Удосконалення техніки оперативних втручань – основна мета нещодавньої поїздки в Німеччину молодого лікаря-онкоуролога і хірурга Степана Біляка, який вже добре відомий у краї своїми унікальними операціями на рак сечового міхура, бо на Закарпатті він єдиний, хто має відповідну кваліфікацію проводити такі операції. Рік тому саме у німецькій клініці м.Майнца він на це стажувався і успішно запровадив подібні операції вдома. Та медицина з кожним днем удосконалюється, і Степан Степанович знову вирушив у знайому клініку за досвідом роботи своїх німецьких колег і привіз звідти багато новинок. Саме про це і не тільки розмовляли батько і син у черговій програмі «Мій лікарю…» після повернення додому. До вашої уваги текст інтерв`ю.

< >

С.Т.Біляк. Добрий день, шановні телеглядачі Ми знову зустрічаємося з Вами у програмі «Мій лікарю…» і сьогодні вестимемо мову про удосконалення лікаря-уролога, хірурга, кандидата медичних наук Степана Степановича Біляка, який повторно поїхав на курси у німецьку клініку. Добрий день, Степане Степановичу!

Біляк Степан Степанович

Біляк Степан Степанович


С.С.Біляк. Добрий день, шановний Степане Томовичу, добрий день шановні телеглядачі!

С.Т.Біляк. Скажіть, яка мета цієї поїздки до Німеччини, адже Ви не так давно там були?
С.С.Біляк. Як кажуть, щоб не стояти на місці, треба швидко бігти вперед. Медицина удосконалюється з кожним днем. І основною метою було удосконалення техніки оперативних втручань.

С.Т.Біляк. За цей період, за рік, що змінилося, що Ви побачили і що освоїли нового?
С.С.Біляк. Незважаючи на те, що ця університетська клініка в Німеччині функціонує вже більше 40 років і є центральною клінікою Німеччини, та за цей рік тут багато з’явилося новинок, особливо, що стосується раціональних пропозицій, які сприяють швидшому проведенню оперативних втручань і меншій травмі для хворого. Це було мені дуже цікаво побачити і запам’ятати, як це вони виконують, щоб запровадити вдома, у нашій клініці…

С.Т.Біляк. Я думаю, що нас дивляться і урологи, і онкологи. В чому проявляються ці пропозиції при складних операціях, особливо на рак сечового міхура з формуванням штучного з тонкої кишки?
С.С.Біляк. Німці вже почали формувати штучний сечовий міхур і з товстої кишки. Це залежить певною мірою від анатомії людини. В одного пацієнта була сигмовидна кишка видовжена, більших розмірів, і вони вирішили створити штучний міхур із сигми…

С.Т.Біляк. Очевидно, був надлишок цієї кишки і її використали раціонально. Нам також це треба мати на увазі, бо подібні випадки можуть бути і у нас. Які особливості формування сечового міхура із товстої кишки?
С.С.Біляк. Особливості полягають у тому, що це зовсім інший відрізок, його мобілізація проходить по-іншому, а також пластична реконструкція, ос¬кільки вона більша, ніж тонка кишка. Це все техніка. До речі, у Німеччині, як і у всіх передових країнах, дуже розвивається техніка (урологи мене зрозуміють), випускається найсучасніший шовний матеріал, який використовується при операціях, нові нитки(деякий інструментарій я закупив для нашої клініки, що дасть можливість покращити нам роботу, та й пацієнт від цього тільки виграє, тому що чим кращий інструментарій, тим менше триває наркоз і швидше проходить операція, що покращує післяопераційний стан хворого). Ця техніка, матеріал, методика повинна правильно використовуватися. Саме цьому я там і навчався. Враження надзвичайні від прогресу німецької медицини!
С.Т.Біляк. Здавалося, що зовсім небагато часу пройшло, всього рік…
С.С.Біляк. Часу мало, але новин багато. Взагалі, ця клініка мені дуже подобається. Я знаю колектив, який там працює, навіть пощастило побувати у них на банкеті. Щороку наприкінці літа колектив клініки відпочиває. Це для них влаштовує директор на знак поваги до кожного працівника, починаючи від лікарів і до санітарки. На банкеті було 60 чоловік, і всі вони вміють гарно відпочивати. Все це оплачує директор, і тому працівники жартують, що саме в цей день вони грошей не рахують…

С.Т.Біляк. Це, безумовно, створює хороший клімат в колективі. А як німці сприймають суспільно-політичну ситуацію в Україні?
С.С.Біляк. Німці не дуже стурбовані, я навіть від багатьох чув і таке, що потрібно поступитися Путіну, адже українці хочуть приєднатися до Росії. Відчувається, що вони далекі від цього конфлікту і не сильно цим переймаються. Хоч були і такі висловлювання, що Путін своїми діями уподібнюється до Гітлера. Вони його називають «крейзі», тобто божевільний.
С.Т.Біляк. Так, німці нашими проблемами особливо не переймаються. Слава Богу, що хоч якусь допомогу надають. Та давайте від політики знову повернемося до медицини. Ми вже багато провели передач за Вашої участі, де розповідали про унікальні операції, які Ви проводите, але схоже на те, що лікарі нас не чують( чи не хочуть чути), коли ми просимо направляти до нас таких хворих, яким вони не можуть допомогти. Ось і останній приклад. Нещодавно, а точніше вчора, Ви провели складну операцію на рак простати одному хворому. В якого пухлина простати запущеної форми. Хворий кахектичний, надто худий і змучений…
С.С.Біляк. Це захворювання у нього давно, вже декілька років. Півроку тому його оглядали, проводили ультразвукову діагностику за місцем проживання – і нічого не виявили. Тому я знову звертаюся до лікарів, якщо ви бачите, що пацієнт знищений, кахектичний, і ви не можете встановити діагноз, направляйте туди, де це зможуть зробити. Бо якщо б пацієнт ще півроку тому потрапив у нашу клініку, ми б для нього набагато більше зробили, ніж зараз, щоб він легше переніс операцію. У хворого рак простати, який проростає у сечовий міхур, здавлює вічка сечоводів, утворився уретерогідронефроз ІІІ стадії, хронічна ниркова недостатність, розвинулася і гіпертонічна хвороба. Нам вдалося відвести сечу, встановити стенти в сечоводи провести максимальну андрогенну блокаду, і хворий з кожним часом почуває себе краще, у нього з’явився апетит, зменшується інтоксикація. А якщо б правильно встановили діагноз, то у хворого не були б знищені нирки та інші негативні процеси.

С.Т.Біляк. не знаю, як Ви, а я впевнений, що узісти не є клініцистами. Вони не звертають уваги на скарги хворого та клінічний перебіг захворювання. Якщо вже людина звернулася по діагностику, значить не просто так, бо наших людей в лікарню не затягнеш. Якщо у нього нічого не болить. Тому і я звертаюся до всіх лікарів – якщо ви не можете допомогти хворому, порадьте йому нашу клініку, хоча б для консультації. Доречі, ми при обстеженні також користуємося ультразвуковим дослідженням хворих. За браком часу ми повинні закінчувати нашу передачу і я Вам дякую за змістовну розмову і за ту надію, яку Ви привезли з Німеччини, щоб запроваджувати її у нашій клініці. А нашим телеглядачам хочу побажати не зволікати із своїми проблемами, якщо вони стосуються здоров’я, а відразу звертатися до лікарів, відповідних фахівців і професіоналів. На все добре, бережіть себе!

С.С.Біляк. Спасибі, до побачення!