Визрівання яйцеклітини в яєчнику
Визрівання яйцеклітини в яєчнику

Зміст сторінки:

Кіста яєчника – доброякісне новоутворення, котре являє собою порожнину, заповнену рідиною. Кіста утворюється внаслідок розладу овуляції, коли відбувається порушення виходу яйцеклітини з яєчника.

Особливості фізіології жіночого організму такі, що яйцеклітини дозрівають по черзі, щомісяця то в одному, то в другому яєчнику. Причому розвиватися починають одразу кілька «заготовин», але зрілого стану готової до запліднення клітини добігає лише одна.

Після визрівання, яйцеклітина має покинути яєчник і почати свою подорож матковими трубами в очікуванні запліднення. Але трапляється так, що її вихід із яєчника не відбувається, там клітина й гине. Це може призвести до появи заповненої рідиною порожнини – кісти. Трапляються серед них й утворення іншого походження, з різними прогнозами та лікувальними підходами.

У Клініці Біляка в Ужгороді проводять успішне та малотравматичне лікування кісти яєчника. І тому використовується сучасний метод лапароскопії – видалення через невеликі проколи у животі. Це дозволяє зберегти орган та його функціональність.

Види кіст яєчника

Кіста правого яєчника у порівнянні зі здоровим яєчником
Кіста правого яєчника у порівнянні зі здоровим яєчником

Розрізняють 2 великі групи цих новоутворень:

1. Функціональна кіста яєчника – розвивається, коли у роботі органу відбувається тимчасовий збій. Це новоутворення не повноцінне, воно найчастіше невеликих розмірів та за 1-3 цикли розсмоктується саме.

2. Справжня кіста – активно росте, не розсмоктується й може будь-якої миті переродитися в рак.

Залежно від етіології та структури, розрізняють такі види кіст:

 • Фолікулярна кіста яєчника – найпоширеніший варіант, утворюється з фолікула, що не розірвався. Має одну камеру без перегородок, гладку поверхню та тонкі стінки. Зазвичай є функціональною й розсмоктується за 2–3 цикли.
 • Ендометріоїдна кіста яєчника – належить до категорії справжніх. Виникає на тлі ендометріозу, коли тканини внутрішньої оболонки матки починають патологічно розростатися й поширюються на яєчник.
 • Дермоїдна кіста яєчника – є наслідком порушень під час ембріонального розвитку. Під час виношування, до ділянки яєчників плода можуть потрапити закладки інших органів. У таких кістах знаходять жир, слиз, іноді – волосся чи, навіть, зуби. Утворення росте повільно, часто має ніжку.
 • Кіста жовтого тіла виникає внаслідок накопичення рідини та тканин у жовтому тілі. Стається так, що яйцеклітина нормально вийшла, але її місце не розсмоктується, й перероджується в кісту. Належить до категорії функціональних, має тонкі стінки, через що існує ризик розриву. Якщо це сталося, то утворення стає геморагічною кістою з крововиливом.
 • Муцинозна – доброякісна пухлина, утворена з клітин епітелію. Характеризується нерівною поверхнею, наявністю кількох камер та слизовим вмістом.
 • Серозна – схожа на муцинозну, відрізняється тим, що заповнена серозною рідиною.
 • Герміногенна – найрідкісніший різновид, їй властиві швидке збільшення та великі розміри.

Виявити тип новоутворення можна лише за допомогою професійної діагностики. За її підсумками лікар проводить консультацію, прораховує вартість лікування.

Коли діагностовано невелику фолікулярну кісту яєчника, лікування може навіть не знадобитися. Пацієнтка спостерігається в лікаря протягом 1-3 циклів – новоутворення має розсмоктатися. Якщо цього не відбувається, вживаються необхідні заходи. Часто пацієнткам допомагає прийом гормональних контрацептивів. Але якщо кіста не розсмоктується і продовжує рости, найефективнішим буде хірургічний підхід. Раніше для лікування використовувалася консервативна терапія, але сьогодні вона визнана недостатньо дієвою.

Зовсім інакше питання, коли виявлена ​​ендометріоїдна кіста яєчника. Лікування вимагає ретельної діагностики не лише самих придатків, а й тканин маткового ендометрію. На підставі даних лікар приймає рішення. Лікувати цю хворобу потрібно хірургічним шляхом. І в занедбаних випадках доводиться видаляти орган.

Причини патології

Коли формується кіста яєчників, причини найчастіше такі:

 • гормональні порушення – коли в організмі багато естрогену та пролактину на тлі нестачі прогестерону та андрогенів;
 • хронічні захворювання репродуктивних органів – провокують структурні зміни у тканинах;
 • невдалі хірургічні операції на органах малого таза;
 • часті аборти або викидні;
 • спадкова схильність.

Якщо ви перебуваєте в групі ризику, необхідно регулярно спостерігатися в гінеколога. Рання діагностика дозволяє успішно провести лікування кісти яєчника з мінімальними наслідками.

Симптоми захворювання

Досить часто кіста яєчника протікає безсимптомно. Нерідко діагноз ставиться при профілактичному огляді, коли жінка звертається зі скаргами, що не може завагітніти. При цьому пухлина в будь-який момент може перекрутитися або луснути, що потребуватиме негайного хірургічного втручання.

Симптоми захворювання такі:

 • Збільшення тривалості менструацій – при цьому вони протікають болючіше.
 • Болісні відчуття в нижній частині живота – тягнуть та ниють, віддають у поперек і пах. У разі перекручення ніжки, біль посилюється та набуває гострого характеру.
 • Больовий синдром під час статевого контакту (диспареунія).
 • Збої менструального циклу – затримки, ациклічні виділення, рясні або навпаки мізерні менструації.
 • Помітна асиметрія живота виникає, коли кіста набуває великих розмірів.
 • Часті позиви до сечовипускання пояснюються тиском кісти на сечовий міхур.
 • Закрепи та інші порушення кишкової перистальтики також виникають через вплив утворення на кишківник.
 • Марні спроби завагітніти вказують на те, що природний хід овуляції порушено.

Навіть один із цих симптомів – привід записатися на консультацію до лікаря. Чим раніше буде проведена операція кісти яєчника, тим вищі шанси видалити її, не зачепивши оваріальну тканину та зберігши фертильність.

Ймовірні ускладнення

Патологія може спровокувати:

 • безпліддя;
 • переродження у ракову пухлину;
 • перекрут чи розрив – стани, небезпечні для життя жінки.

Краще не допускати таких ускладнень. Адже якщо в пацієнтки лопнула кіста яєчника, операція буде складнішою та більшою, доведеться видаляти багато оваріальної тканини, а то й увесь орган. Це стосується випадків, коли доброякісний процес переходить у злоякісний. У таких випадках нерідко лікарі видаляють пацієнтці обидва яєчники. У результаті відбувається різкий клімакс, жінка втрачає фертильність та стикається з сильними гормональними гойдалками. Набагато краще провести видалення кісти на ранніх стадіях. У цьому випадку пацієнтки легко переносять операцію, зберігають фертильність та уникають ризику рецидивів.

Щоб виявити та видалити патологію на ранніх стадіях, оформіть запис на прийом до нашого гінеколога. Він розробить план лікування та підкаже, скільки коштує операція.

Діагностика кісти яєчника

Лікар запідозрить патологію під час пальцевого обстеження. Огляд жінок проводиться через піхву, у дівчат, котрі не живуть статевим життям – через пряму кишку.

Іноді утворення має настільки великі розміри, що помітне навіть крізь шкіру живота. Ось приклад гігантської кісти яєчника, з якою довелося зіткнутися нашим фахівцям:

Коли виявлено кісту яєчника, лікування підбирається для кожної пацієнтки індивідуально. Невеликі (до 2-3 см) фолікулярні кісти підлягають спостереженню упродовж 2–3 менструальних циклів. Якщо розсмоктування не відбулося, тоді показано лікування в хірурга. Відмовлятися не варто: сучасні техніки операцій спрямовані на видалення лише патологічного утворення. Але якщо розвинуться ускладнення кісти (перитоніт, деформація і зміщення яєчника та розташованих поруч органів і судин), то уражену статеву залозу не врятувати.

Проведення УЗД-дослідження
Проведення УЗД-дослідження

Найчастіше кісти виявляють у жінок в репродуктивному віці, й це може стати на заваді материнству. З одним яєчником ймовірність вагітності знижується вдвічі. Причина, що викликала розвиток пухлини в одному органі, може спровокувати таку саму патологію і в другому. Тому лікарі Клініки Біляка в Ужгороді завжди намагаються зберегти пацієнтці статеві залози.

Лікування

Раніше хірургічне лікування кіст у яєчниках проводилося методом лапаротомії – розрізом стінки живота та видаленням, найчастіше, органу повністю, іноді – з придатками. Об’ємні втручання часто призводять до формування спайок, які можуть звести до нуля можливість завагітніти і викликати нескінченні болі, часто дуже сильні. Плюс до цього спайки після великих втручань можуть порушити правильний рух яйцеклітини по виходу з яєчника. Підсумок – підвищується ризик рецидивів та позаматкових вагітностей.

Сьогодні сучасна медицина пропонує розумну альтернативу – щадні методики видалення новоутворень. Для пацієнток з діагнозом кіста яєчників операція проводиться за допомогою лапароскопічної методики. Це дозволяє значно знизити стрес для організму та травматичні ушкодження. На заході України, в Ужгороді, лапароскопічне лікування кісти яєчника проводиться у Клініці Біляка.

Лапароскопічне лікування

Ще нещодавно, хірургічне втручання з такого приводу здійснювалося методом лапаротомії: розріз всіх шарів живота і видалення яєчника повністю, іноді з придатками. Такі масштабні втручання часто призводять до формування спайок, котрі зменшують здатність завагітніти, стають причиною нескінченного болю, часто дуже сильного. Також спайки впливають на рух яйцеклітини після виходу з яєчника. Підсумок – підвищується ризик рецидивів кіст та позаматкової вагітності.

На щастя, медичний прогрес не стоїть на місці, і розвиваються щадні методики. Сьогодні, якщо в пацієнтки виявлена кіста яєчника, лікування проходить малоінвазивним шляхом, без розрізів.

Впровадження лапароскопічних методів значно зменшує травматичні ушкодження під час операції. На Закарпатті, лапароскопічне лікування кісти яєчника проводиться в клініці Біляка.

Сучасні методи лікування кіст яєчників дають змогу не тільки зберегти яєчники для жінки, але й розв’язують естетичну проблему. Одним із найбільш ефективних методів є лапароскопія, коли операційне втручання здійснюється без широких розрізів.

Видалення кісти яєчника лапароскопічним методом
Видалення кісти яєчника лапароскопічним методом

Якісна діагностика, під час якої використовується устаткування, котре відповідає світовим вимогам до діагностичної апаратури, дає можливість в процесі обстеження скласти уявлення про хід майбутнього лікування.

Ретельне планування операції сприяє мінімальним втручанням при лапароскопічному видаленні кісти яєчника. Фахівці клініки Біляка, котрі навчалися в європейських клініках і збагатили знання особистим досвідом, успішно проводять лікування кісти яєчника без широких розрізів, зі збереженням самого яєчника та його важливої функції.

Для видалення гігантської кісти, яку ми показали трохи вище, нашим лікарям вистачило 30 хвилин.

Ось так виглядає перебіг першого етапу лапароскопічного лікування кісти яєчника:

Перебіг операції

Під час лапароскопічної резекції, доступ до органів малого таза здійснюється через 3 проколи в животі. Крізь ці маленькі отвори в порожнину тіла вводяться інструменти й камера з багаторазовим збільшенням.

Застосування лапароскопічної резекції кісти
Застосування лапароскопічної резекції кісти

Зображення операційного простору транслюється на монітор у якості HD, що дає хірургу змогу контролювати кожен свій рух.

Знаходять яєчник та уражену його ділянку. Кіста розкривається, проводиться її вилущування, висічення. Здорові тканини яєчника зшиваються. Після цього патологічно змінені висічені тканини поміщають до ендоконтейнера та виймають назовні. Інструменти виймаються, проколи зашиваються одним-двома швами.

Переваги лапароскопії

Лапароскопія – це методика оперування, у якій великі розрізи замінюються невеликими проколами. Це дозволяє:

 • видалити утворення, зберігши жінці яєчник;
 • провести операцію без сильних ушкоджень тканин;
 • уникнути крововтрати;
 • знизити ризик розвитку спайок та інших ускладнень;
 • звести до мінімуму відновлювальний період.
 • Також у пацієнток після таких операцій не залишається шрамів.

Особливості лікування кісти в клініці

Клініка Біляка – медичний центр європейського рівня в Україні. Тут встановлено сучасне обладнання, що дозволяє точно діагностувати кісту та якісно її видалити. Наші лікарі проводять пацієнткам ретельне обстеження, за підсумками якого планують перебіг майбутнього втручання. Вони навчалися у найкращих клініках Європи та США, де освоїли прогресивні методики оперування.

Для видалення утвору, показаного на попередньому відео, нашим фахівцям потрібно 30 хвилин. Пропонуємо подивитися очима хірурга на перший етап резекції:

Коли видаляється кіста на яєчнику, операція у нашій клініці проходить так:

1. Лікар робить 3 проколи в животі для доступу до органів малого тазу.

2. В отвори вводяться інструменти та камера з багаторазовим збільшенням.

3. Хірург розкриває пухлину та вилущує її.

4. Стінку, що залишилася, ушивають.

5. Патологічні тканини видаляють через ендоконтейнер, прилади виймають, проколи закривають.

Після такої операції в організмі продовжується синтез статевих гормонів у повному обсязі і жінка після лапароскопічного видалення кісти залишається повноцінно здатною до материнства. Відновлюється вироблення яйцеклітин обома статевими залозами, а отже, завагітніти можливо.

В даному випадку яєчник вдалося врятувати.

У Клініці Біляка в Ужгороді лікування кісти яєчника відбувається комплексно. Крім операції, тут можна пройти процедури з використанням озону та фітотерапії. Це дозволяє скоротити ризик ускладнень та прискорити одужання. Також у клініці дбають і про духовну складову – на території є 2 храми.

Європейський рівень лікування кісти яєчника в Україні, на Закарпатті, найчастіше за вартістю обходиться дешевше, ніж «безкоштовне» лікування в державних клініках. У нас пацієнтки отримують комфортне проживання, всі необхідні процедури харчування. І все це вже включено у вартість операції. Оформіть запис на прийом, щоб дізнатися, скільки коштує лікування у вашому випадку!

Список використаної літератури

 • Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM). and Yvonne Cheng. “Ovarian cysts.” American journal of obstetrics and gynecology, S0002-9378(21)00675-X. 7 Sep. 2021, doi:10.1016/j.ajog.2021.06.042.
 • Thornton, K L, and A H DeCherney. “Laparoscopic management of ovarian cysts: an endocrinologist view.” The Yale journal of biology and medicine vol. 64,6 (1991): 599-606.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів