Анатомічна будова людини

Анатомічна будова людини

Людина все своє життя проводить в оточенні мікроорганізмів. Це призводить до того, що нерідко доводиться мати справу з інфекційними процесами. Найчастіші з них – інфекції сечовивідних шляхів.

Переважно страждають жінки. Дані статистики стверджують, що хоча б раз на рік у 25-35% представниць прекрасної статі віком 20-40 років відзначаються епізоди інфекції сечовивідної системи. Гострий цистит зустрічається із частотою 5-7 випадків серед десяти жінок на рік.

У 95% випадків захворювання викликається якимось одним мікроорганізмом, у решти 5% – мікробною асоціацією. Особливо докучає рецидивний перебіг гострого циститу, зазвичай (але не завжди) обумовлений повторним інфікуванням.

Причини

Інфікування статевої системи

Інфікування статевої системи

 • Анатомічні особливості (коротка і широка уретра, близькість до ануса, піхви).
 • Часті інфекції статевої системи.
 • Гормональні розлади.
 • Особливості типових збудників циститу (здатність прикріплюватися до слизової, формувати бактеріальну плівку).
 • Статеве життя без механічної контрацепції

Цей перелік не претендує на повноту інформації, тому що в кожному випадку захворювання спостерігається поєднання тих чи інших несприятливих факторів. Супутні хронічні захворювання системного характеру також вносять свою лепту в розвиток циститу.

Види

Класифікація циститів багатогранна і складна. Вона полегшує встановлення діагнозу і підбір лікування клініцистами. Пацієнту слід «знати в обличчя», як проявляються основні форми: гострий і хронічний. Кожна з цих категорій включає в себе по кілька підвидів, що характеризують особливлсті перебігу (катаральний, гнійний, виразковий та ін.).

Більш затребуваною є класифікація хронічного циститу:

 1. Хронічний латентний цистит (з безсимптомним перебігом, із загостреннями не частіше разу на рік, із загостреннями від двох разів на рік і частіше).
 2. Персистуючий хронічний цистит (симптоми захворювання є, але функція сечового міхура не порушена).
 3. Інтерстиціальний цистит (є прояви, біль, зменшується об’єм міхура). Ця форма захворювання розглядається як окрема одиниця і поребує особливого лікування.

В якості причини хронічного циститу можуть виступати онкологічні захворювання міхура, травми, туберкульоз, локальні звуження (стриктури) уретри.

У результаті хронічного запалення відбуваються зміни стінки сечового міхура. Вони товщають, що призводить до зменшення його об’єму. Настає такий стан, який називається мікроцист.

Прояви

Симптоми циститу

Симптоми циститу

Як було зазначено вище, прояви хронічного циститу досить мізерні, й на початку захворювання інколи взагалі не викликають жодного дискомфорту. Загострення можуть сприйматися хворою людиною як випадки повторного інфікування, поки якість життя не зменшиться дуже суттєво. Проблема в тому, що рубцеві зміни сечового міхура вкрай погано піддаються лікуванню.

На відміну від хронічного, симптоми гострого циститу не помітити дуже складно:

 1. Гостро виникає часте і хворобливе сечовипускання. Позиви можуть турбувати кожні 15-20 хвилин.
 2. З’являються болі в надлобковій області.
 3. Для початку сечовипускання доводиться докладати певних зусиль.
 4. Сеча мутна, можлива домішка крові (в останній порції).
 5. У важких випадках гострого циститу виникають загальні прояви (гіпертермія, нудота, блювання, сеча непрозора, може фарбуватися в білий колір через домішки гною).

Хворому ці прояви суттєво псують якість життя, тому часто аптекар продає «що-небудь від циститу». І так кожен раз, поки у збудника хвороби не сформується стійкість і “стандартні” ліки перестануть допомагати. Тоді вже хворий з’являється на прийомі в уролога.

Діагностика

Для установки діагнозу часто потрібно всього два дослідження: аналіз сечі та  цистоскопія. Урологи клініки Біляка проводять її зі знеболенням, тому неприємні відчуття мінімальні, а діагностичну цінність переоцінити неможливо. Важливу для лікування інформацію дає посів сечі на мікрофлору (буде призначений саме той антибіотик, який сприятиме швидкому одужанню).

Інколи виникає необхідність в біопсії ділянки міхура. Найчастіше – при застарілих формах хронічного циститу.

Лікування

Лікування циститу

Лікування циститу

Враховуючи схильність патології до рецидивів, лікування циститу має бути комплексним і послідовним. Порядок заходів визначається після ретельної діагностики. У гострому перебігу на перший план виходять антибіотики, підкріплені фітотерапією. Після стихання процесу здійснюється закріплення результату. У цьому періоді добре показують себе сеанси озонотерапії.

Може знадобитися хірургічна корекція прохідності сечовивідних шляхів (зазвичай такі операції в клініці Біляка здійснюються через уретру, трансуретраьним доступом). Втручання спрямоване на усунення ускладнень хронічного циститу або його причини, якщо процес виникає через порушення відтоку сечі.

Коли не обійтися без видалення сечового міхура (що буває вкрай рідко), то якість життя допоможе зберегти протезування цього органу з ділянки тонкого кишківника. У підсумку пацієнт зберігає можливість мочитися самостійно.

На щастя, показання до такої операції при циститі зустрічаються досить рідко. Фахцвці клініки Біляка в Ужгороді завжди ставлять перед собою завдання зберегти орган. Цьому сприяють регулярні стажування лікарів у клініках Європи та найсучасніше обладнання.

Пройдіть консультацію лікаря вчасно, не допускайте розвитку важких ускладнень нелікованого циститу. Для цього пропонуємо скористатися сервісом на нашому сайті. Будьте впевнені: наші співробітники аргументовано дадуть відповідь на всі Ваші запитання та порадять ефективні методи лікування.

31da4dc8dbdb1dad5b99b2c91236fbd2-1024x745