Схематичне зображення солітарної кисти простати

Схематичне зображення солітарної кісти простати

Про неприємні та небезпечні симптоми простатиту відомо багатьом чоловікам і не тільки з чужого досвіду. Але це захворювання дошкуляє не лише саме по собі, значної шкоди завдають і його часті супутники – кісти простати. Це порожнинні утворення в тканині передміхурової залози, які заповнені рідиною, оточені власною сполучнотканинною капсулою, а зсередини вистлані епітеліальними клітинами.

Причини розвитку

Розповсюдженість кіст простати досить суттєва. За даними з різних джерел, ця патологія зустрічається приблизно у 8–10% всіх чоловіків і зазвичай протікає без зовнішніх проявів. Тому, ймовірно, реальні цифри поширеності будуть дещо більшими.
За характером розвитку виділяють такі категорії:

 1. Вроджені.
 2. Такі, що розвинулися внаслідок гострого простатиту.
 3. Наслідки хронічного запалення.

Серед всіх випадків, кісти передміхурової залози є уродженою вадою у 11%. Відповідно, 89% утворюються протягом життя внаслідок зовнішніх чинників і головним чином пов’язані з хронічним простатитом.

 Аналіз клінічних випадків показує, що появі набутих кіст передує тривалий хронічний простатит: кілька років, у середньому – від 10 до 15.

Вроджені кісти можуть мати характер тератом. Тобто, до ділянки простати ще під час ембріонального розвитку заноситься непритаманна їй тканина. Набуті ж, виникають внаслідок обтурації (перекриття) протоків однієї або кількох залозочок, з яких саме складається простата. Секрет не має куди відтікати, накопичується та розтягує тканини. Початок цьому дають запалення та набряк, властиві для простатиту. При цьому стискаються прилеглі ділянки передміхурової залози та може порушуватися відтік з розташованих поряд залозочок. Подібний перебіг може сприяти утворенню численних кіст, але зазвичай, вони є поодинокі (солітарні) утворення. Хронічний простатит з тривалим анамнезом призводить до розвитку склеротичних та рубцевих змін. Вивідні протоки деформуються, заростають. Відтік секрету порушується, утворюється кіста.

Зміни в передміхуровій залозі, котрі настають внаслідок хронічного простатиту

Зміни в передміхуровій залозі, котрі настають внаслідок хронічного простатиту

Клінічні прояви

Переважна кількість кіст з’являється внаслідок хронічного процесу і не має вираженої клінічної картини. Це робить їх випадковими знахідками під час обстежень з будь-якого іншого приводу. Симптоматика з’явиться при гострому перебігу або коли виростає велика кіста простати. Тоді слід очікувати на такі прояви:

 • Порушення сечовипускання та затримка сечі.
 • Біль у ділянці промежини, прямої кишки.
 • Поява крові у сечі.
 • Дискомфорт та біль у ділянці мошонки (епідидиміт).
 • Зменшення об’єму сперми при еякуляції.

Це, так би мовити – зовнішні симптоми. До неявних проявів відноситься те, що кіста простати може бути основною причиною чоловічого безпліддя.


Небезпечними є ускладнення кісти простати:

 1. Камені передміхурової залози. Стають причиною пролежнів, порушень екскреторної функції.
 2. Приєднання інфекції. Призводить до розвитку абсцесу простати.
 3. Прорив кісти до сечовивідного каналу. Внаслідок цього формується дивертикул уретрального відділу.

Але й при цих станах специфічної клініки кісти не буде, на перший план виходять симптоми самих ускладнень. Тому так важливо провести комплексне обстеження пацієнта з будь-якими скаргами з боку «другого серця чоловіка».

Діагностичні заходи

Фахівці клініки Біляка, м. Ужгород, розуміють, наскільки важливо дати цілісну оцінку здоров’я кожного окремого пацієнта. Адже ефективно допомогти людині можна лише за принципом індивідуального підходу. Фахівці використовують весь свій досвід і можливості сучасного устаткування, котрим оснащена клініка для надання клієнтам медичних послуг рівня Європи та розвинених країн світу.

Щоб запропонувати найбільш ефективне лікування, треба спочатку виявити саму патологію, а це не так просто, як здається. Кіста простати може симулювати багато хворобливих станів і точний діагноз можна поставити лише після комплексного обстеження.


Так виглядає кіста простати на ТРУЗД

Так виглядає кіста простати на ТРУЗД

Перелік досліджень включає в себе:

 • Пальцеве дослідження простати. Інколи кісту можна промацати через стінку прямої кишки як округле утворення всередині передміхурової
  залози.
 • Трансректальне ультразвукове дослідження (ТРУЗД). Дозволяє оцінити розміри та локалізацію аномалії.
 • Комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. Дуже інформативні методи, завдяки яким оцінюється точне розташування
  Опета її вплив на прилеглі структури.

Дані саме цих досліджень є найбільш вагомим свідченням про наявність в тканині простати округлого утворення, котрим і є кіста.
В сумнівних випадках може застосовуватися пункційна біопсія. Насамперед – при потребі у диференційній діагностиці з новоутвореннями передміхурової залози.

Лікувальні заходи

Ефективне лікування кісти простати має два варіанти:

 1. Трансуретральна пункція та очищення порожнини від вмісту, коли інструмент заводиться через уретру.
 2. Лапароскопічна кістектомія простати: резекція всього утворення разом з капсулою.

Тактика обирається окремо для кожного пацієнта та залежить від багатьох чинників. Не останню роль для вибору методики має й наявність ускладнень. Можна бути впевненим в тому, що лікарі клініки Біляка оберуть найменш травматичний підхід. Завдяки регулярним стажуванням у провідних закордонних клініках і сучасному обладнанню, фахівці можуть застосовувати найбільш прогресивні та щадні методики.