому випадку орган локалізується на поверхні передньої черевної стінки, на стегні, у ділянці лобка чи промежини. Мошонка, звісно, пуста.

  Гіпоплазія яєчка. Синонім – недостатній розвиток. Розміри яєчка настільки малі, що навіть при його розташуванні в мошонці, визначити це не вдається.

  Лікарі клініки Біляка, м. Ужгород, обізнані про такі нюанси, тому відповідально ставляться до обстеження кожного пацієнта. Адже вірний діагноз – запорука ефективного лікування.

  У цьому нам допомагають власний досвід та регулярні стажування в передових закордонних клініках. Значно розширює можливості лікарів сучасне устаткування, котрим оснащено клініку.

  Методики усунення

  Як не дивно, щодо лікування крипторхізму й досі точаться суперечки. Спір йде між вибором віку, у якому треба усувати вади та методикою (гормональною або хірургічною).

  Якщо дитині ще немає 9 місяців, лікарі зазвичай рекомендують спостереження, адже воно може опуститися самостійно. Але якщо цього не сталося, необхідно вживати заходів.

  Більшість медиків схиляється до думки, що оптимальний вік для лікування – 2 роки. У більш старшому віці усувати крипторхізм також можна, але надовго відкладати це не варто.

  Якщо діагностовано крипторхізм, хірургічне лікування є єдиним варіантом, котрий гарантує одужання. Адже гормональна терапія далеко не завжди дає результат (приблизно у 30–60 % пацієнтів), операція ж дозволяє позбутися від проблеми раз і назавжди.

  Коли спостерігається крипторхізм у дорослих чоловіків, лікування проводиться виключно шляхом операції. У разі ігнорування патології, цей небезпечний стан здатен вилитися в безліч ускладнень. І гормональними препаратами в дорослого хлопчика або чоловіки вже неможливо виправити ситуацію з яєчком. Але швидко розв’язати цю проблему можна завдяки умілим рукам хірурга.

  Гарантовано допомагає операція, котра називається приведенням або низведення яєчка (орхіпексія). Застосовується кілька різних підходів, залежно від рівня, на якому затрималося яєчко.

  Фахівці клініки Біляка пропонують хірургічне втручання із гарантією досягнення бажаного результату. Операція низведення яєчка проводиться найбільш пригідним для конкретного пацієнта способом.

  Коли яєчко перебуває достатньо низько – віддається перевага обмеженому відкритому доступу, адже втручання має мінімальний характер і добре відпрацьоване.

  При високому розташуванні яєчка в черевній порожнині, уже нагальною є потреба в повноцінному хірургічному лікуванні. У клініці Біляка застосовується лапароскопічна методика.

  Це прогресивне, сучасне та прийняте в цивілізованому світі втручання. Без розрізів та потворних шрамів. Швидко та надійно.

  Після втручання

  Звичайно, коли все перебуває на своїх місцях, то є добре. Однак після приведення яєчка за пацієнтом треба наглядати деякий час, щоб упевнитися, що все пройшло добре і яєчко в повному обсязі виконує покладені на нього функції.

  Тому кваліфіковані фахівці Ужгородської клініки Біляка завжди при виписці надають детальні рекомендації, які розроблені окремо для кожного маленького пацієнта.

  Особливості лікування в клініці

  Якщо у вашого малюка виявлено крипторхізм, операція в клініці Біляка на Закарпатті допоможе все виправити. Умілі руки хірургів, які працюють тут, проведуть усі маніпуляції з ювелірною точністю. Для втручань застосовується новітнє обладнання, що дозволяє робити операції з високою точністю, під відеоспостереженням. У клініці працюють фахівці, яким можна довіряти – вони мають кваліфікацію міжнародного зразка.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів