Анатомічне розташування підшлункової залози в організмі людини


Анатомічне розташування підшлункової залози в організмі людини

Зміст сторінки:

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, при якому її травні ферменти не потрапляють до кишківника, а активуються всередині залози, руйнуючи її тканини.

Для підшлункової залози (ПЖЗ), природа підготувала дві дуже важливі функції: активну участь у травленні й не менш активну – у вуглеводному обміні. На неї лягає велика функціональне навантаження протягом усього життя людини.

Підшлункова залоза продукує гормони, що відповідають за обмін речовин, зокрема, інсулін та глюкагон. Перший відповідає за доставлення з крові до клітин основного палива – глюкози, забезпечуючи тим самим енергетичний обмін. Другий теж бере участь у регуляції цукру крові, але за іншими механізмами. Також, завдяки ферментам, які виділяються цією залозою, відбувається розщеплення білків, жирів і інших компонентів на дрібні складові, процес травлення.

Панкреатичний сік просякає їжу, що надходить зі шлунка, і далі разом із нею йде у дванадцятипалу кишку. Якщо ж ця система дає збій, ферменти залишаються в підшлунковій залозі, пошкоджуючи її клітини. Простіше кажучи, орган починає перетравлювати сам себе. Його тканини запалюються, у запущених випадках відбувається їх змертвіння. Природно, через це порушується травний процес. Тому запалення підшлункової залози (панкреатит) одразу позначається на здоров’ї.

Хвороба панкреатит може протікати у двох формах – гострій та хронічній. У першому випадку з’являється яскраво виражена симптоматика. У іншому – прояви не такі бурхливі, а епізоди загострення чергуються з періодами ремісії. Лікування такого серйозного захворювання в клініці Біляка, в Ужгороді, проводиться за індивідуальними алгоритмами й тому завжди ефективне.

Причини розвитку

У латинському прописі, цей орган називається pancreas. Звідси бере початок і термін «панкреатит». Панкреатит – запальний процес у підшлунковій залозі, який має особливий характер і обумовлений травною її функцією.

На його розвиток впливає чимало чинників, основні такі:

 • алкоголь (до 95 % випадків гострого панкреатиту виникають після вживання етилового спирту в різних варіантах);
 • отруєння хімічними речовинами й неякісними продуктами;
 • інфекційні хвороби, зокрема, будь-які форми гепатиту;
 • патологія жовчовивідних шляхів (перехід інфекції, перекриття проток у 63 % запускають панкреатит);
 • захворювання дванадцятипалої кишки (анатомічно головка ПЖЗ знаходиться в петлі цього відділу тонкого кишківника);
 • травми живота;
 • гормональні коливання (внаслідок вагітності, прийому контрацептивів, клімаксу);
 • аліментарний фактор (ожиріння, нерегулярне й незбалансоване харчування);
 • інвазії паразитів (наприклад, аскарид);
 • спайкова хвороба черевної порожнини.

Не настільки часто здатні спровокувати гострий панкреатит деякі хімічні сполуки й медикаменти, порушення кровопостачання органу, вірусна інфекція (Коксакі, гепатит B), деякі спадкові захворювання.

Однак, приблизно у 20 % випадків не вдається виявити причину, яка викликала панкреатит гострий або хронічний. Тоді говорять про ідіопатичний варіант захворювання.

Механізм розвитку панкреатиту


Механізм розвитку панкреатиту

Механізм розвитку

Цікаво, що симптоми панкреатиту та його результат типові, проте механізми розвитку цього захворювання мають кілька варіантів:

 1. Порушення прохідності проток залози.
 2. Передчасна активація травних ферментів, котрі секретуються залозою.
 3. Хронічний набряк паренхіми.

Найчастіше доводиться мати справу з поєднаним впливом двох чи всіх трьох перерахованих чинників.

Типовий алгоритм наступний:

 • Прийом жирної їжі (та ще й з алкоголем) стимулює виділення травного соку, який не здатний ефективно евакуюватися через звужені протоки.
 • Виникає набряк і асептичне запалення, котре тягне за собою загибель клітин і «підкислення» тканин.
 • Це призводить до переходу травних ферментів ПЖЗ в активну форму, починається самоперетравлювання залози й загибель її паренхіми. Такий ланцюжок реакцій запускає симптоми гострого панкреатиту.

Вчасно надана кваліфікована допомога в 90 % випадків призводить до лікування. Решта 10 % переходять в панкреатит хронічний. В цьому випадку, рецидивний набряк порушує кровопостачання ділянок, котрі виділяють ферменти, що призводить до їх атрофії й загибелі.

  Клінічні прояви та діагностика

  Типові прояви панкреатиту можна об’єднати у два синдроми: больовий та недостатність функції. Найчастіше виникають після порушення дієти (рясна жирна їжа, алкоголь).

  Симптоми панкреатиту


  Симптоми панкреатиту

  Характеристики болю

  Головний симптом – біль. Локалізація епіцентру залежить від постраждалої частини залози:

  • головка – біль зосереджена в епігастрії, більше справа;
  • тіло – по центру епігастральної ділянки;
  • хвіст – у лівому підребер’ї.

  Коли відбувається напад панкреатиту, симптоми виникають через деякий час (приблизно 30 хвилин) після їжі, але в рідкісних випадках із їжею не пов’язані або з’являються натще. У 15 % випадків можуть бути взагалі відсутні.

  Якщо в людини агресивний гострий панкреатит, симптоми дуже яскраві. Біль буквально оперізує тіло й має пекучий, гнітючий характер. Посилюється при лежанні та зменшується в положенні сидячи й нахиленому вперед тулубі. Зникнення болю при панкреатиті має насторожити, оскільки може свідчити про загибель великого обсягу тканини ПЖЗ з чутливими нервовими закінченнями. Тому, помітивши такі, що характеризують панкреатит ознаки, потрібно якомога швидше звернутися за медичною допомогою.

  Недостатність функції

  Виявляється диспепсичними й ендокринними розладами:

  • нудота і блювота, відрижка, порушення слиновиділення, втрата апетиту;
  • панкреатична діарея (стілець частий, блискучий, погано змивається через неперетравлені жири, іноді містить неперетравлені фрагменти їжі);
  • схуднення і прояви мальабсорбції (сухість шкіри, виснаження, порушення електролітного балансу й вітамінна недостатність, насамперед – жиророзчинних A, E, D, K), зневоднення й анемія;
  • інсулінова недостатність (загибель ß-клітин, які секретують інсулін, призводить до цукрового діабету).
  Аналіз крові при діагностиці панкреатиту


  Аналіз крові при діагностиці панкреатиту

  Найбільш характерні симптоми панкреатиту – біль в животі з нудотою і блювотою. Якщо виявляється гострий напад панкреатиту, симптоми стають нестерпними, й біль не знімається анальгетиками. При цьому в людини підвищується температура тіла, частішає пульс, черевна стінка стає твердою, напруженою. Може з’явитися синюшний або жовтяничний відтінок шкіри, наліт на язиці.

  Симптоми хронічного панкреатиту менш виражені. У людини приблизно через 15–20 хвилин після їжі розвивається невеликий напад панкреатиту: здуття, нудота, тупий біль в животі. Але все це швидко минає, і пацієнт не звертає уваги на проблему.

  У міру прогресування хвороби, тканини залози гинуть, їх здатність виробляти ферменти знижується. Больовий синдром майже не проявляється, але можуть турбувати метеоризм, розлади стільця, нудота. У людини з’являється швидка стомлюваність, сухість шкіри, хворий може сильно схуднути.

  При виникненні таких проявів, необхідне термінове обстеження на предмет патології ПЖЗ. Затягувати з діагностикою не варто: загиблу через панкреатит тканину підшлункової залози, відновити вже неможливо.

  Якщо підозрюється гострий панкреатит, діагностика включає комплекс досліджень:

  • рівень ферментів ПЖЗ у крові й сечі;
  • різнобічне вивчення дуоденального вмісту;
  • тест на толерантність до глюкози;
  • УЗД органів черевної порожнини, заочеревинного простору й малого таза;
  • КТ або МРТ.

  Лабораторні аналізи при панкреатиті дозволяють виявити, наскільки активно виробляються ферменти підшлункової залози – амілаза, ліпаза, трипсин. За їх змістом можна оцінити функціональність органу, визначити, чи є ураження тканин. Наприклад, якщо в крові багато цукру, а в калі присутні неперетравлені фрагменти їжі, не розщеплені вуглеводи, білки, жири, то підозрюється підшлункова недостатність. Також аналізи крові допомагають оцінити запальний процес в організмі.

  Інструментальна діагностика при панкреатиті дає інформацію про розміри органу і стан його тканин. За її результатами можна зрозуміти, наскільки залоза пошкоджена, чи є в ній запальний процес, чи залучені до нього сусідні органи.

  Професіоналізм співробітників клініки Біляка дозволяє ретельно проаналізувати отримані дані та не лише визначити характер захворювання, ступінь ураження, а й відразу скласти перспективний план лікування конкретної людини.

  Сучасне обладнання і вивчення закордонного досвіду в провідних клініках Європи та США дають можливість реалізувати передові діагностичні та лікувальні заходи в нашій країні, на Закарпатті.

  Ускладнення панкреатиту

  Захворювання панкреатит здатне сильно нашкодити здоров’ю людини. Якщо вчасно не надати медичну допомогу, серйозні ускладнення гострого панкреатиту можуть, навіть, стати причиною летального результату. Або ж хвороба переходить у хронічну форму, яка теж небезпечна, попри, на перший погляд, не виражену симптоматику.

  Поширені ускладнення панкреатиту:

  • холецистит;
  • цукровий діабет;
  • недостатність травної функції;
  • хронічна інтоксикація;
  • кістозні утворення й абсцес підшлункової залози;
  • інфекційні процеси в тканинах органу, котрий провокує утворення гною.

  Панкреатит, лікування й профілактика загострень

  Проводити лікування панкреатиту потрібно доручати тільки фахівцям. Некваліфікований підхід зазвичай викликає перехід панкреатиту в хронічний, а нерозпізнані, важкі форми з некрозом підшлункової залози, несуть пряму загрозу життю при неадекватному лікуванні.

  Інфузійна терапія при панкреатиті


  Інфузійна терапія при панкреатиті

  Якщо діагностовано панкреатит, лікування підбирається індивідуально, залежно від форми хвороби, її етіології, ступеня пошкодження підшлункової залози.

  Лікування гострого панкреатиту проводиться в умовах стаціонару. Воно включає повне голодування в перші дні та прийом відповідних медикаментів. Потрібне комплексне й послідовне застосування блокаторів Н2 рецепторів, інгібіторів протеолізу, спазмолітиків, спеціально підібрана дієта. Показана інфузійна терапія під контролем показників крові й центрального венозного тиску.

  Ефективне усунення больового синдрому потребує застосування ін’єкційних форм анальгетиків і, навіть, нейролептиків. Нерідко виникає потреба в терміновій хірургічній допомозі. Якщо в людини надто активно проявляється гострий панкреатит, лікування проводиться шляхом оперативного видалення некротизованих ділянок із подальшим встановленням дренажу.

  Хронічний панкреатит також потребує дотримання важливих рекомендацій щодо дієти, підтримувального лікування й профілактичних заходів. Пацієнту призначають ферменти підшлункової залози, дозування яких визначають за результатами лабораторних досліджень. Також, лікування хронічного панкреатиту включає прийом ліків для поліпшення моторики кишківника, вітамінів. Присутні симптоми і лікування хронічного панкреатиту в стадії загострення визначаються ступенем тяжкості та механізмом розвитку.

  Обов’язковою умовою успіху є дієта. Необхідно виключити жирну їжу, алкоголь, грубу клітковину. Також не рекомендується їсти гострі продукти, копченості, соління, пити каву. Важливо зрозуміти, що перемогти хворобу можна, лише якщо виключити її причини. Тому, без дотримання дієти, лікувати хронічний панкреатит марно. 

  Переваги лікування панкреатиту в клініці Біляка м. Ужгород

  Здоров’я своєї підшлункової залози та всього організму можна довірити тільки кваліфікованому медперсоналу. У нашій клініці, кожній хворій людині надається всебічна допомога. Професіоналізм лікарів дає можливість ефективно і швидко зупинити розвиток гострого панкреатиту, зберегти функціональність залози при хронічній формі хвороби.

  Лікарі клініки проходили стажування в США і Європі, де засвоїли сучасні та дієві методи лікування панкреатиту. Для кожного пацієнта ми підбираємо індивідуальну схему. При цьому людині надаються комфортні умови перебування в стаціонарі: одномісна палата готельного типу, цілодобове спостереження медсестер, дієтичне харчування на основі екологічно чистих продуктів.