Анатомічна будова людини

Анатомічна будова людини

Зміст сторінки:

Цистит – це інфекційне захворювання, при якому запалюється слизова оболонка сечового міхура. Найчастіше зустрічається в жінок віком від 20 до 40 років – серед них 25-35% мінімум 1 раз на рік хворіють на цю патологію. Причина в тому, що жіночий сечівник коротше чоловічого, тому інфекції легше пройти в сечовий міхур У більшості випадків роль збудника грає кишкова паличка, також ним може стати стрептокок, стафілокок та інші бактерії, іноді – віруси та грибки. У 95% випадків захворювання викликає один певний мікроорганізм. У решти 5% –  мікробна асоціація декількох різних збудників.

У клініці Біляка на Закарпатті знають, як лікувати цистит без ускладнень та ризику рецидивів. Наші лікарі підбирають терапію індивідуально для кожного пацієнта – все залежить від форми перебігу, типу збудника та інших факторів. В процесі лікування тут використовуються сучасні протоколи та принципи доказової медицини.

Причини

Інфікування статевої системи

Інфікування статевої системи

Інфікування статевої системи

Цистит може бути самостійною патологією або вторинною (наприклад, коли запалення переходить у сечовий міхур з уретри, сечовипускального каналу тощо). Захворювання розвивається, коли в сечові шляхи потрапляє інфекція та викликає запальний процес. Це відбувається під впливом різних несприятливих факторів.

Основні причини циститу:

 1. Переохолодження – найпоширеніша причина, особливо в жінок. Досить 15 хвилин сидіння на холодній поверхні та цистит забезпечено!
 2. Малорухливий спосіб життя – коли людина по 4-6 годин на день безперервно сидить, в малому тазу виникає застій, порушується кровообіг. Це робить сечовий міхур вкрай чутливим до інфекції.
 3. Анатомічні особливості – коротка і широка уретра, близькість до ануса, піхви.
 4. Часті інфекції статевої системи – недоліковані гінекологічні та венеричні захворювання.
 5. Гормональні розлади – низький рівень естрогену у жінок, що робить сечостатеву систему вразливою перед інфекціями.
 6. Особливості типових збудників циститу, а саме – здатність міцно прикріплюватися до слизової оболонки, формувати бактеріальну плівку.
 7. Статеве життя без бар’єрної контрацепції – коли інфекція передається від партнера, або ж робиться перехід від анального сексу до вагінального без гігієнічних процедур.
 8. Неправильне харчування – гостра і жирна їжа підвищує сприйнятливість сечового міхура до інфекцій, тому тим, хто її любить, потрібно пити більше води.
 9. Порушений pH статевих органів – створює сприятливе середовище для розмноження патологічних мікроорганізмів.
 10. Недотримання правил гігієни – коли жінка носить синтетичну білизну і рідко її змінює, нехтує щоденним купанням, рідко міняє тампони та прокладки під час менструацій.
 11. Порушений режим сечовипускання – коли людина довго терпить переповненість сечового міхура і спорожнює його менше ніж 5 разів на день, сеча застоюється, створюючи сприятливе середовище для розвитку бактерій.
 12. Хронічні системні патології – цукровий діабет, обмінні порушення, ожиріння та інші метаболічні захворювання провокують розвиток циститу.

Види

Класифікація циститів багатогранна і складна. Вона проводиться за кількома параметрами. Залежно від форми перебігу розрізняють:

 1. Гострий цистит – розвивається незабаром після зараження й дає яскраво виражену симптоматику, триває до 2 тижнів.
 2. Хронічний цистит – розвивається при неадекватному лікуванні гострої форми хвороби, має розмазану клінічну картину. У хворого чергуються періоди загострення й ремісії.

За важкістю перебігу гострої форми розрізняють такі види циститу:

 • катаральний – легка форма, при якій спостерігається набряк слизової оболонки;
 • гнійний – у порожнині сечового міхура накопичується гній;
 • виразковий – стінка органу покривається ранками;
 • геморагічний – у сечі присутня кров;
 • гангренозний – спостерігається некроз тканин сечового міхура;
 • флегмонозний – гнійне запалення просочує підслизовий шар та починає поширюватися на клітковину й навколишні тканини.

При хронічному перебігу хвороби розрізняють наступні види:

 1. Латентний цистит (перманентний, з безсимптомним перебігом, із загостреннями не частіше разу на рік, із загостреннями від двох разів на рік і частіше).
 2. Персистувальний цистит (симптоми захворювання є, але функція сечового міхура не порушена).
 3. Інтерстиціальний цистит (є прояви, біль, зменшується об’єм міхура). Ця форма захворювання розглядається як окрема одиниця і вимагає особливого лікування.

Як причина затяжного циститу, можуть виступати онкологічні захворювання міхура, травми, туберкульоз, локальні звуження (стриктури) уретри.

В результаті тривалого запалення відбуваються зміни стінки сечового міхура, вони товщають, що призводить до зменшення об’єму органу, настає такий стан, який називається мікроцист.

  Прояви

  Симптоми циститу

  Симптоми циститу

  Клінічна картина хвороби залежить від форми перебігу. Коли в людини гострий цистит, симптоми такі:

  1. Швидко, майже раптово виникає часте і хворобливе сечовипускання. Позиви можуть турбувати кожні 15-20 хвилин.
  2. З’являються болі в надлобковій області.
  3. Для початку сечовипускання доводиться докладати певних зусиль.
  4. Сеча мутна, можливі домішки крові (в останній порції).
  5. Сечі в процесі випорожнення виділяється мало.
  6. У важких випадках гострого циститу виникають загальні прояви (гіпертермія, нудота, блювота, сеча непрозора, може набувати білого кольору через домішки гною).Ознаки циститу в хронічній формі помітно відрізняються:
   • дискомфорт при сечовипусканні – печіння, свербіж;
   • зміна складу сечі – каламутність, неприємний запах, домішки;
   • відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
   • часті позиви до сечовипускання.

  Крім цього, ознаки захворювання у жінок і чоловіків відрізняються. Цистит у жінок супроводжуються болем в малому тазі, відчуттям печіння в уретрі, запаленням зовнішніх статевих органів. Нерідко сеча при цьому змінює запах, в ній присутні пластівці. Цистит в чоловіків супроводжується болем у статевому члені між актами сечовипускання, різь та печіння в уретрі.

  Хворим ці прояви суттєво псують якість життя, тому людина йде за ліками і купує у аптекаря «що-небудь від циститу».Це викликає стійкість інфекції до препаратів та перехід хвороби в хронічну форму. В результаті патологія прогресує і все складніше піддається лікуванню. Тому не варто займатися самолікуванням, це лише посилить запалення. Лише призначені лікарем препарати здатні дати комплексне розв’язання проблеми й уникнути рецидивів. У клініці Біляка вам індивідуально підберуть відповідні ліки, які допоможуть вилікувати цистит раз і назавжди.

  Цистит у чоловіків

  Найчастіший симптом, з яким стикається чоловік – це біль у статевому члені між актами сечовипускання. Окрім того, хворий може страждати від печіння та різі в уретрі. Також позиви до сечовипускання частішають, стають хворобливі, а спорожнення викликає дискомфорт.

  Цистит у жінок

  Жінки найчастіше стикаються з такими ознаками захворювання:

  • запалюються й набрякають зовнішні статеві органи;
  • турбує свербіж і пекучий біль в малому тазі, уретрі, промежини;
  • сеча змінює запах, в ній присутні пластівці.

  Діагностика

  На прийомі уролог проводить опитування пацієнта, аналізує скарги, збирає анамнез, а потім призначає:

  • загальний аналіз сечі;
  • цистоскопію – для оцінки стану слизової оболонки органу;
  • посів сечі – допомагає визначити, який інфекційний збудник спровокував запалення, і підібрати антибактеріальний препарат;
  • УЗД сечовидільної системи – допомагає визначити ступінь важкості захворювання;
  • біопсію фрагмента стінки міхура – дозволяє виявити структурні зміни в тканинах, необхідна при затяжному хронічному циститі;
  • гінекологічний огляд – проводиться жінкам, щоб виявити супутні інфекційні процеси.

  Урологи клініки Біляка проводять комплексне обстеження, яке дозволяє максимально точно поставити діагноз. Цистоскопію вони виконують максимально дбайливо, з використанням знеболюючих препаратів, тому пацієнти не відчувають болю й дискомфорту. За результатами діагностики вони підбирають адекватне лікування.

  Лікування

  Лікування циститу

  Лікування циститу

  З огляду на можливість виникнення рецидивів, лікування циститу має бути комплексним і послідовним. Порядок заходів, індивідуальний план, вибудовується після якісної діагностики.

  Коли у пацієнта гострий цистит, всі симптоми, лікування в основному спирається на антибіотики, підкріплені фітотерапією. Після стихання процесу, здійснюється закріплення результату. В цьому періоді добре показують себе сеанси озонотерапії.

  В процесі лікування, пацієнтам варто прислухатися до наступних рекомендацій:

  • ретельно дотримуватися гігієни;
  • пити багато рідини;
  • дотримуватися дієти;
  • уникати переохолодження;
  • носити спідню білизну з натуральних тканин;
  • оберігатися під час статевих контактів бар’єрним методом.

  Також терапія для пацієнтів інколи може відрізняється залежно від статі. Коли проводиться лікування циститу у жінок, можуть бути додатково призначені гормональні препарати, щоб скорегувати рівень естрогену. Особливо підходу вимагає лікування циститу при вагітності. У чоловіків вилікувати цистит простіше – зазвичай буває достатньо курсу антибіотиків, протизапальних препаратів та спазмолітиків.

  У деяких випадках буває необхідна хірургічна операція, щоб відновити прохідність сечовивідних шляхів. У клініці Біляка вони проводяться без розрізів – з доступом через уретру. Втручання направлено на усунення ускладнень затяжного або хронічного циститу або його причини. Операція малоінвазивним методом гарантує ефективне лікування циститу у чоловіків і жінок, а відновлення після неї не займає багато часу.

  Фахівці клініки Біляка в Ужгороді завжди ставлять перед собою завдання зберегти орган. Цьому сприяють регулярні стажування лікарів в клініках Європи та найсучасніше обладнання. Не допускайте розвитку важких ускладнень запущеного циститу, пройдіть консультацію досвідченого доктора вчасно. Для цього пропонуємо скористатися сервісом на нашому сайті. Будьте впевнені: наші кваліфіковані співробітники аргументовано дадуть відповідь на всі Ваші запитання.

  Можливі наслідки циститу

  Коли у людини цистит, потрібно швидке лікування, щоб уникнути ризику ускладнень. Якщо цього не зробити, хвороба прогресує.Запальний процес починає поширюватися, вражаючи не тільки слизовий шар, але й тканини органу. В результаті вся сечовидільна система може вийти з ладу.

  Найпоширеніші ускладнення циститу:

  • Пієлонефрит – інфекція від сечового міхура переходить в нирки, провокуючи їх запалення.
  • Міхурово-сечовідний рефлюкс – сеча перекидається назад у сечоводи, викликаючи їх роздратування.
  • Ураження підслизового й м’язового шарів сечового міхура – небезпечний стан, здатний позбавити орган його функціональності.
  • Перехід хвороби в затяжну фазу, яку дуже складно вилікувати.
  • Важкі стану, небезпечні для життя людини – гостра затримка сечі, ниркова недостатність, абсцеси, сепсис тощо.

  Навіть коли у пацієнта запущений цистит, наслідки можуть усунути лікарі клініки Біляка. Звичайно, краще звертатися за допомогою на ранніх стадіях, тоді ймовірність одужання вище. Але навіть в складних випадках наші хірурги завжди дадуть найкращі поради та відновлять функціональність органу.

  Профілактика

  Якщо у вас хоча б раз був цистит, то в подальшому потрібно намагатися уникнути його появи. Найчастіше правильне лікування допомагає перемогти хворобу раз і назавжди, але профілактичні заходи не будуть зайвими. Лікарі нашої клініки рекомендують:

  • уникати переохолоджень, особливо в області малого тазу;
  • вчасно спорожняти сечовий міхур – не терпіти, коли з’являються позиви;
  • пити достатню кількість рідини (не менше 1-1,5 літра води на добу);
  • оберігатися від інфекцій, що передаються статевим шляхом;
  • дотримуватися гігієни промежини;
  • жінкам – регулярно перевірятися в гінеколога.

  Ці прості поради допоможуть захиститися від циститу й підтримувати сечовивідну систему в нормі. Якщо ж ви відчули симптоми захворювання – зверніться до нас у клініку.

  Переваги лікування циститу в клініці Біляка

  У нашому медичному центрі лікують цистит будь-якого ступеню важкості. Ми гарантуємо своїм пацієнтам:

  • професіоналізм лікарів – вони стажувалися в Європі та США й постійно підвищують свою кваліфікацію;
  • індивідуальний підхід – усі препарати підбираються за результатами діагностики, з урахуванням особливостей організму пацієнта;
  • сучасні методи лікування – за необхідністю хірургічної операції її проводять малоінвазивним ендоскопічним методом, без розрізів і крововтрати;
  • комфортні умови в стаціонарі – сучасні палати обладнані зручнними меблями, технікою та особистими санвузлами;
  • постійне спостереження – до пацієнта приставлений особистий медкоординатор, який підтримує його на всіх етапах лікування.

  Комфорт і переваги клініки

  Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше й отримати ефективне лікування!

  Джерела:

   1. Лоран О.Б., Синякова Л.А., Косова И.В. Рецидивирующие инфекции мочевых путей. Алгоритм диагностики и лечения. — М.: МИА, 2008. 
   2. Пушкарь Д.Ю., Зайцев А.В., Годунов Б.Н. и др. //Диагностика и лечение различных форм цистита у женщин». М., 2002.
   3. Лопаткин Н.А., Аполихин О.И., Пушкарь Д.Ю. и др. //Российские национальные рекомендации «Антимикробная терапия и профилактика инфекций почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов». М., 2014.
   4. С.П. Пасєчніков. Цистит: етіопатогенез, класифікація, клінічна картина, діагностика, лікування. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2016.
   5. Guay D.R.P. Cranberry and urinary tract infections // Drugs. 2009.
  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів