Анатомічна будова людини

Анатомічна будова людини

Зміст сторінки:

Цистит – це запальний процес в сечовому міхурі, викликаний попаданням інфекції до порожнини органу. У більшості випадків роль збудника грає кишкова паличка, також ним може стати стрептокок, стафілокок та інші бактерії, а інколи й віруси. Захворювання проявляється сильним болем внизу живота, утрудненим сечовипусканням і домішками крові в сечі.

Звідки береться цистит? Людина все своє життя проводить серед мікроорганізмів. Це призводить до того, що нерідко доводиться мати справу з інфекційними процесами. Одні з найбільш частих – інфекції сечовивідних шляхів.

Переважно на цю хворобою страждають жінки. Дані статистики показують, що, хоча б раз на рік, у 25-35% представниць прекрасної статі вікової категорії 20-40 років, відзначаються епізоди інфекції сечовивідної системи. Гострий цистит зустрічається з частотою 0,5-0,7 випадку на рік на одну жінку.

У 95% випадків захворювання викликається будь-яким одним мікроорганізмом. У решти 5% – мікробною асоціацією одночасно з кількох збудників. Особливо докучає рецидивний перебіг гострого циститу, зазвичай обумовлений повторним інфікуванням. Щоб зрозуміти, як вилікувати цистіт, лікарям потрібно встановити природу збудника.

Причини

Інфікування статевої системи

Інфікування статевої системи

Захворювання може проявитися у пацієнта будь-якого віку, і частіш за все, «спусковим механізмом» виступає переохолодження. Більшим чином це стосується жінок: їм категорично не рекомендується перемерзати, особливо в нижній частині тіла. Досить 15 хвилин сидіння на холодній поверхні та цистит забезпечено!

Від чого може бути цистит крім цього? Хвороба часто провокується малорухливим способом життя. Якщо людина сидить по 4-6 годин на день безперервно, в малому тазу виникає застій, порушується кровообіг. Це робить сечовий міхур вкрай чутливим до інфекції.

Також можливі й інші причини циститу:

 1. Анатомічні особливості – коротка і широка уретра, близькість до ануса, піхви.
 2. Часті інфекції статевої системи – недоліковані гінекологічні та венеричні захворювання.
 3. Гормональні розлади – низький рівень естрогену у жінок, що робить сечостатеву систему вразливою перед інфекціями.
 4. Особливості типових збудників циститу, а саме – здатність міцно прикріплюватися до слизової оболонки, формувати бактеріальну плівку.
 5. Статеве життя без бар’єрної контрацепції – коли інфекція передається від партнера, або ж робиться перехід від анального сексу до вагінального без гігієнічних процедур.
 6. Неправильне харчування – гостра і жирна їжа підвищує сприйнятливість сечового міхура до інфекцій, тому тим, хто її любить, потрібно пити більше води.
 7. Порушений pH статевих органів – створює сприятливе середовище для розмноження патологічних мікроорганізмів.
 8. Недотримання правил гігієни – коли жінка носить синтетичну білизну і рідко її змінює, нехтує щоденним купанням, рідко міняє тампони та прокладки під час менструацій.
 9. Порушений режим сечовипускання – коли людина довго терпить переповненість сечового міхура і спорожнює його менше ніж 5 разів на день, сеча застоюється, створюючи сприятливе середовище для розвитку бактерій.

Цей перелік не претендує на повноту, тому що в кожному випадку захворювання спостерігається поєднання тих чи інших несприятливих чинників. Супутні затяжні захворювання системного характеру також вносять свою лепту в розвиток циститу.

Види

Класифікація циститів багатогранна і складна, клініцистам вона полегшує встановлення діагнозу і підбір лікування. Для звичайної людини ж, не несе скільки-небудь корисної інформації.

Пацієнту слід «знати в обличчя» дві основні форми процесу: гострий і хронічний. Кожна з них містить в собі по кілька підвидів, що характеризують тяжкість перебігу (катаральний, гнійний, виразковий …).

Більш інформативна класифікація хронічного циститу:

 1. Латентний цистит (перманентний, з безсимптомним перебігом, із загостреннями не частіше разу на рік, із загостреннями від двох разів на рік і частіше).
 2. Персистувальний цистит (симптоми захворювання є, але функція сечового міхура не порушена).
 3. Інтерстиціальний цистит (є прояви, біль, зменшується об’єм міхура). Ця форма захворювання розглядається як окрема одиниця і вимагає особливого лікування.

Як причина затяжного циститу, можуть виступати онкологічні захворювання міхура, травми, туберкульоз, локальні звуження (стриктури) уретри.

В результаті тривалого запалення відбуваються зміни стінки сечового міхура, вони товщають, що призводить до зменшення об’єму органу, настає такий стан, який називається мікроцист.

Прояви

Симптоми циститу

Симптоми циститу

Як було зазначено вище, прояви перманентного циститу досить мізерні. Загострення можуть сприйматися хворою людиною як випадки повторного інфікування, поки значно не зменшується якість життя. Проблема в тому, що рубцеві зміни сечового міхура вкрай погано піддаються лікуванню.

