Народна мудрість неперевершена. Сім раз відмір, а раз відріж – особливо актуально для хірургічного медичного профілю. Хто в це не вірить, того легко переконаю на прикладі оперативного лікування В медичному центрі пацієнтки О., 1955 року народження, матері 2-х синів та бабусі 4-х онуків. Поступила пані О. на лікування 10.09.2015 року. Скарги на болі внизу живота, правої нирки та часте сечовиділення з наявністю крові в сечі. Окрім того, відмічає часті головні болі, загальну слабкість та швидку втому.

В анамнезі – рак шийки матки з променевою терапією (2006 рік), хвороба Жильбера (2010 рік).

Діагноз при поступленні: Променевий цистит. Проростання пухлини в сечовий міхур?

Об’єктивно: живіт м”який , болючий в ділянках сечового міхура справа та правої нирки. Симптом Пастернацького позитивний справа. Перитонеальні симптоми відсутні. Вагінальне обстеження різко болюче, особливо справа. УЗД – ліва нирка звичайних розмірів, права – гідронефротична трансформація та розширення правого сечоводу до 1,5 – 2 см. Стінка сечового міхура в ділянці правого вічка потовщена та деформована.

Зроблено оглядову та в/в орографію на 15 та 60 хв. Запідозрено камінь н/третини правого сечоводу.

В/в орографія: на 15 хв контраст заповнює чашечки правої нирки, зліва функція нормальна. На 60 хв – розширення чашечно-лоханочної системи та сечоводу справа. На відстані 3-4 см від стінки сечового міхура сечовід не контрастується. Визначити причину обтурації правого сечоводу з 100% достовірністю неможливо. Співставивши ці дані,  запідозрюємо проростання пухлини у праве вічко.

Рекомендовано – цистоскопія з біопсією. Цистоскопічно: пухлини в сечовому міхурі не виявлено. Чітко видно вічка. Ліве звичайне, праве набрякле. Пробуємо ввести  в правий сечовід стент, який дальше 1-2 см не проходить. Розсікаємо праве вічко  і беремо з цієї ділянки біопсію. Пройти стентом чи сечовідними катетерами різних діаметрів також неможливо.

Призначаємо комп’ютерну томографію з контрастуванням сечових шляхів. На томограмі: розширення справа чашечко-лоханочної системи та сечоводу в н/треті до 3 см. Каменю  в сечоводі нема.

Вирішено провести лапароскопічну уретероцистонеостомію справа, тобто пересадити сечовід  в міхур на нову ділянку і дати можливість правій нирці без перепон виділяти сечу.

Хворій та родичам повідомлено про прийняте рішення та роз’яснено в чому його суть. Наголошено на переваги лапароскопічної методики проведення операції над традиційною – розрізом. Пацієнтка та родичі дали згоду.

Оператор Степан Біляк (молодший), асистенти: перший  – Олександр Чебан, другий – Степан Біляк (старший). Усі присутні  були у захоплені від проведеної операції Степаном Степановичем. Не дивлячись, що  я був перший на Україні (1992 рік) у застосуванні лапароскопічної методики при оперативному втручанні урологічних, хірургічних та гінекологічних хворих і тричі стажувався  в клініках Чикаго, Лос-Анжелосу, Монтерея, Окланда, Сан-Франциско (США), мені не доводилося бачити проведення такої операції.

Степан роз’єднав злуки правої половини черева, низвів ілеоцекальний кут, виділив розширений сечовід до н/третини, тобто до стриктури над якою нависав сечовід. Відсік його, з культі  взяв біопсійний матеріал, провів у нирку стент, через тунель під очеревиною підвів сечовід до сечового міхура, розрізав на 1-1,5 см культю сечоводу та на 3-4 см сечовий міхур. Фіксував сечовід до слизової та стінки міхура по середині розрізу і, залишивши хоботок сечоводу,  зашив рану міхура у перпендикулярному напрямку розрізу, тобто виконав уретероцистонеоанастомоз по Боарі лапароскопічною методикою.

Я радів за сина, по лапароскопії – мого учня, адже він ще будучи студентом 2 курсу медичного факультету, був кращим моїм ассистентом.

Усі знаємо твердження хірургів: поганий той учень, що не перевершив учителя, і поганий той учитель, котрий не підготував, відповідно, свого учня. І я і Степан не входимо у категорію поганих. Про це я сміло стверджую і дякую Богу, що дав такі таланти,  і мені, і сину. Дякую Йому за те, що не відвернув від нас Лиця Свого.

Степан успішно проводить лапароскопічні оперативні втручання і ті, які я не проводив. Маю на увазі лапароскопічні втручання при онкоурологічних захворюваннях, які теж започатковані Степаном Степановичем на Срібній землі вперше.

Лапароскопічна операція – уретеронеоцистоанастомоз –  проведена на Закарпатті вперше!

                                                                                                                                               Степан Біляк,  Заслужений лікар України

18.09.15