Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність

Зміст сторінки:

Що таке позаматкова вагітність? Це патологічний стан у жінок, коли запліднена яйцеклітина не досягає порожнини матки, а імплантується в інших місцях. У підсумку вона розвивається не в матці, де для цього є всі природні умови, а в інших місцях – яєчниках, трубах, або, навіть у черевній порожнині. Іноді можна зустріти синонім такої патології: ектопічна вагітність. Цей стан дуже небезпечний та становить загрозу життю жінки.

Статистично така ситуація зустрічається приблизно в 3,6 % всіх вагітних. Найбільш поширена серед жінок, старших за 35 років. У м. Ужгород, у Клініці Біляка, ми допоможемо усунути цю патологію.

Причини

На нормальне розташування плодового яйця згубно впливають різноманітні чинники. Так, позаматкова вагітність частіше розвивається під впливом певних розладів у здоров’ї жінки:

 • гормональні порушення;
 • аномалії розвитку матки й фаллопієвих труб;
 • хронічні запальні процеси в органах жіночої статевої сфери;
 • перенесені операції та аборти;
 • ендометріоз;
 • хронічний стрес;
 • пухлини репродуктивних органів;
 • безперервне застосування внутрішньоматкової спіралі довше 5 років;
 • шкідливі звички – паління, зловживання алкоголем;
 • вік старше 35 років;
 • порушення прохідності маткових труб.

Такі пацієнтки мусять перебувати під більш пильним контролем із боку акушерсько-гінекологічної служби.

Ризик розвитку ектопічної вагітності відзначається й у жінок, котрі тривалий час використовували у якості контрацепції внутрішньоматкову спіраль або гормональні засоби. Це пов’язано з тим, що перебуваючи в матці, чужорідне тіло спричиняє в ній незворотні зміни.

Також у групі ризику жінки, віком від 30–35 років. Вони повинні ретельно перевірятися на етапі планування вагітності та одразу ставати на облік, щойно побачать довгоочікувані дві смужки на тесті. Небезпека внутрішньоматкової вагітності зростає в тих, хто має різні хронічні захворювання, особливо ендокринного характеру.

Клінічні прояви

Місця прикріплення заплідненої яйцеклітини при позаматковій вагітності

Місця прикріплення заплідненої яйцеклітини

Спочатку симптоми позаматкової вагітності нічим не відрізняються від нормальної. Це відбувається тому, що плідне яйце створює типовий для вагітності гормональний фон.

Неприємності починаються, коли плід досягає значних розмірів. Відзначимо, що залежно від місця прикріплення, критичні розміри яйця відрізняються. А розташовуватися, плід може й на яєчнику, і в матковій трубі, і в шийці матки.

Отже, першими тижнями, жінка відчуває ті ж ознаки, що і властиві нормальній вагітності:

 • затримка місячних;
 • підвищення базальної температури;
 • набухання молочних залоз;
 • нудота.

Перші ознаки позаматкової вагітності з’являються, починаючи з 3–4 тижня:

 • Внизу живота виникають тягнучі та ниючі болі, інтенсивність яких варіюється, вони найчастіше відчуваються з одного боку.
 • Больовий симптом поступово посилюється, віддаючи в пряму кишку або поперек.
 • Груди збільшуються і стають болючими, що, втім характерно і для звичайної вагітності.
 • Відмічаються водянисті виділення з піхви із кров’яними домішками, абсолютно не схожі на менструацію.
 • Під час статевого акту відчувається дискомфорт та біль (диспареунія).

На старті відзначається поєднання 2–3 симптомів. Потім поступово, признаків негаразду більшає, інтенсивність їх наростає. На 4–20 тижні з’являється слабкість, нудота, запаморочення. Але й це рідко насторожує жінку, впевнену в тому, що вагітність перебігає нормально. Адже нездужання можна легко списати на незвичний для себе стан.

Найважчим та вкрай небезпечним варіантом патології, є розрив органу, у якому імплантувалося яйце. Тоді симптоми позаматкової вагітності загострюються. Біль стає інтенсивнішим, приймає переймоподібний характер, спазми частішають. Кров’янисті виділення стають частими, відчувається напруга черевної стінки та здавлювання внизу живота. Шкірні покриви зазвичай бліді, пульс частішає, може статися втрата свідомості.

Використання експрес-тесту при позаматковій вагітності

Використання експрес-тесту при позаматковій вагітності

Ранні ознаки та що робити при підозрі на позаматкову вагітність

У зв’язку з ризиками, виникає питання: як визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах? Адже чим довше плідне яйце перебуває в неналежному місці, тим серйознішою є загроза для життя пацієнтки. Самостійно діагностувати цю патологію неможливо, однак тривожні «дзвіночки», описані вище, мусять насторожити й стати приводом для звернення до лікаря. Особливо це стосується кров’яних виділень. Якщо слабкість, дискомфорт та легкий больовий синдром ще можна списати на адаптацію організму до нового стану, то наявність виділень абсолютно не нормальна.

Нерідко в жінок виявляються характерні ознаки позаматкової вагітності у вигляді посиніння носогубного трикутника та зниження артеріального тиску. Усе це повинно не на жарт насторожити та змусити звернутися до гінеколога. Але проблема в тому, що багато жінок, зрадівши позитивному тесту, закривають очі на тривожні симптоми й не поспішають йти в лікарню.

Як наслідок, патологія діагностується вже на тому етапі, коли плідне яйце сильно виростає в розмірах та давить на сусідні органи. Зазвичай це відбувається після 8 тижнів, коли зростає ризик розриву. Іноді плідне яйце розривається раніше – на 4–6 тижні. Цей стан є прямою загрозою життю жінки, і тоді рахунок йде на хвилини – потрібно якомога швидше видаляти патологічні утворення.

Діагностика

Якщо жінка виявляє в себе початкові ознаки вагітності, їй треба пройти експрес тест на вагітність, дослідження ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) та УЗД малого таза. Правильна інтерпретація результатів багато в чому залежить від професійності лікаря. Чим раніше буде виявлена ​​патологія – тим вищі шанси на успішне одужання та вагітність у перспективі.

Гормональний аналіз допоможе виявити патологію – у разі позаматкової вагітності, концентрація ХГЛ значно нижча, ніж при нормальній. Також лікаря насторожить занадто низький вміст прогестерону. Що стосується УЗД, то на ньому патологію чітко видно з 4 тижня. Тому гормональні проби набагато точніші й дають можливість визначити проблему на ранніх стадіях.

Коли підозрюється позаматкова вагітність, діагностика може бути проведена методом лапароскопії. До неї вдаються в разі побоювань, що в пацієнтки відкрилася кровотеча. Метод зручний тим, що через невеликі проколи відкриває доступ до внутрішніх органів, дає змогу безпомилково визначити патологію та одразу ж її усунути.

Першокласне діагностичне обладнання клініки Біляка в руках кваліфікованого персоналу зводить до мінімуму час, необхідний для установки точного діагнозу й місця розташування позаматкової вагітності.

Регулярні закордонні стажування в клініках США і провідних країн Європи, дозволяють нашим фахівцям застосовувати в Україні передовий медичний досвід. Найбільш показово це відбивається на рівні надання медичної допомоги.

Лікувальні заходи

Якщо діагностована позаматкова вагітність, лікування здійснюється хірургічним шляхом. «Золотим» стандартом допомоги при позаматковій вагітності є лапароскопія. Цей метод дає змогу проводити органозберігальні втручання. Видаляється тільки плідне яйце, водночас проводиться детальний огляд яєчників та маткових труб. Хірург може одразу ж усунути спайки, якщо вони є, та інші негаразди. Отже, прибирається не тільки, власне, позаматкова вагітність, але і її причини. Це допомагає уникнути рецидиву надалі.

Для жінки, кваліфіковано проведене в нашій клініці лапароскопічне видалення плідного яйця при позаматковій вагітності, означає можливість завагітніти повторно й успішно народити здорову дитину.

Застосування лапароскопії при позаматковій вагітності

Застосування лапароскопії при позаматковій вагітності

Лапароскопія при позаматковій вагітності може бути проведена різними способами. Коли термін невеликий, а плідне яйце розташоване в матковій трубі недалеко від виходу, його вдається просто витягнути, нічого не розрізаючи та не травмуючи. На 5–6 тижні прибрати аномально розташований плід можна лише методом туботоміі. Фаллопієва труба акуратно розкривається, потім очищається. Сам репродуктивний орган зберігається, і можливість завагітніти надалі доступна.

На більш пізніх термінах ризики зростають, оскільки можливий розрив і внутрішня кровотеча. Це призводить до сильних пошкоджень труб та інших репродуктивних органів, при яких їх не завжди вдається врятувати. Наприклад, на 10–12 тижні придатки вже сильно деформовані, хірургам доводиться вдаватися до тубектомії.

Вирішальне значення має професійність хірурга, можливості, що надаються сучасним обладнанням і індивідуальний підхід до кожної пацієнтки. Навіть у складних випадках нашим хірургам вдається провести операцію лапароскопічним шляхом. І завжди в пріоритеті збереження дітородних органів – для лікарів Клініки Біляка важливо не просто врятувати жінці життя, але і зберегти його повноцінність.

Обсяг необхідного втручання в Клініці Біляка підбирається для кожного конкретного випадку. Тактика операції полягає в максимальному збережені цілісності та здоров’я організму жінки. Тому, якщо у вас трапилася позаматкова вагітність, лікування в клініці допоможе позбутися цієї небезпечної проблеми. Досвідчені хірурги проведуть операцію з філігранною акуратністю. Потім на вас чекає відпочинок у комфортній окремій палаті з цілодобовим медсестринським постом. Виписка зазвичай проходить на 2-й день після лапароскопії.

Список використаної літератури

 • Koutras, Antonios et al. “Cervical Twin Heterotopic Pregnancy: Overview of Ectopic Pregnancies and Scanning Detection Algorithm.” Medicina (Kaunas, Lithuania) vol. 57,9 969. 15 Sep. 2021, doi:10.3390/medicina57090969.
 • Kaya, Cihan et al. “Laparoscopic management of a broad ligament ectopic pregnancy with a literature review.” Journal of obstetrics and gynaecology : the journal of the Institute of Obstetrics and Gynaecology, 1-3. 26 Sep. 2021, doi:10.1080/01443615.2021.1958767.
 • Nian, Lei et al. “Analysis of the Clinical Efficacy of Laparoscopy and Hysteroscopy in the Treatment of Tubal-Factor Infertility.” Frontiers in medicine vol. 8 712222. 16 Aug. 2021, doi:10.3389/fmed.2021.712222
 • Fomukong, Nzozone Henry et al. “A case report of ruptured ectopic pregnancy plus massive hemoperitoneum on a heterotrophic pregnancy in a resource-poor setting, Mbengwi, Cameroon.” The Pan African medical journal vol. 39 52. 19 May. 2021, doi:10.11604/pamj.2021.39.52.18513.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів