Схематичне зображення солітарної кисти простати

Схематичне зображення солітарної кісти простати

Зміст сторінки:

Кіста передміхурової залози — це порожнинне новоутворення в простаті, котре являє собою капсулу з рідиною всередині. Воно формується з фіброзної тканини, всередині вистелено клітинами циліндричного або кубічного епітелію. Рідина, що міститься всередині капсули, відрізняється за кольором і ступенем в’язкості.

З неприємними та небезпечними симптомами простатиту знайомі чимало чоловіків і не тільки з чужих слів. Але це захворювання дошкуляє не лише саме по собі, істотної шкоди завдають і його часті супутники — кісти простати.

Ці порожнинні утворення в тканині передміхурової залози бувають вродженими, або ж формуються вже в дорослого чоловіка. Як правило, ризики утворення кіст у простаті зростають після 40 років.

Причини розвитку

Кісти простати поширені досить широко. За даними різних джерел, така патологія зустрічається приблизно у 8–10 % всіх чоловіків і зазвичай протікає без зовнішніх проявів. Через це, напевно, реальні цифри поширеності є значно більшими.

За характером розвитку, виділяють такі види:

 • Вроджені.
 • Розвинені на тлі гострого простатиту.
 • Наслідок затяжного запалення.

Серед усіх випадків, вроджений характер кісти передміхурової залози носять в 11 %. Вони закладаються в процесі внутрішньоутробного розвитку під впливом різних негативних чинників. Як правило, ці утворення мають великі розміри, трапляються серед них і багатокамерні. Відповідно, 89 % кіст утворюються протягом життя під впливом зовнішніх факторів і головно пов’язані з хронічним простатитом.

Кіста передміхурової залози в чоловіків може утворюватися за таких причин:

 • гіперсекреція — надмірне вироблення соку простати;
 • аденома та інші доброякісні розростання в передміхуровій залозі;
 • нерегулярність статевого життя, занадто часті контакти не менш шкідливі, ніж тривала їх відсутність;
 • не проліковані урологічні захворювання — простатит, простатолітіаз, фіброз;
 • онкологічні процеси з боку чоловічих статевих органах;
 • шкідливі виробничі чинники — вплив вібраційного навантаження, підняття важких вантажів;
 • часті переохолодження;
 • непрохідність протоків простати;
 • малорухливий спосіб життя — провокує застійні процеси в тканинах залози;
 • травми й невдалі хірургічні втручання в малому тазі;
 • зловживання алкоголем.

Аналіз клінічних даних показує, що розвиток кіст відбувається на тлі тривалого простатичного анамнезу: кілька років, у середньому від 10 до 15.

Вроджені кісти можуть мати характер тератом. Тобто, коли під час ембріонального розвитку в область передміхурової залози заноситься не властива їй тканина.

Набуті ж, виникають через обтурацію (закупорку) проток однієї або декількох залозок, з котрих власне й утворюється простата. Секрету нікуди відтікати, він накопичується й розтягує орган. Початок цьому зазвичай дають запалення та набряк, котрі супроводжують гострий простатит.

Стискаються прилеглі ділянки передміхурової залози та може порушуватися відтік із сусідніх залозок. Такий варіант здатен призводити до розвитку кількох кіст одночасно, але частіше це — поодинокі (солітарні) утворення.

Хронічний простатит із тривалим анамнезом призводить до розвитку склерозу та рубцевих змін. Вивідні протоки простатичних залоз деформуються, заростають. Відтік секрету порушується, утворюється кіста.

Класифікація

Існує ряд ознак, за якими класифікується кіста простати: розмір, локалізація, походження. Утворення може сформуватися в товщі залози (паренхімі), або в частині її перешийка. Також кісти поділяють на одиничні та множинні, одно- і багатокамерні, інфекційні та неінфекційні, запальні та незапальні.

  Зміни в передміхуровій залозі, котрі настають внаслідок хронічного простатиту

  Зміни в передміхуровій залозі, котрі настають внаслідок хронічного простатиту

  Клінічні прояви

  Більшість кіст розвиваються на тлі затяжного запального процесу, і тому виражена клінічна картина часто відсутня. Подібна особливість робить їх випадковими знахідками під час обстеження з будь-якого іншого приводу.

  Коли в чоловіка збільшується кіста простати, симптоми виникають за умов гострого перебігу або коли розміри утворення досить великі. Тоді варто очікувати таких проявів:

  • розлади сечовипускання та затримка сечі;
  • біль в області промежини, прямої кишки;
  • поява крові в сечі;
  • дискомфорт і біль в області мошонки (епідидиміт);
  • проблеми в статевій сфері — послаблення ерекції, передчасна еякуляція, дискомфорт під час сексу;
  • зменшення обсягу сперми при еякуляції.

  Це — помітні зовні прояви. До прихованих належить чоловіче безпліддя, причиною котрого нерідко стає кіста передміхурової залози.

  Небезпечними є й ускладнення:

  1. Камені передміхурової залози. Призводять до пролежнів, порушень екскреторної функції.
  2. Приєднання інфекції. Внаслідок цього розвивається абсцес простати.
  3. Прорив кісти в сечовипускальний канал. Підсумком є ​​дивертикул уретрального відділу або свищ.

  Але навітьза таких станів специфічної клініки не буде: на перший план виходять симптоми самих ускладнень. Тому так важливо провести комплексне обстеження пацієнта з будь-якими скаргами з боку «другого серця чоловіків».

  У міру того, як прогресує кіста в простаті, наслідки поглиблюються. У запущених випадках чоловік може повністю втратити потенцію, що тягне за собою серйозні психологічні та особистісні проблеми. Тому важливо вчасно звертати увагу на симптоматику, та регулярно проходити обстеження.

  Діагностичні заходи

  У клініці Біляка, м. Ужгорода, розуміють, наскільки важливо дати цілісну оцінку здоров’я кожного окремого пацієнта. Адже неможливо ефективно допомогти людині без реалізації принципу індивідуального підходу.

  Фахівці використовують весь свій досвід і можливості сучасного обладнання, яким оснащена клініка, для надання клієнтам медичних послуг рівня Європи та розвинених країн світу.

  Щоби запропонувати найбільш ефективне лікування, спочатку потрібно виявити саму патологію, а це не так уже й легко. Адже коли в пацієнта кіста простати, симптоми її здатні симулювати багато патологічних станів, і точний діагноз можна встановити тільки після комплексного обстеження.


  Так виглядає кіста простати на ТРУЗД

  Так виглядає кіста простати на ТРУЗД

  Діагностичний список включає в себе:

  • Пальцеве обстеження простати. Кісту в деяких випадках можна промацати через стінку прямої кишки як округле утворення в передміхуровій залозі. Але такий вид діагностики недостатньо інформативний та не виявляє кісти невеликих розмірів.
  • Трансректальне ультразвукове дослідження (ТРУЗД). Дозволяє оцінити розміри та локалізацію аномалії. Досить популярне, цінне обстеження, котре дає вірогідну діагностичну картину. За ТРУЗД можна зрозуміти, яка форма кісти, чи є в неї перегородки, наскільки щільний її вміст.
  • Комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. Дуже інформативні методи, завдяки яким оцінюється точне розташування кісти та її вплив на прилеглі структури. Зазвичай їх призначають при підозрі на пухлинну форму кісти.
  • Лабораторне дослідження секрету передміхурової залози показує кількість лейкоцитів, особливості мікрофлори та її чутливість до антибіотиків. Призначають, якщо існує підозра на паразитарну кісту або супутні ЗПСШ.

  Саме дані цих досліджень є найбільш вагомим аргументом на користь наявності в тканинах простати округлого утворення, яке є кістою. У сумнівних випадках може використовуватися пункційна біопсія. Наамперед — для диференційної діагностики з новоутвореннями передміхурової залози.

  Лікувальні заходи

  Якщо діагностована кіста передміхурової залози, лікування підбирається залежно від її різновиду, локалізації та розмірів. Варто зазначити, що при крихітних розмірах утворення, може призначатися спостереження та консервативна терапія, але такий підхід не дає позитивних результатів. Адже кіста в будь-якому випадку збільшується, і чим більшими є її розміри, тим складніше буде видаляти утворення надалі. Тому лише хірургічний підхід можна назвати результативним.

  Ефективне лікування кісти простати можна провести двома способами:

  • Трансуретральна пункція та очищення порожнини від її вмісту, коли інструмент заводиться через уретру. Головний плюс цього методу полягає в його малоінвазивної — не потрібні розрізи та інші пошкодження тканин, відсутня крововтрата, мінімальний реабілітаційний період. Але мінус полягає в тому, що може виникнути повторний стеноз проток залозок. До того ж, у деяких чоловіків, які пройшли цю процедуру, знижується інтенсивність оргазму.
  • Лапароскопічна кістектомія простати: резекція патологічного утворення разом із капсулою. Операція малотравматична й не дає ускладнень, оскільки виконується через невеликі проколи в животі. Водночас вона дозволяє повністю позбутися проблеми. Ще один плюс — у процесі втручання сім’яний горбик не зачіпається, тому на оргастичних відчуттях операція жодним чином не відбивається.

  Тактика підбирається окремо для кожного пацієнта й залежить від багатьох чинників. Важливе значення у виборі методики має наявність або відсутність супутніх ускладнень.

  Особливості лікування в клініці

  Можна бути впевненими в тому, що лікарі клініки Біляка оберуть оптимальний, найменш травматичний підхід. Завдяки регулярним стажуванням у передових закордонних клініках і сучасному обладнанню, наші фахівці можуть застосовувати найпрогресивніші та щадні методики.

  Після видалення кісти, пацієнта чекає короткий реабілітаційний період у клініці, у комфортній палаті. Виписка здійснюється через 1–3 доби. При цьому лікарі надають рекомендації, які допомагають знизити ризик рецидиву.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів