Печінка та жовчний міхур людини

Печінка та жовчний міхур людини

Печінка – найбільша залоза людського тіла. Через багатофункціональність, її іноді називають “хімічною фабрикою” організму. Однак вона здатна повноцінно виконувати свої функції лише тоді, коли невеликий її придаток перебуває в повному здоров’ї. Незмінний супутник і помічник печінки – жовчний міхур.

Головна функція органу – акумуляція жовчі, яка синтезується печінкою. У нормі, мета всієї жовчі організму, – допомога ферментам у розщепленні спожитих з їжею жирів. Жовч накопичується в міхурі та виділяється з нього до кишківника після їжі.

Як у будь-якого органу людського тіла, у жовчного міхура є два стани: здоровий і хворий. Найпоширеніша хвороба органів черевної порожнини – холецистит. Судячи з назви, всього на всього запалення жовчного міхура. Але насправді це дуже спрощений підхід.

Холецистит – це найчастіший прояв жовчнокам’яної хвороби. У такому випадку його розглядають як ускладнення. Хоча зустрічаються й ізольовані випадки запалення самого міхура.


Причини

Спровокувати появу і прояви холециститу здатні ряд факторів, як зовнішніх, так і внутрішніх. Статистика стверджує, що найбільш часті причини холециститу наступні:

  • вагітність і прийом оральних контрацептивів (дисбаланс естрогенів призводить до того, що жінки страждають від цієї хвороби в 5-7 разів частіше, ніж чоловіки);
  • нерегулярне харчування (гарантує застій жовчі в міхурі);
  • спадковість (генетично обумовлена патологія розвитку міхура, оболонок);
  • хронічні запальні процеси в сусідніх органах (аднексит, панкреатит, дуоденіт та ін.);
  • гельмінти;
  • системні захворювання (цукровий діабет, ожиріння).
Кишкова паличка

Кишкова паличка

Варто пам’ятати, що причини, які призводять до холециститу, не обмежуються перерахованими. Це лише найпопулярніші приводи для цього захворювання. Вони призводять до застою жовчі та формування каменів. А камені – це прямий шлях до виникнення холециститу. Рано чи пізно конкременти перекриють жовчовивідну протоку міхура або призведуть до пролежнів його внутрішньої слизової оболонки. І те й інше викличе появу гострого холециститу.

Якщо до запралення призводить інфекція, то найчастіше знаходять кишкову паличку. Зазвичай вона потрапляє в жовчний міхур з тонкої кишки через жовчовивідні шляхи. Ще мікроби можуть заноситися з кров’ю і лімфою, але цей шлях зустрічається не часто.

Прояви

Симптоми холециститу дуже відрізняються залежно від характеру протікання. Їх традиційно два: гострий і хронічний.

Відмінності починаються з маніфестації. Симптоми гострого холециститу проявляються раптово, особливо після порушення дієти (рясна жирна їжа, алкоголь і т.п.).

Насамперед з’являється виражений біль у правому підребер’ї, схожий з печінкової колькою або менш інтенсивний. Може віддавати в праву руку, лопатку (там, де проходить правий блукаючий нерв). Зазвичай напад супроводжується нудотою і блювотою, що не приносить полегшення. Якщо протока перекрита (крім каменів це може бути набряк через інфекцію і рубцеві зміни внаслідок хронічного запалення міхура), говорять про її обтурацію. Коли протягом доби приєднується жовтяниця (іктеричність), то цей діагноз додатково підтверджується.

Причини холециститу

Причини холециститу

До наявних симптомів приєднуються ознаки подразнення очеревини. Жовчний міхур збільшується, і його легко можна промацати через черевну стінку.

Крім місцевих, відзначаються і загальні симптоми: підвищення температури до 38-39°С, прояви інтоксикації.

Ступінь прояву симптомів обумовлюють види гострого холециститу. Він може бути катаральним, гнійним, гангренозним. Два останніх – прямі показання до невідкладного хірургічного втручання. У таких випадках міхур уже не врятувати, і його видаляють.

Катаральна форма іноді протікає непомітно. Симптоми проходять після прийому популярних спазмолітиків, тому хворі можуть її ігнорувати. При появі й повторенні описаних проявів слід обов’язково проконсультуватися у лікаря. Для цього можна скористуватися сервісом на сайті клініки Біляка

У розвитку хронічного холециститу велику роль відіграє інфекція. Якщо в міхурі є камені, то говорять про калькульозний хронічний холецистит. Друга форма – безкам’яний. Причому камені не виключають мікробного запалення, а обтяжують його. Тому у залежності від його виду, дещо відрізняються і симптоми хронічного холециститу.

При калькульозному процесі до звичайних симптомів періодично приєднуються явища обтурації жовчних проток (печінкова колька). Загальні для обох форм прояви:

Камені у жовчних протоках людини

Камені у жовчних протоках людини

  • періодичний біль ниючого характеру в правому підребер’ї з іррадіацією в праві частини тіла, може тривати від кількох годин до кількох діб;
  • відчуття важкості в області печінки;
  • розлади апетиту, відчуття гіркоти у роті, нудота (те, що називається диспептическими явищами);
  • провокуючий фактор – неправильне харчування.

Якщо до приступу додається перекриття жовчної протоки каменем, то з’являється механічна жовтяниця, освітлення калу і потемніння сечі.

Діагностика

Встановлення діагнозу зазвичай перешкод не становить. Деякі труднощі можуть виникнути при супутній патології, яка не настільки рідкісна, як хотілося б. У черевній порожнині органи розташовані тісно та пов’язані очеревиною. Тому запалення одного з них часто впливає на сусідні. У випадку з холециститом це – підшлункова залоза, реактивні панкреатити.

Для точної діагностики використовуються загальноприйняті дослідження, зокрема аналіз крові (клінічний і біохімічний). Аналіз сечі буде інформативний при проявах жовтяниці. Найбільш інформативний і безпечний метод – ультразвук. Лікарі клініки Біляка, використовуючи сучасні УЗД-сканери, можуть виявити наявність каменів, визначити їх кількість. Значну цінність становить також інформація про вміст жовчі в міхурі, стан його стінок, оболонок і прилеглих тканин.


Методи видалення каменів при холециститі

Методи видалення каменів при холециститі

Лікування

Найперший і найголовніший етап – підбір і дотримання дієти. Після цього застосовується широкий спектр медикаментозних засобів, які в клініці Біляка, м. Ужгорода, підбираються індивідуально. Використовується кожна можливість обійтися без хірургічного втручання. Хороші результати досягаються застосуванням лікарських трав і озону.

Якщо ж консервативні методи або не перспективні, або неефективні, застосовується сучасне лапароскопічне лікування холециститу.

Обсяг операції також підбирається індивідуально. Але навіть видалення жовчного міхура здійснюється без розрізів. Нагадаємо, що засновник клініки Степан Томович Біляк провів першу в Україні лапароскопічну операцію в 1992 році. І це було успішне втручання саме з видалення жовчного міхура.

Тому не варто затягувати з лікуванням холециститу. У цьому питанні клініка Біляка успішно застосовує та вдосконалює європейський і світовий досвід. Переконатися в цьому Ви зможете, скориставшись консультацією фахівця нашої клініки телефоном або  за допомогою онлайн чату.

свобода