Спайки в черевній порожнині

Спайки в черевній порожнині

Зміст сторінки:

Спайковий процес у черевній порожнині – це патологічне явище, коли між ділянками кишківника, очеревиною та внутрішніми органами утворюються зрощення, плівки, тяжі. Таке відбувається внаслідок невдалих хірургічних втручань, травм, попадання до порожнини живота сторонніх предметів. Спайки можна видалити лише шляхом операції.

Неможливо уявити собі сучасну медицину без хірургії. Існує багато захворювань, при яких скальпель гарантує лікування. В інших випадках, втручання хірурга сприяє одужанню, полегшує стан хворої людини.

На жаль, ця галузь медицини має свої недоліки. Більшість з них пов’язані із самим ходом операції: відкритий доступ, маніпуляції з органами в різних ділянках тіла, зміна анатомічної структури. Тому після втручань за лапаротомічного доступу, на очеревині часто виникають спайки.

Лікарям клініки Біляка, м. Ужгорода, доводиться досить часто стикатися зі спайками після лапаротомічних втручань на органах живота. Ми допомагаємо таким пацієнтам.

Причини розвитку

Уперше, тема почала поглиблено вивчатися в XX столітті. Пильна увага пояснюється більш активним застосуванням хірургічних методів завдяки початку ери антибіотиків. У структурі післяопераційних ускладнень, спайкова хвороба займає не останнє місце, особливо стосовно абдомінальної патології.

Клінічно, це – симптомокомплекс, котрий пов’язаний із розвитком післяопераційних спайок та призводить до порушення функції органів абдомінальної порожнини.

Класифікація зрощень ґрунтується  на локалізації процесу:

 • стінки черевної порожнини;
 • діафрагма;
 • кишківник;
 • шлунок;
 • сальник;
 • малий таз.

У жінок, тазові спайки можуть призводити до порушення прохідності маткових труб й стати причиною безпліддя. В людей обох статей – здатні спровокувати небезпечну кишкову непрохідність.

Виявлено пряму залежність частоти розвитку спайок від кількості перенесених лапаротомій. Так, перша операція не часто викликає подібні ускладнення. Друга призводить до спайкового процесу в 14 %, третя – у 96 % випадків.

Спайки в малому тазу можуть утворюватися не лише внаслідок хірургічних втручань, а й через перенесені інфекційні захворювання. Це стосується не тільки ЗПСШ, але й запальних процесів у репродуктивних органах – сальпінгіту, ендометріозу та інших.

Спайки в кишківнику часто утворюються після видалення апендициту, поліпів, кесаревого розтину й інших відкритих втручань. Також причиною можуть стати механічні травми, ішемія тканин кишківника й різні запальні процеси в сусідніх органах (печінці, жовчному міхурі, підшлунковій залозі).

Розвиток спайкового процесу у кишківнику

Розвиток спайкового процесу у кишківнику

Механізм розвитку

Імовірність появи спайок залежить від багатьох факторів. Найбільш значущі:

 • механічна дія (травма);
 • ішемія тканин під час операції;
 • пересихання очеревини під час відкритого втручання;
 • вплив шовного матеріалу;
 • розвиток післяопераційної інфекції;
 • схильність до гіперпродукції сполучної тканини самим організмом.

Найчастіше спостерігається поєднання декількох чинників. Є пряма кореляція між щільністю спайок і масштабністю травми.

Відкладення фібрину супроводжують будь-яке пошкодження очеревини. Через добу після операції вже відкладаються пухкі нашарування фібрину, схильні до адгезії. У нормі, вони розсмоктуються за 72 години. Великі втручання призводять до зниження здатності очеревини розчиняти фібрин. Тоді відкладення ущільнюються, склеюючи між собою ділянки очеревини, а з ними – й внутрішні органи.

Повна зупинка природного фібринолізісу практично ніколи не відзначається. Але уповільнення цього процесу буває настільки вираженим, що провокує утворення зрощень між вкритими фібрином поверхнями кишківника, очеревини та внутрішніх органів.

Деякі автори найбільшу важливість надають імунним механізмам.

  Патогенез і стадійність

  Розвиток хвороби проходить через ряд етапів. Вони поділяються за кількома критеріями, основний – час. Для спайкового процесу, таких стадій п’ять.

  1. Реактивна фаза. Це період 12 годин одразу після операції.
  2. Ексудативна фаза. Триває перші три доби. Характерна для будь-якої запальної реакції. До міжочеревинного простору живота пропотівають елементи плазми, фібрин.
  3. Адгезивна фаза. Займає третю-сьому добу. На пошкоджених поверхнях відкладається фібрин, вони склеюються. Плазмові клітини трансформуються у фібробласти й починають синтезувати колаген.
  4. Фаза «молодих» зрощень. Приходиться на 7–14 добу після операції. Спайки пухкі, вміст колагену низький. Всередину зрощень починають проростати судини.
  5. Фаза зрілих зрощень. Триває від 14-го до 30-го дня. Характеризується ущільненням спайок за рахунок подальшого синтезу колагену, зрощення набувають характер рубців.

  Така класифікація допомагає клініцистам розібратися з післяопераційними ускладненнями. Наприклад, розвиток кишкової непрохідності на сьому добу після операції свідчить про запальний процес у недавно прооперованих областях (можливий перитоніт).

  Спайки після операції можуть виникнути як у перші 12 годин після втручання, так і через певний проміжок часу. Важливе значення в цих умовах має уважне відстеження фахівцями післяопераційних симптомів і застосування необхідних заходів щодо своєчасного лікування. Головним симптомом спайкової хвороби є біль ішемічного характеру, який не варто ігнорувати.

  Симптоми спайкової хвороби

  Симптоми спайкової хвороби

  Клінічні прояви

  Типові симптоми спайок – біль і дискомфорт. Частіш за все, больовий синдром маж ішемічний характер, бо виникає через перетискання судин брижі. Біль розвивається в тій ділянці тіла, яка піддавалася хірургічному втручанню (черевна порожнина, область тазу). Біль ниючий, різної інтенсивності.

  Коли утворюються спайки в малому тазу, симптоми проявляються як біль у попереку, над лобком, у районі крижів. Вони посилюються при фізичному навантаженні, дефекації, статевому акті. Супутніми ознаками можуть бути нудота, розлади стільця, метеоризм, неможливість завагітніти.

  Спайки кишківника теж проявляють себе щемним, ниючим болем і диспепсичними розладами. До таких симптомів часто приєднується здуття живота, блювота, запори.

  Небезпечна ситуація виникає, коли спайки повністю переривають кровопостачання ділянки кишки або грубо порушують пасаж їжі по кишківнику. Виникає кишкова непрохідність – загрозливий для життя стан і найбільш небезпечне ускладнення спайкової хвороби. Біль стає дуже сильним, гострим, набуває переймоподібний характер. При виникненні подібних симптомів необхідна термінова консультація хірурга.

  Крім негативного впливу на судини брижі, спайкова хвороба може призводити до порушення роботи залоз шлунково-кишкового тракту (печінка, підшлункова залоза). Перетискання їх проток викликає дискінезії, диспепсію. Гострий холецистит, механічна жовтяниця, гострий панкреатит також можуть бути спровоковані спайковою хворобою. Тому помітивши такі, що характеризують спайки симптоми, потрібно негайно звернутися до хірурга.

  Діагностика

  У діагностиці важливий професіоналізм лікаря. Фахівці клініки Біляка регулярно проходять стажування в клініках США й розвинених країн Європи. Багатий досвід дозволяє нам впевнено розпізнавати й лікувати будь-яку патологію внутрішніх органів та очеревини.

  Для діагностики застосовуються такі методи:

  • ретельний збір анамнезу;
  • об’єктивний огляд лікарем;
  • УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору й малого таза;
  • лапароскопія черевної порожнини.

  Останній метод найбільш цінний. Він дає візуальну картину того, що відбувається всередині живота і прямо під час діагностичної процедури дозволяє провести адгеолізис.

  За допомогою УЗД можна побачити великі зрощення безпосередньо. Менші спайки, досвідчений лікар здатен розпізнати за деталями перистальтики кишок, станом печінки, жовчного міхура, підшлункової залози. Режим доплерометрії покаже особливості кровопостачання підозрілих ділянок очеревини.

  Лікування спайкової хвороби лапароскопічним методом

  Лікування спайкової хвороби лапароскопічним методом

  Лікування і профілактика

  Найбільш ефективна профілактика – мінімальна травматичність втручання. Сучасні методики хірургічної допомоги дозволяють звести до мінімуму розрізи й маніпуляції з внутрішніми органами. У першу чергу, мова йде про лапароскопічні втручаннях. Після лапароскопії, лікування спайок у малому тазу не потрібне, оскільки вони не утворюються.

  У сучасній хірургії, показання для втручання з малим доступом дуже широкі. Саме цей метод лікування хірургічної патології активно застосовується в нашій клініці. Повну інформацію можна отримати за телефоном або за допомогою сервісу онлайн чату на сайті.

  Крім відсутності розрізу, є додаткові плюси. Так, при лапароскопії не пересихає очеревина, у кілька разів зменшується ризик інфекційних ускладнень. Мініатюрні інструменти в руках хірурга клініки, чинять мінімальний вплив на внутрішні органи. Сам хід втручання виключає причини для розвитку спайкової хвороби.

  Якщо в людини ве утворилися спайки, лікування хірургічним шляхом позбавить її від цієї патології. Процедура називається лапароскопічний адгеолізис і теж проводиться без розрізів.

  При діагнозі спайки кишківника, лікування лапароскопічною методикою дозволяє повністю прибрати всі патологічні зрощення й тяжі між ділянками цього органу. Після операції, пацієнту рекомендують дотримуватися певної дієти для відновлення перистальтики.

  Якщо виявлені спайки малого тазу, лікування полягає в хірургічному їх видаленні, а також усуненні причини. Наприклад, якщо вони викликані інфекційними або запальними процесами, неодмінно призначається курс медикаментозної терапії.

  Переваги лікування в клініці Біляка (Ужгород)

  Пропонуємо лікування спайок кишківника й будь-яких інших органів із застосуванням сучасної методики лапароскопії. Операції в клініці Біляка проходять без ускладнень, а реабілітація після них займає мало часу.

  Професіоналізм хірургів клініки Біляка дає всім можливість позбутися від неприємних та небезпечних симптомів спайкової хвороби. У деяких випадках – дарує жінкам шанс на вагітність. Усі пацієнти отримують гарантію від загрозливих для життя ускладнень спайкової хвороби.

  Після видалення спайок, пацієнти перебувають до 3 днів у стаціонарі, у комфортних палатах. За кожним закрыплено пост медсестри для цілодобового спостереження. У вартість лікування також входять перев’язки й інші процедури, харчування на основі екологічно чистих продуктів.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів