Будова нирок людини

Будова нирок людини

Зміст сторінки:

Кіста нирки – це доброякісна пухлина в тканинах органу, котра являє собою капсулу зі сполучної тканини, заповнену рідиною. Мають округлу чи овальну форму, відрізняються за розмірами, а рідина всередині може бути різною як за кольором, так і за консистенцією. Слід зазначити, що кіста, а точніше сказати – кісти, досить поширена патологія нирок.

Класифікація захворювання

Для такого захворювання, як киста нирки, види його поділяють за джерелом виникнення. Під впливом деяких чинників, під час внутрішньоутробного розвитку плода, при закладці нирок, формується вроджена кіста. Дитина вже з нею з’являється на світ. Надбані кісти виникають в нирці, а то й в обох, на різних етапах життя.

Також існують інші варіанти класифікації ниркових кіст. За характером ураження вони бувають одиничні чи множинні. Тобто, в одній або в обох нирках є декілька кіст. Якщо навіть одна кіста може завдати шкоди хворому, то множинні цю ймовірність примножують. Все, що стосується одиничних кіст, притаманне й множинним.

Особливої уваги заслуговує полікістоз нирок. Це захворювання спадкове та супроводжує людину від дня її народження до кінця життя. За статистикою, людина, котра має полікістоз нирок, доживає до 40 – 45 річного віку. Даються взнаки ці множинні кісти, починаючи з 30 – 40 річного віку. У цьому віці утворення досягають великих розмірів, помітні оку і визначаються пальпаторно. Це й спонукає хворих звернутися до лікаря.

Полікістоз призводить до атрофії ниркової тканини та термінальної стадії ниркової недостатності. Хворим проводять операції, які зводяться до видалення великих та ігніпунктури малих доступних кіст, розташованих по всій товщині ниркової паренхіми. Завдяки цьому  вдається зменшити вплив множинних кіст на ниркову тканину і, хоч тимчасово, дещо поліпшити функцію нирки. Часто такі втручання проводять одночасно на обох нирках. Хворі після цього стоять на диспансерному обліку, багатьом з них вдається дожити до 70-ти річного віку.

На нинішній час діагностика полікістозу нирок можлива ще у внутрішньоутробному періоді. Знаючи про генетичну природу патології, медики та батьки сприяють ранньому виявленню та лікуванню такої недуги. Це дає помітно кращі результати. Термін життя таким пацієнтам продовжений значно.

За вмістом ниркові кісти поділяють на три типи:

 • серозні – заповнені серозною рідиною;
 • геморагічні – містять деяку кількість крові;
 • гнійні – мають інфекційну природу, утримують домішки гною всередині.

Залежно від будови кісти діляться: паренхіматозна кіста нирки, синусна та солітарна кіста нирки.

Причини розвитку захворювання

Кісти нирок, причини:

 • захворювання нирок, що супроводжуються запальними процесами: пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, туберкульоз, пухлина, інфаркт, гематома;
 • шкідливі хімічні чинники – консерванти продуктів, антиоксиданти й медикаментозні препарати;
 • спадкова схильність;
 • травми нирок;
 • хронічні патології, що провокують посилене зростання епітелію, внаслідок чого забиваються ниркові канальці;
 • ускладнення після процедури гемодіалізу.

Діагнозом «кіста нирки», тепер нікого не здивуєш і не налякаєш. Та й не потрібно когось лякати, хоч ця, на перший погляд, мало загрозлива патологія, може призвести до цілої низки ускладнень, котрі можуть стати фатальними. До них належать: гіпертонічна хвороба, нагноєння, розриви та ін.

  Кісти нирки

  Кісти нирки

  Клінічні прояви

  Утворення, розташовані по периферії паренхіми нирки, можуть турбувати людину тоді, коли виростає кіста нирки, розміри якої перевищують 5-10 см, а то й більше. Якщо кіста розташована всередині паренхіми нирки, чи парапельвікально, то відбувається не тільки часткова деструкція нирки, але погіршується фільтрація сечі нею, що призводить до гідронефрозу та ниркової недостатності.

  Такі кісти дають про себе знати своїм носіям. Людей, жінок і чоловіків, турбують болі в області нирки, підвищення артеріального тиску, головні болі, слабкість, втомлюваність, зниження працездатності, й не тільки фізичної, але й розумової. Нерідко спостерігаються розлади відтоку сечі з ураженої нирки, через що з’являються проблеми з сечовипусканням. Також в сечі може бути присутньою кров.

  Але нерідко кіста нирки симптоми не проявляє, чимала кількість людей навіть не здогадуються, що в їх організмі є таке утворення. У частини з них виявляли цю патологію лише під час розтину, хоча вмирали вони в похилому віці.

  Діагностика

  На поточний момент, кожна людина, яка відвідала УЗД кабінет, знає точно: чи є в її нирках кіста чи ні. Щоправда, це відбувається лише тоді, коли УЗД дослідник передивляється всі органи черевної порожнини та заочеревинного простору. Часто при такому обстеженні виявляються пухлини нирок, сечового міхура, простати, камені жовчного міхура.

  Якщо кіста лівої нирки або правої набуває великих розмірів, її можна виявити шляхом пальпації. Але краще не доводити до такого прогресування хвороби та час від часу проходити профілактичний УЗД огляд.

  Також при виявленні кістозного утворення призначаються лабораторні дослідження: аналіз сечі та крові. У сечі також часто присутні гіалінові циліндри, гематурія, підвищуються лейкоцити, а питома вага зменшується. У крові, як правило, підвищений рівень білка, креатиніну, сечовини, є ознаки анемії.

  Лікувальні заходи

  Коли виявляється кіста нирок, лікування підбирається залежно від особливостей захворювання. В даний час досить широко застосовують черезшкірні пункції кіст під контролем УЗД. Щоправда, такою методикою лікування кіст нирок зазвичай займаються не фахівці-урологи, а лікарі ультразвукової діагностики.

  Фактично, цю маніпуляцію, хоча її можна назвати й операцією, вони проводять в умовах розміщення ультразвукового апарату, а не в асептичній операційній. Тобто зберігається значна загроза щодо інфікування кісти нирки. Але на це пацієнти досить легко дають згоду, оскільки методика не потребує застосування наркозу. Проводиться вона під місцевою анестезією. Лікарям клініки Біляка доводилося в ургентному порядку проводити оперативне лікування нагноєних кіст, розміри яких сягали 10 см в діаметрі. Вмістом інфікованої кісти був густий гній.

  Діагностика полікістозу

  Діагностика полікістозу

  Ще один недолік пункції – високий ризик рецидиву. Тому її не можна назвати ефективним методом лікування пацієнтів, у яких виявлена ​​кіста правої нирки або лівої. В той самий час, консервативна терапія не дає результатів в боротьбі з цим захворюванням, єдине вірне рішення в даному випадку – хірургічний підхід.

  Ще в 90-і роки минулого століття засновник клініки, Степан Біляк, проводив видалення кіст оперативним шляхом, застосовуючи лапароскопічну технологію. Така операція – ідеальний компроміс між сучасним і радикальним підходом, до того ж дає можливість гістологічного дослідження кісти.

  Пункція кісти під контролем УЗД може призвести до інфікування нирки!

  Пункція кісти під контролем УЗД може призвести до інфікування нирки!

  Технологія, за якою проводиться лапароскопічне оперативне лікування кіст нирок, докладно описана на відповідній сторінці нашого сайту. Видалення кісти на нирці лапароскопією має низку переваг перед іншими методами лікування:

  • мала травматичність;
  • гарний косметичний ефект;
  • малий ризик нагноєння рани та розвитку спайок;
  • суттєве скорочення терміну перебування хворого на лікарняному ліжку та тривалості реабілітаційного періоду.

  Хірургічне лікування кіст нирок із застосуванням традиційних розрізів є анахронізмом. До нього можуть вдаватися лише ті лікарі, які забули про головну заповідь клятви Гіппократа – не нашкодь.

  У випадку виявлення полікістозу нирок, в клініці Біляка, крім оперативного лікування застосовується і консервативне. Воно грунтується на боротьбі з інфекцією, хонічною нирковою недостатністю та гіпертонією. У термінальних стадіях ниркової недостатності, останніми роками вдаються до регулярного гемодіалізу. Розроблено і показання до трансплантації нирки. На жаль, в нашій країні ця операція зведена майже нанівець. І винні в цьому наші законодавці.


  Лапароскопічна операція з видалення кісти нирки

  Лапароскопічна операція з видалення кісти нирки

  Особливості лікування в клініці

  Якщо вас турбує кіста на нирках, симптоми, лікування та іншу інформацію про дане захворювання можна отримати у спеціалістів клініки Біляка на Закарпатті. Тут вас чекає комплексне обстеження і докладна консультація лікарів. Вони мають високу кваліфікацію, оскільки проходили стажування в США і європейських країнах.

  У клініці застосовується прогресивний підхід до лікування кіст, а для їх видалення використовуються щадні методи. Після операції пацієнти відновлюються в комфортабельних палатах, оснащення котрих швидше нагадує готельний номер. Для кожного організовується індивідуальний медсестринський пост. Виписка здійснюється приблизно через 3 дні.

  Хворим з моно- і множинними кістами нирок, а також полікістозом не варто втрачати час і посилювати хворобу. У клініці Біляка вони можуть скористатися безоплатною консультативною допомогою, почути наші рекомендації та зробити правильний вибір як позбутися кісти нирок.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів