Зміст сторінки:

Варикозне розширення вен лозоподібного сплетіння сім’яного канатика більше відоме як варикоцеле. Захворювання поширене, загрожує серйозними ускладненнями: від передчасної еякуляції до безпліддя. На ранніх стадіях виявляється не так часто, але допомогти таким пацієнтам цілком реально. Стійкого ефекту досягає хірургічне втручання, зокрема – за лапароскопічною методикою.

Варикоцеле

Варикоцеле

Що таке варикоцеле

Венозна кров відводиться від яєчок по венах лозоподібного сплетення. Вони обплітають насіннєвий канатик та містять всередині клапани, котрі запобігають току крові назад, донизу.

Під впливом певних причин, клапанний апарат цих вен слабшає. Як наслідок – венозний відтік від яєчок порушується, їх вени варикозно розширюються й починають випинатися з-під шкіри мошонки (калитки). Це і є варікоцеле (варикоцеле), причому в просунутій стадії.

Зустрічається патологія досить часто. Знаходять її в дошкільнят (0,12 % всіх хлопчиків), може розвиватися в зрілому віці (до 30 % випадків припадає на вік 15–25 років). Зазвичай, виявляється в підлітків, коли їх оглядає хірург під час проходження лікарської комісії щодо взяття хлопчиків на військовий облік.

Найчастіше розвивається варикоцеле лівого яєчка (80–86 % хворих), тому що ліва насіннєва вена довша за праву, і підіймається аж до ниркової вени. Відповідно, у ній накопичується більше крові й клапани зазнають більшого навантаження. Справа процес зустрічається рідше (7–19 %), трапляються й пацієнти з двосторонньою патологією (1–6 % випадків).

Причини

Є хлопчики, котрі народжуються без клапанів у системі насіннєвих вен, тоді варикоцеле в чоловіків має характер вродженої аномалії й розвивається ще в дитинстві.

Якщо з клапанами все гаразд, то причини варикоцеле, провокативні чинники, бувають такими:

 • тривале напруження м’язів преса;
 • грижі, що виходять у мошонку;
 • запори, котрі змушують тужитися;
 • ослаблення м’яза, котрий підіймає яєчко (кремастера), через що сім’яна залоза зміщується донизу;
 • травми мошонки;
 • затяжні велосипедні прогулянки;
 • інфекції (венеричні та системні);
 • аномалії пахового каналу – розширення його просвіту, стиснення яєчкової вени його елементами;
 • тривалий застій крові в статевих органах через тривале, не реалізоване сексуальне збудження.

Також варикоцеле спричиняють причини, котрі провокують варикоз вен нижніх кінцівок. Наприклад – довготривале перебування стоячи на ногах, спадкова слабкість венозної стінки.

Симптоми та прояви

На початкових стадіях, варикоцеле – це патологія із непомітним, безсимптомним перебігом. Поступово, через подальше погіршення відтоку венозної крові з органів мошонки, у чоловіків з’являються скарги:

 • виражене провисання половини мошонки, посилюється під час ходьби та в спеку;
 • відчуття важкості в пахової області;
 • біль тупого, характеру, котрий тягне, віддає з яєчка догори, за ходом сім’яного канатика;
 • загальна слабкість, погіршення працездатності;
 • порушення потенції, передчасна еякуляція;
 • невротичні стани – плаксивість, дратівливість.

Симптоми варикоцеле в чоловіків посилюються під час фізичних навантажень. Біль також може віддавати в стегно, член, поперек.

Характерна ознака – збільшення мошонки стоячи (в ортостазі) і зменшення в положенні лежачи (в кліностазі).

Симптоми, котрі супроводжують варикоцеле, здатні поєднуватися один з одним, наростають і посилюються в міру прогресування патології. Серед них можуть бути й такі, що зовні не помітні. Наприклад – безпліддя.

Симптоми і прояви Варикоцеле

Стадії, класифікація

На початковому етапі, захворювання має безсимптомний перебіг. Чоловіка (хлопчика, юнака) нічого не турбує, але в яєчку на хворій стороні вже відбуваються порушення кровотоку. Виявити їх можна, якщо зробити УЗД органів мошонки в режимі кольорового допплера. Іноді цей етап розвитку патології визначають, як варикоцеле 0 ступеня або субклінічну стадію. Однак виявлення захворювання на такому етапі – явище рідкісне.

Прийняте в урології стадіювання варикозу вен яєчок виглядає так:

 • Варикоцеле 1 стадії – зовні все нормально, але під час пальпації мошонки можна промацати варикозні вузли.
 • На 2 стадії розширені вени видно простим поглядом, під час пальпації яєчко не змінене.
 • З настанням 3 стадії уражається вже сім’яна залоза – зменшується в розмірах, розм’якшується.

Є джерела інформації, у котрих описуються 4 стадії розвитку хвороби. Однак це не зовсім вірно: класифікація ВООЗ передбачає 3 ступені ураження сім’яних вен.

Правильніше говорити не про варикоцеле 1, 2, 3, 4 стадії, а рахувати з нульової, субклінічного ступеня. Тобто, стадіювання слід починати від 0 ступеня до 3, так, як це роблять урологи.

Чим небезпечне варикоцеле

Крім скарг, котрі погіршують якість життя чоловіка, варикозне розширення вен лозоподібного сплетення створює цілком відчутну загрозу здоров’ю.

В міру збільшення ступеня хвороби й тривалості дії причини варикоцеле, наростає й негативний вплив захворювання на організм підлітка, чоловіка.

Хронічний простатит

Виникає через те, що венозний застій у яєчках призводить до набряклості передміхурової залози. Цей чинник сам собою вже впливає на здоров’я, тому що перетискає уретру, але набряк до того ж робить простату менш стійкою перед інфекціями.

У молодих чоловіків виникають неприємні відчуття в промежині, частішають позиви на сечовипускання, може з’являтися лихоманка, характерна для простатиту. Подібне ускладнення позначається на здатності простати синтезувати важливі компоненти сперми. Наскільки підвищується ризик розвитку аденоми – вірогідно не відомо.

Проблеми з фертильністю

Або іншими словами – чоловіче безпліддя. Зазвичай, виникає з настанням варикоцеле 3 стадії та причинами його стають такі явища

 • сім’явиносні шляхи перетискаються варикозно розширеними вузлами;
 • застій венозної крові в яєчках призводить до нестачі в них кисню (гіпоксії);
 • відтік крові від верхніх відділів, розташованих не в мошонці, а в черевній порожнині, призводить до підвищення температури тестикул, через що порушується синтез сперматозоїдів;
 • пошкоджується бар’єр між клітинами, у котрих утворюються спермії й кров’ю, що призводить до автоімунного запалення й незворотного руйнування сперматогенної тканини;
 • зменшується синтез чоловічих статевих гормонів пошкодженими тканинами яєчок.

Не пов’язані зі статевою системою розлади

Є також свідчення, що захворювання може позначатися не лише на репродуктивній сфері чоловіків. Від ниркових вен, по насіннєвих, до мошонки потрапляють гормони надниркових залоз і деякі речовини, котрі синтезуються нирками. Це призводить до порушень функції серцево-судинної системи (ниркова венозна гіпертензія).

Інша небезпека – розлади згортання крові. Як і під час варикозу вен нижніх кінцівок, наслідки варикоцеле здатні вилитися в тромбоз венозних судин.

Діагностика

Вказані вище небезпеки варикозного розширення вен яєчка стають загрозою на просунутих стадіях патології. Однак немає труднощів у тому, щоби виявити захворювання до того, як організму буде завдано шкоди.

Алгоритм простий:

 • пальпація, промацування яєчка в положенні пацієнта стоячи, лежачи й при напруженні м’язів живота;
 • УЗД органів калитки з технологією доплерографії – дає 100 % вірний діагноз.

Раніше застосовували діафаноскопію, термометрію, різні способи вимірювання розмірів яєчок. З впровадженням УЗД, ці методи втратили актуальність. Плюс, ультразвукова діагностика дає змогу відрізнити справжні симптоми варикоцеле яєчка від варикозу сім’яних вен, котрий виникає внаслідок інших патологій.

Лікування

Хірургічне лікування варикоцеле

Хірургічне лікування варикоцеле

Стійкого результату можна досягти лише хірургічним втручанням. В урологічній практиці застосовуються такі види оперативного лікування варикоцеле в чоловіків:

 • перев’язка (лігування) і висічення варикозно змінених ділянок вен;
 • утворення нових судинних анастомозів із метою розвантажити венозний відтік і зменшити прояви ниркової гіпертонії венозного походження;
 • ендоваскулярні втручання – емболізація, електрокоагуляція, склеротерапія.

Техніка й методика операції підбираються кожному пацієнту. За наявності виражених симптомів, як при варикоцеле 4 стадії (насправді – третьої) – потрібна перев’язка і видалення уражених судин. Якщо ступінь патології незначна, то можна обмежитися склерозуванням.

У клініці Біляка проводиться повноцінна діагностика патології сім’яних вен методом УЗД на апараті експертного класу з кольоровим допплером. За підсумками обстеження складається план оперативного втручання.

Перевага надається лікуванню за лапароскопічною методикою, без розрізу. Такий підхід дає змогу вилікувати варикоцеле. А наслідки, у вигляді низького рівня статевих гормонів, якщо й настали – проходять самі.

Навіть якщо уражено обидва яєчка, буває можливість провести щадне втручання з двох сторін за один сеанс знеболювання. Такі операції називаються симультанними й успішно проводяться в клініці Біляка.

У рідкісних випадках виникає потреба в медикаментозній підтримці першими днями чи тижнями після операції, поки не відновиться нормальна робота яєчок.

Завдяки індивідуальному підходу, повноцінній діагностиці та професійному хірургічному втручанню, у чоловіки забувають, що таке варікоцеле. А шанс стати батьком збільшується на понад 40 %. Хоча, звичайно, операцію рекомендується провести до появи ускладнень варикоцеле.

Список використаної літератури

 1. Eid R, Radad K, Al-Shraim M. «Ultrastructural changes of smooth muscles in varicocele veins». Ultrastructural Pathology. 2012; 36(4): 201–6.
 2. Капто А.А.. «Левостороннее ортостатическое варикоцеле и хронический простатит». Образовательный вестник «Сознание», т. 10, №. 10, 2008, стp. 446.
 3. Бердников М.А., и Антипов Н.В.. «Варикоцеле: современная проблема». Журнал фундаментальной медицины и биологии, №. 3, 2016, стp. 42-50.
 4. Логинов О.Е., Медведев А.П., Белоусов Ю.В., Иванов Л.Н.. «Современный подход к диагностике и лечению варикоцеле». Медицинский альманах, №. 3, 2008, стp. 140-142.
 5. Грицаева Е.А.. «Лапароскопическое лечение варикоцеле». Бюллетень медицинских интернет-конференций, т. 6, №. 5, 2016, стр. 883-883.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів