Симптоми випадіння матки

Симптоми випадіння матки

Зміст сторінки:

Випадання (опущення) матки – стан в жінок, при якому внутрішні статеві органи (матка, піхва) виходять за межі свого анатомічного розташування і можуть зміщуватися вниз, навіть випадати назовні. Медичний термін – генітальний пролапс.

Статистика стверджує, що кожна одинадцята жінка може потребувати допомоги хірурга у зв’язку з випадінням органів малого таза. У віці до 30 років ймовірність стикнутися з такою патологією вже досить висока (10%). У період від 30 до 40 років вона зростає до 40%, після 50 років збільшується до 50%. З усіх гінекологічних операцій, 15% проводиться з приводу опущення (випадіння) матки.

В клініці Біляка, м. Ужгороді, застосовується сучасна методика – лапароскопічна фіксація матки.

Зміщення внутрішніх статевих органів призводить до опущення або випадіння матки (генітального пролапсу). Таке захворювання є доволі розповсюдженим серед жінок, причому із віком ймовірність зіштовхнутися з подібною патологією зростає.

Розповсюдженість

Безпристрасні цифри вказують, що у жінок дітородного віку, подібна патологія є досить поширеною. Це може бути спричинено різними факторами.

Випадіння матки, причини:

Процес опущення матки

Процес опущення матки

 • системні захворювання сполучної тканини, які супроводжуються послабленням зв’язкового апарату;
 • гормональні порушення (зменшення вироблення жіночих статевих гормонів, яке найбільш характерне для клімаксу);
 • травми репродуктивних органів;
 • дисплазія сполучної тканини;
 • сильний дефіцит естрогенів під час менопаузи;
 • часті хронічні захворювання тазових органів;
 • стани, що провокують застій крові, різкі зміни внутрішньочеревного тиску.

Основною причиною є гіподинамія. Сидяча робота протягом восьми годин п’ять днів на тиждень завжди супроводжується застійними явищами внизу живота. Також провокують випадання матки причини нерідко пов’язані з надмірними фізичними навантаженнями – підняттям важких грузів, активними силовими тренуваннями. Крім цього у групі ризику знаходяться жінки, які перенесли занадто стрімкі або навпаки затяжні пологи, що пройшли з сильними розривами промежини.

Класифікація випадання (опущення) матки

У кожної жінки процес протікає по-своєму, але загалом виділяють кілька його стадій. За рекомендаціями провідних урогінекологічних товариств Європи і США, для такої хвороби, як опущення й випадання матки, класифікація проводиться зазвичай за ступенями:

 • 1 ступінь – орган трохи опускається вниз, зміщується до піхви, приблизно до половини глибини, але поки що не виступає за межі статевої щілини
 • Опущення матки 2 ступеня – тіло матки вже проникає в піхву, а її шийка знаходиться у зовнішньому зіві, з’являючись зі статевого отвору при напрузі
 • Опущення матки 3 ступеня – з лона повністю виступає шийка та частково тіло органу
 • 4 ступінь – найважча, матка повністю виходить за межі статевої щілини, видно дно

Навіть на початковій стадії захворювання приносить сильний дискомфорт, а на пізніх загрожує втратою органу. Тому чим раніше пацієнтка звертається до лікаря з цією проблемою, тим вище в неї шанси на одужання.

  Клініка та симптоми

  Коли в жінки трапляється опущення матки, симптоми проявляються поступово. Першими ознаками того, що потрібно звернутися до гінеколога, є відчуття стороннього предмету у піхві та біль, що тягне, в області малого таза. Жінки можуть приймати біль за періодичний і відкладати візит. Надалі виникають килоподібні випинання, які навіть у самої пацієнтки вже рідко викликають сумніви щодо необхідності лікування.

  Основні симптоми опущення матки:

  • Тиск і біль в крижах
  • Відчуття важкості внизу живота
  • Дискомфорт під час ходьби
  • Болі при статевому контакті
  • Відчуття стороннього предмета в піхві
  • Цистоцеле – порушення функцій сечового міхура, мимовільне сечовипускання, часті позиви або навпаки затримка сечі
  • Ректоцеле – запори, складнощі з випорожненням, коліт, метеоризм, геморой, нетримання калу
  • Набряклість, трофічні виразки у промежині
  • Контактні кровотечі

  Крім дискомфорту, захворювання несе у собі безліч небезпек. Перш за все, потрібно розуміти, що змістившись за свої анатомічні межі, матка стає дуже вразливою для інфекцій. Статева щілина зяє, може трапитися ендоцервіт та інші запальні процеси. Сам орган, виходячи з лона, легко може травмуватися. Його поверхня тріскається, стає матовою. Жінка відчуває незагойний біль, особливо при ходьбі. При цьому навіть незначні фізичні навантаження можуть травмувати матку. Також через неправильне положення нерідко утворюються пролежні.

  Лікувальна гімнастика при опущенні або випадінні матки

  Лікувальна гімнастика при опущенні або випадінні матки

  Найбільшою шкодою, яку може заподіяти собі жінка в такій ситуації, буде сором’язливе замовчування та спроби самостійно вправити все на місце. Цього робити категорично не можна, особливо, якщо є природне бажання виносити дитину. Щоб мати гарантовану можливість дати початок новому життю, обов’язково треба показатися гінекологу.

  Діагностика

  Найчастіше патологію видно під час гінекологічного огляду. На важких ступенях жінка й сама може розпізнати проблему, але все одно діагноз повинен поставити лікар гінеколог.

  Для діагностики обов’язкове УЗД. Проблема полягає не тільки у зміщенні органів. Через зміну природного розташування судин і зв’язок, погіршується загальний стан. Тривале ігнорування симптомів призводить до порушення відтоку сечі та гідронефрозу. Тому наші фахівці під час УЗД вже визначають приблизні обсяги хірургічного втручання.

  Особливість патології полягає в тому, що вона неухильно прогресує, тому лікування рекомендується починати якомога раніше. Існують спеціальні вправи, спрямовані на зміцнення м’язів та зв’язок, але ефекту від них варто очікувати тільки при першій стадії, коли проблема полягає в тонусі м’язів тазової діафрагми (тазового дна).

  З другої стадії й далі, коли зв’язки розтягнуті та сформовані килові ворота крізь м’язи, лікування тільки хірургічне. Та чим далі прогресує хвороба, тим складніше зафіксувати орган у природному положенні. Часом на запущених стадіях лікарям доводиться вдаватися до крайніх заходів – гістеректомії (видалення матки). Але якщо звернутися вчасно, при перших же симптомах, у цьому не буде потреби. Сьогодні існує чимало ефективних хірургічних методик, що дозволяють повернути матку на місце й утримати там.

  Опущення матки, лікування

  Оскільки патологія псує життя пристойній кількості представниць прекрасної статі, то й варіантів оперативного лікування чимало. Починаючи від зміцнення зв’язок і оболонок м’язів (фасцій), зшивання зв’язок між собою (що часто призводить до безпліддя), закінчуючи повним видаленням матки (екстирпацією). Такий радикальний підхід традиційно застосовується тоді, коли дітородна функція з певних причин втрачена остаточно. Всі види операцій проводяться через передню стінку живота або через піхву.

  Коли діагностовано випадання матки, лікування можливе тільки хірургічним шляхом. Існує кілька методів фіксації органу, й хірург вибирає відповідний, залежно від ситуації. Оскільки форма матки, природне положення, стан та інші параметри в кожної жінки індивідуальні, тут не існує універсальних рішень. Саме для цього й потрібна комплексна діагностика з використанням УЗД, щоб оцінити складність ситуації та намітити шляхи вирішення.

  Найефективнішим методом боротьби з опущенням або випадінням матки є лапароскопічна фіксація матки. Вчасне проведення такого втручання в нашій клініці, дозволить запобігти розвитку хвороби та подарує жінкам надію на щасливе материнство. Крім того, після операції залишаються майже непомітними місця операційного втручання, що дозволяє жінкам доволі швидко забути про перенесену хворобу і насолоджуватися життям.


  Особливості лікування в клініці

  Останнім словом у репродуктивній хірургії стає лапароскопічна фіксація матки, яку успішно освоїли та застосовують хірурги в Ужгороді, в клініці Біляка. При цьому вдається уникнути спотворюючих розрізів на передній черевній стінці, домогтися зниження ризику приєднання інфекції, мінімізувати ймовірність розвитку спайкової хвороби, яка після великих операцій значно псує якість життя, а іноді призводить до інвалідизації.

  Для гарантованого результату одних знань мало. Фахівці з Ужгорода володіють чималим досвідом і їм можна впевнено довірити лікування випадіння матки. Для того, щоб уберегти себе від безлічі негативних наслідків традиційних хірургічних методик, якщо Ви маєте намір народжувати в майбутньому, якщо не хочете мати можливі ускладнення від операцій з відкритим доступом, – зверніться до нас.

  Лапароскопія – напрямок популярний, але на Закарпатті тільки лікування в клініці Біляка дозволяє використовувати цю методику для повернення жіночих статевих органів у природне положення. Операція при опущенні матки тут виконується саме методом лапароскопії, що значно знижує ризики пацієнтки й прискорює одужання. В результаті хірургам клініки вдається провести усі маніпуляції без крововтрати й ризику післяопераційних ускладнень. Вже за 3 дні жінка повертається додому!

  Після операції обов’язкові для виконання ряд вимог: відсутність фізичних навантажень деякий час, заняття лікувальною фізкультурою. Перевага лапароскопічного лікування в тому, що час післяопераційного лікування скорочується в рази. Додаткове застосування озону і лікарських рослин скорочує післяопераційний період у клініці Біляка до мінімуму.

  Степан Біляк,

  з турботою про Ваше здоров’я!

  женское здоровье

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів