Відновлення після операції видалення матки

Відновлення після операції видалення матки

Зміст сторінки:

Гістеректомія (видалення матки) в гінекології є досить поширеною практикою. Операцію призначають при злоякісних пухлинах матки, запущених фібромах, ендометріозі. Важливо розуміти, що будь-який лікар намагається зберегти репродуктивний орган, якщо це можливо. Але в деяких випадках патологічні процеси, що відбуваються з маткою, загрожують життю пацієнтки або сильно псують його якість. Тому доводиться вдаватися до гістеректомії.

Як проходить видалення матки?

Коли показано видалення матки і яєчників, лапароскопія вважається найкращим методом. Така операція проходить з мінімальним травмуванням тканин та практично без втрати крові. Це дозволяє вирішити всі типові проблеми, з якими раніше зіштовхувалися пацієнтки, що перенесли гістеректомію. Реабілітаційний період, замість кількох місяців скорочується до декількох днів, при цьому фізична активність суттєво не обмежується, та й шрамів на шкірі не залишається.

Коли проводиться лапароскопічне видалення матки, операція передбачає три проколи в животі замість величезного розрізу через всю черевну стінку. Уражений орган акуратно відсікається і видаляється за допомогою ендоконтейнеру.

Інколи є можливість провести резекцію надпіхвовим методом зі збереженням шийки, що сприяє меншій втраті якості життя надалі. Коли всі маніпуляції завершені, виконується контроль гемостазу, проколи закриваються 1-2 швами.

Особливості реабілітаційного періоду після видалення матки

Якщо втручання проводилося лапароскопічним способом, пацієнтка може вставати з ліжка вже через 4-5 годин. Жінка проводить в стаціонарі близько 3 днів, після чого повертається до звичного життя. Однак деякі обмеження і рекомендації для неї все ж є, адже втрата будь-якого важливого органу – стрес для організму. Зокрема, гістеректомія призводить до порушення гормонального фону, розладів перистальтики кишківника та інших проблем. Ось чому важливо кваліфіковано та відповідально провести реабілітацію.

Щоб відновлення після операції з видалення матки пройшло без ускладнень, варто дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Обмежити фізичні навантаження в перші 3 тижні, не піднімати вантажі важчі за 5 кг.
  • Дотримуватися режиму харчування – вживати продукти, багаті клітковиною, протеїнами, вітамінами.
  • Носити компресійні панчохи для профілактики тромбофлебіту.
  • Виконувати вправи Кегеля, щоб уникнути проблем з сечовипусканням.
  • Приймати призначені лікарем замісні гормональні препарати.
  • Виключити на деякий час відвідування сауни, лазні, солярію, прийняття гарячих ванн.
  • Приймати ферментні препарати та кисломолочні продукти для поліпшення перистальтики кишківника.

Якщо жінка не виконувала рекомендацій та виникли ускладнення, слід звернутися до лікаря. Ознаками такого можуть стати підозрілі виділення з піхви, біль в малому тазу, нетримання сечі, запори, утворення свищів. У цих випадках важливо якомога раніше почати лікування, щоб уникнути більш серйозних наслідків.

Особливості харчування після видалення матки

Протягом періоду реабілітації після гістеректомії, потрібна правильна дієта, яка допомагає відновити життєві сили організму. Перевагу краще віддати кашам, супам, м’ясо і рибу можна тільки у відварному вигляді (у воді або пароварці). Рекомендується виключити алкоголь, копченості, фаст-фуд, випічку, солодощі, газовані напої, каву. Також краще не їсти продукти, що провокують здуття живота: капусту, білий хліб, бобові, шоколад, кукурудзу. А щоб уникнути анемії, бажано додати в раціон препарати заліза і продукти, що допомагають кровотворенню: гранат, мед, курагу.

Більш детально проконсультуватися з приводу режиму після видалення матки можна в клініці Біляка. Тут надається комплексна допомога жінкам з різними гінекологічними захворюваннями.

Важливо розуміти, що рання діагностика допоможе вилікувати патологію, уникнувши втрати органу. Якщо ж гістеректомія неминуча, лікарі клініки проведуть її лапароскопічним методом, з високою професійністю. Після операції пацієнтку чекає відновлення в комфортній палаті та збалансоване харчування на основі екологічно чистих продуктів.