Визрівання яйцеклітини в яєчнику

Визрівання яйцеклітини в яєчнику

Зміст сторінки:

Кіста яєчника – доброякісне новоутворення, що являє собою порожнину, заповнену рідиною. Утворюється при розладі процесу овуляції, в результаті якого відбувається порушення виходу яйцеклітини з яєчника.

Відповідно до особливостей будови жіночого організму щомісяця по черзі то в одному, то в іншому яєчниках визріває одна яйцеклітина (за звичайних умов). На початку циклу починають дозрівати декілька «заготовин» для яйцеклітини. Проте повністю дозріває лише одна клітина, готова стати новою людиною. Після визрівання яйцеклітина повинна покинути яєчник і почати свою подорож в очікуванні запліднення. Але трапляється так, що вихід не відбувається. У результаті клітина гине в яєчнику, і це може призвести до появи заповненої рідиною порожнини – кісти.

Види кіст яєчника

Кіста правого яєчника у порівнянні зі здоровим яєчником

Кіста правого яєчника у порівнянні зі здоровим яєчником

Перш за все, ці новоутворення поділяють на дві великі групи: функціональні та справжні. У першому випадку мова йде не про повноцінну пухлину, а про збої в роботі яєчників. Такі новоутворення невеликі й самі розсмоктуються протягом 1-3 циклів. Якщо ж цього не відбувається, можна говорити про справжню кісту, яка активно зростає та становить загрозу ракового переродження. Крім цього розрізняють наступні види кіст яєчників:

 • Фолікулярна кіста яєчника – найпоширеніший варіант, утворюється з фолікула, що розірвався. Має одну камеру без перегородок, гладку поверхню та тонкі стінки. Зазвичай є функціональною й розсмоктується сама за пару циклів.
 • Ендометріодна кіста яєчника – відноситься до категорії справжніх. Формується при запущеному ендометріозі, коли тканини внутрішньої оболонки матки починають патологічно розростатися й проникають до яєчнику.
 • Дермоїдна кіста яєчника – формується при порушеннях ембріонального розвитку. В утробу, в область яєчнику можуть бути занесені закладки для інших органів, і в кістах знаходять жир, слиз, іноді – волосся. Зростає повільно, часто на ніжці.
 • Кіста жовтого тіла правого яєчника, або лівого – формується при скупченні рідини та тканин в жовтому тілі, коли місце яйцеклітини , що нормально вийшла, не розсмоктується, а перероджується в кісту. Відноситься до категорії функціональних, має тонкі стінки. Небезпека її полягає в можливості розриву, і тоді новоутворення переходить в геморагічну кісту з крововиливом.
 • Муцинозна – доброякісна пухлина, утворена з клітин епітелію. Відрізняється нерівною поверхнею, наявністю декількох камер та слизькою рідиною всередині.
 • Серозна – схожа на муцинозну, з відзнакою в тім, що заповнена серозною рідиною.
 • Герміногенна – найрідкісніший вид, що характеризується швидким зростанням та великими розмірами.

Коли діагностована невелика фолікулярна кіста яєчника, лікування може навіть не знадобитися. Пацієнтка спостерігається в лікаря протягом 1-3 циклів – новоутворення має розсмоктатися. Якщо ж цього не відбувається, вживаються необхідні заходи. Нерідко пацієнткам допомагає прийом гормональних контрацептивів. Але якщо пухлина не розсмоктується й продовжує рости, найефективнішим буде хірургічний підхід. Раніше для лікування використовувалася консервативна терапія, але сьогодні вона визнана недостатньо ефективною.

Зовсім інакше виглядає питання, коли виявлена ендометріодной кіста яєчника. Тут потрібна ретельна діагностика не тільки самих придатків, а й тканин маточного ендометрію. На підставі отриманих даних лікар приймає рішення. Для такої хвороби, як ендометріодной кіста яєчника, лікування часто хірургічне. І в запущених випадках доводиться йти на видалення органу.

Діагностика кісти проводиться шляхом УЗД органів малого тазу, дослідження крові на рівень статевих гормонів. Невеликі (до 8 см) фолікулярні кісти підлягають спостереженню протягом 2-3 менструальних циклів. Якщо розсмоктування не відбулося, тоді показано лікування у хірурга.

Причини й симптоми кісти яєчника

Коли формується кіста яєчників, причини найчастіше – гормональні порушення. Другий за частотою фактор ризику – хронічні захворювання органів жіночої статевої сфери. Нерідко кіста може ставати причиною безпліддя.

Зазвичай перебіг без симптомів. Може збільшуватися тривалість місячних та дещо посилюватися періодичний біль. Тому діагноз ставиться найчастіше при профілактичних оглядах і при зверненні до лікаря з приводу безпліддя. Якщо кіста на ніжці, й ніжка перекрутилася, тоді виникає сильний біль, який змушує звернутися за допомогою. Перегин судин у ніжці може призвести до небезпечного ускладнення – перитоніту.

У такої хвороби, як кіста яєчника, симптоми зазвичай такі:

 • Болісні відчуття у нижній частині живота – тягнучі та ниючі, що віддають у поперек і пах. У разі перекручення біль посилюється та приймає гострий характер.
 • Збої менструального циклу – затримки, ациклічні виділення, рясні або навпаки мізерні менструації.
 • Помітна асиметрія живота – виникає, коли пухлина приймає великі розміри.
 • Часті позиви до сечовипускання – пояснюються  тиском кісти на сечовий міхур.
 • Запори та інші порушення кишкової перистальтики – також трапляються через тиск.
 • Марні спроби завагітніти – можуть вказувати на те, що природний хід овуляції порушений.

Ігнорувати цю симптоматику досить небезпечно, адже не секрет, що кісти здатні перероджуватися на ракові пухлини. До того ж є ризик, що вона розірветься або перекрутити – такі стани становлять пряму загрозу для життя жінки. Можна списати біль у малому тазі на перевтому або зміну погоди, але краще про всяк випадок перевірити ще раз. Чим раніше виявлена кіста, тим більше шансів видалити її, не зачепивши оваріальну тканину та зберігши фертильність.

Діагностика кісти яєчника

Виявивши у себе ознаки кісти яєчника, варто звернутися за медичною допомогою. Лікар запідозрить патологію при пальцевому обстеженні. Огляд проходить у жінок – через піхву, у дів – через пряму кишку. Іноді утворення має настільки великі розміри, що його видно навіть через шкіру живота. Ось приклад гігантської кісти яєчника, з якою довелося зіткнутися нашим фахівцям:

Діагностика кісти проводиться шляхом УЗД органів малого тазу, дослідження крові на рівень статевих гормонів. Невеликі (до 8 см) фолікулярні кісти підлягають спостереженню протягом 2-3 менструальних циклів. Якщо розсмоктування не відбулося, тоді показано лікування у хірурга. Відмовлятися не варто: сучасні техніки операцій спрямовані на видалення лише патологічного утворення. Але якщо розвинуться ускладнення кісти (найчастіше це нагноєння, деформація і зміщення яєчника та розташованих поруч органів й судин), то сам яєчник не врятувати.

Проведення УЗД-дослідження

Проведення УЗД-дослідження

Репродуктивний вік жінки, в якому часто і виявляються кісти, повинен бути використаний для народження дитини. За наявності лише одного яєчника, ймовірність вагітності знижується вдвічі. Причина, що викликала кісту в одному яєчнику, може спровокувати таку ж патологію і в іншому. Тому потрібно намагатися зберегти ці статеві залози.

Лікування кісти яєчника

Раніше хірургічне лікування кісти проводилось методом лапаротомії – розрізом стінки живота і видаленням, найчастіше яєчника повністю, іноді навіть з придатками. Значні втручання часто призводять до формування спайок, які можуть звести до нуля ймовірність завагітніти та викликати нескінченний біль, часто дуже сильний. До того ж спайки можуть порушити правильний рух яйцеклітини до виходу з яєчника. Підсумок – підвищується ризик рецидивів і позаматкової вагітності.

На щастя, прогрес не стоїть на місці, й з’являються більш щадні методики. Сьогодні якщо в пацієнтки виявлена кіста яєчника, лікування проходить методом лапароскопії. Впровадження лапароскопічних методів значно зменшує травматичні ушкодження при операції. На Закарпатті лапароскопічне лікування кісти яєчника проводиться в клініці Біляка

Сучасні методи лікування кіст яєчників дозволяють не тільки досягти збереження яєчників для жінки, але і вирішують естетичну проблему. Одним з найбільш ефективних методів є лапароскопія, відповідно до якого операційне втручання здійснюється без широких розрізів.

Видалення кісти яєчника лапароскопічним методом

Видалення кісти яєчника лапароскопічним методом

Якісна діагностика, під час якої використовується устаткування, яке відповідає світовим вимогам до діагностичної апаратури, дозволяє в процесі обстеження скласти уявлення про хід майбутнього втручання. Ретельне планування операції сприяє мінімальним втручанням при лапароскопічному видаленні кісти. Фахівці клініки Біляка, котрі навчалися в європейських клініках і збагатили знання особистим досвідом, успішно проводять лікування кісти яєчника без широких розрізів і зі збереженням самого яєчника та його важливої функції.

Для видалення гігантської кісти, яку ми показали трохи вище, нашим лікарям вистачило 30 хвилиин.
Ось так виглядає перебіг першого етапу лапароскопічного лікування кісти яєчника:

При лапароскопічній резекції доступ до органів малого тазу здійснюється через 3 проколи в животі. До них вводяться інструменти й камера з багаторазовим збільшенням. Потім кіста розкривається, проводиться її вилущування, після чого стінка зашивається. Після цього патологічні тканини видаляються через ендоконтейнер, прилади виймаються, проколи закриваються.

Застосування лапароскопічної резекції кісти

Застосування лапароскопічної резекції кісти

Після такої операції у організмі продовжується синтез статевих гормонів у повному обсязі, й жінка після лапароскопічного видалення кісти залишається повноцінною та здатною до материнства. Відновлюється вироблення яйцеклітин обома яєчниками, а це означає, що завагітніти можна і потрібно.

Застосування лапароскопічної резекції кісти запобігає розвитку спайок, також сприяє нормальному зачаттю і протіканню вагітності. Це варто врахувати, якщо не вдається зберегти хворий яєчник цілим і виникає потреба у його видаленні.

У разі, коли захворювання приймає злоякісний характер, сильно розростається, зачіпає сусідні органи, доводиться вдаватися до видалення яєчника. На щастя, це парний орган, й після операції пацієнтка частково зберігає свої репродуктивні функції. Якщо ж новоутворення вразило придатки повністю, доводиться вдаватися до оваріектомії. Це втручання загрожує різким клімаксом, через який жінка втрачає здатність до зачаття та змушена стикатися з безліччю неприємних симптомів.

Ось чому важливо своєчасно звернути увагу на проблему. Коли кіста у стадії фолікулу, її потрібно уважно спостерігати. І як тільки помічена схильність до зростання – відразу ж видаляти. Це дозволить уникнути проблем надалі. У пацієнток, які звертаються на ранніх стадіях, операція проходить успішно, яєчники вдається зберегти, а ризик рецидивів суттєво знижується.

Якщо у вас виявлена кіста яєчників, лікування в клініці Біляка допоможе впоратися з цією проблемою. Комплексний підхід до лікування захворювань тіла через корекцію духовного стану, дозволить пройти з комфортом підготовку до операції і саме втручання. А унікальні схеми застосування озону і фітотерапії в післяопераційному періоді скорочують частоту ускладнень і час, проведений у ліжку пацієнтами нашої клініки. Саме такий комплекс заходів максимально зображає сутність підходу до зцілення в цьому лікувальному закладі, розташованому в Ужгороді.

В даному випадку яєчник вдалося врятувати.

Європейський рівень лікування кісти яєчника в Україні, на Закарпатті, поверне Вам упевненість у власному здоров’ї та не зіпсує настрій при відвідуванні пляжу, оскільки сліди лапароскопічного втручання будуть майже непомітні.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів