Анатомічне розташування жовчного міхура в організмі людини

Анатомічне розташування жовчного міхура в організмі людини

Зміст сторінки:

Рак жовчного міхура – це злоякісне утворення, яке формується в тканинах жовчного міхура або його протоках. Спочатку пухлина вражає слизову оболонку органу й поступово проростає в серозний і м’язовий шари. Хвороба зустрічається переважно в жінок, які досягли похилого віку.

Онкологічні захворювання жовчного міхура трапляються досить рідко. Однак відрізняються важким перебігом, а діагностика становить певні труднощі для загальнолікарської мережі. Небезпеку також несуть пухлини позапечінкових жовчних проток, які з жовчним міхуром є елементами жовчовивідних шляхів. Якщо вчасно не видалити новоутворення, воно досить швидко вражає паренхіму печінки. Потім переходить на найближчі органи – підшлункову залозу і відділи шлунково-кишкового тракту, поступово поширюючись по всій черевній порожнині.

Класифікація захворювання

Для такого захворювання, як рак жовчного міхура, класифікація проводиться за кількома критеріями:

морфологічний тип:

 • аденокарцинома – найпоширеніший варіант;
 • плоскоклітинний рак;
 • папілярний рак.

Перебіг, форма онкології:

 • пухлинна;
 • жовтянична;
 • диспепсична;
 • німа;
 • септична.

Стадія:

 • 0 – передраковий стан, при якому в слизовій оболонці виникають окремі патологічні клітини. Хвороба не проявляє симптомів і виявляється, як правило, випадково.
 • 1 – пухлина проростає в підслизовий шар органу і його стінки.
 • 2 – онкологічний процес вражає серозну оболонку жовчного міхура, але поки не виходить за його межі.
 • 3 – починається процес метастазування в печінку, очеревину й регіонарні лімфовузли.
 • 4 – просунутий рак жовчного міхура з метастазами в печінку, підшлункову залозу, шлунок, кишківник та інші органи.

Коли в пацієнта виявляють рак жовчного міхура стадії 1 або 2, його називають локалізованим. Така форма хвороби відносно легко піддається хірургічному лікуванню й має сприятливий прогноз. На пізніших фазах надійно усунути онкологічний процес набагато складніше. Тому краще не затягувати з лікуванням і звернутися по допомогу якомога раніше.

Причини

Такі стани, які обов’язково призводили б до злоякісних захворювань жовчного міхура, не виявлені. Однак є фактори, які в кілька разів підвищують ймовірність неопластичного процесу:

 • хронічний холецистит;
 • жовчнокам’яна хвороба;
 • черевний тиф, сальмонельоз, хелікобактеріоз та інші інфекційні захворювання органів шлунково-кишкового тракту;
 • похилий вік;
 • неправильний режим харчування – зловживання жирною і смаженою їжею, нестача клітковини й овочів;
 • ожиріння;
 • робота на шкідливому виробництві, де є постійний контакт із канцерогенними речовинами;
 • операції на жовчовивідних шляхах в анамнезі;
 • спадкова схильність;
 • доброякісні утворення міхура;
 • куріння і зловживання спиртними напоями.

Видно, що перелік містить чинники, досить поширені в людській популяції. На жаль, ця особливість призводить до серйозних наслідків при раку жовчного міхура й жовчовивідних шляхів.

Найбільш частими причинами є камені в жовчному міхурі і його запалення. Річ у тім, що при таких патологіях блокуються протоки, виникає застій жовчі. Також слизова оболонка органу може механічно травмуватися камінням, що тягне за собою утворення патологічних атипових клітин. Іноді при холециститі запальний процес настільки запущений, що виникає синдром «фарфорового» жовчного міхура. При цьому стінки органу втрачають еластичність, буквально просочуються солями кальцію, що сильно збільшує ризик формування ракової пухлини.

Не варто забувати й про те, що доброякісні утворення в органі в будь-який момент можуть перероджуватися в онкологічні. Вони стоншують стінки органу, провокуючи дисплазію і злоякісну мутацію епітелію.

  Клінічні прояви

  Процес розвитку хвороби

  Процес розвитку хвороби

  При діагнозі рак жовчного міхура, симптоми візуально можуть не проявлятися або маскуватися під різні негаразди в роботі шлунково-кишкового тракту. Якщо згадати фактори ризику, стає зрозуміло, що хід злоякісного процесу часто буде маскуватися під клінічну картину основного захворювання, наприклад – калькульозного холециститу.

  І все ж існує низка ознак, за якими можна запідозрити хворобу. Коли в людини формується пухлина жовчного міхура, симптоми зазвичай такі:

  • жовтушність шкірних покривів і очних білків;
  • здуття живота й наявність характерного ущільнення або припухлості під ребрами справа;
  • часті нудота й блювота;
  • біль у районі правого підребер’я;
  • освітлення калу й потемніння сечі;
  • підвищення температури й інші ознаки загальної інтоксикації.

  Порушення відтоку жовчі буде негативно позначатися на травленні й загальному стані хворого. Турбуватимуть нудота, розлади апетиту, біль в правому боці. У просунутих стадіях пухлину можна промацати або, навіть, побачити через передню стінку живота.

  Одним із проявів, який дозволяє запідозрити рак жовчного міхура, є пожовтіння або жовтушність шкіри, очних склер. Вона з’являється при значному перекритті просвіту жовчовивідних проток. Це варіант, який називається механічною жовтяницею. Однак такий синдром виникає тоді, коли пухлина вже досягає значних розмірів.

  Діагностика

  Через особливості розвитку (на тлі тривалої хронічної патології), діагностика раку жовчного міхура часто є пізньою. Добре кровопостачання й розвинена мережа лімфатичних судин призводять до швидкого метастазування первинного вузла й ураження інших органів і систем. І коли виникають такі, що свідчать про рак жовчного міхура ознаки та симптоми, лікарю доводиться констатувати запущену стадію хвороби.

  Але регулярні огляди з використанням інструментальних засобів, дозволяють вчасно виявити й усунути небезпечну хворобу. Звичайно ж, вирішальну роль відіграє професіоналізм і кваліфікація лікаря, який аналізує дані обстежень.

  В ужгородській клініці Біляка, індивідуальний підхід до кожного пацієнта не є порожнім звуком, цей принцип покладено в основу діяльності лікувального закладу. Тому і ставлення до діагностичних процедур серйозне.

  Магнітно-резонансна терапія як метод діагностики раку жовчного міхура

  Магнітно-резонансна терапія як метод діагностики раку жовчного міхура

  Найбільш ефективні діагностичні заходи:

  • УЗД органів черевної порожнини й заочеревинного простору – показує, що органи збільшені в розмірах, стінки міхура ущільнені, присутні луна-сигнали в порожнині органу і просвіті його проток;
  • холецистографія й холангіографія – рентгенологічне обстеження з контрастною речовиною, що дозволяє побачити контури пухлини, її локалізацію й дефект наповнення міхура;
  • біопсія під контролем УЗД – дає можливість отримати зразки тканини для гістологічного дослідження;
  • комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія – застосовується для уточнення діагнозу і при підозрі на метастази;
  • лапароскопія – є найбільш інформативним методом і дозволяє не лише виявити злоякісний процес, але й, у ряді випадків, відразу ж усунути його хірургічним шляхом.

  Останній метод є візитною карткою клініки Біляка й активно використовується через свою діагностичну та лікувальну цінність. Він дозволяє лікарям візуально оцінити ступінь ураження прилеглих тканин і регіонарних лімфатичних вузлів. При вдалому збігу обставин, є можливість відразу провести радикальну операцію.

  Лікування

  Тільки хірургічне втручання може допомогти при раку жовчного міхура. Якщо захворювання виявлено вчасно, професійні фахівці клініки Біляка здатні повністю позбавити людину від ризику для життя. У клініці С.Т. Біляка, техніку лапароскопічної холецистектомії доведено до досконалості.

  Методика лапароскопічної холецистектомії

  Методика лапароскопічної холецистектомії

  Хірургічне лікування раку жовчного міхура передбачає видалення всього органу разом із пухлиною, а також уражених ділянок печінки, якщо хвороба встигла зачепити її. У запущених випадках видаляються прилеглі лімфовузли з метастазами. Якщо пухлина локалізована, досить її хірургічного видалення. Але на більш пізніх стадіях можуть знадобитися додаткові заходи у вигляді променевої й хімічної терапії.

  Профілактика

  Запобігти злоякісній пухлині жовчного міхура допоможуть наступні заходи:

  • Контроль ваги – у струнких і підтягнутих людей ризик захворіти в рази менше, ніж у тих, хто страждає на ожиріння. Для того, щоб підтримувати нормальну вагу, потрібно переглянути раціон: менше жирних продуктів, більше овочів і злаків.
  • Фізична активність – ще один метод контролювати масу тіла. Також помірні спортивні навантаження допомагають запобігти утворенню патологічних клітин, з яких формуються пухлини.
  • Відмова від куріння й алкоголю допоможе знизити рівень інтоксикації організму, яка часто стає причиною раку.
  • Своєчасне лікування жовчнокам’яної хвороби та холециститу – чим довше ці процеси присутні в організмі, тим вищим є ризик злоякісного переродження клітин.

  Особливо необхідно дотримуватися таких рекомендацій пацієнтам, які пройшли лікування раку жовчного міхура й інших органів. Це допоможе уникнути ризику рецидиву онкологічного процесу.

  Особливості лікування в клініці Біляка м. Ужгород

  Якщо ви маєте підстави підозрювати, що у вас пухлина в жовчному міхурі або іншому органі, зверніться по консультацію до лікарів клініки Біляка. Тут успішно допомагають пацієнтам із різними формами та стадіями раку.

  Володіючи неабияким обсягом власного досвіду, лікарі клініки регулярно проходять стажування в провідних закордонних клініках. Новітні досягнення медичної науки США і Європи потім застосовуються в Ужгороді, на Закарпатті.

  Видатних результатів вдається досягати завдяки сучасному обладнанню, яке дозволяє повною мірою реалізувати потенціал лікарів.

  Поєднуючи досвід, сучасне обладнання, пильне й уважне ставлення наших фахівців до здоров’я кожної людини, клініка Біляка стає унікальним медичним закладом. Установою, у якій рівень надання медичної допомоги нічим не поступається європейським і північноамериканським.

  Пацієнтам, у яких виявлена злоякісна пухлина, по можливості проводяться операції малоінвазивними методами. Відновлення після таких операцій проходить швидко, чому сприяють комфортні умови в палатах, доброзичливе ставлення й екологічне харчування. При цьому вартість лікування вигідна, оскільки включає не тільки операцію, але й повне медичне забезпечення!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів