Анатомічне розташування підшлункової залози в організмі людини


Анатомічне розташування підшлункової залози в організмі людини

Для підшлункової залози (ПШЗ) природа підготувала два вкрай важливі завдання: активну участь у травленні та вуглеводному обміні. На неї лягає велике функціональне навантаження протягом усього життя людини. Тому запалення підшлункової залози (панкреатит) відразу позначається на здоров’ї.

Лікування такого небезпечного розладу в клініці Біляка, в Ужгороді, проводиться за індивідуальними алгоритмами й тому завжди ефективне.

Причини розвитку

Латиницею цей орган називається pancreas. Звідси походить і термін «панкреатит». Панкреатит – запальний процес у підшлунковій залозі, який має особливий характер і зумовлений травною функцією.

На його розвиток чинить вплив багато факторів, основні з них такі:

 • алкоголь (до 95% випадків гострого панкреатиту виникають після вживання етилового спирту в різних варіантах);
 • патологія жовчовивідних шляхів (перехід інфекції, перекриття протоків у 63% запускають панкреатит);
 • захворювання дванадцятипалої кишки (анатомічно головка ПШЗ знаходиться в петлі цього відділу тонкого кишківника);
 • аліментарний фактор (ожиріння, нерегулярне та незбалансоване харчування);
 • спайкова хвороба черевної порожнини.

Рідше провокують гострий панкреатит деякі хімічні сполуки та медикаменти, порушення кровопостачання органу, вірусна інфекція (Коксакі, гепатит B), деякі спадкові захворювання.

Однак приблизно в 20% випадків не вдається виявити причину, яка викликала гострий або хронічний панкреатит. Тоді говорять про ідіопатичний варіант захворювання.

Механізм розвитку панкреатиту


Механізм розвитку панкреатиту

Механізм розвитку

Цікаво, що симптоми панкреатиту та його наслідки типові, проте механізми розвитку цього захворювання мають кілька варіантів:

 1. Порушення прохідності протоків залози.
 2. Передчасна активація травних ферментів, які секретуються залозою.
 3. Хронічний набряк паренхіми.

Найчастіше доводиться мати справу з поєднаним впливом вказаних факторів. У результаті відбувається наступне: вживання жирної їжі (та ще й з алкоголем) стимулює виділення травного соку, який не здатний належним чином евакуюватися
через звужені протоки.

Виникає набряк та асептичне запалення, що викликає загибель клітин і “підкислення” тканин. Це призводить до переходу ферментів ПШЗ в активну форму, починається самоперетравлювання залози та загибель її паренхіми. Така послідовність реакцій й викликає симптоми гострого панкреатиту.

Вчасно надана кваліфікована допомога в 90% випадків призводить до вилікування. Решта 10% переходять у хронічний панкреатит. У цьому випадку рецидивний набряк порушує кровопостачання ділянок, котрі виділяють ферменти, що призводить до їх атрофії й загибелі.

Клінічні прояви та діагностика

Типові прояви панкреатиту можна об’єднати в два синдроми: больовий і недостатність функції. Найчастіше виникають після порушення дієти (рясна жирна їжа, алкоголь).

Симптоми панкреатиту


Симптоми панкреатиту

Характеристики болю

Головний симптом – біль. Локалізація епіцентру залежить від постраждалої частини залози:

 • головка – біль, який зосереджується в епігастрії, більше справа;
 • тіло – у центрі епігастральної ділянки;
 • хвіст – у лівому підребер’ї.

Біль виникає через певний проміжок часу (близько 30 хвилин) після їжі. Іноді болі з їжею не пов’язані, або з’являються натщесерце. У 15% випадків можуть бути відсутні.

Біль має пекучий, тиснучий характер. Посилюється при лежанні та зменшується в положенні сидячи й нахиленому вперед тулубі. Зникнення болю при панкреатиті повинно насторожити, оскільки може свідчити про загибель великого обсягу ПШЗ.

Недостатність функції

Проявляється диспепсичними та ендокринними розладами:

 • нудота і блювота, відрижка, порушення слиновиділення, втрата апетиту;
 • панкреатична діарея (стілець частий, блискучий і погано змивається через неперетравлені жири, іноді містить неперетравлені фрагменти їжі);
 • схуднення і прояви мальабсорбції (сухість шкіри, виснаження, порушення електролітного балансу і вітамінна недостатність,
  у першу чергу – жиророзчинних A, E, D, K), зневоднення, анемія;
 • інсулінова недостатність (загибель ß-клітин, що синтезують інсулін, призводить до цукрового діабету).
Аналіз крові при діагностиці панкреатиту


Аналіз крові при діагностиці панкреатиту

Найбільш характерні симптоми панкреатиту – болі з нудотою і блювотою. При виникненні таких проявів необхідно негайно обстежитися на предмет патології підшлункової залози. Затягувати з діагностикою не варто, бо загиблу через панкреатит тканину підшлункової залози відновити вже неможливо.

Для діагностики потрібен комплекс досліджень:

 • рівень ферментів ПШЗ у крові та сечі;
 • різнобічне вивчення дуоденального вмісту;
 • тест на толерантність до глюкози;
 • УЗД органів черевної порожнини, позаочеревинного простору і малого таза;
 • КТ або МРТ.

Професіоналізм фахівців клініки Біляка дозволяє ретельно проаналізувати отримані дані та не тільки визначити характер захворювання та ступінь ураження, але й відразу скласти перспективний план лікування конкретної людини. Сучасне обладнання та вивчення зарубіжного досвіду в провідних клініках Європи та США дають можливість реалізувати передові діагностичні та лікувальні заходи в нашій країні, на Закарпатті.

Лікування і профілактика загострень

Проводити лікування панкреатиту можна доручати тільки фахівцям. Некваліфікований підхід зазвичай призводить до переходу
панкреатиту у хронічну форму, а нерозпізнані важкі форми з некрозом підшлункової залози несуть пряму загрозу життю при неадекватному лікуванні.

Інфузійна терапія при панкреатиті


Інфузійна терапія при панкреатиті

Потрібне комплексне і послідовне застосування блокаторів Н2 рецепторів, інгібіторів протеолізу, спазмолітиків, спеціально підібрана дієта. Показана інфузійна терапія під ретельним контролем показників крові та центрального венозного тиску. Ефективне усунення больового синдрому потребує ін’єкційних форм анальгетиків і навіть нейролептиків. Нерідко виникає потреба в терміновій хірургічній допомозі.

Хронічний панкреатит також вимагає дотримання важливих рекомендацій стосовно дієти, підтримуючого лікування і профілактичних заходів.
Здоров’я своєї підшлункової залози та всього організму можна довірити тільки кваліфікованому медперсоналу. У нашій клініці кожній хворій людині надається всебічна допомога.
Професіоналізм наших лікарів дає можливість ефективно і швидко зупинити розвиток гострого панкреатиту, зберегти функціональність залози при хронічній формі.