Анатомічна будова сечовивідної системи

Анатомічна будова сечовивідної системи

Зміст сторінки:

Рак сечоводів – це злоякісне захворювання, котре вражає один із найважливіших відділів сечовивідних шляхів. Сечоводи – це парний орган, який є в організмі кожної людини. Вони являють собою дві порожні вузькі трубки, які йдуть від ниркових мисок до порожнини сечового міхура.

Сечоводи відповідають за доставлення сечі від ниркових мисок до сечового міхура. Її переміщення відбувається, коли м’язова оболонка органу ритмічно скорочується, транспортуючи чергову порцію рідини. Ділянка сечоводу, що входить безпосередньо у сечовий міхур, має щось на кшталт запобіжного клапана, який не дає сечі текти назад, до нирок.

Пухлина сечоводу може мати первинний характер, виростаючи в стінках органу під впливом різних несприятливих чинників. Також зустрічається вторинний рак сечоводу, коли метастази в цей орган переходять з інших відділів тіла (частіш за все з нирок), уражених раковим процесом. Зазвичай, хвороба вражає людей віком від 40 до 70 років. Якщо її вчасно не вилікувати, онкологічний процес прогресує, зачіпаючи сечовий міхур і інші важливі органи.

Рак сечоводів не є частою патологією. Його доля серед первинних пухлин урологічної системи складає від 1% до 7% за даними різних клінічних досліджень. Суттєві розбіжності пояснюються тим, що іноді важко вирішити, до якого відділу відноситься рак: до ниркової миски чи, саме, сечоводу.

Має повільний характер росту, не схильний до раннього метастазування. Доведено, що чоловіки хворіють на таку форму раку вдвічі частіше за жінок.

Причини

На даний час детальні дослідження раку сечоводів тривають. Але вже відомі найбільш важливі провокаційні чинники:

Незадовільна якість води призводить до розвитку раку сечоводів

Незадовільна якість води призводить до розвитку раку сечоводів

 • вік понад 50 років;
 • хронічні урологічні інфекції;
 • тривалий вплив канцерогенів (паління, праця на хімічному виробництві, тощо);
 • сечокам’яна хвороба;
 • ендемічний нефрит.

У розглянутих трубочок дуже чутливий епітелій, який особливо уразливий перед хімікатами й канцерогенами. Тому до групи ризику відносяться курці – чим довше стаж і більше кількість викурених сигарет на день, тим вище ймовірність захворіти. Також відмічено, що пухлини сечоводів часто розвиваються в людей, котрі працюють на шкідливих виробництвах: у нафтопереробній промисловості, на заводах з виготовлення пластмаси й пластика, лакофарбових матеріалів, текстилю, хімікатів

Нерідко ракові процеси розвиваються на тлі гіперплазії – локального збільшення кількості епітеліальних клітин. Це відбувається через часте подразнення слизової оболонки сечових шляхів або хронічні інфекційно-запальні процеси в них.

Серйозну загрозу представляє порушення руху сечі, пасажу, при якому слизова сечоводів постійно подразнюється сполуками, присутніми в сечі.

Ще один фактор ризику – самолікування, при якому людина безконтрольно приймає анальгетики, діуретики та інші сильнодіючі препарати. Через це порушується робота судинної системи сечоводів, а їх епітеліальні клітини починають перероджуватися, провокуючи зростання пухлини. Тому не рекомендується лікуватися самостійно, будь-які ліки повинен призначати тільки лікар.

Ендемічний нефрит має на увазі проживання на окремих територіях, з незадовільною якістю питної води. Частіш за все при цьому відмічається підвищений вміст важких металів. В таких регіонах, рак сечоводів може зустрічатися з частотою до 40% серед інших онкоурологічних захворювань.

Є теорія, що в таких умовах схильність до раку закладається ще внутрішньоутробно. Потім злоякісні клітини поволі розвиваються. Інколи – кілька десятиліть.

Пухлини сечоводів при ендемічному нефриті характеризуються повільним ростом. Вони не агресивні, не схильні до інфільтрації прилеглих тканин та метастазування у сусідні органи.

Дослідження аналізу сечі при раку сечоводів

Дослідження аналізу сечі при раку сечоводів

Клінічні прояви

Невпинне прогресування рано чи пізно призводить до появи розладів з боку сечовивідної системи. Хвору людину турбуватимуть:

 • поява крові в сечі;
 • біль у попереку;
 • розлади сечовипускання, спровоковані перекриттям просвіту сечоводу;
 • при тривалому прогресуванні, на пізній стадії захворювання, може промацуватися або стати помітною пухлина в підребер’ї з хворої сторони;
 • значно рідше при такій пухлині відмічається схуднення, зниження апетиту й субфебрилітет.

Кількість крові в сечі може бути різною. Від такої, що визначається візуально (макрогематурія) до мікроскопічних показників, котрі можна знайти лише в лабораторії.

Нерідко в людей із таким діагнозом болить поперек, і частішає сечовипускання. У міру прогресування хвороби, в сечі все частіше з’являються домішки крові, що провокує анемію. Далі приєднується слабкість і підвищення температури тіла у вечірній час. Цю симптоматику часто плутають з ознаками інших захворювань, намагаються зняти самостійно, що призводить до сумних наслідків. Тому не варто затягувати з візитом до лікаря – краще якомога раніше поставити діагноз.

Коли на симптоми не звертати уваги, перебіг раку сечоводу ускладнюється розладами з боку нирки.  Процес тягне за собою перекриття просвіту, повне закорковування просвіту сечоводу з розвитком ниркової атрофії. Порушення відтоку сечі призводить до розладів, характерним для гідронефрозу. Якщо процес двосторонній, то зволікання може мати вкрай несприятливі наслідки.

  Діагностика раку сечоводів за допомогою ендоскопа

  Діагностика раку сечоводів за допомогою ендоскопа

  Діагностика

  Пухлини верхнього поверху сечовивідних шляхів можна виявляти за допомогою декількох методик:

  • загального аналізу сечі;
  • УЗД органів черевної порожнини й заочеревинного простору;
  • комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії;
  • контрастної уретерографії;
  • ендоскопа (фіброцистоуретероскопії).

  Пацієнтам із симптомами з боку верхніх сечових шляхів неясного генезу виробляють ультразвукове дослідження або КТ із контрастною речовиною. КТ органів черевної та грудної порожнини й рентгенографію черевної порожнини роблять із метою визначення поширення пухлини та для виключення метастазів.

  Крім цього, для уточнення діагнозу, проводять цитологічний аналіз сечі й гістологічне дослідження. Фіброцистоуретероскопію виконують при потребі у біопсії пухлини верхніх сечових шляхів або коли цитологічне дослідження сечі дає позитивний результат, але виявити джерело злоякісних клітин іншими методами не вдається.

  Цінність останнього методу багато в чому визначається навичками фахівця, який проводить процедуру. Високий рівень кваліфікації лікарів Ужгородської клініки Біляка дозволяє оцінити перебіг раку об’єктивно і професійно.

  При фіброцистоуретероскопії є можливість взяти біопсійний матеріал для гістологічного вивчення та планування подальшого лікування.

  Лікування

  Пацієнтам, у яких виявлено рак сечоводу, виконують хірургічне видалення ураженої частини органу і відразу ж відновлюють шлях відведення сечі за допомогою пластики. Найчастіше, при діагнозі рак сечоводу, лікування – це хірургічне втручання лапароскопічним методом, без великих розрізів. Якщо пухлина локалізована на межі сечоводу з ниркою і/або сечовим міхуром, операція ускладнюється і потребує більших обсягів втручання.

  Рак сечоводу треба лікувати з дотриманням норм для злоякісних процесів. Гарантію вилікування дає хірургічне втручання. В приватній клініці С.Т. Біляка, м. Ужгорода, така операція проводиться за лапароскопічним доступом.

  Використання лапароскопії при лікуванні раку сечоводів

  Використання лапароскопії при лікуванні раку сечоводів

  Лапароскопічна операція на сечоводах проводиться з мінімальним втручанням, оскільки доступ здійснюють через невеликі проколи в животі. Тобто, замість поздовжнього розрізу, лікар робить у черевній стінці отвори діаметром 5–10 мм. Хірург вводить крізь них інструменти, отримуючи доступ до нирок, сечоводу і їх судин. Для створення зручного робочого поля, всередину черевної порожнини закачується вуглекислий газ. Усі хірургічні маніпуляції проводяться під відеоконтролем, завдяки вбудованій у лапароскоп мініатюрній камері.

  Використання лапароскопічної методики дозволяє мінімізувати кровотечу, виключити ризик інфікування і суттєво зменшити травматизм тканин. Одна з істотних переваг малоінвазивної хірургії – швидке відновлення.

  Цей хірургічний метод є найбільш прогресивним та має безсумнівні переваги над звичайним, лапаротомічним. Найчастіше в таких випадках виконують лапароскопічну радикальну нефруретеректомію (видалення нирки, сечоводу з вічком та регіонарних лімфатичних вузлів).

  Лікарі нашої клініки регулярно відвідують клініки країн Європи та США, де отримують доступ до найновіших досягнень та передового медичного досвіду.

  Застосувати отримані знання на терені України в повному обсязі, їм дозволяє сучасне устаткування для лапароскопічних втручань.

  Визначних результатів вдається досягати завдяки професійності наших фахівців, індивідуальному підходу до кожного пацієнта клініки та дбайливому ставленні під час перебування на лікуванні.

  Профілактика

  Знизити ризик захворіти можна, виключивши специфічні фактори, котрі сприяють розвитку ракових пухлин сечоводу. Тому один з важливих профілактичних заходів – відмова від куріння. Ця шкідлива звичка підвищує ймовірність утворення перехідно-клітинної карциноми сечових шляхів у 3 рази. За статистикою, серед пацієнтів із таким діагнозом, 70 % чоловіків і 40 % жінок – курці.

  Також для профілактики захворювання важливо відмовитися від самолікування й безконтрольного прийому будь-яких медичних препаратів без призначення лікаря. Це дозволить мінімізувати можливий вплив великих концентрацій хімікатів на тендітний епітелій сечових шляхів.

  Тим, хто працює на шкідливих виробництвах, потрібно в обов’язковому порядку користуватися засобами індивідуального захисту організму від токсичних впливів. Також рекомендується проходити періодичні медичні профілактичні огляди, які контролюють стан здоров’я, і щорічно отримувати санаторно-курортне лікування.

  Особливості лікування раку сечоводів у клініці Біляка м. Ужгород

  Вас турбують симптоми, описані в цій статті? У такому випадку потрібно якомога раніше показатися фахівцю. Він проведе обстеження, розповість про методи лікування і профілактики, призначить необхідні заходи. Ви можете записатися на прийом до клініки Біляка на будь-який зручний вам час.

  У клініці працюють досвідчені урологи, а для обстеження пацієнтів застосовується сучасне високоточне обладнання.

  Перед операцією лікар проводить із людиною ознайомчу бесіду, описуючи, як буде проходити втручання. Також підготовка включає в себе консультація анестезіолога, збір даних про алергічні реакції на медичні препарати, наявність хронічних захворювань, перенесені операції й травми.

  У клініці вас чекає:

  • професійна команда висококваліфікованого медичного персоналу;
  • лікування за передовими медичними стандартами досвіду з індивідуальним підходом;
  • сучасне діагностичне обладнання, котре дозволяє поставити безпомилково точний діагноз;
  • хірургічне лікування малоінвазивними методиками – без болю й дискомфорту;
  • комфортабельний стаціонар готельного типу з окремими палатами та відділенням фізіотерапії для більш швидкого відновлення;
  • цілодобове спостереження лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • дієтичне харчування з використанням натуральних екологічних чистих продуктів.

  Під час післяопераційного періоду, у клініці використовується благотворний вплив фізіотерапевтичних процедур. Озонотерапія запобігає інфекційним ускладненням, скорочує термін, необхідний для повного відновлення сил і здоров’я.

  На сьогодні, клініка Біляка – лідер серед приватних клінік України з проведення лапароскопічних хірургічних втручань.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів