Анатомічна будова чоловічих статевих органів

Анатомічна будова чоловічих статевих органів

Звуження сечовивідного каналу (стриктура уретри) – вкрай неприємний і серйозний розлад життєдіяльності. Порушення відтоку сечі має хронічний характер і впливає не лише на роботу сечовивідної системи, але і всього організму.

Захворювання безперервно прогресує і зазвичай призводить до повного перекриття (облітерації) уретри.

Причини розвитку

Порушення нормальної прохідності сечовивідного каналу зустрічаються нечасто. Їх поділяють на дві великі групи: розлади первинного і вторинного генезу. Перші є вродженими аномаліями й діагностуються в дитячому віці. Вторинні стриктури – набуте явище. Найчастіше їх причинами служать:

  • травми, дорожньо-транспортні пригоди;
  • хронічні запальні процеси (у тому числі й венеричні);
  • лікарські маніпуляції на сечовивідному каналі.

Якщо при травмуванні відбувається пошкодження уретри, такий процес часто супроводжується її розривом. Хірургічне втручання і, як наслідок, недбало накладені шви призводять до звуження каналу. Також повільне, неухильне прогресування хвороби спричиняють тривалі запальні реакції.

Порівняння нормального стану та стриктури уретри

Порівняння нормального стану та стриктури уретри

Остання група причин називається «ятрогенними»: звуження з’являються після некваліфікованих ендоскопічних процедур, хімічних опіків від медикаментозних засобів.

Підступність патології в тому, що запальна стриктура розвивається поволі, протягом декількох місяців. Загоєння після травм без рубця обходиться рідко. Розростання сполучної тканини не обмежується тільки уретрою. Воно поширюється і на прилеглі тканини, призводячи до виражених і стійких розладів сечовиділення.

Негативну дію справляє і постійний вплив сечі на пошкоджену тканину сечівника, викликаючи гострі та хронічні запальні процеси.

Клінічні прояви

Симптоми залежать від ступеня звуження. На перший план виходить порушення сечовипускання. Хворі скаржаться на відчуття переповнення сечового міхура, утруднення відтоку сечі або неконтрольоване сечовипускання. Виникає біль у надлобковій області. Щоб помочитися, доводиться тужитися, процес розтягується у часі.


Такий стан дуже негативно відбивається на якості життя хворої людини. Крім того, хронічний застій сечі призводить до пієлонефриту (22,5%), сечокам’яної хвороби (14,7%).

Розвиток ускладнень нашаровує їх симптоматику на картину стриктури, обтяжує і маскує перебіг основного захворювання.

Діагностика стриктури уретри

Діагностика стриктури уретри

Діагностичні заходи

Для виявлення стриктури уретри потрібен комплексний підхід з використанням низки інструментальних методів. Вирішальну роль відіграє досвід лікаря, його професіоналізм у роботі з апаратурою.

Все це можна знайти в клініці Біляка (м. Ужгород). Клініка оснащена найсучаснішим діагностичним і лікувальним обладнанням. Фахівці проходять стажування у клініках США та провідних країн Європи. Є багатий власний досвід у наданні урологічної допомоги.

Діагностика починається з опитування й огляду. Гарною підмогою в установці точного діагнозу слугують дані УЗД, рентгенологічних методів, вивчення уродинаміки. Достовірно виявити стриктуру сечовивідного каналу дозволяє уретрографія (введення рентгеноконтрастної речовини в уретру з подальшим рентгенологічним дослідженням).

Лікування у клініці Біляка - успішне вирішення чоловічих проблем!

Лікування у клініці Біляка – успішне вирішення чоловічих проблем!

Дуже цінні результати дає уретроскопія. Застосування ендоскопа дозволяє оглянути канал, визначити локалізацію звуження, його поширеність та ступінь прохідності. У ряді випадків ця процедура дає кваліфікованому урологу можливість одночасно й усунути стриктуру.

Лікування стриктури уретри

Загальноприйнятим методом вважається бужування (розширення просвіту щільними стрижнями різного діаметра). Але цей метод загрожує рецидивами, рубцеві зміни при бужування схильні рватися. Медикаментозні засоби теж не завжди ефективні.

Єдиний метод, який дозволяє вилікувати стриктуру уретри, хірургічний. У всьому світі “золотим” стандартом лікування вважається трансуретральна резекція стриктур уретри.


Техніка операції досконало освоєна урологами клініки Біляка. Маніпуляція потребує небагато часу, повертаючи нормальну якість життя змученим людям.