Будова нирок людини

Будова нирок людини

Шановні читачі, за останній період пишу про захворювання, з якими часто звертаються в нашу клініку пацієнти, оскільки їх не влаштовують пропоновані їм методики лікування тих чи інших спеціалістів. До таких відносяться й хворі з кістами нирок.

Слід зазначити, що кіста, а точніше сказати – кісти, є досить поширеною патологією нирок, яка являє собою об’ємний утвір різної величини та форми, наповнений рідиною. Ця рідина може бути як різного кольору, так і різної консистенції.

Кісти нирок поділяють за механізмом виникнення. Під впливом будь якого фактору, під час внутрішньоутробного розвитку плода, при закладці нирок, утворюється вроджена кіста. Дитина уже з нею з’являється на світ. Набуті кісти утворюються в нирці, а то і в обох, на різних етапах життя. Причиною їх можуть бути захворювання нирок, які супроводжуються запальними процесами: пієлонефрити, сечокам’яна хвороба, туберкульоз, пухлина, інфаркт, гематома.

Більшість сучасних дослідників визнають, що на утворення кіст нирок впливають шкідливі хімічні фактори, консерванти продуктів, антиоксиданти та медикаментозні препарати. І це, мабуть дійсно так, бо виявлення кісти у нирках – явище часте.


Діагнозом «кіста нирки», тепер нікого не здивуєш і не налякаєш. Та і немає потреби когось лякати, хоч і ця, на перший погляд, мало загрозлива патологія, може привести до цілого ряду ускладнень, які можуть бути роковими. До них відносяться: гіпертонічна хвороба, нагноєння, розриви та ін.

Кісти нирки

Кісти нирки

Кісти, розташовані по периферії паренхіми нирки, можуть турбувати людину тоді, коли збільшуються в об’ємі. Вони досягають великих розмірів, тобто 5, 10 см, а то і більше. Якщо кіста розташована всередині паренхіми нирки, а то і парапельвікально, в ділянці миски, то наступає не тільки часткове знищення нирки, але і перешкоджання нею сечовиділенню, що приведе до гідронефрозу та ниркової недостатності. Мені доводилося оперувати таких хворих, і не так уже й рідко. Такі кісти дають про себе знати своїм носіям. Людину турбують болі в ділянці нирки, підвищення артеріального тиску, головні болі, слабкість, втомлюваність, зниження працездатності не тільки фізичної, але і розумової.

Та чимала кількість людей і не здогадується, що в їхніх нирках чи нирці є таке утворення, як кіста. У частини з них виявляли цю патологію тільки при розтині, хоча помирали вони в похилому віці. Теперішнім часом, кожна людина, яка відвідала УЗД кабінет, знає достеменно чи є в її нирках кіста, чи немає. Правда, це відбувається тільки тоді, коли УЗД дослідник дивиться усі органи черевної та позачеревної порожнини. Я можу навести десятки прикладів, коли при такому підході, виявив, не хочеться писати випадково, пухлини нирок, сечового міхура, простати, камені жовчного міхура. До речі, перед тим, як брати на операцію хворого, якому здавалось би немає потреби проводити ультразвукове дослідження (пахова грижа), виявлено рак нижнього полюса нирки. Безумовно, що операцію – герніотомію було відмінено, а зроблено видалення пухлини нирки.

Подібним чином, було виявлено пухлину кісти нирки лікарем ультразвукового дослідження шпиталю інвалідів, учасників війни та ліквідаторів Чорнобильської аварії, Катериною Павлишинець. До речі, Катерина Михайлівна є однією із перших фахівців ультразвукової діагностики. Пацієнт, у якого виявлено пухлину кісти нирки, ще до УЗД уже побував на комп’ютерному обстеженні й там цієї пухлини не виявили. Та на УЗД-світлині виглядає вона як мистецький утвір. На жаль, такими мистецькими дорогоцінностями, а обійдеться вона пацієнту дорого, краще не володіти. Цей діагностичний факт і послужив причиною написання цієї статті. Бо велика доля шкоди здоров’ю, припадає на кісти – мішки з рідиною.

Діагностика полікістозу

Діагностика полікістозу

Окрім поодиноких, вони можуть бути й множинні, тобто, в одній, або в обох нирках є по декілька кіст. Якщо одна кіста може заподіяти шкоду хворому, то множинні цю вірогідність примножують. Все, що стосується поодиноких кіст, притаманне і множинним.

На особливу увагу заслуговує полікістоз нирок. Це захворювання спадкове і супроводжує людину від дня її народження до кінця життя. Ще коли я був студентом, нам було відомо, що людина, яка має полікістоз нирок, доживає до 40 – 45 річного віку. Ми цих хворих бачили. Давали їм знати про себе ці безліч кіст, починаючи з 30 – 40 річного віку. В цьому віці кісти досягали великих розмірів і були помітні оку та визначались пальпаторно. Це і спонукало хворих звернутися до лікаря. Приводили вони до атрофії ниркової тканини та термінальної стадії ниркової недостатності. У багатьох пацієнтів ми проводили оперативні лікування, які зводилися до видалення великих та ігніпунктури малих доступних кіст, бо вони мали розповсюдження по всій товщині ниркової паренхіми. Таким чином вдавалося зменшити тиск безлічі кіст на ниркову тканину і, хоч тимчасово, дещо покращити функцію нирки. Часто такі втручання я проводив одночасно на обох нирках. Такі хворі були у мене на диспансерному обліку. Деякі з них доживали до 70 річного віку.

Теперішнім часом діагностика полікістозу можлива ще у внутрішньоутробному періоді. Знаючи про генетичну природу полікістозу нирок, і медики, і батьки сприяють ранньому виявленню і лікуванню цієї недуги. Це дає помітні кращі результати. Тривалість життя таким пацієнтам значно продовжено.


Пункція кісти під контролем УЗД може призвести до інфікування нирки!

Пункція кісти під контролем УЗД може призвести до інфікування нирки!

З часу виявлення полікистозу нирок застосовуємо, окрім оперативного, і консервативне лікування, яке зводиться до боротьби з інфекцією, хронічною нирковою недостатністю та гіпертонію. У термінальних стадіях ниркової недостатності за останні роки вдаються до хронічного гемодіалізу. Розроблені й покази до трансплантації нирки. На жаль, у нашій країні ця операція зведена майже нанівець. І винні в цьому наші законодавці.

В теперішній час досить широко застосовують черезшкірні пункції кіст під контролем УЗД. Правда, такою методикою лікування кіст нирок у нашій області займаються не фахівці-урологи, а лікарі ультразвукової діагностики. Практично цю маніпуляцію, хоча її можна назвати операцією, вони проводять в умовах розміщення ультразвукового апарату, а не асептичної операційної. Таким чином є велика загроза для інфікування кісти нирки. Та на це досить легко дають згоду пацієнти, оскільки ця методика не потребує застосування наркозу. Проводиться вона під місцевою анестезією. Мені доводилося в ургентному порядку проводити оперативне лікування нагноєних кіст, величина яких досягала 10 см в діаметрі. Вмістом інфікованої кісти був густий гній.

Ще в 90-ті роки минулого століття я впровадив у свою практику видалення кіст оперативним шляхом, застосовуючи лапароскопічну технологію. Вважаю, що така операція в наш час повинна вважатися сучасною та радикальною, з обов’язковим гістологічним дослідженням кісти.

Лапароскопічна операція з видалення кісти нирки

Лапароскопічна операція з видалення кісти нирки

Не буду описувати технологію проведення лапароскопічного оперативного лікування кіст нирок, оскільки вона наведена на окремій сторінці нашого сайту. Нагадаю вам тільки про її переваги над іншими методами лікування кіст нирок. До них відносяться: мала травматичність, хороший косметичний ефект, малий ризик нагноєння рани та розвитку спайок, значно скорочений термін перебування хворого на лікарняному ліжку та реабілітаційного періоду. Не можу не наголосити, що оперативне лікування кіст нирок із застосуванням традиційних розрізів є анахронізмом. До нього можуть вдаватися тільки ті лікарі, які забули про клятву Гіппократа – не нашкодь.

Не можу не звернутися до хворих з одно- та множинними кістами нирок, а також полікістозом, з пропозицією скористатися хоча б безкоштовною консультативною допомогою у нашій сучасній клініці, почути наші рекомендації та зробити свій вибір.

Степан Біляк,

Заслужений лікар України