Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність

Зміст сторінки:

Що таке позаматкова вагітність? Це патологічний стан у жінок, коли запліднена яйцеклітина не досягає порожнини матки, а імплантується в інших місцях. У підсумку вона розвивається не в матці, де для цього є всі природні умови, а в інших місцях – яєчниках, трубах або навіть черевній порожнини. Іноді можна зустріти синонім такої патології: ектопічна вагітність. Цей стан дуже небезпечний та становить загрозу життю жінки.

Статистично така ситуація зустрічається приблизно у 3,6% всіх вагітних. Найбільш поширена серед жінок до 35 років. В м. Ужгород, в клініці Біляка, ми допоможемо обережно позбутися цієї патології та часто й усунути її причину.

Причини

На нормальне розташування плодового яйця здатні згубно вплинути різноманітні фактори. Так, позаматкова вагітність частіше розвивається при:

 • гормональних порушеннях;
 • аномаліях розвитку матки й фаллопієвих труб;
 • хронічних запальних процесах в органах жіночої статевої сфери;
 • перенесених операціях і абортах;
 • ендометріозі;
 • хронічному стресі;
 • пухлинах репродуктивних органів;
 • використанні внутрішньоматкової спіралі довше 5 років;
 • наявності у жінки шкідливих звичок – паління, зловживання алкоголем;
 • віці старше 35 років;
 • порушенні прохідності маточних труб.

Такі пацієнтки повинні перебувати під більш пильним контролем з боку акушерсько-гінекологічної служби.

Ризик розвитку ектопічної вагітності відзначається й у жінок, які тривалий час використовували у якості контрацепції внутрішньоматкову спіраль або гормональні засоби. Це пов’язано з тим, що перебуваючи в матці, чужорідне тіло провокує незворотні зміни.

Також у групі ризику знаходяться жінки у віці після 30-35 років. Вони повинні ретельно перевірятися при плануванні вагітності та відразу ставати на облік, як тільки побачать довгоочікувані дві смужки на тесті. Небезпека внутрішньоматкової вагітності зростає в тих, хто має різні хронічні захворювання, особливо ендокринного характеру.

Клінічні прояви

Місця прикріплення заплідненої яйцеклітини при позаматковій вагітності

Місця прикріплення заплідненої яйцеклітини

На початку симптоми позаматкової вагітності нічим не відрізняються від нормальної: затримка місячних, зміна консистенції матки. Це відбувається тому, що плідне яйце створює типовий для вагітності гормональний фон.

Неприємності починаються, коли плід досягає значних розмірів. Відзначимо, що в залежності від місця прикріплення, критичні розміри яйця теж відрізняються. А розташовуватися плід може і на яєчнику, і в матковій трубі, і в шийці матки.

Спочатку жінка відчуває все ті ж ознаки, що і при нормальній вагітності:

 • затримка місячних;
 • підвищення базальної температури;
 • набухання молочних залоз;
 • нудота.

Перші ознаки позаматкової вагітності з’являються, починаючи з 3-4 тижня:

 • Внизу живота з’являються тягнучі та ниючі болі, інтенсивність яких варіюється, вони найчастіше відчуваються з одного боку
 • Больовий симптом поступово наростає, віддаючи в пряму кишку або поперек
 • Груди збільшуються й стає хворобливими, що втім характерно й для звичайної вагітності
 • З піхви з’являються водянисті виділення з кров’яними домішками, абсолютно не схожі на менструацію
 • Під час статевого акту відчувається дискомфорт та біль

На старті відзначається поєднання 2-3 симптомів. Потім поступово їх стає більше, інтенсивність наростає. На 4-20 тижні з’являється слабкість, нудота, запаморочення. Але й це рідко насторожує жінку, впевнену в тому, що вагітність протікає нормально. Адже нездужання можна легко списати на незвичне для себе стан.

При найважчому перебігу відбувається розрив органу, в якому імплантувалося яйце. Тоді симптоми позаматкової вагітності загострюються. Біль стає інтенсивнішим, приймає переймоподібний характер, спазми частішають. Кров’янисті виділення стають частими, відчувається напруга черевної стінки та здавлювання внизу живота. Шкірні покриви зазвичай бліді, пульс частішає, може статися втрата свідомості.


Використання експрес-тесту при позаматковій вагітності

Використання експрес-тесту при позаматковій вагітності

У зв’язку з цим виникає питання – як визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах? Адже чим більше плідне яйце знаходиться в неналежному йому місці, тим серйозніше загроза для життя пацієнтки. Самостійно діагностувати цю патологію неможливо, однак тривожні «дзвіночки», описані вище, повинні насторожити й стати приводом для звернення до лікаря. Особливо це стосується кров’яних виділень. Якщо слабкість, дискомфорт та легкий больовий синдром ще можна списати на адаптацію організму до нового стану, то наявність виділень абсолютно не нормальна.

Нерідко в жінок виявляються характерні ознаки позаматкової вагітності у вигляді посиніння носогубного трикутника та зниження артеріального тиску. Все це повинно не на жарт насторожити та змусити звернутися до гінеколога. Але проблема в тому, що багато жінок, зрадівши позитивному тесту, закривають очі на тривожні симптоми й не поспішають йти в лікарню.

В результаті патологія діагностується вже на тому етапі, коли плідне яйце сильно виростає в розмірах та давить на сусідні органи. Зазвичай це відбувається після 8 тижнів, коли зростає ризик розриву. Іноді плідне яйце розривається раніше – на 4-6 тижні. Цей стан є прямою загрозою життю жінки, і тоді рахунок йде на хвилини – потрібно якомога швидше видалати патологічні утворення.

  Діагностика

  Якщо жінка виявляє у себе початкові ознаки вагітності, їй слід пройти експрес тест на вагітність, дослідження ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) та УЗД малого таза. Правильна інтерпретація результатів багато в чому залежить від професіоналізму лікаря. Чим раніше буде виявлена ​​патологія – тим вищі шанси на успішне одужання та вагітність в перспективі.

  Гормональний аналіз допоможе виявити патологію – при позаматковій вагітності концентрація ХГЛ значно нижче, ніж при нормальній. Також лікаря насторожить занадто низький вміст прогестерону. Що стосується УЗД, то на ньому патологія чітко видна, починаючи з 4 тижня. Тому гормональні проби набагато точніші й дають можливість визначити проблему на ранніх стадіях.

  Коли підозрюється позаматкова вагітність, діагностика може бути проведена методом лапароскопії. До неї вдаються в разі побоювань, що в пацієнтки відкрилася кровотеча. Метод зручний тим, що через невеликі проколи відкриває доступ до внутрішніх органів, дозволяє безпомилково визначити патологію та відразу ж її усунути.

  Першокласне діагностичне обладнання клініки Біляка в руках кваліфікованого персоналу зводить до мінімуму час, необхідний для установки точного діагнозу і місця розташування позаматкової вагітності.

  Регулярні закордонні стажування у клініках США і провідних країн Європи, дозволяють нашим фахівцям застосовувати в Україні передовий медичний досвід. Найбільш показово це відбивається на рівні надання медичної допомоги.

  Лікувальні заходи

  Якщо діагностована позаматкова вагітність, лікування здійснюється хірургічним шляхом. «Золотим» стандартом допомоги при позаматковій вагітності впевнено стає лапароскопія. Цей метод дозволяє проводити органозберігаючі втручання. Видаляється тільки плідне яйце, при цьому проводиться детальний огляд яєчників та маткових труб. Хірург може відразу ж видалити спайки, якщо вони є, та інші патології. Таким чином, забирається не тільки сама позаматкова вагітність, але й її причини. Це допомагає уникнути рецидиву надалі.


  Застосування лапароскопії при позаматковій вагітності

  Застосування лапароскопії при позаматковій вагітності

  При діагнозі позаматкова вагітність операція лапароскопічним методом має ряд переваг. Вона дозволяє одночасно й оглянути внутрішні органи, щоб зрозуміти, де розмістилося плідне яйце, й видалити його. При цьому травматизм мінімальний, а сильної крововтрати вдається уникнути.

  Для жінки, кваліфіковано проведене в нашій клініці лапароскопічне видалення плідного яйця при позаматковій вагітності, означає можливість завагітніти повторно й успішно народити здорову дитину.

  Лапароскопія при позаматкової вагітності може бути проведена різними методами. Коли термін невеликий, а плідне яйце розташоване у матковій трубі недалеко від виходу, його вдається просто витягнути, нічого не розрізаючи та не травмуючи. На 5-6 тижні витяг плода можливий лише методом туботоміі. Фаллопієва труба акуратно розкривається, потім очищається. При цьому репродуктивний орган зберігається, й можливість завагітніти в подальшому доступна.

  На більш пізніх термінах ризики зростають, оскільки можливий розрив і внутрішня кровотеча. Це призводить до сильних пошкоджень труб та інших репродуктивних органів, при яких їх не завжди вдається врятувати. Наприклад, на 10-12 тижні придатки вже сильно деформовані, хірургам доводиться вдатися до тубектомії.

  Сьогодні лікарі віддають перевагу лапароскопічній методиці, але не завжди застосувати її можливо. На пізніх термінах та при сильних кровотечах доводиться йти на порожнинну операцію. Адже в цьому випадку головне завдання – врятувати життя пацієнтки.

  Вирішальне значення, має професіоналізм хірурга, можливості, що надаються сучасним обладнанням і індивідуальний підхід до кожної пацієнтці. Навіть у складних випадках нашим хірургам вдається провести операцію лапароскопічним шляхом. І завжди в пріоритеті збереження дітородних органів – для лікарів клініки Біляка важливо не просто врятувати жінці життя, але й зберегти його повноцінність.

  Обсяг необхідного втручання в клініці Біляка підбирається для кожного конкретного випадку. Тактика операції полягає в максимальному збережені цілісності та здоров’я організму жінки. Тому якщо у вас трапилася позаматкова вагітність, лікування в клініці допоможе позбутися цієї небезпечної проблеми. Досвідчені хірурги проведуть операцію з філігранною акуратністю. Після вас чекає відпочинок у комфортній окремій палаті з цілодобовим медсестринським постом. Виписка зазвичай проходить на 3-й день після лапароскопії.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів