Печінка та жовчний міхур людини

Печінка та жовчний міхур людини

Зміст сторінки:

Холецистит – захворювання, при якому запалюється жовчний міхур. Це чи не найбільш популярна патологія травної системи, котру провокують застій жовчі, проникнення кишкової мікрофлори до жовчного міхура та інші чинники.

Печінка – найбільша залоза людського тіла. Через багатофункціональність, її іноді називають «хімічною фабрикою» організму. Але вона здатна повноцінно виконувати свої функції лише якщо в повному благополуччі перебуває невеликий її придаток. Незмінний супутник і помічник печінки – жовчний міхур.

Його основна функція – акумуляція жовчі, яка виділяється печінкою безперервно. У нормі, мета всієї жовчі організму, – допомога ферментам у розщепленні спожитих з їжею жирів.

Як у будь-якого органу людського тіла, у жовчного міхура є два стани: здоровий і хворий. Розлади в його роботі провокують захворювання холецистит. Якщо судити з назви, то є просто запалення жовчного міхура. Але насправді, такий підхід занадто спрощений.

Холецистит – це найчастіший прояв жовчнокам’яної хвороби. У цьому випадку його розглядають як ускладнення ЖКХ. Хоча зустрічаються й ізольовані випадки запалення лише самого міхура.

Класифікація захворювання

 • За формою перебігу:
  • Гострий холецистит – активний запальний процес, спровокований інфекційним ураженням. Така форма хвороби небезпечна для життя і потребує негайного хірургічного втручання.
  • Хронічний холецистит – розвивається поступово під впливом різних чинників або при некоректному лікуванні гострої форми. Є достатньо поширеним захворюванням.
 • За особливостями запалення:
  • Калькульозний – протікає з відкладенням конкрементів у жовчних протоках.
  • Акалькульозний – безкам’яна форма хвороби.

Причини

Спровокувати появу і прояв холециститу здатні кілька чинників, як зовнішніх, так і внутрішніх. Статистика стверджує, що коли в людини розвивається холецистит, причини виникнення наступні:

 • вагітність і приймання оральних контрацептивів (дисбаланс естрогенів призводить до того, що жінки страждають від цієї хвороби в 5–7 разів частіше за чоловіків);
 • нерегулярне харчування (гарантує застій жовчі в міхурі);
 • спадковість (генетично обумовлена патологія розвитку міхура, його оболонок);
 • хронічні запальні процеси в сусідніх органах (аднексит, панкреатит, дуоденіт та інші);
 • гельмінти;
 • системні захворювання (цукровий діабет, ожиріння).
Кишкова паличка

Кишкова паличка

Слід пам’ятати, що причини, що призводять до холециститу, не обмежуються перерахованими. Це лише найпопулярніші приводи для цього захворювання. Вони стають причиною застою жовчі та утворення каменів. А конкременти – прямий шлях до розвитку холециститу. Рано чи пізно вони перекриють жовчовивідну протоку міхура або призведуть до пролежнів його внутрішньої слизової оболонки. І те, й інше, дасть старт до розвитку гострого холециститу.

Якщо до холециститу призводить інфекція, то найчастіше знаходять кишкову паличку. Зазвичай вона потрапляє в жовчний міхур із тонкої кишки через жовчовивідні шляхи. Ще мікроби можуть заноситися з кров’ю та лімфою, але цей шлях досить рідкісний.

Прояви

Симптоматика холециститу дуже різниться залежно від характеру перебігу.Їх традиційно два: гострий і хронічний.

Відмінності починаються з маніфестації. Коли в людини гострий холецистит, симптоми проявляються раптово, особливо після порушення дієти (рясна жирна їжа, алкоголь й т.і.).

Насамперед з’являється виражений біль у правому підребер’ї, схожий з печінковою колькою чи менш інтенсивний. Може віддавати в праву руку, лопатку (там, де проходить правий блукаючий нерв). Зазвичай больовий синдром супроводжується нудотою та блювотою, котра не приносить полегшення. Якщо протока перекрита (крім каменів це може бути статися через інфекцію й рубцеві зміни внаслідок хронічного запалення міхура), говорять про його обтурацію. Жовтяниця (пожовтіння), що з’являється протягом доби з моменту появи болю, лише підтверджує цей діагноз.

Причини холециститу

Причини холециститу

До процесу приєднуються прояви подразнення очеревини. Жовчний міхур збільшується, і його легко можна промацати.

Крім місцевих, відзначаються й загальні ознаки гострого холециститу: підвищення температури до 38–39 °C, прояви інтоксикації.

Ступінь вираженості клінічних проявів обумовлюється видом гострого холециститу. Він може бути катаральним, гнійним, гангренозним. Два останні види – прямі показання до невідкладного хірургічного втручання. У таких ситуаціях міхур уже не врятувати, і його видаляють.

Катаральна форма іноді протікає непомітно. Симптоми слабо виражені, зникають після приймання популярних спазмолітиків, тому хворі можуть їх ігнорувати. При появі й повторенні описаних проявів, слід проконсультуватися в лікаря. Для цього можна скористатися сервісом на сайті клініки Біляка.

У розвитку хронічного холециститу суттєву роль відіграє інфекція. Якщо в міхурі є конкременти, то мова йде про калькульозний хронічний холецистит. Друга форма – безкам’яний. Причому тверді відкладення не виключають мікробного запалення, а обтяжують його, тому і прояви хронічного холециститу дещо відрізняються залежно від його виду.

При такому захворюванні, як хронічний холецистит, симптоми зазвичай такі:

 • тупий ниючий біль у правому підребер’ї;
 • відчуття дискомфорту від приймання їжі – здуття живота, відрижка, нудота;
 • гіркий присмак у роті;
 • бурчання в кишківнику;
 • метеоризм і нестійкі випорожнення.

У фазі ремісії хвороба може не проявлятися, а характерні ознаки виникають лише під час загострення хронічного холециститу.

Коли в людини гострий холецистит, до звичайних симптомів періодично приєднуються явища обтурації (перекриття) жовчних проток (печінкові кольки).

Камені у жовчних протоках людини

Камені у жовчних протоках людини

Загальні прояви для обох форм захворювання:

 • періодичний біль ниючого характеру в правому підребер’ї з іррадіацією в праві частини тіла, може тривати від кількох годин до кількох діб;
 • відчуття важкості в області печінки;
 • розлади апетиту, присмак гіркоти в роті, нудота (те, що називається диспепсичними явищами);
 • провокуючий фактор таких явищ – неправильне харчування.

Якщо до приступу додається перекриття жовчної протоки конкрементом, то з’являється механічна жовтяниця, освітлення калу й потемніння сечі. Тому, коли проявляється гострий холецистит, лікування має бути оперативним та швидким, щоби не виникло серйозних ускладнень.

Діагностика

Встановлення діагнозу зазвичай великих труднощів не становить. Складнощі можуть виникнути при супутній патології, яка не настільки рідкісна, як хотілося б. У черевній порожнині органи розташовані тісно й пов’язані очеревиною, тому запалення одного з них часто впливає на сусідні. У випадку з холециститом – це підшлункова залоза, та часті реактивні панкреатити, здатні маскувати процес з боку жовчного.

Для точної діагностики використовуються загальноприйняті дослідження, зокрема – аналізи при холециститі. У пацієнта береться кров для клінічного й біохімічного дослідження. Аналіз сечі буде інформативним при проявах жовтяниці.

Найбільш корисний та безпечний метод, яким проводиться діагностика холециституультразвук. Лікарі клініки Біляка, використовуючи сучасні УЗД-сканери, можуть виявити запалення слизової міхура, наявність відкладень, визначити їх кількість.

Коли підозрюють хронічний холецистит, діагностика включає дуоденальне обстеження. Це зондування, під час якого отримують на аналіз зразки жовчі. Їх досліджують під мікроскопом і проводять бакпосів. Це дає інформацію про вміст жовчі в міхурі, стан його стінок, оболонок і прилеглих тканин.

Методи видалення каменів при холециститі

Методи видалення каменів при холециститі

Лікування

Коли в людини виявлено холецистит, лікування передбачає підбір оптимального харчування і дотримання дієти. Після цього застосовується широкий спектр медикаментозних засобів, які в клініці Біляка, м. Ужгород, підбираються індивідуально. Використовується кожна можливість обійтися без хірургічного втручання. Гарні результати досягаються застосуванням лікарських трав і озону.

Якщо ж консервативні методи або не перспективні, або неефективні, використовується лапароскопічне лікування холециститу.

Обсяг операції також визначається індивідуально. Але навіть видалення жовчного міхура здійснюється без розрізів. Нагадаємо, що засновник клініки, Степан Томович Біляк, провів першу в Україні лапароскопічну операцію в 1992 році. І це було успішне втручання саме з видалення жовчного міхура.

Підбір методів залежить від форми хвороби. Якщо виявлено гострий холецистит, лікування часто хірургічне, оскільки запалення загрожує життю людини. Коли ж діагностовано хронічний холецистит, терапія може включати наступні заходи:

 • дієтотерапію – зазвичай призначають стіл № 5;
 • медикаментозну терапію – антибактеріальні, протизапальні, жовчогінні препарати та спазмолітики;
 • санаторно-курортне лікування – вживання мінеральних вод та фізіотерапевтичні процедури.

Якщо ж консервативна терапія не дає результатів, і виникає загострення холециститу, призначають операцію.

Тому не варто затягувати з лікуванням холециститу. У цьому питанні клініка Біляка успішно застосовує й удосконалює європейський і світовий досвід. Переконатися в цьому Ви зможете, якщо скористаєтеся консультацією фахівця нашої клініки телефоном чи за допомогою онлайн чату на сайті.

Особливості лікування в клініці

Якщо ви помітили в себе схожі на хронічний холецистит симптоми, лікування можна отримати в клініці Біляка. У нас застосовуються високоточні та надійні методи діагностики, за інформацією котрих досвідчені лікарі підбирають оптимальну схему лікування. Наші фахівці проходили стажування в США і Європі, тому володіють прогресивними та сучасними терапевтичними методиками.

Якщо в ході обстеження з’ясується, що необхідно хірургічне втручання, хірурги клініки проведуть його акуратно і професійно, із застосуванням лапароскопії. Це дозволить скоротити реабілітаційний період і уникнути ускладнень.

Весь період перебування в клініці, наші пацієнти перебувають у комфортних одномісних палатах під цілодобовим лікарським наглядом. Їм пропонують екологічне харчування, що сприяє швидкому одужанню. Також у нас можна пройти процедури озонотерапії, котрі прискорюють відновлення організму.

свобода