На відміну від цього, гострий цистит симптоми дає помітні:

 1. Швидко, майже раптово виникає часте і хворобливе сечовипускання. Позиви можуть турбувати кожні 15-20 хвилин.
 2. З’являються болі в надлобковій області.
 3. Для початку сечовипускання доводиться докладати певних зусиль.
 4. Сеча мутна, можливі домішки крові (в останній порції).
 5. Сечі в процесі випорожнення виділяється мало.
 6. У важких випадках гострого циститу виникають загальні прояви (гіпертермія, нудота, блювота, сеча непрозора, може набувати білого кольору через домішки гною).

Крім цього, ознаки циститу у жінок і чоловіків відрізняються. Жіночі симптоми циститу супроводжуються болем в малому тазі, відчуттям печіння в уретрі, запаленням зовнішніх статевих органів. Нерідко сеча при цьому змінює запах, в ній присутні пластівці. Також виділяють характерні ознаки циститу у чоловіків: болі в статевому члені між актами сечовипускання, різь та печіння в уретрі.

Хворим ці прояви суттєво псують якість життя, тому людина йде за ліками і купує у аптекаря «що-небудь від циститу». І так кожен раз, поки у збудника процесу не сформується стійкість, і стандартний препарат перестане допомагати. Тоді вже хворий з’являється на прийомі в уролога.

Подібна практика має досить неприємні наслідки. Чим сильніше прогресує хвороба, тим складніше стає її вилікувати. Тому не варто займатися самолікуванням, адже це – вірний шлях до переходу циститу в перманентну форму. Лише призначені лікарем препарати здатні дати комплексне розв’язання проблеми й уникнути рецидивів.

Діагностика

У ході консультації лікар опитує пацієнта, вивчає анамнез. Коли людина описує характерні ознаки циститу, призначаються відповідні обстеження.

Для установки діагнозу часто потрібно всього два дослідження: аналіз сечі та цистоскопія. Урологи клініки Біляка проводять маніпуляцію зі знеболенням, тому неприємні відчуття мінімальні, а діагностичну цінність переоцінити важко. Важливу для лікування інформацію надає посів сечі на мікрофлору (дає впевненість, що буде призначено саме той антибіотик, який буде сприяти максимально швидкому одужанню).

Іноді діагностика циститу цим не обмежується і виникає необхідність в біопсії фрагмента стінки міхура. Частіш за все – при застарілих формах хронічного циститу.

Лікування

Лікування циститу

Лікування циститу

З огляду на можливість виникнення рецидивів, лікування циститу має бути комплексним і послідовним. Порядок заходів, індивідуальний план, вибудовується після якісної діагностики.

Коли у пацієнта гострий цистит, всі симптоми, лікування в основному спирається на антибіотики, підкріплені фітотерапією. Після стихання процесу, здійснюється закріплення результату. В цьому періоді добре показують себе сеанси озонотерапії.

В процесі лікування, пацієнтам варто прислухатися до наступних рекомендацій:

 • ретельно дотримуватися гігієни;
 • пити багато рідини;
 • дотримуватися дієти;
 • уникати переохолодження;
 • носити спідню білизну з натуральних тканин;
 • оберігатися під час статевих контактів бар’єрним методом.

Також терапія для пацієнтів інколи може відрізняється залежно від статі. Коли проводиться лікування циститу у жінок, можуть бути додатково призначені гормональні препарати, щоб скорегувати рівень естрогену. Особливо підходу вимагає лікування циститу при вагітності.  У чоловіків та дітей лікування циститу проходить простіше і зустрічається рідше, але часто може бути наслідком анатомічних порушень. Тоді ця проблема вимагає більш радикального підходу.

Може знадобитися хірургічна корекція прохідності сечовивідних шляхів (зазвичай такі операції в клініці Біляка проводяться через уретру). Втручання направлено на усунення ускладнень затяжного або хронічного циститу або його причини. Операція малоінвазивним методом гарантує ефективне лікування циститу у чоловіків і жінок, а відновлення після неї не займає багато часу.

Фахівці клініки Біляка в Ужгороді завжди ставлять перед собою завдання зберегти орган. Цьому сприяють регулярні стажування лікарів в клініках Європи та найсучасніше обладнання. Не допускайте розвитку важких ускладнень запущеного циститу, пройдіть консультацію досвідченого доктора вчасно. Для цього пропонуємо скористатися сервісом на нашому сайті. Будьте впевнені: наші кваліфіковані співробітники аргументовано дадуть відповідь на всі Ваші запитання.

Можливі наслідки циститу

Коли у людини цистит, потрібно швидке лікування, щоб уникнути ризику ускладнень. Якщо цього не зробити, хвороба може ускладнюватися і переходити в небезпечні стани, що позбавляють пацієнта комфортного життя, загрожують його здоров’ю і навіть життю. Особливо небезпечні наслідки циститу у жінок:

 • Пієлонефрит – інфекція від сечового міхура переходить в нирки, провокуючи їх запалення.
 • Ураження підслизового й м’язового шарів сечового міхура – небезпечний стан, здатний позбавити орган його функціональності.
 • Перехід хвороби в затяжну фазу, яку дуже складно вилікувати.

Навіть коли у пацієнта запущений цистит, наслідки можуть усунути лікарі клініки Біляка. Звичайно, краще звертатися за допомогою на ранніх стадіях, тоді ймовірність одужання вище. Але навіть в складних випадках наші хірурги завжди дадуть найкращі поради та відновлять функціональність органу.

31da4dc8dbdb1dad5b99b2c91236fbd2-1024x745