Рак яєчка

Рак яєчка

Частка раку яєчка становить 1-2% випадків серед злоякісних новоутворень у чоловічого населення. Захворювання найчастіше розвивається у віці від 14 до 44 років. Це пов’язано з активними репродуктивними функціями організму. Адже частота генних змін, що призводять до неконтрольованого зростання, безпосередньо пов’язана з процесами поділу клітин. Тому після чоловічого клімаксу і частота раку яєчка сильно знижується.

До групи ризику відносяться:

  • чоловіки з крипторхізмом (стан, при якому одне або обидва яєчка не опустилися до мошонки, ймовірність отримати рак яєчка становить 22%);
  • травма яєчка у віддаленій перспективі може спровокувати розвиток пухлини в 20% випадків;
  • підвищують ризик і генетичні захворювання (синдром Клайнфельтера);
  • сімейна схильність (нерідко хвороба розвивається у кровних родичів);
  • запальні захворювання яєчок, особливо – хронічні;
  • порушення гормонального балансу, пов’язані з підвищеним рівнем гонадотропіну;
  • наявність пухлини з одного боку може спровокувати двосторонній процес.

Детальний перелік зроблено для того, щоб можна було зіставити себе з цією групою. Якщо якісь із вказаних факторів ризику присутні, то слід проходити регулярні обстеження, спрямовані саме на виявлення пухлини яєчка.

Рак яєчка порівняно з іншими видами раку зустрічається не часто. Рак може розвиватися як із клітин сперми, так і з клітин інших утворень статевої системи.


Рак яєчка у розрізі

Рак яєчка у розрізі

Природа пухлин різноманітна. У 95% випадків відзначаються герміногенні пухлини, тобто такі, які виростають з ділянок, функція котрих пов’язана з продукцією сперми. Хоча і частіше зустрічаються, але лікуванню піддаються добре.

На решту 5% припадають новоутворення, джерелом яких служать клітини інших утворень статевої системи. Семінома становить близько 50% серед герміногенних пухлин. Початкові стадії захворювання не мають клінічної симптоматики. Слід періодично самостійно проводити пальпацію мошонки. Яєчка в нормі мають бути рівні, гладкі, еліпсоїдної форми, еластичної консистенції, без наростів і утворень. Поява щільного (до дерев’янистої твердості) вузлика передує набряку та болючості яєчка і є приводом негайного звернення до лікаря. Біль з’являється при переході процесу на сім’яний канатик. Це є приводом до негайного обстеження у онколога. Можуть розвинутися також гінекомастія (збільшення грудної залози у чоловіків), біль у спині, зниження статевого потягу, ріст волосся на обличчі і тулубі до періоду статевого дозрівання.

Діагностика раку яєчка проводиться із застосуванням УЗД-дослідження, біопсії, розгорнутого аналізу крові. Незважаючи на те, що у всіх випадках рак яєчка підлягає хірургічному лікуванню, інколи необхідно проводити додатково курси хіміо- та рентгентерапії.


Діагностика семіноми (та й інших новоутворень тестикул) проводиться методом УЗД. Біопсія служить для підтвердження діагнозу, точного визначення типу пухлини.

Дослідження крові на онкомаркери дозволяє припустити наявність раку, але аналіз має невисоку чутливість і нерідко, при наявності захворювання, дає негативний результат. Тому швидкого і достовірного скринінгового методу діагностики немає.

Операція з видалення яєчка

Операція з видалення яєчка

Єдиним заходом, спрямованим на зниження ризику розвитку раку, є видалення яєчка, яке не опустилося до мошонки у період раннього статевого дозрівання. Інших заходів профілактики немає. Тільки регулярне обстеження. А раннє виявлення захворювання та лікування у клініці Біляка в Ужгороді, підвищує до максимуму ймовірність успішного результату.

Незважаючи на те, що у всіх випадках рак яєчка підлягає хірургічному лікуванню, інколи необхідно проводити додатково курси хіміо- та рентгентерапії. Поєднання передового досвіду фахівців та сучасне обладнання клініки Біляка роблять можливим досягнення європейських стандартів у лікуванні раку яєчка.

Враховуючи негативний вплив на організм, який чиниться препаратами та жорстким випромінюванням, варто пам’ятати, що клініка Біляка розташована у найменш забрудненому місці України, на Закарпатті. Зменшенню шкоди сприяють і відпрацьовані схеми озонотерапії та використання лікарських рослин. Фітотерапії, особливо в післяопераційному періоді, приділяється дуже важлива увага.

Лікарі, які працюють у цьому закладі, мають європейський рівень знань і проходять навчання за кордоном. Багаторічний досвід та найсучасніше обладнання, індивідуальний і комплексний підхід до лікування кожного хворого значно скорочують післяопераційний період  і частоту рецидивів злоякісних новоутворень.

Степан Біляк,

з турботою про Ваше здоров’я!

счастье